Постанова № 40902618, 15.10.2014, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.10.2014
Номер справи
820/17451/14
Номер документу
40902618
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

15 жовтня 2014 р. 18 год.45 хв. № 820/17451/14

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді - Бездітка Д.В.,

суддів - Сагайдака В.В., Шляхової О.М.,

при секретарі судового засідання - Ділбарян А.О.,

за участю: представника позивача - ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Харківського окружного адміністративного суду адміністративну справу

за позовом Кандидата у народні депутати України ОСОБА_2 в одномандатному виборчому окрузі № 106

до Окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу № 106

про визнання протиправними та скасування постанов окружної виборчої комісії та зобов'язання вчинити певні дії ,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач, Кандидат у народні депутати України ОСОБА_2 в одномандатному виборчому окрузі № 106, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до відповідача, Окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу № 106, в якому просить суд:

- визнати відсутність повноважень окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу №106 щодо визнання недійсним паспорта громадянина України;

- визнати протиправною та скасувати постанову окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу №106 від "10" жовтня 2014 року про відхилення кандидатур внесених до складу дільничних виборчих комісій від кандидата у народні депутати України ОСОБА_2 в одномандатному виборчому окрузі №106;

- зобов'язати окружну виборчу комісію одномандатного виборчого округу №106 невідкладно прийняти та зареєструвати незаконно відхилені кандидатури до складу дільничних виборчих комісій від кандидата у народні депутати України ОСОБА_2 в одномандатному виборчому окрузі №106;

- визнати протиправною та скасувати постанову окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу №106 від " 10" жовтня 2014 року про затвердження результатів жеребкування щодо включення кандидатур до складу дільничних виборчих комісій в одномандатному виборчому окрузі №106;

- зобов'язати окружну виборчу комісію одномандатного виборчого округу №106 невідкладно провести процедуру жеребкування щодо включення кандидатур до складу дільничних виборчих комісій в одномандатному виборчому окрузі №106 з включенням до жеребкування відхилених кандидатур до складу дільничних виборчих комісій від кандидата у народні депутати України ОСОБА_2 в одномандатному виборчому окрузі №106;

- визнати протиправною та скасувати постанову окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу №106 від " 10" жовтня 2014 року про утворення дільничних виборчих комісій в одномандатному виборчому окрузі №106 на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року з додатками, які є невід'ємною частиною цієї постанови;

- зобов'язати окружну виборчу комісію одномандатного виборчого округу №106 невідкладно утворити дільничні виборчі комісії у новому складі;

- зобов'язати окружну виборчу комісію одномандатного виборчого округу №106 утриматися від прийняття рішень що стосуються дільничних виборчих комісій до винесення рішення суду.

В обґрунтування заявленого позову позивач зазначив, що 08 жовтня 2014 року до окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу №106 було внесено подання щодо кандидатур до складу дільничних виборчих комісій в одномандатному виборчому окрузі №106 від кандидата у народні депутати України ОСОБА_2. Позивач вважає, що внесене подання повністю відповідає чинному законодавству України, подане з усіма заявами осіб про згоду на участь у роботі відповідних виборчих комісій та копіями паспортів громадян України, але, 10 жовтня 2014 року, в порушення вимог виборчого законодавства України, відповідачем безпідставно та протиправно було відхилено кандидатури до складу дільничних виборчих комісій в одномандатному виборчому окрузі №106, до заяви яких було додано копії паспортів, на третій сторінці яких була відсутня вклеєна фотокартка громадянина України, про що було прийнято відповідну постанову від 10 жовтня 2014 року. У зв'язку з чим позивач вважає такі протиправні дії відповідача незаконними та просить скасувати вказані постанови окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу №106 від 10 жовтня 2014 року.

В судовому засіданні представник позивача заявлені позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив їх задовольнити, виходячи із доводів позовної заяви. Жодних пояснень та усних обґрунтувань щодо заявлених позовних вимог представник позивача в судовому засіданні не зазначив.

Представник відповідача в судове засідання не прибув, про дату, час та місце судового розгляду справи був повідомлений своєчасно та належним чином, що підтверджується матеріалами справи. Згідно наданих до суду письмових заперечень пояснив, що оскаржувані в даній справі постанови окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу №106 від "10" жовтня 2014 року про відхилення кандидатур, внесених до складу дільничних виборчих комісій від кандидата у народні депутати України ОСОБА_2, про затвердження результатів жеребкування щодо включення кандидатур до складу дільничних виборчих комісій в одномандатному виборчому окрузі №106, про утворення дільничних виборчих комісій в одномандатному виборчому окрузі №106 на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року, є цілком законними та обґрунтованими, винесеними відповідно до чинного законодавства, а дії відповідача відповідають приписам ч.5 ст.28 Закону України «Про вибори народних депутатів України», у зв'язку з чим просить в задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі.

