УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 жовтня 2014 р.Справа № 816/1344/14Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Григорова А.М.
Суддів: Подобайло З.Г. , Тацій Л.В.
за участю секретаря судового засідання Гришко Ю.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 05.06.2014р. по справі № 816/1344/14
за позовом ОСОБА_1
до Міністерства юстиції України , Головного управління юстиції у Полтавській області
про визнання протиправними та скасування рішення та наказу,
ВСТАНОВИЛА:
10 квітня 2014 року ОСОБА_1 (надалі - позивач, ОСОБА_1.) звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Міністерства юстиції України (надалі - відповідач 1, Мін'юст України), Головного управління юстиції в Полтавській області (надалі - відповідач 2, ГУЮ в Полтавській області) про визнання протиправними та скасування рішення Дисциплінарної комісії арбітражних керуючих (розпорядників майна, керуючих санацією, ліквідаторів) Міністерства юстиції України про застосування до арбітражного керуючого ОСОБА_1 дисциплінарного стягнення у вигляді позбавлення права на здійснення діяльності арбітражних керуючих (розпорядників майна, керуючих санацією, ліквідаторів), що було оформлено протоколом її засідання від 04.11.2013 № 5/11/2013, а також наказу Міністерства юстиції України від 20.11.2013 № 2449/5 "Про анулювання свідоцтв про право на здійснення діяльності арбітражних керуючих (розпорядників майна, керуючих санацією, ліквідаторів) виданих ОСОБА_1" в частині п.2: "Анулювати свідоцтво про право на здійснення діяльності арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора) НОМЕР_1 від 01.03.2013, видане ОСОБА_1, на підставі подання Дисциплінарної комісії арбітражних керуючих (розпорядників майна, керуючих санацією, ліквідаторів) про застосування до арбітражного керуючого дисциплінарного стягнення у вигляді позбавлення права на здійснення діяльності арбітражного керуючого (розпорядників майна, керуючих санацією, ліквідаторів) від 11.11.2013 № 4 та протоколу її засідання від 04.11.2013 №5/11/2013.
Постановою Полтавського окружного адміністративного суду від 05.06.2014 року відмовлено в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Міністерства юстиції України, Головного управління юстиції в Полтавській області про визнання протиправними та скасування рішення та наказу.
ОСОБА_1, не погоджуючись з вказаним рішенням суду, в апеляційній скарзі вказує, що рішення суду першої інстанції прийнято з порушенням норм матеріального та процесуального права, з неповним встановленням обставин, що мають значення для справи, просить суд апеляційної інстанції скасувати постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 05.06.2014 року та прийняти нову, якою задовольнити позовні вимоги.
Позивач в судовому засіданні підтримав доводи викладені в апеляційній скарзі.
Представники відповідача в судовому засіданні проти апеляційної скарги заперечували, просили залишити її без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін.
Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, правильність застосування судом першої інстанції норм чинного законодавства, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.
Відмовляючи у задоволенні адміністративного позову суд першої інстанції виходив з того, що позовні вимоги є необґрунтованими, недоведеними, а тому не підлягають задоволенню у повному обсязі.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено судом апеляційної інстанції, що у період з 04 квітня 2013 року до 08 квітня 2013 року Головним управлінням юстиції у Полтавській області на підставі звернень мешканців гуртожитку (адреса: АДРЕСА_1), який обліковується на балансі ЖКК "Полтавоблагробуд", в тому числі, надісланих Прокуратурою Полтавської області щодо проведення позапланової перевірки арбітражного керуючого ОСОБА_1 під час виконання ним повноважень ліквідатора ЖКК "Полтавоблагробуд", доручення Міністерства юстиції України від 12.03.2013 № 1332-0-32-13/13.2, проведено позапланову невиїзну перевірку діяльності арбітражного керуючого у арбітражного керуючого ОСОБА_1, за адресою: АДРЕСА_1, у присутності арбітражного керуючого.
09 квітня 2013 року позивач ознайомився та отримав Довідку за результатами позапланової невиїзної перевірки діяльності арбітражного керуючого від 08 квітня 2013 року № 1, та письмово зазначив: "зауважень до Довідки не маю".
