копія
ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 жовтня 2014 р. Справа № 804/9904/14 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючий суддя Парненко В.С.
при секретарі судового засідання Драгота С.А,
за участю:
представник позивача Шиман О.Б.
представник відповідача ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом управління Пенсійного фонду України в м. Орджонікідзе Дніпропетровської області до ОСОБА_3 про стягнення заборгованості, -
ВСТАНОВИВ:
14.07.2014 р. управління Пенсійного фонду України в м. Орджонікідзе Дніпропетровської області (надалі - позивач) звернулося до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до ОСОБА_3 (надалі - відповідач) про стягнення надмірно виплаченої суми пенсії у розмірі 71274,18 грн.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 28.07.2014 р. провадження у справі зупинено.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 24.09.2014 р. провадження у справі поновлено.
Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що у зв'язку із наданням відповідачем недостовірних відомостей для призначення пільгової пенсії рахується переплата пенсії у вказаному розмірі.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив позов задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позовних вимог заперечував, просив в задоволенні позову відмовити.
Заслухавши представників сторін, розглянувши подані документи і матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позовна заява підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, а також порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, визначені Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV від 09.07.2003 року (надалі - Закон №1058-IV).
Статтею 1 Закону №1058-IV передбачено, що пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її інвалідом, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом.
Відповідно до ч. 1 та 2 ст. 5 Закону №1058-IV всі відносини, які виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування регулюються виключно зазначеним законом, яким також визначаються умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат; порядок здійснення пенсійних виплат за загальнообов'язковим державним пенсійним страхуванням; організація та порядок здійснення управління в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.
Відповідно до цього Закону за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Статтею 44 Закону №1058-IV визначено порядок звернення за призначенням (перерахунком) пенсії.
Заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Заява про призначення пенсії за віком може бути подана застрахованою особою не раніше ніж за місяць до досягнення пенсійного віку.
Органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію.
Пунктом 11 Порядку підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 10.11.2006 року № 18-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 24.11.2006 року за № 1231/13105 визначено перелік документів, які для підтвердження стажу роботи заявник подає до управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах за місцем проживання (реєстрації).
Відповідно до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 № 22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України 07.07.2014 № 13-1), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 р. за № 1566/11846 до заяви про призначення пенсії за віком додаються, зокрема, документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.93 № 637.
Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення в трьохмісячний термін з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, а також перевіряти в необхідних випадках обґрунтованість їх видачі.
Судом встановлено, що згідно ст. 100 Закону України «Про пенсійне забезпечення» управлінням Пенсійного фонду України в м. Орджонікідзе Дніпропетровської області було призначено ОСОБА_3 пенсію за віком при неповному пільговому стажі (відповідно до ч.2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в частині пенсій, призначених відповідно до п. «б» -«з» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» (список №2).
Відповідно до розрахунку стажу відповідача, обчисленого при призначенні пенсії, до пільгового стажу за писком №2 було віднесено стаж роботи з 15.02.1978 р. по 31.07.1986 р. (8 років 5 місяців 17 днів).
Однак, вході проведення зустрічних перевірок документів для призначення пенсії, було встановлено, що в період роботи з 15.02.1978 р. по 31.07.1986 р. ОСОБА_3 не працювала на посадах та роботах, які дають право на пенсію за віком при неповному пільговому стажі за списком №2.
В ході перевірок встановлено, що відповідач працював на посадах, що не дають право на отримання пільгової пенсії за списком №2.
Так, згідно листа Федерального казенного закладу Слідчого ізолятору №1 від 20.01.2014 р. №19/то/63/6-154 ОСОБА_3 починаючи з липня 1976 р. по травень 1983 р. працювала бухгалтером та рахівником.
З 24.05.1983 р. по 16.06.1983 р. та з 03.07.1983 р. по 19.07.1992 р. працювала продавцем у Синєгор'євському торговому відділенні об'єднання «Северовостокзолото».
У зв'язку з чим, відповідач отримував надмірно виплачено пенсію в сумі 71274,18 грн., що підтверджується матеріалами справи.
Виплату пенсії було зупинено з 01.02.2013 р.
Позивачем було подано позов до Орджонікідзевського міського суду Дніпропетровської області про відшкодування майнової шкоди у розмірі 71274,18 грн. з ОСОБА_3 та ОСОБА_4 (посадова особа управління Пенсійного фонду України в м. Орджонікідзе Дніпропетровської області, яка оформлювала пенсійні виплати ОСОБА_3).
