Постанова № 40913938, 10.10.2014, Овруцький районний суд Житомирської області

Дата ухвалення
10.10.2014
Номер справи
286/4971/14-а
Номер документу
40913938
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Овруцький районний суд Житомирської області

Справа № 286/4971/14-а

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 жовтня 2014 року

Овруцький районний суд Житомирської області в складі:

головуючого судді Вачко В. І.

розглянувши у письмовому провадженні в місті Овручі справу за позовом ОСОБА_1 до Овруцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Житомирській області та управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області про зобов'язання вчинити певні дії відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" , -

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до суду і просить зобов'язати управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області провести донарахування та виплату з 01.01.2014 року: грошової допомоги у зв'язку з обмеженням продуктів харчування місцевого виробництва, передбачену ст. 37 Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», із розрахунку 40% від мінімальної заробітної плати, встановленої Законом України про Державний бюджет України на відповідний рік, щомісячно, щорічної допомоги на оздоровлення, передбачену ст. 48 Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», як потерпілому І категорії, як інваліду ІІІ групи, в розмірі чотири мінімальних заробітних плат, встановлених Законом України про Державний бюджет України на відповідний рік;

зобов'язати Овруцьку об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління Міндоходів у Житомирській області провести донарахування та виплату за період з 01 січня 2014 року по 30.06.2014 року: доплати до пенсії непрацюючим пенсіонерам, які проживають на радіоактивно забрудненій території, передбачену ст. 39 Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», в розмірі двох мінімальних заробітних плат, встановлених Законом України «Про Державний бюджет України на 2014 рік», щомісячно та подати розрахункові документи до управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області, зобов'язати відповідачів виконати постанову негайно та подати звіт про виконання судового рішення протягом одного місяця з дня набрання постановою законної сили, мотивуючи тим, що він працює в Овруцькій об'єднаній державній податковій інспекції Головного управління Міндоходів у Житомирській області, знаходиться на обліку в управлінні праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області, є громадянином, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії, інвалідом ІІІ групи, проживає в м.Овруч Житомирської області. За період роботи виплати, що встановлені в Законі, виплачувалися йому не в розмірах, визначених Законом, а в значно меншому розмірі, що призвело до порушення його прав.

Відповідач - Овруцька об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Житомирській області, про час та місце розгляду справи був повідомлений, заперечень щодо позову не надав.

Відповідач - управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області, надав письмове пояснення, в якому заперечує щодо задоволення позову, просить справу розглядати без участі представника.

Відповідно до п.2 ч.1, ч.4 ст.183-2 КАС України, суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.

Оцінивши повідомлені позивачем обставини та давши їм належну юридичну оцінку, суд вважає, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.

ОСОБА_1 працює у Овруцькій об'єднаній державній податковій інспекції Головного управління Міндоходів у Житомирській області, постійно проживає м. Овручі Житомирської області, що підтверджується копією паспорта громадянина України серії НОМЕР_1, та довідкою Овруцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Житомирській області, .

Позивач є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1, про що свідчить копія посвідчення серії НОМЕР_2 від 20.04.2011 року, інвалідом ІІІ групи, що підтверджується копією довідки МСЕК серії ААА №731551.

Переліком населених пунктів Житомирської і Київської областей, віднесених до зони радіоактивного забруднення внаслідок катастрофи, затвердженого постановою КМ України № 106 від 23.07.1991 року та розпорядженням КМ України № 17 від 12.01.1993 року, м.Овруч Житомирської області, відноситься до зони гарантованого добровільного відселення.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України.

Як вбачається із довідок Овруцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Житомирській області та управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області виплати позивачу здійснювались у відповідності до Постанови КМ України № 1210 від 23.11.2011 року «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та Постанови КМ України № 1381 від 28.12.2011 року «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення».

Постановою КМ України № 1210 від 23.11.2011 усупереч Закону № 796-ХІІ, встановлено конкретні розміри таких компенсацій, зокрема:

Відповідно до ст. 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення, провадиться доплата у зоні гарантованого добровільного відселення - 2 мінімальної заробітної плати.

