Справа № 373/2583/14-а
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 жовтня 2014 року Переяслав-Хмельницький міськрайонний суд Київської області
в складі:
головуючого-судді Залеської А.О.
за участі секретаря Руденко О.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Переяслав-Хмельницький справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду в м. Переяслав-Хмельницькому та Переяслав-Хмельницькому районі Київської області про зобов'язання провести перерахунок пенсії, -
ВСТАНОВИВ:
25.09.2014 ОСОБА_1 звернулась до суду з вказаним позовом та просить визнати неправомірною відмову відповідача в перерахунку пенсії та зобов'язати його здійснити перерахунок та виплату призначеної їй пенсії державного службовця з 12.09.2012, врахувавши суми матеріальної допомоги на оздоровлення і вирішення соціально-побутових питань, премій до держаних, професійних свят та ювілейних дат, суми індексації, з яких сплачені страхові внески.
Свій позов ОСОБА_1 мотивує тим, що 12 вересня 2012 року їй було призначено пенсію за віком відповідно до положень Закону України «Про державну службу» на підставі довідок та без врахування усіх складових заробітної плати, на які були нараховані та сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. 12 вересня 2014 року вона звернулась до УПФ України в місті Переяслав-Хмельницькому та Переяслав-Хмельницькому районі Київської області з заявою про перерахунок пенсії та подала довідки з місць роботи за 60 календарних місяці роботи, де серед інших виплат по заробітній платі, на які були нараховані страхові внески на загальнообов'язкове соціальне страхування, значиться матеріальна допомога та премії до держаних, професійних свят. Однак, відповідач відмовляє їй в перерахунку пенсії з врахуванням цих складових.
В судовому засіданні позивач позов підтримала та просить суд визнати незаконною відмову УПФ України в місті Переяслав-Хмельницькому та Переяслав-Хмельницькому районі Київської області в проведенні перерахунку раніше призначеної пенсії, пославшись на порушення відповідачем ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Представник відповідача Кукса Н.О. позов не визнала та надала суду заперечення, обґрунтовуючи їх тим, що індексація заробітної плати, премії до професійних свят та ювілейних дат а також будь-яка матеріальна допомога не включається до заробітку, з якого обчислюється пенсія, так як не зазначена в ст. 2 Закону України «Про оплату праці» та в ст. 33 Закону України «Про державну службу», а отже не є складовою заробітної плати. Вважає, що нарахування позивачці пенсії проведено у відповідності з нормами чинного законодавства, та відповідно до Порядку визначення заробітної плати при обчисленні пенсій державним службовцям, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №865 від 31.05.2000 р.
Дослідивши матеріали справи та вислухавши сторони, судом встановлено наступне.
Сторони визнали, що ОСОБА_1 з 12 вересня 2012 року перебуває на обліку в Управлінні пенсійного фонду України в м. Переяславі-Хмельницькому та Переяслав-Хмельницькому районі Київської області та отримує пенсію державного службовця.
Розмір її пенсії був визначений відповідачем на підставі довідок про заробітну плату за 60 місяців роботи, які містяться в матеріалах пенсійної справи.
12 вересня 2014 року позивач звернулась до відповідача з заявою здійснити їй перерахунок призначеної раніше пенсії та подала оновлені довідки за той самий період роботи на державній службі.
Згідно довідки Переяслав-Хмельницької ОДПІ № 123/ч/050 від 03.09.2014 про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», ОСОБА_1 за період з 01.01.2004 по 01.02.2008 нараховувались та виплачувались премії до держаних, професійних свят та ювілейних дат та матеріальна допомога. На всі виплати нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.(а.с.11-12).
Згідно аналогічної довідки Переяслав-Хмельницької міської ради № 87 від 03.09.2014 ОСОБА_1 за період роботи з листопада2008 року по грудень 2008 року не нараховувались премії до держаних, професійних свят та ювілейних дат та матеріальна допомога (а.с.13).
Згідно довідки Головного управління мін доходів у Київській області № 10-36-05-03-0545/723 від 03.09.2014 07 ОСОБА_1 за період з 15.01.2008 по 20.11.2008 нараховувались та виплачувались премії до держаних, професійних свят та ювілейних дат та матеріальна допомога. На всі виплати нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (а.с.14)
За своєю формою вищевказані довідки є такими, які подавались ОСОБА_1 при призначенні їй пенсії у 2012 році, що встановлено судом при огляді матеріалів пенсійної справи. Разом з цим у довідці Державної податкової служби у Київській області від 05 квітня 2012 року № 05-044/507 відсутні відомості про нарахування ОСОБА_1 матеріальної допомоги.
