Справа №: 398/4885/14-аПОСТАНОВА
Іменем України
"30" вересня 2014 р. Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області у складі суду: головуючий суддя Тимченко Л.М.
з участю секретаря Міщенко С.А.
з участю адвоката ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Олександрія цивільну справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Червонокам'янської сільської ради Олександрійського району та виконавчого комітету Червонокам'янської сільської ради Олександрійського району про визнання протиправним та скасування рішення №11 від 16 квітня 2014 року та зобов'язати вчинити певні дії,-
встановив:
ОСОБА_2 (надалі позивач) 21 липня 2014 року звернулася до суду з адміністративним позовом до Червонокам'янської сільської ради Олександрійського району та виконавчого комітету Червонокам'янської сільської ради Олександрійського району Кіровоградській області (надалі відповідачі) про визнання протиправним та скасування рішення виконавчого комітету Червонокам'янської сільської ради № 11 від 16 квітня 2014 року та зобов'язати вчинити певні дії, мотивуючи свої вимоги тим, що вона є пенсіонеркою, отримує пенсію за віком, вона також має семеро дітей, яких вона народила та виховала. Діти уже дорослі, вона звернулась до Червонокам'янської сільської ради із проханням щодо висунення її кандидатури на присвоєння Почесного звання України Мати-героїня, однак прийнятим рішенням їй було відмовлено, тобто вирішено не порушувати клопотання про присвоєння їй такого звання.
З прийнятим рішенням позивач не погодилася, звернувшись своєчасно до адміністративного суду, оскільки стверджує, що вона має право на присвоєння їй Почесного звання мати-героїня, оскільки виконавчим комітетом Червонокам'янської сільської ради не було прийнято до уваги, що її діти навчались в школі.
В судовому засіданні позивач та представник позивача на вимогах наполягають, посилаючись на викладені обставини. Просять суд задовольнити позовні вимоги та скасувати рішення виконавчого комітету Червонокам'янської сільської ради від 16 квітня 2014 року та зобов'язати відповідача звернутись з поданням (клопотанням) про присвоєння їй почесного звання Мати-героїня як особі, яка народила та виховала до восьмирічного віку сімох дітей.
Інтереси позивача в суді представляв адвокат ОСОБА_1
Представник відповідача в судове засідання з'явилася, будучи належним чином повідомленою про дату, час та місце розгляду справи в суді, що підтверджується поштовими повідомленнями. В судовому засіданні проти позовних вимог заперечує, стверджує, що на засіданні виконавчого комітету було розглянуто за тими документами, які були надані позивачем питання про звернення з клопотанням до Олександрійської міської ради про присвоєння їй Почесного звання мати-героїня, рішенням виконавчого комітету 16 квітня 2014 року було відмовлено звернутись з таким клопотанням про присвоєння ОСОБА_2 почесного звання Мати-героїня, оскільки мати недостатньо приділяла уваги своїм дітям. Усі 9 членів виконавчого комітету були одноголосними, тому вважає, що підстави для скасування цієї постанови відсутні.
Інтереси відповідача в суді представляла сільський голова Бесараб Т.О.
Заслухавши пояснення представників позивача, відповідача та дослідивши докази у сукупності з іншими матеріалами справи, з'ясувавши обставини, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, оцінивши досліджені в судовому засіданні докази, суд вважає, що позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування визначає Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні».
За змістом ст. 2 КАС України основним завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових та службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними управлінських функцій на основі законодавства, у тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до ст. 6 КАС України кожному гарантується право на захист його прав, свобод та інтересів незалежним і неупередженим судом.
У відповідності до вимог ст. 11 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього кодексу і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.
За змістом ст. 69 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані на підставі яких суд встановлює наявність чи відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі , та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів.
Відповідно до ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а в адміністративних справах про протиправність рішень дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Згідно вимог ст. 171 КАС України право оскаржити нормативно - правовий акт мають особи, щодо яких його застосовано, а також особи, які є суб'єктом відносин, у яких буде застосовано цей акт.
Правовідносини сторін у цій справі врегулюванні Положенням про почесні звання України, яке відповідно до Закону України "Про державні нагороди України було затверджено Указом Президента України від 29 червня 2001 року N 476/2001 визначає підстави для присвоєння почесних звань України, встановлює порядок їх присвоєння, вручення та інші правила. За змістом п. 9 цього Положення звання "Мати-героїня" - присвоюється жінкам, які народили та виховали до восьмирічного віку п'ятьох і більше дітей, у тому числі дітей, усиновлених у встановленому законодавством порядку, враховуючи вагомий особистий внесок у виховання дітей у сім'ї,створення сприятливих умов для здобуття дітьми освіти, розвитку їх творчих здібностей, формування високих духовних і моральних якостей (пункт 9 доповнено абзацом згідно з Указом Президента N 963/2004 від 21.08.2004, в редакції Указу Президента N674/2007 від 28.07.2007).
Судом встановлено, що позивач має семеро дітей, саме вона записана їх матір'ю.
Судом також встановлено, що 16 квітня 2014 року було прийнято рішення виконавчого комітету Червонокам'янської сільської ради № 11 щодо відмови висунення кандидатури ОСОБА_2 - позивача у справі на присвоєння їй Почесного звання України Мати-героїня, тобто було вирішено не порушувати клопотання перед Олександрійською районною державною адміністрацією про присвоєння їй такого звання.
Суд вважає, що за матеріалами справи відповідачем було доведено в суді правомірність своїх дій щодо законного прийняття 16 квітня 2014 року рішення виконавчого комітету Червонокам'янської сільської ради № 11 «Про порушення клопотання про присвоєння почесного звання Мати-героїня».
Суд приймає до уваги пояснення представника відповідача, що позивачем не були надані характеристики на дітей, копії яких надано до адміністративного позову, однак і в них педагогами вказано, що дітям недостатньо приділялось уваги, зокрема їх навчанню та всебічному розвитку, здобуттю освіти.
Суд не погоджується із позицією представника позивача, що відсутність інформації про притягнення до кримінальної чи адміністративної відповідальності позивача та її дітей свідчить про наявність підстав для порушення відповідачем клопотання перед Олександрійською райдержадміністрацією про присвоєння позивачу почесного звання Мати-героїня.
Таким чином, суд дійшов висновку, що виконавчий комітет Червонокам'янської сільської ради - відповідач у справі, приймаючи рішення № 11 «Про порушення клопотання про присвоєння почесного звання Мати-героїня» вирішила питання в межах своїх повноважень щодо фізичної особи, а тому дане рішення виконавчого комітету Червонокам'янської сільської ради № 11 не підлягає скасуванню, а позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Суд також приймає до уваги, що позивачем своєчасно було направлено адміністративний позов до адміністративного суду, тому строк для звернення до суду не був пропущений.
Судові витрати суд вважає можливим віднести на рахунок позивача.
Керуючись Положенням про почесні звання України, ст.ст. 3, 4-15, 17-21, 23, 99, 100, 104, 158 -163, 167 КАС України, суд,-
постановив:
В задоволенні позовних вимог ОСОБА_2 до Червонокам'янської сільської ради Олександрійського району та виконавчого комітету Червонокам'янської сільської ради Олександрійського району про визнання протиправним та скасування рішення № 11 від 16 квітня 2014 року та зобов'язати вчинити певні дії - відмовити в повному обсязі.
Судові витрати віднести на рахунок позивача.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Олександрійський міськрайонний суд протягом 10 днів з дня проголошення постанови.
Суддя Олександрійського
міськрайонного суду Тимченко Л.М.