КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 826/3847/14 Головуючий у 1-й інстанції: Добрівська Н.А.
Суддя-доповідач: Пилипенко О.Є.
ПОСТАНОВА
Іменем України
07 жовтня 2014 року м. Київ
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді - Пилипенко О.Є.
суддів - Глущенко Я.Б. та Шелест С.Б.,
при секретарі - Грабовській Т.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Києві апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Червонозаводському районі м. Харкова на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 29 травня 2014 року у справі за адміністративним позовом Управління Пенсійного фонду України в Червонозаводському районі м. Харкова до Закритого акціонерного товариства «УкркомунНДІпрогрес» про стягнення заборгованості по сплаті штрафних санкцій та пені, -
ВСТАНОВИЛА:
У березні 2014 року позивач - Управління Пенсійного фонду України в Червонозаводському районі м. Харкова звернувся до Окружного адміністративного суду м. Києва з адміністративним позовом до Закритого акціонерного товариства «УкркомунНДІпрогрес» про стягнення заборгованості по сплаті штрафної санкції та пені за несвоєчасну сплату страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в сумі 1 185,69 грн.
Постановою Окружного адміністративного суду від 29.05.2014 року в задоволенні позову відмовлено повністю.
Не погоджуючись із прийнятим судовим рішенням позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 29 травня 2014 року та винести нову, якою позов задовольнити. Свої вимоги апелянт обґрунтовує тим, що судом першої інстанції при постановленні оскаржуваного рішення було застосовано норми матеріального права, які не підлягають застосуванню.
У судове засідання сторони та їх представники не з'явилися, причини неявки суду невідомі, про розгляд справи були повідомлені належним чином.
Враховуючи, що в матеріалах справи достатньо письмових доказів для правильного вирішення апеляційної скарги, а особиста участь сторін в судовому засіданні - не обов'язкова, колегія суддів у відповідності до ч. 4 ст. 196 КАС України визнала можливим проводити апеляційний розгляд справи за відсутності представників сторін.
Згідно ст. 41 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає необхідним апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Червонозаводському районі м. Харкова - задовольнити, постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 29 травня 2014 року - скасувати та прийняти нову, якою задовольнити адміністративний позов правління Пенсійного фонду України в Червонозаводському районі м. Харкова, виходячи з наступного.
Відповідно до ст. 159 КАС України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин у адміністративній справі, підтверджених такими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
У відповідності до ст. 202 КАС України суд апеляційної інстанції скасовує рішення суду першої інстанції та ухвалює нове якщо встановить порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.
Приймаючи рішення про відмову в задоволенні позовних вимог суд першої інстанції врахувавши зміст положень, що містяться в абз.1, абз.3 п.7 Розділу VIII Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 року №2464-VI, в п.п.3 п.2, п.3, п.4, п.5 Порядку проведення органами Пенсійного фонду України розстрочення сум заборгованості зі сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, нарахованого до 1 січня 2004 року, з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, із сплати фінансових санкцій та пені, що виникла до 1 січня 2011 року, затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України 27 вересня 2010 року № 21-4, а також пояснення позивача №3271/33-07 від 08.04.2014 року, які свідчать про невиконання ним обов'язку щодо направлення повідомлення про розстрочення суми заборгованості відповідача зі сплати фінансових санкцій ЗАТ «УкркомунНДІпрогрес», суд дійшов висновку, що позовні вимоги щодо стягнення заборгованості по сплаті штрафних санкцій та пені, які визначені рішеннями від 27.12.2010 року №1926, №1925, №1924 задоволенню не підлягають.
Колегія суддів не погоджується з такими висновками суду першої інстанції, оскільки вони суперечать нормам чинного законодавства, виходячи з наступного.
Судом першої інстанції встановлено, що Закрите акціонерне товариство «УкркомунНДІпрогрес» перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Червонозаводському районі м. Харкова як платник внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
За несвоєчасну сплату страхових внесків за періоди з 20.07.2010 року по 16.08.2010 року, з 20.08.2010 року по 31.08.2010 року, з 20.09.2010 року по 30.09.2010 року до ЗАТ «УкркомунНДІпрогрес», на підставі п.2 ч.9 ст. 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» згідно рішень №№1924, 1925, 1926 від 27.12.2010 року відповідно, позивачем було застосовано фінансові санкції та нарахована пеня на загальну суму 1 185,69 грн.
Вказані рішення були направленні на адресу ЗАТ «УкркомунНДІпрогрес» поштовими відправленнями з рекомендованим повідомленням водночас вручені вони не були, а конверти повернулись на адресу позивача із відміткою пошти «за закінченням строку зберігання».
Вважаючи, що у відповідача виникла заборгованість по сплаті штрафної санкції та пені у сумі 1 185,69 грн., позивач звернувся до адміністративного суду за даним позовом.
Обговорюючи правомірність вимог апеляційної скарги, колегія суддів приходить до наступного.
Пунктом 7 Розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення»Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» встановлено, що стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі страхових внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, здійснюється фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування відповідно до законодавства, що діяло на момент виникнення такої заборгованості або застосування штрафних санкцій. Погашення заборгованості з використанням коштів, що надходять у рахунок сплати єдиного внеску, забороняється.
На період до повного стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі нарахованих внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, та відповідних штрафних санкцій за фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування зберігаються повноваження щодо контролю за правильністю нарахування, своєчасністю сплати страхових внесків, застосування фінансових санкцій, якими вони були наділені до набрання чинності цим Законом.
Відповідно до пункту 6 частини 2 ст. 17 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058) страхувальник зобов'язаний нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки і в повному обсязі страхові внески.