Головним управлінням юстиції у Полтавській області складено Акт позапланової невиїзної перевірки діяльності арбітражного керуючого від 10.04.2013 № 1 та направлено позивачеві.
На підставі Акту позапланової невиїзної перевірки діяльності арбітражного керуючого від 10.04.2013 № 1 ГУЮ в Полтавській області видано Розпорядження про усунення порушень від 11 квітня 2013 року № 1, відповідно до якого вирішено у термін до 08 липня 2013 року арбітражному керуючому ОСОБА_1 усунути порушення ч. 1 ст. 26 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" шляхом звернення до суду з вимогою про передачу об'єкту гуртожитку до комунальної власності міста без додаткових умов, фактично передати гуртожиток (АДРЕСА_1), тощо, що в майбутньому стане підставою для завершення ліквідаційної процедури, усуненню інших порушень та подати в цей самий термін у письмовій формі інформацію про їх усунення з наданням завірених копій документів, що підтверджують усунення порушень (а.с. 184, т. 1). Дане розпорядження направлено позивачеві.
ГУЮ в Полтавській області на підставі доручення Міністерства юстиції України від 19.08.2013 № 1332-0-32-13/13.2 щодо перевірки діяльності позивача стосовно виконання вимог розпорядження, проведено в період з 19 по 23 вересня 2013 року позапланову невиїзну перевірку виконання арбітражним керуючим ОСОБА_1 Розпорядження про усунення порушень від 11 квітня 2013 року № 1.
Головним управлінням юстиції у Полтавській області складено Довідку про результати позапланової невиїзної перевірки діяльності арбітражного керуючого від 23.09.2013 № 9 та направлено арбітражному керуючому ОСОБА_1 рекомендованим з повідомленням листом та електронною поштою.
Позивачем заперечень до Довідки про результати позапланової невиїзної перевірки діяльності арбітражного керуючого від 23.09.2013 № 9, у встановлений п. 6.1 Порядку контролю від 27.06.2013 п'ятиденний строк, не надавалось.
Відповідно до вимог п. 6.3 Порядку контролю від 27.06.2013 ГУЮ в Полтавській області складено Акт позапланової невиїзної перевірки діяльності арбітражного керуючого від 02.10.2013 № 9 та направлено арбітражному керуючому ОСОБА_1 рекомендованим з повідомленням листом та електронною поштою.
Листом від 03.10.2013 № 07-01/4168 ГУЮ в Полтавській області внесено пропозицію до Мін'юсту України про направлення до Дисциплінарної комісії подання про застосування до арбітражного керуючого дисциплінарного стягнення (а.с. 217, т.1).
За результатами розгляду вказаного листа Управлінням з питань банкрутства Департаменту нотаріату та банкрутства сформовано подання від 10.10.2013 № 31 про накладення на арбітражного керуючого ОСОБА_1 дисциплінарного стягнення та направлено для розгляду до Дисциплінарної комісії (а.с. 91-92, т.1).
14.10.2013 на адресу Головного управління юстиції у Полтавській області надійшли заперечення позивача на акт позапланової невиїзної перевірки від 02.10.2013 № 9 (а.с. 218-222, т. 1).
В результаті розгляду подання Дисциплінарною комісією арбітражних керуючих (розпорядників майна, керуючих санацією, ліквідаторів) Міністерства юстиції України прийнято рішення про застосування до арбітражного керуючого ОСОБА_1 дисциплінарного стягнення у вигляді позбавлення права на здійснення діяльності арбітражних керуючих (розпорядників майна, керуючих санацією, ліквідаторів), що було оформлено протоколом її засідання від 04.11.2013 № 5/11/2013 (а.с. 96-104, т.1).
На підставі зазначеного рішення комісії було сформовано подання від 11.11.2013 № 5 про застосування до арбітражного керуючого ОСОБА_1 дисциплінарного стягнення у вигляді позбавлення права на здійснення діяльності арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора) (а.с. 105, т.1).