Рішенням Орджонікідзевського міського суду Дніпропетровської області від 09.12.2013 р. справа №184/3149/13-ц (провадження №2/184/673/13) у задоволенні позову відмовлено.
Даним рішенням встановлено, що перебуваючи на посаді головного спеціаліста відділу з призначення пенсій управління ПФУ в м. Орджонікідзе Дніпропетровської області, ОСОБА_4, будучи службовою особою, зловживаючи службовим становищем, умисно, з корисливих мотивів, в інтересах третіх осіб, використовуючи своє службове становище, всупереч інтересам служби, склала та використала завідомо підроблені документи, щодо наявності трудового стажу у районах Крайньої Півночі громадян, що дає право на підвищення рівня пенсії, та підготувала і підписала незаконні розпорядження про призначення перерахунку пенсій, якими безпідставно призначила громадянам пенсію в завищеному розмірі, що спричинило тяжкі наслідки охоронюваним законом державним інтересам.
Вироком Орджонікідзевського міського суду Дніпропетровської області по справі № 184/1745/13-к (провадження № 1-кп/184/49/13) було визнано винуватою ОСОБА_4 у скоєних злочинах.
Вказаним вироком встановлено вичерпне коло осіб, відносно яких ОСОБА_4 здійснювала протиправні дії щодо підробки документів для призначення пенсії в подальшому, серед яких ОСОБА_3 відсутня, що свідчить про відсутність доведеності вини ОСОБА_3 та ОСОБА_4 в заподіянні шкоди позивачу.
Нарахування та виплата пенсії ОСОБА_3 свідчить не про подачу нею недостовірних відомостей, а про помилку або навмисні дії працівника УПФУ фонду, що здійснював нарахування, тому відповідно до статей 130, 134 КЗпП України повинна бути стягнута з працівника.
Судом також було встановлено те, що первинні матеріали пенсійної справи ОСОБА_3 були втрачені працівниками УПФУ з невідомих причин, що було виявлено внаслідок проведеної інвентаризації пенсійних справ і надані до суду матеріали пенсійної справи ОСОБА_3 це лише частка поновлених документів, де навіть не має письмової заяви ОСОБА_3, написаною нею власноручно щодо призначення їй пенсії та інших документів, підтверджуючих її трудовий стаж.
В даному рішенні також вказано, що оригінал трудової книжки був наданий відповідачем та досліджений в судовому засіданні.
Ухвалою Апеляційного суду Дніпропетровської області від 11.02.2014 р. рішення Орджонікідзевського міського суду Дніпропетровської області від 09.12.2013 р. в частині відмови у задоволенні позовних вимог про стягнення з ОСОБА_3 на користь управління Пенсійного Фонду України в м. Орджонікідзе Дніпропетровської області майнової шкоди скасовано, провадження у справі закрито з підстав, передбачених ч.1 ст. 310, п.1 ч.1 ст. 205 Цивільно-процесуального кодексу України. Оскільки у даному випадку мали місце правовідносини публічно-правового характеру, колегія суддів судової палати по цивільним справам апеляційного суду Дніпропетровської області вказала, що вирішення даного спору належить до юрисдикції адміністративного суду.
Рішення Орджонікідзевського міського суду Дніпропетровської області від 09.12.2013 р. в частині відмови у задоволенні позовних вимог про стягнення з ОСОБА_4 на користь управління Пенсійного Фонду України в м. Орджонікідзе Дніпропетровської області майнової шкоди залишено без змін.
З матеріалів справи вбачається, що позивач повідомляв ОСОБА_3, що для поновлення виплати пенсії необхідно надати трудову книжку або довідки з місця роботи, де вона працювала за непідтверджені періоди. Також, управління Пенсійного фонду пропонувало відповідачу у разі неможливості надати вказані дані, повідомити адреси та назви підприємств, на яких працювала ОСОБА_3 для підтвердження пільгового стажу (лист від 08.08.2013 р. №5027/08/34). Проте, ніяких відомостей до управління не надходило.
Під час судового засідання позивач підтвердив відсутність пенсійної справи ОСОБА_3, про що надано Наказ про вжиття заходів за результатами інвентаризації пенсійних справ від 05.02.2013 р. №32 та узагальнений Акт інвентаризації пенсійних справ та особових рахунків станом на 04.02.2013 р. Для огляду до суду була надана відновлена пенсійна справа відповідача.
Відповідач повідомив, що за фактом втрати працівниками управління Пенсійного фонду України в м. Орджонікідзе Дніпропетровської області оригіналу трудової книжки він звертався до Орджонікідзевського МВ ГУМВС України в Дніпропетровській області та до Прокурора Дніпропетровської області Федика Р.Р.