Зазначеною вище постановою № 836 усупереч Закону № 796-ХІІ, який визначив кратність одноразової компенсації в залежності від розміру мінімальної заробітної плати, яка визначається Законом, встановлено конкретні розміри компенсацій і доплат, зокрема для доплати громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення у зоні гарантованого добровільного відселення - 1050 тис.крб. (10,50 грн. за гр.реф.).

Рішенням Конституційного Суду України від 25 січня 2012 року за № 3-рп/2012, дано тлумачення, що нормативно-правові акти Кабінету Міністрів України під час вирішення справ про соціальний захист підлягають застосуванню тоді, коли вони видані у межах його компетенції, на основі і на виконання Бюджетного кодексу України, закону про Державний бюджет України на відповідний рік та інших законів України.

Згідно положень ст.37 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", громадянам, які проживають на територіях радіоактивного забруднення, виплачується щорічна грошова допомога у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва та особистого підсобного господарства, у зоні гарантованого добровільного відселення - 40% від мінімальної заробітної плати.

Постановами КМ України № 836 від 26.07.1996 року та № 530 від 28.05.2008 року усупереч Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", який визначив кратність одноразової компенсації в залежності від розміру мінімальної заробітної плати, яка визначається Законом, встановлено конкретні розміри таких компенсацій і, зокрема:

- у зв'язку з обмеженням споживання продуктів харчування місцевого виробництва і особистого підсобного господарства у зоні гарантованого добровільного відселення - 2,10 грн.

Відповідно до ст.48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", щорічна допомога на оздоровлення, потерпілим І категорії, інвалідам ІІІ групи виплачується в розмірі чотири мінімальних заробітних плат.

Рішенням Конституційного Суду України від 25 січня 2012 року за № 3-рп/2012, дано тлумачення, що нормативно-правові акти Кабінету Міністрів України під час вирішення справ про соціальний захист підлягають застосуванню тоді, коли вони видані у межах його компетенції, на основі і на виконання Бюджетного кодексу України, закону про Державний бюджет України на відповідний рік та інших законів України.

Закони України «Про державний бюджет на 2011 рік», «Про державний бюджет на 2012 рік» та «Про державний бюджет на 2013 рік», встановлювали обмеження, щодо виплат додаткових пенсій, доплат особам постраждалих внаслідок аварії на ЧАЕС та пенсії по інвалідності.

Законом України «Про Державний бюджет на 2014 рік» від 16 січня 2014 року № 719-VII, що набрав чинності з 1 січня 2014 року (п. 1 Прикінцевих положень Закону) обмеження не встановлені. Закон України «Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2014 рік" від 31 липня 2014 року № 1622-VII, яким доповнено Прикінцеві положення Закону України «Про Державний бюджет на 2014 рік» від 16 січня 2014 року № 719-VII пунктом 6-7, який в свою чергу встановлює, що норми і положення статей 20, 21, 22, 23, 30, 31, 37, 39, 48, 50, 51, 52 та 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", статей 5 та 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на 2014 рік - набув чинності з 03.08.2014 року.

Таким чином, у період з 01.01.2014 року до 02.08.2014 року підлягають застосуванню норми Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" без будь-яких обмежень.

Частиною 4 ст.9 КАС України визначено, що у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу. За таких обставин, коли підзаконний нормативний акт суперечить Закону, обмежуючи права громадян визначені останнім, застосування зазначених постанов неможливе. Статтею 62 даного Закону визначено, що роз'яснення порядку застосування цього Закону провадиться у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, рішення якого є обов'язковими для виконання міністерствами та іншими центральними органами державної виконавчої влади України, місцевими органами державної виконавчої влади, всіма суб'єктами господарювання незалежно від їх відомчої підпорядкованості та форм власності.

Згідно п. п. 5,6 Порядку використання коштів державного бюджету для виконання програм, пов'язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою КМ України № 936 від 20.09.05 (далі - Порядок), нарахування та виплата коштів за ст.39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" проводиться за місцем основної роботи (служби) громадян підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності без утворення юридичної особи, установами, організаціями та військовими частинами відповідно до розрахункових даних, поданих до уповноваженого органу за формою, затвердженою Мінпраці, а тому підприємства, установи, організації та фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності виступають в даних правовідносинах як суб'єкти владних повноважень на основі законодавства.

