Постанова № 40913949, 15.10.2014, Овруцький районний суд Житомирської області

Дата ухвалення
15.10.2014
Номер справи
286/5676/14-а
Номер документу
40913949
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Овруцький районний суд Житомирської області

Справа № 286/5676/14-а

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 жовтня 2014 року

Суддя Овруцького районного суду Житомирської області Гришковець А. Л. , розглянувши у скороченому провадженні в місті Овруч справу за позовом ОСОБА_1 до приватного сільськогосподарського підприємства «Бігунь» Овруцького району, управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі, управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації про зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" , -

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до суду і просить зобов'язати приватне сільськогосподарське підприємство «Бігунь» Овруцького району провести йому донарахування доплати до заробітної плати у відповідності із ст. 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" за період з 01.02.2014 року по 31.07.2014 року, як особі, яка працює в зоні гарантованого добровільного відселення, виходячи з розміру 2-х мінімальних заробітних плат та подати розрахункові документи до управління праці та соціального захисту населення Овруцької райдержадміністрації, зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі провести йому донарахування та виплату додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, відповідно до ст. 51 Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" за період з 01.02.2014 року по 31.07.2014 року, із розрахунку 25% мінімальної пенсії за віком, а також зобов'язати управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації провести йому донарахування та виплату допомоги у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства, у відповідності до ст.37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" за період з 01.02.2014 року по 31.07.2014 року, виходячи з розміру 40% мінімальної заробітної плати, мотивуючи тим, що він є потерпілим внаслідок Чорнобильської катастрофи 3 категорії, працює в приватному сільськогосподарському підприємстві «Бігунь» та проживає в с. Бігунь, Овруцького району, Житомирської області. За період перебування на пенсії йому виплачувалися вказані доплати та компенсації не у відповідності із Законом, а в менших розмірах, що призвело до порушення його прав.

Представники відповідачів - приватного сільськогосподарського підприємства «Бігунь» та управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі заперечення проти позову не надсилали, хоча були належним чином повідомлені про відкриття скороченого провадження по справі.

Представник відповідача - управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації надіслав заперечення, в якому просить відмовити в задоволенні позову.

Дослідивши докази, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Позивач, ІНФОРМАЦІЯ_2, є потерпілим внаслідок Чорнобильської катастрофи 3 категорії, працює в приватному сільськогосподарському підприємстві «Бігунь» та проживає в с. Бігунь, Овруцького району, Житомирської області, отримував спірні виплати в менших розмірах, ніж визначено Законом, що підтверджується копією паспорта серії НОМЕР_1, посвідчення потерпілого, довідками про проведені виплати.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України.

Переліком населених пунктів Житомирської і Київської областей, віднесених до зони радіоактивного забруднення внаслідок катастрофи, затвердженого постановою КМ України № 106 від 23.07.91, с. Бігунь, Овруцького району, Житомирської області віднесено до зони гарантованого добровільного відселення.

Відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" передбачені серед інших і такі виплати :

- ст.37 Закону - громадянам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, проводиться щомісячна грошова допомога в зв"язку з обмеженням споживання продуктів харчування у зоні гарантованого добровільного відселення в розмірі 40% мінімальної заробітної плати;

Відповідно до ст. 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення, провадиться доплата у зоні гарантованого добровільного відселення - 2 мінімальні заробітні плати.

- ст.51 Закону - особам, віднесеним до категорії 3, додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, призначається у розмірі 25 процентів мінімальної пенсії за віком.

Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 26 липня 1996 р. N 836 "Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" щомісячна грошова допомога громадянам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва і особистого підсобного господарства виплачується у таких розмірах:

- у зоні гарантованого добровільного відселення - 210 тис. крб.,(2,10 грн. за гр. реф.);

- для доплати громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення у зоні гарантованого добровільного відселення - 1050 тис.крб. (10,5 грн. за гр.реф.).

Постановою Кабінету Міністрів України № 1210 від 23.11.2011, встановлено конкретні розміри таких компенсацій, зокрема:

- щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам віднесеним до категорії 3 - 113,88 гривні.

Закони України "Про Державний бюджет на 2011 рік", "Про Державний бюджет на 2012 рік"; та "Про Державний бюджет на 2013 рік", встановлювали обмеження, щодо виплат додаткових пенсій, доплат особам постраждалих внаслідок аварії на ЧАЕС та пенсії по інвалідності.

Законом України "Про Державний бюджет на 2014 рік" від 16 січня 2014 року № 719-VII, що набрав чинності з 1 січня 2014 року (п. 1 Прикінцевих положень Закону) такі обмеження не були встановлені. Лише Законом України "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2014 рік"" від 31.07.2014, який набрав чинності 03.08.2014 року, було встановлено, що норми і положення ст. ст. 20,21,22,23,30,31,37,39,48,50,51,52,54 Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", ст.ст. 5, 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на 2014 рік.