Суд звертає увагу на те, що згідно ст. 11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог.

Таким чином, суд розглядає позовну заяву в межах заявлених позовних вимог про відхилення кандидатур до складу дільничних виборчих комісій в одномандатному виборчому окрузі №106, до заяви яких було додано копії паспортів на третій сторінці яких була відсутня вклеєна фотокартка громадянина України.

Крім того, суд зазначає, що письмовою ухвалою суду від 15.10.2014р. про відкриття провадження в даній справі зобов'язано відповідача надати до суду:

1.заперечення та всі матеріали, що були або мали бути взяті ним до уваги при прийнятті рішення, вчиненні дії, з приводу яких подано позов, у разі заперечення проти позовних вимог;

2.копію подання з додатками щодо кандидатур до складу дільничних виборчих комісій в одномандатному виборчому окрузі №106 від кандидата у народні депутати України ОСОБА_2, поданого 08 жовтня 2014 року до окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу №106;

3.копію протоколу засідання комісії щодо розгляду подання позивача з додатками, що стосуються кандидата у народні депутати України ОСОБА_2;

4.копії оскаржуваних постанов окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу №106 від " 10" жовтня 2014 року про відхилення кандидатур, внесених до складу дільничних виборчих комісій від кандидата у народні депутати України ОСОБА_2, про затвердження результатів жеребкування щодо включення кандидатур до складу дільничних виборчих комісій в одномандатному виборчому окрузі №106, про утворення дільничних виборчих комісій в одномандатному виборчому окрузі №106 на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року з додатками.

На виконання вказаної ухвали суду відповідач надав письмові заперечення, копію постанови №13 від 10.10.2014р. «Про відхилення кандидатур, внесених до складу дільничних виборчих комісій від суб'єктів внесення подання» з додатком та копії подання за вх. №73 від 09.10.2014р., вх. №48 від 08.10.2014р. Інших, витребуваних судом доказів, відповідач суду не надав.

Згідно положень ст.71 КАС України суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі. У разі невиконання цього обов'язку суд витребовує названі документи та матеріали. Суд може збирати докази з власної ініціативи. Якщо особа, яка бере участь у справі, без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які вона посилається, суд вирішує справу на основі наявних доказів.

Отже, колегія суддів дійшла до висновку про можливість розгляду даної справи на основі наявних доказів, враховуючи стислі строку розгляду даної справи (ч.11 ст. 172 КАС України).

Розглянувши матеріали справи, вивчивши доводи позову, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Стосовно позовної вимоги про визнання протиправною та скасування постанови окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу №106 від "10" жовтня 2014 року про відхилення кандидатур, внесених до складу дільничних виборчих комісій від кандидата у народні депутати України ОСОБА_2 в одномандатному виборчому окрузі №106, колегія суддів зазначає наступне.

Судом встановлено, що ОСОБА_2 є офіційно зареєстрованим кандидатом в народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №106, що підтверджується постановою Центральної виборчої комісії №924 від 12.09.2014 р. «Про реєстрацію кандидатів у народні депутати України, які балотуються в одномандатних виборчих округах у порядку самовисування на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року» (додаток №5).

В судовому засіданні представник позивача не надав жодних пояснень з приводу заявленого позову, не зазначив номера оскаржуваних постанов та не конкретизував прізвища відхилених кандидатур, внесених до складу дільничних виборчих комісій від кандидата у народні депутати України ОСОБА_2 в одномандатному виборчому окрузі №106.

Судом, відповідно до долучених до матеріалів справи заперечень, встановлено, що 08 жовтня 2014 року та 09 жовтня 2014 року довіреною особою кандидата у народні депутати України ОСОБА_2 в одномандатному виборчому окрузі № 106, ОСОБА_3, було внесено до окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу № 106 з позачергових виборів народних депутатів України 26 жовтня 2014 року подання щодо кандидатур до складу дільничних виборчих комісій в одномандатному виборчому окрузі №106 за вх. №73 та 48.

Як встановлено з матеріалів справи, 10.10.2014 року відповідачем прийнято постанову № 13 про відхилення кандидатур, внесених до складу дільничних виборчих комісій від кандидата у народні депутати України ОСОБА_2 в одномандатному виборчому окрузі №106, а саме ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10.

