Ухвала суду № 40900831, 14.10.2014, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.10.2014
Номер справи
821/2741/14
Номер документу
40900831
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

----------------------

У Х В А Л А

14 жовтня 2014 р. Справа № 821/2741/14

Категорія: 8 Головуючий в 1 інстанції: Гомельчук С.В.

Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду

у складі:

головуючого - Ступакової І.Г.

суддів - Бітова А.І.

- Милосердного М.М.

при секретарі - Курбатовій Д.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою Скадовської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Херсонській області на постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 08 вересня 2014 року по справі за адміністративним позовом фермерського господарства "АРТ-А" до Скадовської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Херсонській області про визнання дій та рішення протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И Л А :

Фермерське господарство "АРТ-А" звернулося до суду з адміністративним позовом до Скадовської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Херсонській області про визнання протиправними дії відповідача по проведенню документальної невиїзної позапланової перевірки ФГ "АРТ-А", результати якої оформлено актом від 10 червня 2014 року № 5/22/21301987 про неможливість проведення зустрічної звірки ФГ "АРТ-А" щодо підтвердження господарських відносин з платниками податків за період з 01 травня 2013 року по 30 квітня 2014 року; визнання протиправними дії відповідача щодо внесення змін на підставі Акту від 10 червня 2014 року № 5/22/21301987 до АІС "Система співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПА України" стосовно показників податкових зобов'язань та податкового кредиту з ПДВ, задекларованих ФГ "АРТ-А" за період з 01 травня 2013 року по 30 квітня 2014 року; зобов'язання відповідача вилучити з АІС "Аудит" та А1С "Система співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПА України", "Система "Податковий блок ДПС України" інформацію, внесену на підставі акту № 5/22/21301987 від 01 червня 2014 року та відобразити у зазначених автоматизованих інформаційних системах показники податкових зобов'язань та податкового кредиту, задекларованих ФГ "АРТ-А" відповідно до податкових декларацій за вказаний період; визнання протиправним та скасування рішення відповідача № 2 від 11 червня 2014 року про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість ФГ "АРТ-А" з дати його затвердження; зобов'язання відповідача поновити реєстрацію платника податку на додану вартість ФГ "АРТ-А".

Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 08 вересня 2014 року адміністративний позов фермерського господарства "АРТ-А" задоволений частково. Визнано протиправними дії Скадовської об'єднаної Державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Херсонській області щодо внесення змін на підставі Акту №5/22/21301987 від 10 червня 2014 року "Про неможливість проведення зустрічної звірки ФГ "АРТ-А" (п.н.21301987) щодо підтвердження господарських відносин із платниками податків за період з 01 травня 2013 року по 30 квітня 2014 року " до бази даних "Система "Податковий блок" - співставлення податкових зобов'язань і податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПС України" стосовно показників податкових зобов'язань та податкового кредиту з податку на додану вартість, задекларованих фермерським господарством «АРТ-А» за період з 01 травня 2013 року по 30 квітня 2014 року. Зобов'язано Скадовську об'єднану Державну податкову інспекцію Головного управління Міндоходів у Херсонській області відновити в базі даних "Система "Податковий блок" - співставлення податкових зобов'язань і податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПС України" показники податкових зобов'язань та податкового кредиту фермерського господарства "АРТ-А", задекларованих позивачем відповідно до податкових декларацій з податку на додану вартість та Додатку № 5 за період з 01 травня 2013 року по 30 квітня 2014 року, які були відкориговані на підставі Акту № 5/22/21301987 від 10 червня 2014 року. Визнано протиправним та скасовано рішення Скадовської об'єднаної Державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Херсонській області № 2 від 11 червня 2014 року про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість позивача з дати його затвердження та зобов'язано відповідача поновити реєстрацію платника податку на додану вартість - фермерського господарства «АРТ-А". У решті позовних вимог відмовлено.

В апеляційній скарзі Скадовської об'єднаної Державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Херсонській області ставиться питання про скасування судового рішення в зв'язку з тим, що воно постановлено з порушенням норм матеріального та процесуального права.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідача, доводи апеляційної скарги Скадовської об'єднаної Державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Херсонській області, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що Скадовською об'єднаною Державною податковою інспекцією Головного управління Міндоходів у Херсонській області здійснено відповідні заходи з метою проведення зустрічної звірки ФГ "АРТ-А" по підтвердженню господарських відносин з суб'єктами господарювання за період з 01 травня 2013 року по 30 квітня 2014 року.