Орджонікідзевським МВ ГУМВС України в Дніпропетровській області була проведена перевірка.
Висновком Орджонікідзевського МВ ГУМВС України в Дніпропетровській області від 23.07.2014 р. за матеріалами перевірки ЖЄО №1631 від 15.07.2014 р. встановлено, що з 19.03.2010 р. ОСОБА_3 було призначено пенсію за віком при неповному пільговому стажі за списком 2. У вересні 2013 р. УПФУ в м. Орджонікідзе Дніпропетровської області звернулось із позовною заявою до Орджонікідзевського міського суду про відшкодування завданої матеріальної шкоди, де ОСОБА_3 була відповідачем. 09.12.2013 р. у судовому засіданні ОСОБА_3 надала суду для дослідження оригінал своєї трудової книжки. Даний факт зафіксовано в Рішенні Орджонікідзевського міського суду від 09.12.2013 р. Таким чином, оригінал трудової книжки постійно знаходився у ОСОБА_3, а не в УПФУ в м. Орджонікідзе, як стверджує остання у своїй заяві. Отже в діях службових осіб Управління ПФУ в м. Орджонікідзе Дніпропетровської області факт порушення законодавства відсутній.
На вимогу суду ніяких належних та достатніх доказів на підтвердження пільгового стажу пенсіонеру (в тому числі і трудової книжки) відповідачем надано не було.
Надання недостовірних відомостей щодо пільгового стажу, необхідного для нарахування пенсії за списком №2 відповідачем не спростовано.
Згідно ст. 49 Закону №1058-IV виплата пенсії за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду припиняється, зокрема, якщо пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірні відомості.
Відповідно до ст. 50 Закон №1058-IV, яка регулює питання утримання надміру виплачених сум пенсій і відрахування з пенсій, суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних, можуть бути повернуті пенсіонером добровільно або стягуються на підставі рішень територіальних органів Пенсійного фонду чи в судовому порядку.
Відрахування з пенсії провадяться в установленому законом порядку на підставі судових рішень, ухвал, постанов і вироків (щодо майнових стягнень), виконавчих написів нотаріусів та інших рішень і постанов, виконання яких відповідно до закону провадиться в порядку, встановленому для виконання судових рішень.
Частиною 1 ста. 103 Закону України «Про пенсійне забезпечення» встановлено, що суми пенсії, надміру виплачені пенсіонерові внаслідок зловживань з його боку (в результаті подання документів з явно неправильними відомостями, неподання відомостей про зміни у складі членів сім'ї тощо), стягуються на підставі рішень органу, що призначає пенсії.
Механізм повернення коштів, надміру виплачених за призначеними пенсіями, регулюється Порядком відшкодування коштів, надміру виплачених за призначеними пенсіями, та списання сум переплат пенсій та грошової допомоги, що є безнадійними до стягнення, затвердженим Постановою правління Пенсійного фонду України від 21.03.2003 року № 6-4.
Згідно пункту 3 даного Порядку повернення коштів проводиться відповідно до ст. 103 Закону України «Про пенсійне забезпечення» у випадках виявлення подання громадянами недостовірних відомостей про заробітну плату чи інший дохід, стаж роботи, несвоєчасного подання відомостей про зміну у складі сім'ї тощо.
Враховуючи те, що переплата пенсії виникла внаслідок зловживань з боку відповідача, тому надміру виплачена пенсія підлягає стягненню з нього в судовому порядку.
Враховуючи викладене вище, позивачем була доведена правомірність та обґрунтованість підстав стягнення з відповідача суми надмірно виплаченої пенсії у сумі 71274,18 грн., а отже суд вважає, що адміністративний позов підлягає задоволенню в повному обсязі.
Керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов управління Пенсійного фонду України в м. Орджонікідзе Дніпропетровської області до ОСОБА_3 про стягнення заборгованості - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_3 (ІНФОРМАЦІЯ_1) на користь управління Пенсійного фонду України в м. Орджонікідзе Дніпропетровської області суму завданої майнової шкоди в розмірі 71274,18 грн. (сімдесят одна тисяча двісті сімдесят чотири грн. 18 коп.).
Постанова набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі її апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.
Постанову може бути оскаржено в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд у десятиденний строк з дня отримання копії постанови, виготовленої у повному обсязі.
Повний текст постанови складено 06 жовтня 2014 року.
Суддя (підпис) Постанова не набрала законної сили 06.10.14 Суддя З оригіналом згідно Помічник судді В.С. Парненко В.С. Парненко Ю.Ю. Ковтун