Ухвала суду № 40895944, 15.07.2014, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.07.2014
Номер справи
804/9729/14
Номер документу
40895944
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

15 липня 2014 р. Справа №804/9729/14

Суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Потолова Г.В., розглянувши позовну заяву з додатками Державна екологічна інспекція у Дніпропетровській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Стайл Груп», про застосування тимчасової заборони (зупинення) діяльності,

ВСТАНОВИВ:

Державна екологічна інспекція у Дніпропетровській області звернулася до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом про застосування тимчасової заборони (зупинення) діяльності ТОВ «Стайл Груп», щодо експлуатації стаціонарних джерел викидів в атмосферне повітря без дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря.

Відповідно до п.1, п.3, п.6 ч.1 ст.107 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи:

- подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність;

- відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтею 106 цього Кодексу;

- немає інших підстав для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до ч.3 ст.106 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати.

Частиною 4 ст.106 КАС України визначено, що позовна заява підписується позивачем або його представником із зазначенням дати її підписання.

Відповідно до ч.1 ст.48 КАС України здатність мати процесуальні права та обов'язки в адміністративному судочинстві (адміністративна процесуальна правоздатність) визнається за громадянами України, іноземцями, особами без громадянства, органами державної влади, іншими державними органами, органами влади Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування, їхніми посадовими і службовими особами, підприємствами, установами, організаціями (юридичними особами).

Частина 3 статті 48 КАС України, передбачає, що здатність особисто здійснювати свої адміністративні процесуальні права та обов'язки, у тому числі доручати ведення справи представникові (адміністративна процесуальна дієздатність), належить органам державної влади, іншим державним органам, органам влади Автономної Республіки Крим, органам місцевого самоврядування, їхнім посадовим і службовим особам, підприємствам, установам, організаціям (юридичним особам).

Відповідно до ч.7 ст.56 КАС України, законним представником органу, підприємства, установи, організації в суді є його керівник чи інша особа, уповноважена законом, положенням, статутом.

При цьому, позивач посилається на приписи Положення про державну екологічну інспекцію в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затверджене Наказом Міністерства екології та природних ресурсів України № 429, 04.11.2011 р. (далі - Положення).

Однак, п.11 цього положення визначено лише що перший заступник, заступник начальника Держекоінспекції за посадою є відповідно першим заступником та заступником Головного державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища відповідної території.

Посадові особи інспекторського складу - керівники структурних підрозділів Держекоінспекції та їх заступники за посадою є старшими державними інспекторами з охорони навколишнього природного середовища відповідної території, головні та провідні спеціалісти - державними інспекторами з охорони навколишнього природного середовища відповідної території.

Головний державний інспектор з охорони навколишнього природного середовища відповідної території, його заступники приймають рішення про обмеження та тимчасове зупинення діяльності підприємств, установ, організацій та експлуатацію об'єктів, за винятком суб'єктів підприємницької діяльності (інвесторів), що провадять свою діяльність відповідно до законодавства про угоди щодо розподілу продукції, у разі порушення ними вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища та приймають рішення про відновлення їх діяльності (експлуатації) після усунення допущених порушень.

Інших повноважень не передбачено.

Отже, з викладеного не вбачається повноважень першого заступника начальника Держекоінспекції на підписання адміністративного позову.

Надана до позовної заяви копія наказу № 126-о від 30.12.2011 року засвідчує лише перебування ОСОБА_1 на посаді першого заступника начальника Держекоінспекції у Дніпропетровській області, а не його повноваження.

Згідно ч.4 ст.50 КАС України суб'єкт владних повноважень може бути позивачем в адміністративній справі, зокрема у випадках, встановлених законом.

Всупереч зазначеним приписам до позовної заяви не надано доказів наявності повноважень особи, яка її підписала (наказ, розпорядження, витяг з ЄДР станом на час звернення до суду тощо).

З огляду на приписи ч.4 ст.106 КАС України, дата підписання - це день фактичного підписання, а не складання (чи реєстрації) позовної заяви. Разом з тим, днем подання заяви до суду є не дата, написана на позовній заяві, а день її реєстрації в канцелярії суду або день відправлення заяви на адресу суду поштою.

