Постанова № 40918310, 06.10.2014, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.10.2014
Номер справи
820/11061/14
Номер документу
40918310
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 жовтня 2014 р. Справа № 820/11061/14Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі:

Головуючого судді: Курило Л.В.,

Суддів: Русанової В.Б. , Присяжнюк О.В. ,

розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Українського науково - дослідного інституту екологічних проблем на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 01.07.2014р. по справі № 820/11061/14

за позовом Управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі міста Харкова

до Науково - дослідної установи "Український науково - дослідний інститут екологічних проблем"

про стягнення заборгованості,

ВСТАНОВИЛА:

06.06.2014 року Управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі міста Харкова звернулось до суду з адміністративним позовом, в якому просило стягнути з Українського науково-дослідного інституту екологічних проблем заборгованість з відшкодування різниці між сумою пенсії, призначеної на підставі Закону України "Про наукову та науково-технічну діяльність", та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, на яку має науковий працівник, на користь Управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова в розмірі 16896,62 грн.

Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 01.07.2014 року адміністративний позов Управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі міста Харкова задоволено в повному обсязі.

Стягнуто з Українського науково-дослідного інституту екологічних проблем суму заборгованості з відшкодування різниці між сумою пенсії, призначеної на підставі Закону України "Про наукову та науково-технічну діяльність", та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, на яку має науковий працівник, на користь Управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова в розмірі 16896 грн. 62 коп.

Не погодившись з постановою суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просив скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову постанову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

Ухвалою колегії суддів Харківського апеляційного адміністративного суду від 17.09.2014 року допущено процесуальне правонаступництво та замінено відповідача - Український науково-дослідний інститут екологічних проблем на його правонаступника - Науково - дослідну установу "Український науково - дослідний інститут екологічних проблем".

В судове засідання суду апеляційної інстанції сторони не прибули, про дату, час і місце судового засідання повідомлені своєчасно та належним чином.

На підставі п. 2 ч. 1 ст. 197 Кодексу адміністративного судочинства України колегія суддів вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними в справі матеріалами.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, переглянувши в межах апеляційної скарги постанову суду та доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджено в суді апеляційної інстанції, що наказом Міністерства екології та природних ресурсів України від 16.10.2013 року №425 припинено державне підприємство "Український науково-дослідний інститут екологічних проблем" шляхом перетворення у науково-дослідну установу "Український науково-дослідний інститут екологічних проблем".

Як убачається із змісту п.1.1 та п.3.2 статуту науково-дослідної установи "Український науково-дослідний інститут екологічних проблем", затвердженого наказом Міністерства екології та природних ресурсів України від 09.01.2014 року №2, відповідач є державною бюджетною неприбутковою установою, яка заснована на державній формі власності.

З матеріалів справи вбачається, що позивачем направлялись на адресу відповідача повідомлення про суму витрат на виплату пенсій, що становлять різницю між сумою пенсій, призначених згідно із Законом України "Про наукову та науково-технічну діяльність" і сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, на яку має право науковий працівник за травень 2014 року.

Сума, зазначена у повідомленнях, складає 16 896,62 грн., і відповідачем не сплачена.

Вважаючи, що відповідач обтяжений обов'язком відшкодування органам Пенсійного фонду України різниці між сумою пенсії, призначеної згідно із Законом України "Про наукову і науково-технічну діяльність" та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів стосовно пенсіонерів-колишніх працівників установ, відносно яких відповідач є правонаступником, УПФУ в Дзержинському районі м. Харкова звернулось до суду з даним позовом про стягнення вищевказаної суми у примусовому порядку.

Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що позовні вимоги Управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова про стягнення з відповідача суми витрат на виплату пенсій, що становлять різницю між розміром пенсій, призначених згідно з Законом України "Про наукову та науково-технічну діяльність" та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, за травень 2014 року у загальній сумі 16896,62 грн. є обґрунтованими, оскільки колишнім працівникам Українського науково-дослідного інституту екологічних проблем ("УкрНДІЕП"), правонаступником якого є науково - дослідна установа "Український науково-дослідний інститут екологічних проблем", відповідно до наявних в матеріалах справи довідок була нарахована пенсія на підставі ст. 24 Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність".

Даючи правову оцінку обставинам справи, колегія судді зазначає наступне.

Правові, організаційні та фінансові засади функціонування і розвитку науково-технічної сфери, створення умов для наукової і науково-технічної діяльності, забезпечення потреб суспільства і держави у технологічному розвитку регулюються Законом України "Про наукову та науково-технічну діяльність" від 13.12.1991 року №1977-XII.

Згідно з ч. 1 ст. 24 Закону України "Про наукову та науково-технічну діяльність" держава встановлює для наукових (науково-педагогічних) працівників, які мають необхідний стаж наукової роботи, пенсії на рівні, що забезпечує престижність наукової праці та стимулює систематичне оновлення наукових кадрів.