В результаті вказаних заходів відповідачем складено акт №5/22/21301987 від 10 червня 2014 року "Про неможливість проведення зустрічної звірки ФГ "АРТ-А" щодо підтвердження господарських відносин із платниками податків за період з 01 травня 2013 року по 30 квітня 2014 року.

Згідно вищезазначеного акту перевірки позивачем допущено порушення:

- вимог п.185.1 ст.185, п.188.1 ст.188 Податкового кодексу України;

- вимог ст.ст. 203, 215, 228 ЦК України.

На підставі Акту №5/22/21301987 відповідач податкових повідомлень-рішень не приймав.

Відповідачем здійснено коригування та внесено зміни до бази даних "Системи "Податковий блок" - співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПС України" щодо зменшення податкового кредиту з податку на додану вартість до "0,00 грн." на підставі висновків Акту №5/22/21301987, про що свідчить наданий відповідачем на вимогу суду витяг з вказаної бази даних

Крім того, на підставі Акту №5/22/21301987 ДПІ прийнято рішення № 2 від 11 червня 2014 року про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість ФГ "АРТ-А".

Задовольняючи адміністративний позов суд першої інстанції зазначив, що податковим органом безпідставно та необґрунтовано зроблено висновки про порушення ФГ "АРТ-А" вимог податкового законодавства.

Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції про часткове задоволення адміністративного позову та вважає, що при винесенні оскаржуваної постанови судом першої інстанції були правильно застосовані норми матеріального та процесуального права, правильно та повно встановлені обставини справи, виходячи з наступного.

Пунктом 73.5 ст. 73 Податкового кодексу України визначено, що з метою отримання податкової інформації контролюючі органи мають право проводити зустрічні звірки даних суб'єктів господарювання щодо платника податків. Зустрічною звіркою вважається співставлення даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, що здійснюється органами державної податкової служби з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій та розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків. За результатами зустрічних звірок складається довідка, яка надається суб'єкту господарювання у десятиденний термін.

Підстави, строки та процедура проведення зустрічних звірок передбачені Порядком проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2010 року №1232.

Відповідно до п.2 Порядку зустрічні звірки проводяться у суб'єктів господарювання щодо здійснення операцій з якими під час перевірки платника податків та зборів виникають сумніви стосовно факту здійснення таких операцій або якщо існують розбіжності задекларованих у деклараціях з податку на додану вартість показників податкового кредиту та податкових зобов'язань.

Згідно п.3 Порядку з метою проведення зустрічної звірки орган державної податкової служби (ініціатор) надсилає органу державної податкової служби (виконавцю), на обліку в якому перебуває суб'єкт господарювання, запит про проведення зустрічної звірки для підтвердження отриманих від платника податків та зборів даних.

Відповідно п.3.1 Методичних рекомендацій щодо організації та проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, затверджених наказом ДПА України від 22 квітня 2011 року №236 з метою проведення зустрічної звірки орган ДПС, що ініціює проведення такої звірки надсилає органу ДПС, на обліку в якому перебуває суб'єкт господарювання, запит про проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання, отриманий органом ДПС - виконавцем запит реєструється як вхідна кореспонденція у загальному порядку.

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, у відповідача не було жодних належних підстав для проведення зустрічної звірки ФГ "АРТ-А", оскільки лист ДПІ у місті Сумах від 17 липня 2014 року про надання інформації не є запитом про проведення зустрічної звірки для підтвердження отриманих від платника податків та зборів даних відповідно до пункту 3 Порядку проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України №1232 від 27 грудня 2010 року.

Крім того, у висновках акту №5/22/21301987 від 10 червня 2014 року Скадовської об'єднаної Державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Херсонській області вказано, що усі господарські відносини ФГ "АРТ-А" із платниками податків не спричинили реального настання правових наслідків, однак наявність цих висновків підтверджує проведення фактичної звірки.

Також, у вищезазначеному акті встановлено відсутність у позивача достатніх умов для досягнення реального настання правових наслідків з контрагентами в силу відсутності управлінського або технічного персоналу, виробничих актибів, складських приміщень, транспортних засобів при значних обсягах реалізації товарів (робіт, послуг).