Наказом Міністерства юстиції України від 20.11.2013 № 2449/5 "Про анулювання свідоцтва про право на здійснення діяльності арбітражних керуючих (розпорядників майна, керуючих санацією, ліквідаторів) виданих ОСОБА_1", зокрема, пунктом 2 анульовано свідоцтво про право на здійснення діяльності арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора) НОМЕР_1 від 01.03.2013, видане ОСОБА_1, на підставі подання Дисциплінарної комісії арбітражних керуючих (розпорядників майна, керуючих санацією, ліквідаторів) про застосування до арбітражного керуючого дисциплінарного стягнення у вигляді позбавлення права на здійснення діяльності арбітражного керуючого (розпорядників майна, керуючих санацією, ліквідаторів) від 11.11.2013 № 4 (а.с. 223-224, т.1).
Не погодившись з вказаними рішеннями, позивач оскаржив їх до суду.
Відповідно до ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Колегія суддів погоджується з вказаним висновком суду першої інстанції щодо відмови в задоволенні позову, виходячи з таких підстав.
Згідно п. 4.29 Положення про Головні управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, в областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 23.06.2011 № 1707/5, Головне управління юстиції у Полтавській області здійснює за дорученням Міністерства юстиції України контроль за діяльністю арбітражних керуючих (розпорядників майна, керуючих санацією, ліквідаторів).
Здійснення перевірок Головними управліннями юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, в областях, містах Києві та Севастополі на час виникнення спірних правовідносин регулювалось Порядком контролю за діяльністю арбітражних керуючих (розпорядників майна, керуючих санацією, ліквідаторів), затвердженим наказом Міністерства юстиції України 15.01.2013 № 113/5, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 21 січня 2013 року за № 140/22672 (надалі - Порядок контролю).
Положеннями п. 1.2 Порядку контролю, передбачено, що цей Порядок поширюється на всіх фізичних осіб, які отримали в установленому порядку свідоцтво про право на здійснення діяльності арбітражних керуючих (розпорядників майна, керуючих санацією, ліквідаторів), у тому числі які отримали таке свідоцтво на заміну ліцензії на право здійснення діяльності арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора).
Відповідно до п. 1.3 Порядку контролю контроль за діяльністю арбітражних керуючих (розпорядників майна, керуючих санацією, ліквідаторів) (далі - арбітражний керуючий) здійснюють Міністерство юстиції України як державний орган з питань банкрутства та за дорученням Мін'юсту України головні управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, в областях, містах Києві та Севастополі як територіальні органи з питань банкрутства.
Згідно п. 2.1 Порядку контролю, контроль за діяльністю арбітражних керуючих здійснюється шляхом проведення планових і позапланових перевірок.
Відповідно до п. 2.2 Порядку контролю контроль за діяльністю арбітражних керуючих здійснюється на предмет дотримання ними вимог Конституції України, Господарського процесуального кодексу України, Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", іншого законодавства з питань банкрутства та законодавства про оплату праці.
Положеннями п. 2.6 Порядку контролю за діяльністю арбітражних керуючих (розпорядників майна, керуючих санацією, ліквідаторів), затвердженого наказом Міністерства юстиції України 27.06.2013 № 1284/5, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 03 липня 2013 року за № 1113/23645 (далі - Порядок контролю від 27.06.2013) встановлено, що однією з підстав для проведення позапланової перевірки є перевірка виконання арбітражним керуючим розпоряджень, виданих за результатами проведення планових чи позапланових перевірок органом контролю.
Згідно з п. 5.1 та 6.2 Порядку контролю від 27.06.2013 в останній день перевірки орган контролю складає та підписує Довідку у двох примірниках. Один примірник Довідки надається арбітражному керуючому, який перевірявся, другий зберігається в органі державного контролю. Якщо арбітражний керуючий підписав Довідку без зауважень і заперечень, комісія протягом двох робочих днів з дня підписання Довідки готує акт перевірки діяльності арбітражного керуючого.
Положеннями п. 7.1 Порядку контролю від 27.06.2013 встановлено, що однією з підстав для притягнення арбітражного керуючого до дисциплінарної відповідальності є невиконання арбітражним керуючим розпорядження про усунення порушень законодавства з питань банкрутства в строки, визначені органом контролю.