Відповідно до ч. 9 ст. 24 Закону України "Про наукову та науково-технічну діяльність" різниця між сумою пенсії, призначеної за цим Законом, та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, на яку має право науковий працівник, фінансується: для наукових (науково-педагогічних) працівників державних бюджетних наукових установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації - за рахунок коштів державного бюджету; для наукових (науково-педагогічних) працівників інших державних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації - за рахунок коштів цих підприємств, установ, організацій та закладів, а також коштів державного бюджету в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. При цьому за рахунок коштів державного бюджету науковим (науково-педагогічним) працівникам оплачується з розрахунку на одну особу 50 відсотків різниці пенсії, призначеної за цим Законом; для наукових (науково-педагогічних) працівників недержавних наукових установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації - за рахунок коштів цих установ, організацій та закладів.

Як убачається із матеріалів справи, з 23.01.2014 року відповідач наказом Міністерства екології та природних ресурсів України № 425 від 16.10.2013 року реорганізований шляхом перетворення в науково-дослідну установу "Український науково-дослідний інститут екологічних проблем", яка згідно із статутом є бюджетною установою.

Згідно виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, основним видом економічної діяльності за КВЕД є 72.19- дослідження й експериментальні розробки у сфері інших природничих і технічних наук.

Відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, Науково-дослідна установа "Український науково-дослідний інститут екологічних проблем" не підлягає постановці на облік в Пенсійному фонді України у зв'язку з прийняттям Закону України від 04.07.2013 року № 406-VІІ "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з проведенням адміністративної реформи".

Довідкою Департаменту стратегічного планування, економіки та фінансів Міністерства екології та природних ресурсів України № 11-07/450-14 від 17.06.2014 року підтверджено, що Науково-дослідна установа "Український науково-дослідний інститут екологічних проблем" є державною бюджетною неприбутковою установою.

Відповідно до довідки Управління Державної казначейської служби у Дзержинському районі м. Харкова Харківської області № 05-23/181 від 05.03.2014 року, Науково-дослідна установа "Український науково-дослідний інститут екологічних проблем" є одержувачем бюджетних коштів та фінансується з державного бюджету цільовим призначенням за кодом економічної класифікації 2281, та має бюджетний рахунок, відкритий в УДКСУ у Дзержинському районі м. Харкова Харківської області 35233001009625.

За таких обставин, колегія суддів зазначає, що НДУ "Український науково-дослідний інститут екологічних проблем" є державною бюджетною установою, яка заснована на державній формі власності, а тому різниця між сумою пенсії, призначеної за Законом України "Про наукову і науково-технічну діяльність", та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, на яку має право науковий працівник, відповідно до ч.9 ст.24 цього Закону, повинна фінансуватись виключно за рахунок коштів державного бюджету.

При цьому, колегія суддів не погоджується з висновками суду першої інстанції що, відповідач не є державною бюджетною установою, оскільки є одержувачем бюджетних коштів, виходячи з наступного.

Так, за визначенням п.38 ч.1 ст.2 Бюджетного кодексу України одержувач бюджетних коштів - суб'єкт господарювання, громадська чи інша організація, яка не має статусу бюджетної установи, уповноважена розпорядником бюджетних коштів на здійснення заходів, передбачених бюджетною програмою, та отримує на їх виконання кошти бюджету.

Між тим, згідно довідки УДКСУ у Дзержинському районі м. Харкова № 05-23/181 від 05.03.2014 відповідач фінансується з державного бюджету та є неприбутковою організацією, що не виключає його належності до державних бюджетних установ.

З огляду на вищевикладене, колегія суддів дійшла висновку, що позовні вимоги управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

Відповідно до ст. 159 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення повинно бути законним та обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Колегія суддів вважає, що постанова суду першої інстанції від 07.12.2011 року не відповідає вимогам ст. 159 Кодексу адміністративного судочинства України.

Згідно ч.2 ст.205 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції за наслідками розгляду апеляційної скарги може своєю постановою змінити постанову суду першої інстанції або прийняти нову постанову, якими суд апеляційної інстанції задовольняє або не задовольняє позовні вимоги.

Враховуючи встановлені обставини справи, колегія суддів дійшла висновку, що постанова судом першої інстанції прийнята з порушенням норм матеріального права, а тому підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови про відмову в задоволенні позовних вимог.

Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 197, п. 3 ч.1 ст. 198, ст. 202, ч.2 ст.205, ст.ст. 207, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства, колегія суддів, -

П О С Т А Н О В И Л А:

Апеляційну скаргу Науково - дослідної установи "Український науково - дослідний інститут екологічних проблем " задовольнити.

Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 01.07.2014р. по справі № 820/11061/14 скасувати.

Прийняти нову постанову, якою у задоволенні адміністративного позову Управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі міста Харкова - відмовити.

Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.

Головуючий суддя Курило Л.В.Судді Русанова В.Б. Присяжнюк О.В.