Згідно із частиною 6 ст. 20 вказаного Закону, страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду. Базовим звітним періодом для вищезазначених платників є календарний місяць.
Відповідно до пункту 2 частини 9 ст. 106 Закону №1058 за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, накладається штраф в розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум. Одночасно на суми своєчасно не сплачених (не перерахованих) страхових внесків і фінансових санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу.
Нарахування фінансових санкцій та пені здійснюється на підставі облікових даних картки особового рахунку підприємства, яка формується за даними звітів платника, розрахованих самостійно.
Відповідно до п. 8.1 Інструкцією про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України (далі - Інструкція), затвердженою Постанова правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 №21-1 і зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 16 січня 2004 року за №64/8663, суми страхових внесків, своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені пунктами 5.1, 5.2, 5.3 цієї Інструкції, у тому числі обчислені органами Пенсійного фонду, уважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків (далі - недоїмка) і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій.
Пунктом 9.1 Інструкції визначено, що до страхувальників за порушення норм законодавства про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, яке контролюється органами Пенсійного фонду, застосовуються фінансові санкції відповідно до Закону.
Згідно з п. 9.3.2 Інструкції, за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум.
При цьому складається рішення за формою згідно з додатком 14.
Розрахунок цієї фінансової санкції здійснюється на підставі даних картки особового рахунку платника.
При застосуванні штрафів, зазначених у цьому підпункті, приймається одне рішення після сплати (погашення) у повному обсязі недоїмки окремо за кожний базовий звітний період незалежно від кількості випадків сплати за вказаний період.
Відповідно до п. 10.1 Інструкції, на суми простроченої заборгованості зі сплати страхових внесків (недоїмки) та своєчасно не сплачені (не перераховані) фінансові санкції нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.
Пунктом 10.5. Інструкції визначено, що рішення про нарахування пені посадові особи органів Пенсійного фонду виносять одночасно з прийняттям рішення про застосування фінансових санкцій, зазначених у підпункті 9.3.2 пункту 9.3 цієї Інструкції, за формою згідно з додатком 14 цієї Інструкції, яке протягом трьох робочих днів із дня його винесення надсилається страхувальнику з повідомленням про вручення.
Таким чином, підставою для накладення штрафу територіальними органами Пенсійного фонду на страхувальників та/або нарахування пені є порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, а саме порядку обчислення та сплати страхових внесків платниками страхових внесків.
Однак, судом першої інстанції не було досліджено документи, які б підтверджували сплату відповідачем страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Зокрема, як вбачається з картки особового рахунку страхувальника у відповідача виникла заборгованість в період з 01.07.2010 року по 13.12.2013 року, у зв'язку з чим позивачем прийнято рішення №№1924, 1925, 1926 від 27.12.2010 року про застосування фінансових санкцій та пені на загальну суму 1 185,69 грн.
Вказані рішення позивача відповідачем не оспорювались та є чинними на час розгляду даної справи.
Окрім того, відповідно до п.п. 9.8., п.п. 10.7. Інструкції, рішення органу Пенсійного фонду про накладення штрафу та нарахування пені є виконавчим документом за умови вручення його страхувальнику. Так, у разі якщо страхувальник отримав рішення про застосування фінансових санкцій (штрафу та пені) і не сплатив зазначені в них суми протягом десяти робочих днів, а також не оскаржив ці рішення чи не повідомив у цей строк відповідний орган Пенсійного фонду про його оскарження, вони вносяться до картки особового рахунку страхувальника та передаються для виконання органу державної виконавчої служби.
У даному ж випадку, з урахуванням того, що відповідачу неодноразово надсилались рішення про накладення штрафу та нарахування пені, проте останні не були отримані відповідачем у зв'язку із закінченням терміну зберігання, контролюючий орган позбавлений можливості відобразити у картці особового рахунку страхувальника суми фінансової санкції та пені за вказаними рішеннями.
Враховуючи зазначене, колегія суддів вважає, що позовні вимоги Управління Пенсійного фонду України в Червонозаводському районі м. Харкова є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
За таких обставин, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції було не вірно встановлено фактичні обставини справи, застосовано норми матеріального та процесуального права, що призвело до ухвалення неправомірного рішення. У зв'язку з цим колегія суддів вважає необхідним апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Червонозаводському районі м. Харкова - задовольнити, постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 29 травня 2014 року - скасувати та прийняти нову, якою адміністративний позов задовольнити.
Керуючись ст. ст. 41, 71, 160, 167, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 212, 254 КАС України, колегія суддів, -
ПОСТАНОВИЛА :
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Червонозаводському районі м. Харкова - задовольнити.
Постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 29 травня 2014 року - скасувати та прийняти нову, якою адміністративний позов Управління Пенсійного фонду України в Червонозаводському районі м. Харкова задовольнити.
Стягнути з Закритого акціонерного товариства «УкркомунНДІпрогрес» на користь управління Пенсійного фонду України в Червоновозаводському районі м. Харкова заборгованості по сплаті штрафної санкції та пені за несвоєчасну сплату страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в сумі 1 185,69 грн., з них:
1 022,26 грн. на р/р 256063122095 МФО 351823 код ЄДРПОУ 22682342, фінансова санкція;
157,08 грн. на р/р 256063122095 МФО 351823 код ЄДРПОУ 22682342, пеня;
5,74 грн. на р/р 256063122095 МФО 351823 код ЄДРПОУ 22682342, фінансова санкція;
0,61 грн. на р/р 256063122095 МФО 351823 код ЄДРПОУ 22682342, пеня.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня її складання в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя О.Є.Пилипенко
Судді Я.Б. Глущенко
С.Б. Шелест
Головуючий суддя Пилипенко О.Є.
Судді: Глущенко Я.Б.
Шелест С.Б.