Положеннями п. 6.11 Порядку контролю від 27.06.2013 передбачено, що у разі виявлення за результатами перевірки порушень, які є підставою для внесення державним органом з питань банкрутства до Дисциплінарної комісії подання щодо застосування до арбітражного керуючого дисциплінарних стягнень, орган контролю обов'язково зазначає про це в акті перевірки. У такому випадку припис та (або) розпорядження не складаються до моменту прийняття Дисциплінарною комісією рішення за результатом розгляду подання.
У цьому випадку орган контролю протягом трьох робочих днів з дня підписання акта перевірки вносить пропозицію до структурного підрозділу Мін'юсту, який забезпечує організацію роботи Дисциплінарної комісії (далі - структурний підрозділ), щодо внесення до Дисциплінарної комісії подання про накладання на арбітражного керуючого дисциплінарного стягнення (далі - пропозиція).
Згідно п. 7.4 Порядку контролю від 27.06.2013 дисциплінарними стягненнями, що накладаються на арбітражного керуючого, є:
попередження;
позбавлення права на здійснення діяльності арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора).
Положеннями п. 7.5-7.7 Порядку контролю від 27.06.2013 передбачено, що рішення щодо накладення дисциплінарного стягнення може бути прийняте Дисциплінарною комісією протягом двох місяців з дня виявлення проступку, але не пізніше одного року з дня його вчинення. Під час визначення виду дисциплінарного стягнення Дисциплінарною комісією враховуються ступінь вини арбітражного керуючого, обставини вчинення порушення, тяжкість вчиненого ним проступку, а також факти притягнення арбітражного керуючого до дисциплінарної відповідальності в минулому. У разі якщо Дисциплінарною комісією встановлено невідповідність висновків акта перевірки вимогам законодавства, Дисциплінарна комісія має право скасувати такі висновки та скерувати відповідні матеріали Мін'юсту для проведення додаткового контролю.
Виходячи з вищевикладеного, колегія суддів зауважує, що відповідачами при проведенні перевірки діяльності арбітражного керуючого ОСОБА_1 дотримано вимог законодавства, діючого станом на момент виникнення спірних правовідносин, а позивачем не наведено належних доказів на доведення тверджень про не відповідність процедури, порядок та підстави проведення перевірки - позивачем не оскаржувалися.
Щодо вимог позивача про визнання протиправними та скасування рішення Дисциплінарної комісії арбітражних керуючих (розпорядників майна, керуючих санацією, ліквідаторів) Міністерства юстиції України про застосування до арбітражного керуючого ОСОБА_1 дисциплінарного стягнення у вигляді позбавлення права на здійснення діяльності арбітражних керуючих, а також наказу Міністерства юстиції України від 20.11.2013 № 2449/5 "Про анулювання свідоцтв про право на здійснення діяльності арбітражних керуючих (розпорядників майна, керуючих санацією, ліквідаторів) виданих ОСОБА_1" в частині п.2: "Анулювати свідоцтво про право на здійснення діяльності арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора) НОМЕР_1 від 01.03.2013, видане ОСОБА_1, суд зазначає.
Відповідно до матеріалів позовної заяви, додаткових пояснень позивача та заперечень відповідачів підставою для застосування дисциплінарного стягнення до позивача у зазначеному вище вигляді послугувало невиконання ним Розпорядження про усунення порушень від 11 квітня 2013 року № 1.
Вказане розпорядження оскаржувалось ОСОБА_1 у судовому порядку, між іншим, у рамках розгляду справи № 816/6275/13-а за адміністративним позовом арбітражного керуючого ОСОБА_1 до Головного управління юстиції в Полтавській області про визнання дій неправомірними. За результатами розгляду даного позову постановлено ухвалу від 12.11.2013, якою позовну заяву в частині скасування розпорядження Головного управління юстиції в Полтавській області №1 від 11 квітня 2013 року залишено без розгляду (а.с. 227-228, т.1).
Також, дане розпорядження оскаржувалось ОСОБА_1 в якості третьої особи, що заявляє самостійні вимоги у справі № 816/6581/13-а за адміністративним позовом ОСОБА_4 до Головного управління юстиції в Полтавській області, треті особи: ОСОБА_1, Полтавська міська рада, Полтавське обласне міжгосподарське виробниче об'єднання по агропромисловому будівництву "Полтавоблагробуд" про визнання протиправними дій та рішення, скасування рішення. За результатами розгляду позовної заяви третьої особи, що заявляє самостійні вимоги постановлено ухвалу від 29.01.2014 про залишення останньої без розгляду (а.с. 243-245, т.1).