Таким чином, починаючи з 1 січня 2014 року і до 03.08.2014 року є чинними і підлягають застосуванню норми Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" без будь-яких обмежень.

Частиною 4 ст.9 КАС України визначено, що у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.

За таких обставин, коли підзаконний нормативний акт суперечить Закону, обмежуючи права громадян визначені останнім, застосування зазначених постанов неможливе.

Статтею 62 даного Закону визначено, що роз'яснення порядку застосування цього Закону провадиться у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, рішення якого є обов'язковими для виконання міністерствами та іншими центральними органами державної виконавчої влади України, місцевими органами державної виконавчої влади, всіма суб'єктами господарювання незалежно від їх відомчої підпорядкованості та форм власності.

Вказана норма узгоджується зі ст.72 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", яка відносить до джерел формування коштів Пенсійного фонду кошти державного бюджету та цільових фондів, що перераховуються до Пенсійного фонду у випадках, передбачених цим Законом. Зазначені кошти становлять бюджет Пенсійного фонду (ст.71 цього Закону).

Крім того, згідно з Положенням про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 30.04.2002 № 8-2, управління Пенсійного фонду в районах, містах, районах у містах забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, безпосередньо призначає (здійснює перерахунок) і виплачує пенсії та інші виплати відповідно до чинного законодавства.

Відповідно до п 2.1. Положення основними завданнями Управління є:

забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством.

Згідно п. п. 5,6 Порядку використання коштів державного бюджету для виконання програм, пов'язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою КМ України № 936 від 20.09.05 (далі - Порядок), нарахування та виплата коштів за ст.39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" проводиться за місцем основної роботи (служби) громадян підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності без утворення юридичної особи, установами, організаціями та військовими частинами відповідно до розрахункових даних, поданих до уповноваженого органу за формою, затвердженою Мінпраці, а тому підприємства, установи, організації та фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності виступають в даних правовідносинах як суб'єкти владних повноважень на основі законодавства.

Керівники підприємств несуть персональну відповідальність за несвоєчасність подання розрахункових документів до уповноваженого органу та правильність призначення і нарахування компенсаційних виплат та допомоги певних видів.

Уповноважений орган перевіряє, реєструє, обліковує розрахунки та подає органам Державного казначейства платіжні документи для здійснення відповідних видатків, що проводяться в установленому законодавством порядку, а тому виходячи з викладеного, приватне сільськогосподарське підприємство «Бігунь» є належним відповідачем по виплатах, що стосуються нарахування коштів за ст.39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Відповідно до п.п. 2, 4 Порядку використання коштів державного бюджету для виконання програм, пов'язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою КМ України № 936 від 20.09.05, розпорядниками коштів за ст.37 Закону є управління праці та соціального захист у населення по місцю реєстрації громадян.

На підставі викладеного, розмір нарахованих відповідачами доплат вказаних у довідках не відповідає кратному розміру мінімальної заробітної плати та мінімальної пенсії за віком, а тому вимога про їх нарахування та виплату в розмірах, визначених Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", підлягає задоволенню.

Позивачем сплачено судовий збір у сумі 219,24 грн., який відповідно до ст.94 КАС України підлягає стягненню з Державного бюджету на користь позивача.

Відповідач звільнений від сплати судового збору згідно п.18 ст.5 Закону України «Про судовий збір».

Керуючись ст.ст. 8-11, 18, 71, 122, 160, 161, 162, 182-2 КАС України суд, -

П О С Т А Н О В И В :

Позов задовольнити повністю.

Зобов'язати приватне сільськогосподарське підприємство «Бігунь» Овруцького району провести ОСОБА_1 донарахування доплати до заробітної плати, громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення, за період з 01.02.2014 року по 31.07.2014 року в розмірі, визначеному ст.39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи ", що дорівнює двом мінімальним заробітним платам, розмір якої встановлений Законом України «Про Державний бюджет України на 2014 рік», щомісячно та подати розрахункові документи до управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації .

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі провести ОСОБА_1 донарахування та виплату додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю у відповідності до ст. 51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", за період з 01.02.2014 року 31.07.2014 року, виходячи з розміру 25% мінімальної пенсії за віком, розмір якої дорівнює розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного Законом України "Про Державний бюджет України на 2014 рік", щомісячно.

Зобов'язати управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації провести ОСОБА_1 донарахування та виплату допомоги у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства, у відповідності до ст.37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" за період з 01.02.2014 року 31.07.2014 року, виходячи з розміру 40% мінімальної заробітної плати, розмір якої визначено Законом України "Про Державний бюджет України на 2014 рік", щомісячно.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 судові витрати в сумі 219,24 грн..

На постанову суду до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Овруцький районний суд може бути подана апеляційна скарга на протязі 10 днів з дня отримання копії постанови, з одночасним направленням копії скарги до Житомирського апеляційного адміністративного суду особою, яка її подає.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя: А. Л. Гришковець