Підставою винесення постанови № 13 від 10.10.2014 року, щодо вказаних вище кандидатів, відповідач вказав не надання другої сторінки паспорта, в результаті чого неможливо встановити, коли він був виданий. Відповідач посилається на п. 8 Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України №3423-ХІІ від 02.09.1993 року «Про затвердження положень про паспорт громадянина України та свідоцтво про народження», відповідно якого, термін дії паспорта, виготовленого у вигляді паспортної книжечки, не обмежується, до паспортної книжечки при досягненні громадянином 25- і 45-річноговіку вклеюються нові фотокартки, що відповідають його вікові. Паспорт, в якому не вклеєно таких фотокарток при досягненні його власником зазначеного віку, вважається недійсним.

З цього приводу суд зазначає, що відповідно до ч.3 ст.107 Закону України «Про вибори народних депутатів України», дільничні виборчі комісії утворюються не пізніш як за п'ятнадцять днів до дня голосування, а у винятковому випадку утворення виборчої дільниці відповідно до частини восьмої статті 21 цього Закону - одночасно з утворенням виборчих дільниць, за поданнями суб'єктів внесення подання, визначених частиною четвертою статті 28 цього Закону, що вносяться до окружної виборчої комісії не пізніш як за сімнадцять днів до дня голосування у порядку, встановленому статтею 28 цього Закону.

Жеребкування щодо включення кандидатур до складу дільничної виборчої комісії звичайної чи спеціальної виборчої дільниці проводиться окружною виборчою комісією не пізніш як на другий день після закінчення строку внесення подань щодо кандидатур до складу дільничних виборчих комісій.

У разі, якщо одночасно з повторними або проміжними виборами депутатів проводяться інші вибори, за рішенням Центральної виборчої комісії дільничні виборчі комісії для організації, підготовки та проведення повторних або проміжних виборів депутатів можуть не утворюватися, а їх повноваження здійснюють відповідні дільничні виборчі комісії, утворені для виборів, що проводяться одночасно.

Відповідно до ч.5 ст.28 Закону України «Про вибори народних депутатів України», до складу дільничної виборчої комісії звичайної чи спеціальної виборчої дільниці, за винятком випадків, передбачених частиною дванадцятою цієї статті, обов'язково включаються (за наявності відповідного подання) по одному представнику суб'єкта подання, зазначеного у пункті 1 частини другої статті 27 цього Закону. Не більше ніж по одному представнику від суб'єктів подання, зазначених у пункті 2 частини другої статті 27 цього Закону, та кандидатів у депутати у відповідному одномандатному окрузі включаються до складу дільничної виборчої комісії шляхом жеребкування, що проводиться окружною виборчою комісією не пізніш як на третій день після закінчення строку внесення подань, зазначених у частині шостій цієї статті, в порядку, визначеному Центральною виборчою комісією. Кандидатури, внесені до складу дільничної виборчої комісії, можуть бути відхилені лише з підстав їх невідповідності вимогам, встановленим статтею 26 цього Закону, або застосування механізму жеребкування, передбаченого цією частиною, а також внесення подання з порушенням вимог частин шостої, сьомої, дев'ятої цієї статті.

Відповідно до положень Постанови Центральної виборчої комісії від 26 березня 2013 року N 56 «Про форми подань щодо кандидатур до складу окружних та дільничних виборчих комісій з виборів народних депутатів України» разом з поданням для включення шляхом жеребкування до складу дільничних виборчих комісій (дільничної виборчої комісії) звичайних та/або спеціальних виборчих дільниць (звичайної та/або спеціальної виборчої дільниці) надається додаток: заяви осіб (заява особи) про згоду на участь у роботі відповідних виборчих комісій (відповідної виборчої комісії) від цього суб'єкта подання (із зазначенням згоди виконувати повноваження голови, заступника голови чи секретаря виборчої комісії - для осіб, які пропонуються на зазначені посади) та ксерокопії сторінок паспорта громадянина України (тимчасового посвідчення громадянина України) з відомостями про прізвище, ім'я та по батькові, число, місяць, рік народження таких осіб (такої особи) на __аркушах.

Згідно п. 8 Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України №3423-ХІІ від 02.09.1993 року «Про затвердження положень про паспорт громадянина України та свідоцтво про народження» до паспортної книжечки при досягненні громадянином 25- і 45-річного віку вклеюються нові фотокартки, що відповідають його вікові. Паспорт, в якому не вклеєно таких фотокарток при досягненні його власником зазначеного віку, вважається недійсним.

Як вбачається з наданих до суду заперечень представника відповідача, довіреною особою позивача було внесено до окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу № 106 з позачергових виборів народних депутатів України 26 жовтня 2014 року подання щодо кандидатур ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10 до складу дільничних виборчих комісій в одномандатному виборчому окрузі №106 з копіями паспортів вказаних осіб, на третій сторінці яких була відсутня вклеєна фотокартка громадянина України.