Отже, розпорядження про усунення порушень від 11 квітня 2013 року № 1 не скасовано у встановленому законодавством порядку та залишається діючим станом на момент ухвалення даного рішення.
Крім того, вимоги, визначені зазначеним розпорядженням ОСОБА_1 залишаються невиконаними, що ним підтверджувалось в ході судового розгляду.
Надаючи оцінку посиланню позивача на безпідставність порушень, обов'язок усунення яких встановлений розпорядженням від 11 квітня 2013 року № 1, та такими, що суперечать вимогам чинного законодавства, колегія суддів зазначає наступне.
Посилання позивача на протиправність дій членів Дисциплінарної комісії при прийнятті рішення про притягнення до відповідальності, які виразились в неповідомленні останнього про засідання Дисциплінарної комісії (на якому прийнято протокольне рішення про застосування до арбітражного керуючого дисциплінарного стягнення у вигляді позбавлення права на здійснення діяльності арбітражного керуючого (розпорядників майна, керуючих санацією, ліквідаторів), колегія суддів оцінює критично, оскільки листом Міністерства юстиції України від 10.10.2013 року №4878-0-30-13/13-2 ОСОБА_1 повідомлено про те, що Управлінням з питань банкрутства Департаменту нотаріату та банкрутства Міністерства юстиції України внесено до Дисциплінарної комісії подання № 31 від 10.10.2013 про накладення на нього дисциплінарного стягнення (а.с. 91-92, т.1).
Згідно пояснень наданих представниками відповідача та долучених до матеріалів справи доказів, зокрема розшифровки послуг міжміського та міжнародного телефонного зв'язку, контент-послуг за жовтень 2013 р., судом встановлено, що до позивача було здійснено дзвінок 29.10.2013 о 12:49 тривалістю 77 сек. з управління з питань банкрутства Департаменту нотаріату та банкрутства (а.с. 94, т.1) на мобільний номер позивача, який зазначений ним на публічному сайті Єдиного реєстру арбітражних керуючих (а.с. 95, т. 1), яким він повідомлявся про засідання дисциплінарної комісії арбітражних керуючих (розпорядників майна, керуючих санацією, ліквідаторів).
Крім того, Положенням про Дисциплінарну комісію арбітражних керуючих (розпорядників майна, керуючих санацією, ліквідаторів), затвердженим наказом Міністерства юстиції України від 11.01.2013 року №81/5, не передбачено способу запрошення (повідомлення) арбітражного керуючого, стосовно якого розглядається питання про застосування дисциплінарного стягнення, на засідання Дисциплінарної комісії.
Оголошення про проведення засідань Дисциплінарної комісії систематично розміщуються на веб-сайті Міністерства юстиції України.
Отже, ОСОБА_1, знаючи про те, що на черговому засіданні Дисциплінарної комісії буде розглядатися питання про застосування до нього дисциплінарного стягнення, мав можливість дізнатися, зокрема про дату проведення вказаного засідання.
Відповідно до абз. 3 п. 15 Положення про Дисциплінарну комісію комісія може прийняти рішення за відсутності заявника, скаржника або арбітражного керуючого, стосовно якого розглядаються подання про застосування дисциплінарного стягнення.
Крім того, колегія суддів зазначає, що відсутні належні обґрунтування, та з матеріалів справи не вбачається, що відсутність позивача на засіданні вплинула на рішення. Факт наявності порушення підтверджується обставинами які зазначені нижче, а позивачем не надано суду доказів які б спростували висновків відповідачів, а відповідно не обґрунтовано і того, що позивач мав можливість надати комісії докази які б вплинули нас прийняття рішення.
Твердження позивача про те, що комісія з перевірки не мала права втручатися у здійснення повноважень арбітражного керуючого, не може давати оцінку діяльності та ефективності рішень арбітражного керуючого, а також те, що на його думку, він не може виконувати Розпорядження № 1 від 11.04.2013, оскільки вимоги поставленні в ньому є незаконними і він не має відповідних повноважень їх виконувати, тощо, суд відхиляє, та зазначає наступне.
