ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14.10.2014 року Справа № 904/4654/13
Дніпропетровський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого судді : Бахмат Р. М. (доповідача),
суддів: Євстигнеєв О.С., Кощеєва І.М.
секретар судового засідання : Литвин А.П.
за участю представників сторін, які були присутні у судовому засіданні 07.10.2014:
прокурора: Барчук А.Б. (посвідчення № 000865 видане 17.08.2012р.);
від позивача: Килимник Є.В. (дов. № 42 від 13.03.14; р.);
від відповідача: Бондар О.М. (дов. б/н від 05.09.14 р.);
від третьої особи-2: Ємець А.М. (дов. № 2-425д від 10.04.14 р.);
від третьої особи-1: представник не з'явився, про час та місце судового засідання повідомлений належним чином.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу заступника прокурора Дніпропетровської обл. на рішення господарського суду Дніпропетровської області від 05.06.2014р. у справі № 904/4654/13
за позовом: Прокурора Царичанського району Дніпропетровської обл. в інтересах держави в особі Дніпропетровської обласної державної адміністрації м. Дніпропетровськ
до: Царичанської районної державної адміністрації Дніпропетровської обл. смт. Царичанка Царичанського р-ну Дніпропетровської обл.;
3-тя особа-1: Відділ Держземагенства у Царичанському районі Дніпропетровської обл. смт. Царичанка Царичанського р-ну Дніпропетровської обл.;
3-тя особа-2: Публічне акціонерне товариство «Укргазвидобування» м. Київ
про визнання незаконним та скасування розпоряджень голови Царичанської районної державної адміністрації
В С Т А Н О В И В :
Рішенням господарського суду Дніпропетровської обл. від 05.06.2014 р. у справі № 904/4654/13, яке підписано 10.06.14 р. та оформлено відповідно до вимог ст. 84 ГПК України (суддя Ліпинський О.В.), відмовлено у задоволенні позову прокурора Царичанського району Дніпропетровської обл., пред`явленому в інтересах держави в особі Дніпропетровської обласної державної адміністрації м. Дніпропетровськ до Царичанської районної державної адміністрації Дніпропетровської обл. смт. Царичанка Царичанського р-ну Дніпропетровської обл.; 3-тя особа-1: Відділ Держземагенства у Царичанському районі Дніпропетровської обл. смт. Царичанка Царичанського р-ну Дніпропетровської обл.; 3-тя особа-2: Публічне акціонерне товариство «Укргазвидобування» м. Київ про визнання незаконним та скасування розпоряджень голови Царичанської районної державної адміністрації, стягнуто з позивача в доход Державного бюджету України 3 441 грн. судового збору.
Заступник прокурора Дніпропетровської обл. не погодився з вказаним рішенням суду, подав апеляційну скаргу, в якій просить відновити строк на апеляційне оскарження рішення.
Розпорядженням голови суду від 03.07.2014 р. № 213, у зв'язку з відрядженням судді Кощеєва І.М. - члена постійно діючої колегії суддів, змінено склад колегії суддів.
Ухвалою Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 03.07.2014 р. відновлено пропущений процесуальний строк на подання апеляційної скарги.
Заступник прокурора просить скасувати оскаржуване рішення та прийняти нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги, оскільки вважає рішення незаконним, винесеним внаслідок неправильного застосування норм матеріального та процесуального права, зокрема ст.ст. 116, 122 Земельного кодексу України, ст.ст. 34, 43 Господарського процесуального кодексу України.
Скаржник не згоден з висновком суду першої інстанції , що розташовані на спірній земельній ділянці газові свердловини № 9, № 22, № 24 забезпечують потреби територіальної громади жителів Царичанського району Дніпропетровської обл., з огляду на висновок Українського науково-дослідного інституту природних газів від 04.04.2013 р. № 51/948 і вважає, що судом помилково зроблено висновки, що територіальна громада та місцеві споживачі є тотожним поняттям.
Прокурор вважає, що судом не надано оцінки тому факту, що вказаний висновок виготовлено не на бланку Українського науково-дослідного інституту природних газів, не містить реквізитів останнього, не з'ясовано, на підставі яких запитів, доручень, з якою метою був складений зазначений висновок та яке взагалі його походження.
Не згоден заступник прокурора і з висновком суду першої інстанції про те, що свердловини, розташовані на земельних ділянках, відведених на підставі оспорюваних розпоряджень, обслуговують жителів територіальної громади цього району, оскільки призначення земельних ділянок - землі промисловості, для обслуговування існуючих споруд (свердловин, кранових площадок), а не для будівництва об'єктів, пов'язаних з обслуговуванням жителів територіальної громади району.