Таким чином, оскільки відповідно до вказаного вище Положення, паспорт в якому не вклеєно таких фотокарток при досягненні його власником зазначеного віку, вважається недійсним, окружною виборчою комісією одномандатного виборчого округу № 106 правомірно прийнято постанову про відхилення кандидатур внесених до складу дільничних виборчих комісій від кандидата у народні депутати України ОСОБА_2 в одномандатному виборчому окрузі №106.

Щодо позовних вимог про визнання відсутності повноважень окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу №106 щодо визнання недійсним паспорта громадянина України, суд зазначає наступне.

В постанові відповідача №13 від 10.10.2014р. немає посилань на те, що окружна виборча комісія одномандатного виборчого округу №106 визнає недійсними паспорта кандидатур складу дільничних виборчих комісій.

В судовому засіданні представник позивача не надав відповіді на запитання суду щодо наявності інших об'єктивних відомостей або доказів стосовно вказаної позовної вимоги, а отже, вказана позовна вимога є необґрунтованою та задоволенню не підлягає.

Колегія суддів також звертає особливу увагу на те, що інші позовні вимоги є похідними, ніяких обґрунтувань щодо них не міститься в позові. Також ніяких усних пояснень щодо позовних вимог представником позивача в судовому засіданні не наведено.

Відповідно до ст. 69 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.

Відповідно до вимог статті 86 КАС України суд оцінює належність, допустимість та достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Частиною 3 ст. 159 КАС України встановлено, що обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Відповідно до ч.1 ст. 161 КАС України, під час прийняття постанови суд вирішує чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються.

Враховуючи викладене колегія суддів дійшла до висновку, що адміністративний позов не підлягає задоволенню в повному обсязі.

На виконання вимог КАС України, а саме Глави 7 Розділу 2 та п.13 Постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України від 01.11.2013 р. №15 "Про практику застосування адміністративними судами положень Кодексу адміністративного судочинства України під час розгляду спорів щодо правовідносин, пов'язаних з виборчим процесом" суд вважає за необхідне розподілити судові витрати.

Суд зазначає, що порядок та розмір сплати судового збору визначений Законом України "Про судовий збір" від 8 липня 2011 року № 3674-VI.

Відповідно до підпункту 1 пункту 3 частини другої статті 4 Закону України «Про судовий збір» від 8 липня 2011 року № 3674-VI, ставки судового збору за подання до адміністративного суду позову немайнового характеру становить 0,06 розміру мінімальної заробітної плати, відповідно на час подання позивачем позову сума судового збору в грошовому еквіваленті становить 73,08 грн.

Згідно з п.13 Постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України від 01.11.2013 р. №15 суд приймає позовну заяву щодо виборчого спору до розгляду незалежно від сплати судового збору. У разі несплати судового збору на момент вирішення справи суд одночасно вирішує питання про стягнення судового збору відповідно до правил розподілу судових витрат, встановлених КАС України (ч. 9 ст. 172 КАС України).

Таким чином, суд вважає за необхідне стягнути з кандидата у народні депутати України ОСОБА_2 в одномандатному виборчому окрузі № 106 суму судового збору в розмірі 73,08 грн. на користь Державного бюджету України.

Керуючись ст.ст. 8, 19 Конституції України, ст.ст. 7-11, 158-163, 172, 174, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Харківський окружний адміністративний суд, -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову Кандидата у народні депутати України ОСОБА_2 в одномандатному виборчому окрузі № 106 до Окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу № 106 про визнання протиправними та скасування постанов окружної виборчої комісії та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити у повному обсязі.

Стягнути з Кандидата у народні депутати України ОСОБА_2 в одномандатному виборчому окрузі № 106 (код 2346410767) суму судового збору в розмірі 73.08 грн. (сімдесят три гривні 08 копійок) на користь Державного бюджету України (отримувач: УДКСУ у Червонозаводському районі м.Харкова Харківській області, код: 37999628, МФО банку: 851011, назва банку: ГУ ДКСУ в Харківській області, рахунок 31217206784011, призначення платежу: Судовий збір).

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду відповідно до ч.5 ст.177 КАС України, а саме: шляхом подання через Харківський окружний адміністративний суд апеляційної скарги у дводенний строк з дня проголошення постанови.

Постанова набирає законної сили згідно з ч.3 ст.177 КАС України, а саме: після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі її апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.

Головуючий суддя Д.В.Бездітко

суддя В.В. Сагайдак

суддя О.М. Шляхова