Відтак, у позовній заяві відсутня дата її підписання та позивачем не визначено - чи можливо вважати дату реєстрації позову датою його підписання.

На виконання приписів п.5 ч.1, ч.3 ст.106 КАС України стосовно сплати судового збору позивачем подане клопотання про звільнення від сплати судового збору.

При розгляді зазначеного клопотання суд виходить з наступного.

Статтею 5 Закону України «Про судовий збір» визначений перелік категорій позивачів, які звільнені від сплати судового збору, серед яких Державну екологічну інспекцію у Дніпропетровській області не зазначено.

Частиною першою статті 88 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.

Як вбачається з клопотання позивача, останній просить суд застосувати норму частини другої статті 8 Закону України «Про судовий збір» та звільнити позивача від сплати судового збору, враховуючи його майновий стан.

Разом з тим, позивачем не надано суду будь-яких доказів на підтвердження його майнового стану.

Надана копія довідки від 13.11.2013 р. про фінансування з Державного бюджету не може вважатися таким доказом.

З аналізу вказаних норм вбачається, що в межах спірних правовідносин позивач не є таким, що звільнений від сплати судового збору, а тому має сплатити судовий збір у належному порядку та розмірі.

Як вбачається з позовної заяви, Державною екологічною інспекцією у Дніпропетровській області заявлена вимога немайнового характеру.

Відповідно до листа Державної судової адміністрації України від 05.04.2012 року № 11-1801/12, з 6 лютого 2012 року відкриті нові доходні рахунки щодо сплати судового збору. У зв'язку з чим, Дніпропетровському окружному адміністративному суду присвоєно наступні реквізити рахунку:

отримувач: УДКСУ у Красногвардійському р-ні м. Дніпропетровська, Дніпропетровської обл..;

код ЄДРПОУ(отримувача): 37989253;

рахунок отримувача: 31210206784008 за кодом бюджетної класифікації 22030001;

банк отримувача: ГУ ДКСУ у Дніпропетровській області м. Дніпропетровськ

МФО банку отримувача: 805012.

Згідно частини першої статті 4 Закону України «Про судовий збір» судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенню до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Відповідно частини другої статті 4 Закону України «Про судовий збір» ставка судового збору за подання адміністративного позову немайнового характеру становить 0,06 розміру мінімальної заробітної плати.

Згідно статті 8 Закону України «Про Державний бюджет на 2014 рік» розмір мінімальної заробітної плати з січня 2014 року встановлено 1218грн.00коп.

Таким чином, позивачу належить до сплати 73грн. 08коп. судового збору за поданим адміністративним позовом.

Визначені питання відносяться саме до повноважень позивача, а тому не можуть бути невідомі останньому. Отже, позивач має можливість надати такі докази самостійно.

Відповідно до ст.122 КАС України за загальним правилом адміністративна справа має бути розглянута і вирішена протягом розумного строку, але не більше місяця з дня відкриття провадження у справі.

Визначені недоліки позовної заяви неможливо усунути в ході розгляду адміністративної справи.

За викладених обставин, суд вважає за необхідне залишити позовну заяву без руху зі встановленням строку для усунення виявлених недоліків позовної заяви з урахуванням ст.ст.106, 108 КАС України.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.106, 108, 165, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

УХВАЛИВ:

У задоволенні клопотання Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області про звільнення від сплати судового збору за позовом Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Стайл Груп» про застосування тимчасової заборони (зупинення) діяльності - відмовити.

Позовну заяву Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Стайл Груп» про застосування тимчасової заборони (зупинення) діяльності - залишити без руху.

Встановити Державній екологічній інспекції у Дніпропетровській області дводенний строк з дня набрання даною ухвалою законної сили для усунення недоліків позовної заяви.

Усунути шляхом:

- письмово визначити дату підписання позову;

- надати докази наявності повноважень особи, яка підписала позовну заяву станом на час звернення до суду (посадова інструкція, наказ, розпорядження, витяг з ЄДР станом на час звернення до суду тощо);

- надати документ про сплату судового збору.

Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, а у разі її апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.

Ухвалу може бути оскаржено в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд у п'ятиденний строк з дня отримання копії ухвали, виготовленої у повному обсязі.

Суддя Г.В. Потолова