15.07.14 р. Дніпропетровська обласна державна адміністрація надала пояснення до апеляційної скарги, в якому просить задовольнити апеляційну скаргу заступника прокурора Дніпропетровської обл. і вказує, що головою Царичанської районної державної адміністрації були прийняті розпорядження від 02.12.2010 р. за № 466-р та від 24.12.2010 р. за № 534-р щодо затвердження технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право постійного користування земельними ділянками ДК «Укргазвидобування» НАК «Нафтогаз України» для промисловості, в яких взагалі відсутні посилання на положення статті 122 ЗК України щодо визначення повноважень райдержадміністрації стосовно передачі спірних земельних ділянок.
Зазначеними розпорядженнями затверджувалась технічна документація із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право користування земельними ділянками, із встановленням цільового призначення для промисловості та відповідно до висновків Відділу держкомзему у Царичанському районі Дніпропетровської області про погодження технічної документації із землеустрою, що посвідчують право постійного користування земельними ділянками промисловості від 13.08.2010 р. №№ 755-759 за рахунок земель промисловості та для обслуговування існуючих споруд.
Таким чином, про передачу земельних ділянок згідно із пунктом «б» частини 3 статті 122 ЗК України для будівництва об'єктів, пов'язаних з обслуговуванням жителів територіальної громади району (шкіл, закладів культури, лікарень, підприємств торгівлі тощо), що належить до повноважень райдержадміністрації, у розпорядженнях не йдеться.
З огляду на вищезазначене, позивач вважає, що Царичанська районна державна адміністрація при прийнятті вищенаведених розпоряджень, вийшла за межі своєї компетенції.
У відзиві на апеляційну скаргу третя особа-2 просить залишити оскаржуване рішення без змін, а апеляційну скаргу без задоволення, оскільки вважає, що рішення винесено у відповідності до вимог норм чинного матеріального та процесуального права.
Третя особа -2 вказує у відзиві, що ПАТ «Укргазвидобування» забезпечує потреби населення держави в природному газі, а свердловини №№ 9, 22, 24 та Установка комплексної підготовка газу використовуються саме з метою забезпечення потреб природним газом громади Царичанського району Дніпропетровської області. На підставі оскаржуваних розпоряджень голови Царичанської районної державної адміністрації ДК «Укргазвидобування» переоформила належне їй право постійного користування земельними ділянками на території Михайлівської сільської ради Царичанського району, та отримало державні акти на право постійного користування земельними ділянками серія ЯЯ №№ 044893-044903 в кількості одинадцяти примірників на загальну площу 1,7578 гектарів. Вищезазначені об'єкти газовидобувної промисловості експлуатуються третьою особою - 2, а земельні ділянки, на яких вони розташовані, використовуються на праві постійного користування починаючи з 18 липня 1984 року, що підтверджується державним актом на право постійного користування, який було надано для приєднання до матеріалів справи.
В матеріалах справи наявний висновок Інституту природних газів (УкрНДІгаз) від 04 квітня 2013 року вих. № 51/948, в якому міститься наступна інформація: «стосовно використання об'єктів ГПУ «Полтавагазвидобування» для забезпечення потреб, пов'язаних з обслуговуванням жителів територіальної громади Царичанського району повідомляємо наступне: ... підготовка газу проводиться на Михайлівському УКПГ (установка комплексної підготовки газу), з якої газ подається на газорозподільні станції (АГРС), а далі місцевим споживачам, якими є близькоразтошовані села Петриківка, Михайлівка і смт. Царичанка. Всі свердловини працюють на місцевого споживача, тому видобуток по родовищу залежить від попиту споживача і може коливатися на протязі року».
Згідно змісту висновку УкрНДІгазу природний газ зі свердловин ГПУ «Полтавагазвидобування» подається місцевим споживачам, якими є села Петриківка, Михайлівка та смт. Царичанка, та які згідно вищенаведених положень чинного законодавства є територіальними громадами.
Третя особа-2 вважає, що поняття «місцевий споживач» в контексті даного висновку тотожне поняттю «місцева громада», крім цього, висновок був наданий, як окремо зазначене в ньому, саме «стосовно використання об'єктів ГПУ «Полтавагазвидобування» для забезпечення потреб, пов'язаних з обслуговуванням, жителів територіальної громади Царичанського району», тому доводи апелянта про неналежність даного доказу є такими, що не відповідають дійсності.
Згідно п.п. в) частини третьої статті 122 Земельного кодексу України, районні державні адміністрації на їх території передають земельні ділянки із земель державної власності у власність або у користування у межах сіл, селищ, міст районного значення для всіх потреб та за межами населених пунктів для будівництва об'єктів, пов'язаних з обслуговуванням жителів територіальної громади району. (шкіл, закладів культури, лікарень, підприємств торгівлі тощо), крім випадків, визначених частиною сьомою цієї статті. Оскільки перелік таких об'єктів не є вичерпним, тому об'єктами, пов'язаними з обслуговуванням жителів територіальної громади району можуть бути не лише перелічені, а і інші об'єкти - зокрема газові промислові свердловини. Відповідно до статті 65 Земельного кодексу України, землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення - це земельні ділянки, надані в установленому порядку підприємствам, установам та організаціям для здійснення відповідної діяльності.
