Постанова № 40921876, 08.10.2014, Чернівецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.10.2014
Номер справи
824/2831/14-а
Номер документу
40921876
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

Іменем України

08 жовтня 2014 р. м. Чернівці справа № 824/2831/14-а

Чернівецький окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Спіжавки Георгія Георгійовича, розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом заступника прокурора м. Вінниці в інтересах держави в особі державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" в особі відокремленого підрозділу "Держенергонагляд у Південно-Західному регіоні" до приватного акціонерного товариства "Чернівецька птахофабрика" про стягнення штрафних санкцій,–

ВСТАНОВИВ :

Заступник прокурора м. Вінниці в інтересах держави в особі державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" в особі відокремленого підрозділу "Держенергонагляд у Південно-Західному регіоні" (позивач) звернувся до Чернівецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до приватного акціонерного товариства "Чернівецька птахофабрика" (відповідач) про стягнення штрафних санкцій в розмірі 8500грн.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач посилається на те, що відповідачем порушено норми законодавства про електроенергетику, а саме не виконано обов'язковий до виконання припис №06/10-24-1-ПР від 17.01.2014р., у зв'язку з чим відносно нього винесено постанову про накладення штрафу № 06/10-02-13-ПШ від 02.04.2014 року у розмірі 8500грн. Оскільки відповідач суму штрафу до державного бюджету не сплатив, тому існують підстави для стягнення штрафу в судовому порядку.

Судом в порядку статті 183-2 КАС України справу розглянуто в скороченому провадженні.

Так, ухвалою суду від 23.09.2014р. відповідачу встановлено 10-денний строк з дня одержання даної ухвали через відділ прийому суду або через відділення поштового зв'язку подати письмові заперечення проти позову та необхідні документи або заяву про визнання позову.

Відповідач у строк, передбачений частиною 3 статті 183-2 КАС України заперечень проти позову чи заяви про визнання позову до суду не направив. Вказана ухвала відповідачем отримана, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення, яке повернулося на адресу суду.

Розглянувши та оцінивши матеріали справи в порядку скороченого провадження, відповідно до вимог статті 183-2 КАС України, суд дійшов висновку про наявність підстав щодо прийняття рішення про задоволення позову в порядку скороченого провадження, з огляду на наступне.

Судом встановлено, що державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Вінницькій області з 13.01.2014р. по 17.01.2014р. було проведено обстеження відділку №1 відповідача в Калинівському районі Вінницької області з питань технічного стану, організації експлуатації електроустановок та режимів споживання електричної енергії інших споживачів III категорії з надійності електропостачання, які не віднесені до високого та середнього ступенів ризику.

В результаті обстеження були виявлені порушення законодавства про електроенергетику, які зафіксовано у акті здійснення заходу з державного енергетичного нагляду (контролю) №06/10-24-2-А від 17.01.2014р., внаслідок чого державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Вінницькій області було видано припис №06/10-24-1-ПР від 17.01.2014, обов'язковий для виконання відповідачем згідно ч.5 ст. 9 Закону України "Про електроенергетику" та ст.7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності". Акт та припис були надіслані відповідачу поштою та отримані ним 22.01.2014р. Будь-яких зауважень щодо складених акту і припису та виявлених порушень відповідачем надано не було.

З метою здійснення контролю за виконанням наданого припису, інспектором державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Вінницькій області з 18.03.2014р. по 19.03.2014р. здійснено перевірку виконання припису та встановлено, що припис невиконаний, про що був складений акт перевірки (протокол) №06/10-24-1-АП від 19.03.2014р. Акт перевірки (протокол) вручено представнику відповідача під розпис та скріплено його печаткою.

В зв'язку з вказаним, старшим державним інспектором з енергетичного нагляду 02.04.2014р. винесено постанову №06/10-02-13-ПШ про накладення штрафу на суму 8500 грн. за порушення законодавства про електроенергетику та основні засади державного нагляду в сфері господарської діяльності.

Постанова була надіслана відповідачу, однак станом на день подання даного позову відповідачем штраф до Держбюджету України не перераховано та постанову не оскаржено.

До вказаних правовідносин суд застосовує такі положення закону та робить висновки по суті спору.

Правові, економічні та організаційні засади діяльності в електроенергетиці, регулювання відносин, пов'язаних з виробництвом, передачею, постачанням і використанням енергії, забезпеченням енергетичної безпеки України, конкуренцією та захистом прав споживачів і працівників галузі, відносини, що виникають у зв'язку з виробництвом, передачею, постачанням і використанням енергії, державним наглядом за безпечним виконанням робіт на об'єктах електроенергетики незалежно від форм власності, безпечною експлуатацією енергетичного обладнання і державним наглядом за режимами споживання електричної і теплової енергії врегульовано Законом України "Про електроенергетику".

Згідно ст. 8 цього Закону державне управління в електроенергетиці здійснюють органи виконавчої влади, уповноважені Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п. 1 Положення про Міністерство енергетики та вугільної промисловості України, затвердженого Указом Президента України від 06.04.2011 р. № 382/2011, Міністерство енергетики та вугільної промисловості України (Міненерговугілля України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України. Міненерговугілля України є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади у формуванні та забезпеченні реалізації державної політики в електроенергетичному, ядерно-промисловому, вугільно-промисловому, торфодобувному та нафтогазовому комплексах (далі - паливно-енергетичний комплекс).