Згідно пояснень представника Головного управління юстиції у Полтавській області, про що не заперечувалося позивачем, відносно ОСОБА_1 було винесено Розпорядження про усунення порушень від 01.10.2013 № 2, яке крім іншого містило таку ж вимогу, як і Розпорядження про усунення порушень № 1 від 11.04.2013, невиконання якого стало підставою для застосування до ОСОБА_1 дисциплінарного стягнення. Згідно Постанови Харківського апеляційного адміністративного суду від 07.05.2014 у справі № 816/6396/13-а у задоволені позову в частині визнання протиправним та скасування Розпорядження про усунення порушень від 01.10.2013 № 2 відмовлено.
Згідно ч. 1 ст.72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Положеннями ч. 1 статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Положеннями ч. 1 статті 69 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.
Згідно ст.. 70 Кодексу адміністративного судочинства України належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмету доказування.
У відповідності до частини 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Матеріалами справи встановлено, що позивач не надав суду належних та допустимих доказів, які б спростовували правомірність оскаржуваних рішень, а саме доказів виконання ним розпорядження від 11 квітня 2013 року №1 та усунення у встановлений строк порушень, виявлених перевіркою під час виконання ним повноважень ліквідатора ЖКК "Полтавоблагробуд", або доказів скасування (визнання недійсним) такого розпорядження у встановленому Законом порядку.
Отже, за відсутності в матеріалах справи доказів виконання ОСОБА_1 розпорядження від 11 квітня 2013 року №1 та усунення у встановлений строк порушень, з огляду на ступінь вини арбітражного керуючого, рішення Дисциплінарної комісії про застосування до позивача дисциплінарного стягнення у вигляді позбавлення права на здійснення діяльності арбітражного керуючого (розпорядників майна, керуючих санацією, ліквідаторів), оформлене протоколом засідання від 04 листопада 2013 року №5/11/2013 та наказ Міністерства юстиції України від 23 грудня 2013 року №2781/5 в частині анулювання свідоцтва про право здійснення діяльності арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора) від 20 листопада 2013 року №2449/5, виданого ОСОБА_1, є такими, що прийняті у повній відповідності до вимог Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" та Порядку контролю за діяльністю арбітражних керуючих (розпорядників майна, керуючих санацією, ліквідаторів), затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 27 червня 2013 року №1284/5, та приходить до висновку про безпідставність позовних вимог.
Як вбачається з пояснень самого позивача, наданих в суді апеляційної інстанції, жодних дій спрямованих на виконання вимог розпорядження ним не вчинено.
При цьому як зазначено вище, розпорядження діюче, а правомірність вимог до позивача розглядалася судом.
Відповідачами, як суб'єктами владних повноважень, доведено правомірність прийнятих ним рішення та наказу. Позивачем не надано суду доказів, які б свідчили про порушення Мін'юстом України та ГУЮ в Полтавській області норм чинного законодавства України щодо застосованого до позивача дисциплінарного стягнення та обґрунтованість даного позову.
Щодо застосування санкції у вигляді «позбавлення права» а не попередження, колегія суддів зазначає, що це є повноваженнями відповідачів, та враховуючи фактичні обставини справи, порушень щодо вибору санкції не вбачається.
Враховуючи вищевикладене, Міністерством юстиції України доведено правомірність та обґрунтованість своїх дій у межах спірних правовідносин з урахуванням вимог, встановлених частиною другою статті 19 Конституції України та частиною третьою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, адміністративний позов Арбітражного керуючого ОСОБА_1 задоволенню не підлягає.
За таких обставин, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції щодо відмови у задоволенні адміністративного позову та зазначає, що доводи апеляційної скарги не впливають на правомірність висновків суду. Підстави для скасування рішення суду першої інстанції відсутні.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, ст. 198, ст.200, ст.205, ст.ст.206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу залишити без задоволення.
Постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 05.06.2014р. по справі № 816/1344/14 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя (підпис)Григоров А.М.Судді(підпис) (підпис) Подобайло З.Г. Тацій Л.В. Повний текст ухвали виготовлений 13.10.2014 р.