Однак судом першої інстанції були обгрунтовано спростовані вказані вище доводи з посиланням на матеріали справи, які підтверджують наявність ресурсів для вирощування сільгосппродукції, а саме:

-довідка відділу Дерземагенства у Скадовському районі форми 6-зем від 21 лютого 2013 року про наявність у користуванні позивача земельної ділянки площею 158,54 га;

-висновок експерта від 29 травня 2014 року № 3/31, в якому зазначено про наявність у позивача орендованої землі у загальній кількості 5826,19 га, які використовуються господарством для вирощування сільгосппродукції;

-витяг про реєстрацію права власності на будівлю бригади №1 від 11 березня 2009 року;

-договір дарування житлового будинку з надвірними будівлями за адресою: Херсонська обл. Скадовський район с. Приморське вул. Піонерська, 65 від 29 серпня 2013 року;

-свідоцтва про реєстрацію сільгосптехніки на позивача.

Крім того, як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, на підставі акту №5/22/21301987 від 10 червня 2014 року відповідач жодних податкових повідомлень-рішень не приймав, у звязку з чим, є повністю обгрунтованим висновок суду в оскаржуваному рішенні про те, що відповідачем безпідставно здійснено коригування та внесено зміни до бази даних "Системи "Податковий блок" - співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПС України" щодо зменшення податкового кредиту з податку на додану вартість до "0,00 грн.", про що свідчить наданий відповідачем на вимогу суду витяг з вказаної бази даних.

Відповідно до ст.74 Податкового кодексу України податкова інформація, зібрана відповідно до цього Кодексу, може зберігатися та опрацьовуватися в інформаційних базах контролюючих органів або безпосередньо посадовими (службовими) особами контролюючих органів. Перелік інформаційних баз, а також форми і методи опрацювання інформації визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує, державну податкову і митну політику. Зібрана податкова інформація та результати її опрацювання використовуються для виконання покладених на контролюючі органи функцій та завдань.

Пунктом 1.3 Методичних рекомендацій щодо організації та проведення камеральних перевірок податкової звітності платників податків, крім перевірок податкової декларації про майновий стан і доходи та податкової декларації платника єдиного податку - фізичної особи - підприємця, затверджених наказом Міністерства доходів і зборів України від 14 червня 2013 року № 165, визначено, що під час реалізації Методичних рекомендацій використовуються такі програмні продукти, зокрема, підсистеми інформаційної системи "Податковий блок" - "Реєстрація ПП", "Обробка податкової звітності та платежів", "Податковий аудит", "Аналітична система", "Облік платежів".

Згідно п.2.3 Методичних рекомендацій приймання та обробка податкової звітності з ПДВ здійснюється відповідно до вимог глави 2 "Податкова звітність" Кодексу, а згідно пп.2.5.5 п.2.5 - реалізація матеріалів камеральної перевірки, прийняття повідомлень-рішень за її результатами та порядок оскарження її результатів проводиться у встановленому порядку.

Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції стосовно безпідставного анулювання реєстрації позивача як платника податку на додану вартість відповідно до п.п."г" п.184.1 ст.184 ПК України, так як в акті №5/22/21301987 від 10 червня 2014 року відповідачем були досліджені декларації ФГ "АРТ-А" та реєстр податкових накладних, що підтверджує подання позивачем податкових декларацій з ПДВ та свідчить про наявність господарської діяльності постачання/придбання товарів з метою формування податкових зобов'язань та податкового кредиту.

Доводи апеляційної скарги щодо відсутності факту порушення прав позивача при коригуванні податкових зобов'язань та податкового кредиту з податку на додану вартість за період з 01 травня 2013 року по 30 квітня 2014 року, визначених внаслідок складення Акту №5/22/21301987, колегія суддів не приймає до уваги, так як вважає що саме вказані вище дії податкового органу понесли негативні наслідки для ФГ "АРТ-А".

Інші доводи апеляційної скарги колегія суддів до уваги не приймає, оскільки вони спростовуються матеріалами справи та обґрунтованими доводами суду першої інстанції про задоволення адміністративного позову.

Враховуючи все вищевикладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи, порушень матеріального та процесуального права при вирішенні справи не допустив, а наведені в скарзі доводи правильність висновків суду не спростовують. За таких обставин апеляційна скарга задоволенню не підлягає.

Керуючись ст.ст. 195, 196; п.1 ч.1 ст. 198; ст. 200; п.1 ч.1 ст. 205; ст. 206; ч.5 ст. 254 КАС України, колегія суддів, -

У Х В А Л И Л А :

Апеляційну скаргу Скадовської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Херсонській області залишити без задоволення, а постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 08 вересня 2014 року залишити без змін.

Ухвала апеляційного суду набирає чинності негайно після її проголошення, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.

Повний текст судового рішення виготовлений 15 жовтня 2014 року.

Головуючий:

Судді: