ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 жовтня 2014 року Житомир справа № 806/4099/14
категорія 10.4.1
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Капинос О.В.,
за участю секретаря Барібан А.І.,
за участю представника позивача Шейнича О.А.,
відповідача ОСОБА_2,
представника третьої особи Овсяннікової С.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Житомирського міського центру зайнятості-робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття до ОСОБА_2, за участю третьої особи без самостійних вимог на стороні позивача - Комунального підприємства "Гагарінське" Житомирської міської ради про стягнення 2256,31 грн.,
встановив:
Житомирський міський центр зайнятості-робочий орган виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття звернувся до суду з позовом до ОСОБА_2 про стягнення коштів, отриманих як допомога по безробіттю в сумі 2256,31 грн. Позов обґрунтовував тим, що відповідач у період з 04.09.2007 року по 27.04.2009 року перебував на обліку як безробітний та отримував допомогу по безробіттю, в той же час перебував у трудових відносинах з Комунальним підприємством "Гагарінське" Житомирської міської ради, про що свідчать записи у книзі нарахування заробітної плати працівникам підприємства за 2008 рік. Крім того, одночасно працював в ТОВ "Агропромсервіс" у травні 2008 року. Про те, що він є зайнятою особою центр зайнятості не повідомив, у зв'язку з чим він не мав права на присвоєння статусу безробітного та отримання допомоги по безробіттю в сумі 2256,31 грн. Добровільно зазначені кошти відповідач не повернув, а тому позивач просить стягнути їх в судовому порядку.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі, просив позов задовольнити.
Відповідач проти позову заперечував, та просив відмовити в задоволенні позову. Зокрема пояснив, що він не перебував в трудових відносинах з Комунальним підприємством "Гагарінське" Житомирської міської ради, та відповідно доходів не отримував. Вважає, що центр зайнятості безпідставно стягує допомогу по безробіттю в сумі 2256,31 грн., оскільки доказів які б свідчили про його зайнятість в період з 01.01.2008 року по 30.04.2008 року позивачем не надано.
Представник третьої особи в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, та просив позов задовольнити.
Суд, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 перебував на обліку в Житомирському міському центрі зайнятості-робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття як безробітний з 04.09.2007 року по 27.04.2009 року.
З матеріалів справи, зокрема, акту розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" № 304 від 02.06.2014 року (а.с. 4-5), вбачається, що ОСОБА_2 перебував у трудових відносинах з КП "Гагарінське" ЖМР за сумісництвом з січня по квітень 2008 року і йому було нараховано заробітну плату за 5 днів у січні в розмірі 1473,00 грн., за 5 днів у лютому 1473,00 грн., за 11 днів у березні 1473,00 грн. та за 10 днів у квітні 1276 грн., про що свідчать дані з книги по нарахуванню заробітної плати всім працівникам підприємства за 2008 рік. (а.с. 11-12).
Згідно довідки № 572 від 06.06.214 року та листа Житомирського міського центру зайнятості № 5022 від 11.06.2014 року, під час перебування відповідача на обліку в центрі зайнятості йому була виплачена допомога по безробіттю у розмірі 2256,31 грн. (а.с. 8,9).
Частиною 1 ст. 1 Закон України від 01.03.1991 року № 803-XII "Про зайнятість населення", який діяв до 01.01.2013 року (далі по тексту - Закон) передбачено, що зайнятість- це діяльність громадян, пов'язана із задоволенням особистих та суспільних потреб і така, що, як правило, приносить їм доход у грошовій або іншій формі.
Згідно п. 2 ч. 1 ст. 1 Закону безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи. Безробітними визнаються також інваліди, які не досягли пенсійного віку, не працюють та зареєстровані як такі, що шукають роботу.
Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону до зайнятого населення належать особи, які працюють за наймом на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, особи, які забезпечують себе роботою самостійно (у тому числі члени особистих селянських господарств), проходять військову чи альтернативну (невійськову) службу, на законних підставах працюють за кордоном та які мають доходи від такої зайнятості, а також особи, що навчаються за денною формою у загальноосвітніх, професійно-технічних та вищих навчальних закладах та поєднують навчання з роботою.
Право особи на соціальний захист у разі настання безробіття реалізується шляхом, зокрема, участі в загальнообов'язковому державному соціальному страхуванні на випадок безробіття, яке передбачає матеріальне забезпечення на випадок безробіття (п.1 ч.1 ст.9 Закону).
Підпунктом 1 п. 20 Порядку реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу, і безробітних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 лютого 2007 року №219 (в редакції, яка була чинною на момент виникнення правовідносин), передбачено, що громадяни, зареєстровані як такі, що шукають роботу, та безробітні, знімаються з обліку з дня працевлаштування, в тому числі на сезонні або загальнодержавні оплачувані громадські роботи, державної реєстрації фізичної особи - підприємця, укладення цивільно-правового договору, предметом якого є діяльність, спрямована на виконання власними силами робіт, надання послуг.
Відповідно до вказаних норм, відповідач, працюючи в Комунальному підприємстві "Гагарінське" Житомирської міської ради, не міг вважатися безробітним, а також перебувати на обліку в центрі зайнятості та отримувати допомогу по безробіттю. Вказані обставини підтверджуються, записом у книзі про нарахування заробітної плати працівникам підприємства за 2008 рік та актом розслідування страхового випадку.
Крім того, на письмовий запит суду Житомирською об'єднаною державною податковою інспекцією були надані відомості з центральної бази даних Державного реєстру фізичних осіб ДПА України про суму виплачених доходів, з яких вбачається, що ОСОБА_2 (інд ном. НОМЕР_1) в період з 01.01.2008 року по 30.04.2008 року дійсно була нарахована заробітна плата, джерелом походження якої є Комунальне підприємство "Гагарінське" Житомирської міської ради. (а.с. 44-48).
Згідно ч.ч. 2, 3 ст. 36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" від 02.03.2000 року № 1533-ІІІ, громадяни зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплат їм забезпечення та надання соціальних послуг; сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
Враховуючи викладене, те, що відповідач безпідставно отриману допомогу по безробіттю не повернув, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими, заявленими відповідно до чинного законодавства і такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
Керуючись, статтями 86,94,158-162,186,254 Кодексу адміністративного судочинства України,
постановив:
Позов задовольнити.
Стягнути ОСОБА_2 (10000, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь Житомирського міського центру зайнятості-робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття (10000, м. Житомир, вул. Черняховського,110, код ЄДРПОУ 13561251) кошти, отримані як допомога по безробіттю в сумі 2256 грн. 31 коп. грн. (дві тисячі двісті п'ятдесят шість гривень тридцять одна копійка) на р/р 37179300900002 ВДК в м.Житомирі, код 13561251, МФО 811039.
Постанова набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України, і може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд у порядку, визначеному статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя О.В. Капинос
Повний текст постанови виготовлено: 15 жовтня 2014 р.