УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 жовтня 2014 р.Справа № 539/2750/14-аКолегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Подобайло З.Г.
Суддів: Григорова А.М. , Тацій Л.В.
за участю секретаря судового засідання Гришко Ю.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Управління Пенсійного фонду України в м. Лубни та Лубенському районі Полтавської області на постанову Лубенського міськрайонного суду Полтавської області від 28.08.2014р. по справі № 539/2750/14-а
за позовом ОСОБА_1
до Управління Пенсійного фонду України в м.Лубнах та Лубенському районі Полтавської області
про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИЛА:
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Лубни та Лубенському районі Полтавської області про визнання протиправним рішення від 07.08.2014 року відповідача, зобов'язання відповідача достроково призначити пенсію за віком.
В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що її чоловік приймав участь у ліквідації аварії на ЧАЕС в 1986 році. ІНФОРМАЦІЯ_1 чоловік помер. Відповідно до ЦВЛК по встановленню причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв від 06.12.2012 року захворювання та причина смерті її чоловіка пов'язані з виконанням обов'язків військової служби з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. 06.08.2014 року позивач звернулася до відповідача щодо дострокового призначення їй пенсії за віком. Проте, відповідач відмовив в призначенні пенсії, з огляду на те, що її чоловік був залучений до в ліквідації аварії на ЧАЕС не як військовослужбовець, а як військовозобов'язаний. Крім того, померлому за життя не було встановлено інвалідність.
Постановою Лубенського міськрайонного суду Полтавської області від 28.08.2014 року позов задоволено.
Визнано незаконними рішення Управління Пенсійного фонду України в м. Лубни та Лубенському районі Полтавської області від 07.08.2014 року щодо відмови ОСОБА_1 у призначенні дострокової пенсії за віком.
Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в м. Лубни та Лубенському районі Полтавської області призначити ОСОБА_1 достроково пенсію за віком відповідно до п. 3 Прикінцевих положень ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 06.08.2014 року.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, відповідачем подано апеляційну скаргу. В апеляційній скарзі, посилаючись на порушення судом першої інстанції, при прийнятті оскаржуваної постанови, норм матеріального та процесуального права, відповідач просить постанову Лубенського міськрайонного суду Полтавської області від 28.08.2014 року скасувати та прийняти нове рішення, яким відмовити позивачу у задоволенні позову в повному обсязі.
Апеляційна скарга розглядається в порядку письмового провадження відповідно до ч. 1 ст. 41 КАС України.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши, в межах апеляційної скарги, рішення суду першої інстанції та доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено в суді апеляційної інстанції , що ОСОБА_2 приймав учать у ліквідації аварії на ЧАЕС в 1986 році в період проходження військових зборів (а.с. 15).
ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 помер.
Відповідно до витягу з протоколу засідання Центральної військово-лікарської комісії по встановленню причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв № 2421 від 06.12.2012 року захворювання і причина смерті ОСОБА_2пов'язані з виконанням обов'язків військової служби з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС (а.с. 17).
Позивачка, 01.08.1959 являлась дружиною ОСОБА_2
06.08.2014 року позивачка звернулася до відповідача з заявою про призначення їй достроково пенсії за віком в разі втрати годувальника з огляду на те, що її чоловік помер від захворювання здобутого при ліквідації аварії на ЧАЕС.
Листом від 07.08.2014 року відповідач відмовив в достроковому призначенні пенсії за віком, з огляду на те, що ОСОБА_2 приймав участь в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в період проходження військових зборів, при цьому військовослужбовцем не являючись. Крім того, померлий не був визнаний інвалідом внаслідок ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що відповідач незаконно відмовив позивачці в достроковому призначенні пенсії за віком з підстав, того, що ОСОБА_2 приймав участь в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в період проходження військових зборів, при цьому військовослужбовцем не являючись, оскільки за нормами вказаних законів такі особи прирівнюються до військовослужбовців
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції щодо задоволення позовних вимог, враховуючи наступне.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до ст. 10 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві.
У примітці до вказаної норми закону дається тлумачення, що до військовослужбовців належать: особи офіцерського складу, прапорщики, мічмани, військовослужбовці надстрокової служби, військовозобов'язані, призвані на військові збори, військовослужбовці-жінки, а також сержанти (старшини), солдати (матроси), які перебувають (перебували) на дійсній строковій службі у збройних силах, керівний і оперативний склад органів Комітету державної безпеки, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, а також інших військових формувань. особи, призвані на військові збори.
У абзаці п'ятому пункту 3 розділу ХV Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлено, що військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які брали участь у бойових діях, а також ті, що стали інвалідами внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих при захисті Батьківщини або при виконанні інших обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті чи виконанням інтернаціонального обов'язку, дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які померли (загинули) у період проходження військової служби (виконання службових обов'язків) чи після звільнення із служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих при виконанні обов'язків військової служби (службових обов'язків), захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи чи виконанням інтернаціонального обов'язку, мають право на призначення дострокової пенсії за віком після досягнення чоловіками 55 років, жінками - 50 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років для чоловіків і не менше 20 років для жінок.
Враховуючи вищенаведене, суду першої інстанції дійшов вірного висновку щодо неправомірності відмови Управління Пенсійного фонду України в м. Лубни та Лубенському районі Полтавської області в призначенні ОСОБА_1 пенсії, як вдові військовослужбовця, смерть якого наступила внаслідок захворювання пов'язаного з виконанням обов'язків військової служби по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, тому позовні вимоги обґрунтовані та підлягають задоволенню.
Доводи апеляційної скарги є помилковими та не впливають на правомірність висновків суду першої інстанції.
Відповідно до ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду -без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Враховуючи викладене, колегія суддів відзначає, що суд першої інстанції дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин сторін норми матеріального та процесуального права.
Керуючись ст. 160, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Лубни та Лубенському районі Полтавської області залишити без задоволення.
Постанову Лубенського міськрайонного суду Полтавської області від 28.08.2014р. по справі № 539/2750/14-а залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя (підпис)Подобайло З.Г.Судді(підпис) (підпис) Григоров А.М. Тацій Л.В. Повний текст ухвали виготовлений 13.10.2014 р.