УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 жовтня 2014 р.Справа № 592/12566/13-аКолегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Катунова В.В.
Суддів: Бершова Г.Є. , Ральченка І.М.
розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області на постанову Ковпаківського районного суду м. Суми від 19.08.2014р. по справі № 592/12566/13-а
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області
про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання провести перерахунок пенсії,
ВСТАНОВИЛА:
Позивач -ОСОБА_1, звернувся до суду із адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, в якому просить:
- визнати дії та бездіяльність відповідача неправомірними, щодо визначення грошового забезпечення та перерахунку пенсії;
- зобов'язати відповідача провести перерахунок пенсії з 01.08.2008 року по 01.01.2014 року відповідно наказу Міністра оборони України № 377 від 28.07.2008 року і виплатити створену заборгованість (матеріальну шкоду).
Постановою Ковпаківсього районного суду м. Суми від 19.08.2014 року адміністративний позов було задоволено частково.
Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо відмови в перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до наказу міністра оборони України від 28.07.2008 року за №377 "Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України" з 22 травня 2013 року по 29 грудня 2013 року.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до наказу міністра оборони України від 28.07.2008 року за №377 "Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України" з 22 травня 2013 року по 29 грудня 2013 року .
Позовну заяву ОСОБА_1 за період з 01 серпня 2008 року по 21 травня 2013 року - залишено без розгляду.
Відповідач, не погодившись із судовим рішенням, подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Ковпаківсього районного суду м. Суми від 19.08.2014 року та прийняти нову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог.
Обґрунтовуючи вимоги апеляційної скарги, відповідач посилається на прийняття оскаржуваної постанови з порушенням норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
Вказує, що відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення права на зазначений перерахунок і проводиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки передбачені ч. 2 ст. 51 зазначеного Закону. На виконання зазначеної норми закону постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Відповідно до зазначеного Порядку, визначено лише один орган, який може приймати рішення про зміну розміру грошового забезпечення що береться для перерахунку пенсії, а саме Кабінет Міністрів України. Оскільки Кабінетом Міністрів України не було прийнято рішення про підвищення посадових окладів відповідної категорії військовослужбовців, а накази Міністра оборони України від 28.07.2008 року №377 та від 17.11.2013 року №814 є лише відомчими нормативно-правовими актами та поширюються лише на відомство Міністерства оборони України, відповідач вважає що законних підстав для проведення перерахунку пенсії позивачу немає. В зв'язку з чим, заявлені позивачем вимоги є необґрунтованими та задоволенню не підлягають.
Позивач надав письмові заперечення на апеляційну скаргу, в яких просив відмовити в задоволенні апеляційної скарги відповідача. Також в запереченнях на апеляційну скаргу позивач просив скасувати постанову в частині обмеження строком перерахунку пенсії (виключити слова по 29.12.2013 року) та зобов'язати відповідача провести перерахунок пенсії у строгій відповідності до довідки МО України про грошове забезпечення та пунктів 8, 9, 10 та 14 постанови Пленуму Верховного суду України №4 від 15.04.2005 року.
Разом з тим, колегія суддів зауважує, що оскільки судове рішення щодо відмови в задоволенні частини позовних вимог позивачем в апеляційному порядку оскаржено не було, то згідно із положеннями ч.1 ст. 195 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), воно не підлягає апеляційному перегляду.
Позивач та представник відповідача у судове засідання апеляційної інстанції не з'явилися, про дату, час та місце апеляційного розгляду справи повідомлені належним чином, просили справу розглядати без їх участі.
Колегія суддів на підставі п.2 ч. 1 ст. 197 КАС України, вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними в справі матеріалами.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду та доводи апеляційної скарги, дослідивши письмові докази, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено під час апеляційного розгляду, що позивач є пенсіонером Міністерства оборони України і отримує пенсію за вислугу років.
З 01.01.2008 року позивачу був проведений перерахунок пенсії у зв'язку із зміною грошового забезпечення військовослужбовців, згідно з Постановою КМУ № 1294 від 07.11.2007 року.
Згідно з Постановою КМУ № 1294 від 07.11.2007 року Міністром оборони України 28.07.2008 року було видано наказ № 377 „Про затвердження схем посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів і наукових установ Збройних Сил України", яким, зокрема, було підвищений розмір посадового окладу військовослужбовців за останньою посадою, яку обіймав позивач.
Вважаючи, що після прийняття вищезазначеного наказу розмір пенсії підлягає перерахунку, позивач звернувся до відповідача із відповідною заявою.
Листом від 06.11.2013 року №779/Ш-11 Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області відмовило в проведенні перерахунку, посилаючись на те, що наказ Міністра оборони України не є достатньою підставою для проведення перерахунку пенсії, оскільки підставою для її проведення є відповідна постанова Кабінету Міністрів України, якою змінено розмір хоча б одного з видів грошового забезпечення.
Позивач, не погоджуючись із вказаною відмовою відповідача, звернувся до суду із даним позовом.
Приймаючи рішення про часткове задоволення позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що зміна розмірів посадових окладів, які зумовлюють перерахунок пенсії позивача, встановлені наказом Міністра оборони України, який входить до складу Кабінету Міністрів України, є належною та достатньою правовою підставою для здійснення пенсійним органом відповідного перерахунку пенсії позивача. В зв'язку з чим, зміна в сторону збільшення розміру посадового окладу відповідної категорії військовослужбовців, згідно наказів Міністра оборони України № 377 від 28.07.2008 року зумовлює право позивача на отримання збільшеного розміру пенсії внаслідок її обов'язкового перерахунку. А тому позивач має встановлене законом право на перерахунок пенсії.
Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, враховуючи наступне.
Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.
У відповідності до ч. 3 ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, та у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно зі ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.
Відповідно до п. 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 року за №393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей" пенсії обчислюються з урахуванням таких видів грошового забезпечення:
- відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням;
- щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії.
Наказом Міністра оборони України від 28.07.2008 року за №377 "Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) наукових установ Збройних сил України" визначено схему розмірів посадових окладів за основними типовими посадами керівного та наукового складу офіцерів військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) наукових установ Збройних сил України
Зазначений наказ було прийнято на реалізацію повноважень, наданих постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".
Згідно п. 5 вищенаведеної Постанови надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання установлювати посадові оклади військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу, посади яких не передбачені цією постановою, - у розмірах, визначених затвердженими цією постановою схемами згідно з додатками 1 - 23 і 30 - 32 за аналогічними посадами.
Колегія суддів зазначає, що підвищення розміру посадового окладу відповідної категорії військовослужбовців відбулось на підставі наказу Міністра оборони України від 28.07.2008 року за №377 "Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) наукових установ Збройних сил України", прийнятого на реалізацію повноважень, наданих Кабінетом Міністрів України, та зареєстрованого у встановленому законом порядку.
Зважаючи на вищезазначене, колегія суддів дійшла висновку, що після видання наказу Міністра оборони України від 28.07.2008 року № 377 позивач набув права на перерахунок розміру пенсії у зв'язку із підвищенням грошового забезпечення відповідної категорії військовослужбовців.
Згідно преамбули Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" має на меті реалізацію особами, які мають право на пенсію за цим Законом, свого конституційного права на державне пенсійне забезпечення у випадках, передбачених Конституцією України та цим Законом, і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України.
На думку колегії суддів, позиція відповідача по даній справі не відповідає наведеному принципу єдності умов пенсійного забезпечення військовослужбовців, оскільки, позивач по справі поставлений у нерівні умови у порівнянні з військовослужбовцями відповідної категорії, що вийшли на пенсію після видання наказу Міністра оборони України від 28.07.2008 року № 377 та яким розмір пенсії визначається виходячи з розміру посадового окладу, запровадженого наведеним наказом.
Доводи апеляційної скарги щодо відсутності рішень Кабінету Міністрів України, стосовно змін грошового забезпечення військовослужбовців та як наслідок відсутності підстав для перерахунку пенсії військовослужбовцям, колегія суддів вважає необґрунтованими, оскільки частина третя статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" не вказує на рішення суб'єкта владних повноважень про зміну видів грошового забезпечення військовослужбовців як на підставу для перерахунку пенсії, а пов'язує її перерахунок з фактичною зміною видів грошового забезпечення.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом України в постанові від 24.04.2012 року по справі №21-84а12.
В силу ч.2 ст. 161 КАС України, при виборі правової норми, що підлягає застосуванню до спірних правовідносин, суд зобов'язаний враховувати висновки Верховного Суду України, викладені у рішеннях, прийнятих за результатами розгляду заяв про перегляд судового рішення з підстави, передбаченої пунктом 1 частини першої статті 237 цього Кодексу.
Відповідно до ч.1 ст. 244-2 КАС України, рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.
30.12.13 р. наказ Міністра оборони України № 377 від 28.07.08 р. втратив чинність згідно з наказом Міністерства оборони України від 27.11.13 р. № 814 "Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України", а отже починаючи з 30.12.2013 року пенсія позивача підлягає перерахунку у відповідності до схеми розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 27.11.13 р. № 814.
Враховуючи наведене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції щодо наявності у позивача права на перерахунок пенсії з урахуванням підвищення посадового окладу відповідно до наказу міністра оборони України від 28.07.2008 р. № 377 "Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців, військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів, вищих навчальних закладів України) і наукових установ збройних сил України" починаючи з 22.05.2013 року по 29.12.2013 року.
Відповідно до ч.1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу.
Колегія суддів зазначає, що позивач, надавши письмові докази, що були предметом дослідження при розгляді справи судом першої інстанції, виконав вимоги ч.1 ст. 71 КАС України.
Натомість, відповідач, заперечуючи проти позову, в порушення вимог ч.2 ст. 71 КАС України, не надав жодних належних і допустимих доказів на підтвердження законності та обґрунтованості відмови у проведенні позивачу перерахунку пенсії, що є предметом оскарження позивачем.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 159 КАС України, судове рішення повинно бути законним та обґрунтованим.
Колегія суддів вважає, що постанова Ковпаківсього районного суду м. Суми від 19.08.2014 року по справі №592/12566/14-а відповідає вимогам ст. 159 КАС України, а тому відсутні підстави для її скасування та задоволення апеляційних вимог апелянта, відповідача у справі.
Відповідно до ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду -без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
На підставі викладеного, колегія суддів, погоджуючись з висновками суду першої інстанції, вважає, що суд дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин сторін норми матеріального та процесуального права.
Доводи апеляційної скарги, з наведених вище підстав, висновків суду не спростовують.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, п.1 ч.1 ст. 199, ст.200, п.1 ч.1 ст.205, ст.ст.206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області залишити без задоволення.
Постанову Ковпаківського районного суду м. Суми від 19.08.2014р. по справі № 592/12566/13-а залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.
Головуючий суддя Катунов В.В.Судді Бершов Г.Є. Ральченко І.М.