Керівники підприємств несуть персональну відповідальність за несвоєчасність подання розрахункових документів до уповноваженого органу та правильність призначення і нарахування компенсаційних виплат та допомоги певних видів.

Уповноважений орган перевіряє, реєструє, обліковує розрахунки та подає органам Державного казначейства платіжні документи для здійснення відповідних видатків, що проводяться в установленому законодавством порядку, а тому виходячи з викладеного, Овруцька об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Житомирській області є належним відповідачем по виплатах, що стосуються нарахування коштів за ст.39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". На підставі викладеного, розмір нарахованих відповідачем доплат, вказаних у довідці не відповідає кратному розміру мінімальної заробітної плати, а тому вимога про їх нарахування та виплату в розмірах, визначених Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", підлягає задоволенню.

Відповідно до п 2.1. Положення основними завданнями Управління є:

забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством.

Відповідно до п. 2, 4 Порядку використання коштів державного бюджету для виконання програм, пов'язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 936 від 20.09.2005 року, розпорядниками бюджетних коштів нижчого рівня для виконання програм, пов'язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, є управління праці та соціального захисту населення, а тому нарахування компенсацій та допомог певних видів, передбачених Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" проводить управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області.

Відповідно до ст.6 КАС України до адміністративного суду має право звернутись з адміністративним позовом особа, яка вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушено її права, свободи чи інтереси.

Із довідки управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області вбачається, що у період з 01.01.2014 по 30.06.2014 року спірні виплати позивачеві виплачувалися у менших розмірах, ніж визначено Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", чим порушено право позивача, а тому вони підлягають перерахунку та виплаті.

Згідно заявленої позивачем вимоги про негайне виконання постанови суду та подання звіту суд зазначає, що у відповідності до ст.256 КАС України негайно виконуються постанови суду про:

1) присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць.

Негайно також виконуються постанови суду, прийняті в порядку скороченого провадження у адміністративних справах, передбачених пунктами 1, 3, 4, 5, 6 частини першої статті 183 2 цього Кодексу.

У відповідності до ст.267 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, має право зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Таким чином, зважаючи на викладене, заявлені вимоги підлягають задоволенню.

Від сплати судового збору позивач звільнений згідно п.10 ст.5 Закону України «Про судовий збір», відповідач - згідно п.18 ст.5 Закону України «Про судовий збір».

Керуючись ст.ст. 8-11, 18, 71, 122, 160, 161, 162, 267 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Позов задоволити повністю.

Зобов'язати управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області провести ОСОБА_1 донарахування та виплату за період з 01.01.2014 року по 30.06.2014 року:

грошової допомоги у зв'язку з обмеженням продуктів харчування місцевого виробництва, передбачену ст. 37 Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», із розрахунку 40% від мінімальної заробітної плати, встановленої Законом України про Державний бюджет України на 2014 рік», щомісячно.

щорічної допомоги на оздоровлення, передбачену ст. 48 Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», як інваліду ІІІ групи, потерпілому І категорії, в розмірі чотири мінімальні заробітні плати, встановлені Законом України «Про Державний бюджет України на 2014 рік»,

Зобов'язати управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області виконати постанову негайно у межах суми платежу за один місяць та подати звіт про виконання судового рішення протягом 1 місяця з дня набрання постановою законної сили.

Зобов'язати - Овруцьку об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління Міндоходів у Житомирській області провести донарахування та виплату з 01 січня 2014 року: доплати громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення, передбачену ст. 39 Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», в розмірі двох мінімальних заробітних плат, встановлених Законом України про Державний бюджет України на відповідний рік, щомісячно та подати розрахункові документи до управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області

Зобов'язати Овруцьку об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління Міндоходів у Житомирській області виконати постанову негайно у межах суми платежу за один місяць та подати звіт про виконання судового рішення протягом 1 місяця з дня набрання постановою законної сили.

На постанову суду до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Овруцький районний суд може бути подана апеляційна скарга на протязі 10 днів з дня отримання копії постанови, з одночасним направленням копії скарги до Житомирського апеляційного адміністративного суду особою, яка її подає.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя: В. І. Вачко