Згідно п. 2.1 Положення про Держенергонагляд у Південно-Західному регіоні, затвердженого Директором "НЕК "Укренерго" від 21.03.2006 р., одним із завдань Держенергонагляд у Південно-Західному регіоні є здійснення контролю за дотриманням суб'єктами електроенергетики, суб'єктами відносин у сфері теплопостачання та споживачами електричної енергії вимог нормативно-правових актів у сфері виробництва, постачання та споживання електричної і теплової енергії, а також здійснення функцій управління діяльністю регіональної інспекції Держенергонагляду в Південно-Західному регіоні.

Підпунктом п.п. 4.1.11 п. 4.1 розділу 4 цього Положення передбачено, що Держенергонагляд в Південно-Західному регіоні має право здійснювати позовну роботу, спрямовану на виконання покладених на нього функцій, брати участь у веденні в господарських, адміністративних, місцевих судах та інших судових органах з питань діяльності Держенергонагляду у Південно-Західному регіоні та користуватися правами, наданими законом позивачу, відповідачу або третій стороні, представляти інтереси регіональної інспекції Держенергонагляду у Південно-Західному регіоні та відповідних структурних підрозділів, в тому числі, державної інспекції за режимами споживання електричної та теплової енергії в Вінницькій області Держенергонагляду в Південно-Західному регіоні.

Таким чином, органом, уповноваженим здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах з енергонагляду, є ДП "НЕК Укренерго" та його відокремлений підрозділ "Держенергонагляд в Південно-Західному регіоні".

Разом з тим, частиною третьою статті 36-1 Закону України "Про прокуратуру" від 05.11.1991 № 1789-XII визначено, що підставою представництва в суді інтересів держави є наявність порушень або загрози порушень інтересів держави.

В силу пункту 1 частини п'ятої ст. 36-1 Закону № 1789-XII за наявності підстав, передбачених частинами другою - четвертою цієї статті, з метою представництва громадянина або держави прокурор має право в порядку, передбаченому процесуальним законом звертатися до суду з позовами (заявами, поданнями).

У відповності до частини другої ст. 60 КАС України з метою представництва інтересів громадянина або держави в адміністративному суді прокурор в межах повноважень, визначених законом, звертається до суду з адміністративним позовом (поданням), бере участь у розгляді справ за його позовами, а також може вступити за своєю ініціативою у справу, провадження в якій відкрито за адміністративним позовом інших осіб, на будь-якій стадії її розгляду, подає апеляційну, касаційну скаргу, заяву про перегляд судового рішення Верховним Судом України, про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами для представництва інтересів громадянина або держави.

Отже, звертаючись до суду із даною вимогою, заступник прокурора м. Вінниці діє в межах повноважень, у порядку та в спосіб, передбачений законом і діє як посадова особа органу державної влади та набуває статусу позивача.

Статтею 26 Закону України "Про електроенергетику" передбачено, що споживач енергії несе відповідальність за порушення умов договору з енергопостачальником та правил користування електричною і тепловою енергією та виконання приписів державних інспекцій з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії згідно із законодавством України. Правила користування електричною і тепловою енергією для населення затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ст. 27 Закону України "Про електроенергетику" суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність за правопорушення в електроенергетиці, в тому числі за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики, та порушення умов ліцензій - штраф у розмірі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики, на підставі акта перевірки, оформленого в установленому порядку, за наявності порушень, передбачених цією статтею, видають у межах своєї компетенції суб'єктам господарської діяльності постанови або розпорядження про накладення штрафів за встановленою формою. Оскарження дій щодо накладення штрафів провадиться у судовому порядку. Суми стягнених штрафів зараховуються до Державного бюджету України.

Відповідно до пункту 10 Положення "Про порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1312 від 21.07.1999 р., суб'єкт господарської діяльності повинен сплатити штраф протягом 30 днів з дня винесення постанови про його накладення. У разі несплати штрафу у зазначений термін він стягується в судовому порядку.

Як вбачається з матеріалів справи, накладений штраф за порушення законодавства про електроенергетику відповідачем в добровільному порядку не сплачено, постанову №06/10-02-13-ПШ від 02.04.2014 року відповідачем в судовому порядку не оскаржено, у зв'язку з чим підлягають стягненню штрафні санкції в розмірі 8500 грн.

Згідно п. 4 ч. 3 ст. 129 Конституції України та ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Як слідує з матеріалів справи, позивачем доведено обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги. Доказів, які б свідчили про погашення вказаної суми штрафу на день розгляду справи в суді або ж спростовували доводи позивача, відповідачем суду не надано.

За таких обставин суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню.

Відповідно до ст. 5 Закону України "Про судовий збір" від сплати судового збору звільняються органи прокуратури - при здійсненні представництва громадян або держави в суді.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 86, 94, 158, 162, 183-2, 256 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити повністю.

2. Стягнути з приватного акціонерного товариства "Чернівецька птахофабрика" в Держбюджет України (р/р 31117106700040, ГУДКСУ у Чернівецькій області, МФО 856135, код ЄДРПОУ 36751529, код платежу 21081100) штрафні санкції в розмірі 8500 грн.

3. Постанова підлягає негайному виконанню.

Відповідно до ст.ст. 183-2, 186 КАС України постанова може бути оскаржена протягом 10 днів з моменту отримання копії постанови. Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною. Постанова набирає законної сили в порядку ст. 254 КАС України.

Суддя Г.Г. Спіжавка