18092014 позивачу надана відповідь УПФ в м. Переяславі-Хмельницькому та Переяслав-Хмельницькому районі Київської області, в якій зазначено, що підстав для перерахунку пенсії немає.
Позивач, вважаючи свої права порушеними, звернулася до суду.
Відповідно до Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 24 жовтня 2007 року №1261, Пенсійний фонд України у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, іншими нормативно-правовими актами, а також цим Положенням.
Частиною 1 ст. 1 Закону України «Про оплату праці» від 24 березня 1995 року № 108/95-ВР визначено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Згідно ст. 2 цього Закону в структуру заробітної плати входить додаткова заробітна плата, а це винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій. Також до заробітної плати відносяться інші заохочувальні та компенсаційні виплати. До них належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Згідно ст. 37 Закону України «Про державну службу» (далі Закон № 3723-ХІІ), пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно статті 33 Закону № 3723-ХІІ заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
Згідно Постанови КМ України від 31.05.2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» посадовий оклад, надбавка за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальне звання, вислугу років при призначенні пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» враховується в розмірах, що виплачуються на день звільнення з роботи, що дає право на відповідний вид пенсії.
Згідно ч. 2 ст. 37-1 Закону № 3723-ХІІ перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Відповідно до частини 1 статті 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Пунктом 1 Постанови № 865 установлено, що розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України № 3723, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв в роботі протягом цього періоду .
Отже, чинне на момент спірних правовідносин законодавство, як загальне, так і спеціальне, відносить до складу заробітної плати також інші виплати. При цьому слід врахувати, що надбавки, запроваджені нормативно-правовими актами, матеріальна допомога, індексація, премії належать до додаткових видів грошового забезпечення й приймаються в розрахунок при нарахуванні пенсії лише особам, які отримували такі надбавки під час перебування на державній службі та були звільнені зі служби після їх запровадження.
Аналіз наведених норм чинного законодавства дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення, допомога для вирішення соціально-побутових питань та індексація входили до системи оплати державного службовця.
В Постанові Верховного Суду України від 20.02.2012 року в справі № 21-430а11 (за аналогічним позовом) визначено, що отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
З урахуванням наведених норм та обставин справи, суд вважає, що дії відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії є неправомірними, оскільки при нарахуванні та виплаті позивачу матеріальної допомоги та премій до державних, професійних свят та ювілейних дат страхові внески на обов'язкове державне пенсійне (соціальне) страхування були сплачені, а отже наведені складові заробітної плати повинні враховуватися при обчисленні (перерахунку) пенсії.
Разом з тим, судом встановлено, що за період роботи, який взятий для нарахування пенсії позивачу, індексація заробітної плати не проводилась, а тому позовна вимога про врахування її під час перерахунку пенсії є необґрунтованою.
Крім цього, суд застосовує положення частини 2 статті 99 КАС України, яким встановлено шестимісячний строк для звернення особи до адміністративного суду за захистом справ свобод та інтересів, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналась або повинна була дізнатись про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
На думку суду позивач, проявивши більше пильності та інтересу до порядку нарахування їй пенсії державного службовця з 12.09.2012 року та до змісту довідок, які вона надавала для цього, повинна була дізнатись про порушення своїх прав після прийняття відповідачем відповідного рішення. А тому суд вважає, що відновлення порушених прав позивача має відбутися за шість місяців до дня звернення до суду з цим позовом - з 25.03.2014, тобто в межах строку встановленого в частині 2 статті 99 КАС України
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 22, 46 Конституції України, ст.ст. 33, 37 Закону України "Про державну службу", ст.ст. 1, 2 Закону України «Про оплату праці» ст.ст.19, 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", ч.1 ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», а також, керуючись ст.ст.11, 71, 99, 122, 159, 160, 162, 163, 244-2 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В :
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України у місті Переяславі-Хмельницькому та Переяслав-Хмельницькому районі Київської області про зобов'язання провести перерахунок пенсії - задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Переяслав-Хмельницькому та Переяслав-Хмельницькому районі Київської області, щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії державного службовця ОСОБА_1.
Зобов'язати Управління пенсійного фонду України у місті Переяслав-Хмельницькому та Переяслав-Хмельницькому районі Київської області провести перерахунок та виплату пенсії державного службовця ОСОБА_1 з 25.03.2014 з врахуванням всіх складових заробітної плати, з яких було сплачено страхові внески та єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, в тому числі: сум матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, премій до державних, професійних свят та ювілейних дат.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Переяслав-Хмельницький міськрайонний суд протягом десяти днів з дня отримання повного тексту постанови.
Суддя: підпис