Цільове призначення даних земельних ділянок - землі промисловості, однак визначним у вирішенні питання правомірності прийняття оскаржуваних розпоряджень Головою Царичанської РДА є встановлення призначення цих газових свердловин, та доведення факту того, що на спірних земельних ділянках побудовані об'єкти - газові свердловини, що пов'язані з обслуговуванням жителів територіальної громади Царичанського району Дніпропетровської області
Та обставина, що метою функціонування зазначених вище газових свердловин на спірних земельних ділянках є забезпечення соціально-економічних потреб саме жителів територіальної громади Царичанського району Дніпропетровської області, яка була підтверджена належним та допустимим доказом - наданим третьою особою-2 висновком Інституту природних газів (УкрНДІгаз) від 04 квітня 2013 року вих. № 51/948, та з чим погодився господарський суд Дніпропетровської області, скаржником спростована не була.
Також, третьою особою-2 було надано для приєднання до матеріалів даної справи доповнення до пояснень від 05 червня 2014 року вих. № Юр-3582 про те, що оскільки оскаржуваними розпорядженнями приймались рішення не відносно нового землевідведення, а щодо виготовлення та затвердження технічної документації із землеустрою за результатами інвентаризації та впорядкування існуючого землекористування (обслуговування існуючих споруд, що використовуються для потреб територіальної громади), системний аналіз правових норм зокрема п. в) статті 17, п. в) статті 122, п. г) статті 184 Земельного кодексу України та положень Закону України «Про землеустрій» дозволяє зробити висновок, що оскаржувані розпорядження були прийняті у межах повноважень, встановлених законом.
Ухвалою Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 03.07.14 р., колегією суддів у складі головуючого судді Бахмат Р.М.(доповідач), суддів Євстигнеєва О.С., Науменка І.М. апеляційну скаргу прийнято до розгляду. Слухання справи призначено в судовому засіданні на 15.07.2014 р.
Розпорядженням секретаря судової палати від 14.07.2014 р. № 405, у зв'язку з закінченням відрядження судді Кощеєва І.М. - члена постійно діючої колегії суддів, змінено склад колегії суддів.
15.07.2014 р. представники відповідача та третьої особи-1 в судове засідання не з'явилися, у зв`язку з чим колегія суддів відклала розгляд справи на 09.09.2014 р.
Розпорядженням секретаря судової палати від 05.09.2014 р. № 648, у зв'язку з відпусткою судді постійної колегії Кощеєва І.М., змінено склад колегії суддів.
Розпорядженням секретаря судової палати від 06.10.2014 р. № 728, у зв'язку з відрядженням судді Євстигнеєва О.С. та відпусткою судді Кощеєва І.М., змінено склад колегії суддів.
В судовому засіданні оголошено перерву до 14.10.2014 р. до 11 год.
Заслухавши суддю-доповідача та пояснення представників сторін, які були присутні у судовому засіданні, розглянувши та обговоривши доводи апеляційної скарги, доводи, викладені у відзиві на апеляційну скаргу, перевіривши матеріали справи, проаналізувавши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судом норм матеріального та процесуального права, матеріалами справи установлено, що 05.06.2009 Царичанською районною державною адміністрацією було прийнято розпорядження № 309-р „Про надання дозволу ДК „Укргазвидобування" НАК „Нафтогаз України" на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право постійного користування земельними ділянками на території Михайлівської сільської ради", яким Дочірній компанії „Укргазвидобування" Національної акціонерної компанії „Нафтогаз України" надано дозвіл на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право постійного користування земельними ділянками загальною площею 1,892 га за межами населеного пункту на території Михайлівської сільської ради, для експлуатації існуючих установок, комплексної підготовки газу, газових свердловин № 9, № 22, № 24 з задавочними вузлами та амбарами для аварійного згорання газу і кранових площадок на газопроводах.
02.12.2010 відповідачем прийнято розпорядження № 466-р „Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право постійного користування земельними ділянками ДК „Укргазвидобування" НАК „Нафтогаз України" для промисловості на території Михайлівської сільської ради", яким було затверджено технічну документацію із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право постійного користування земельними ділянками для промисловості: свердловин №9, №22 з задавочними вузлами та амбрами для аварійного згорання газу, УКПГ ДК „Укргазвидобування" НАК „Нафтогаз України" загальною площею 1,696 га за межами населеного пункту на території Михайлівської сільської ради Царичанського району; надано ДК „Укргазвидобування" НАК „Нафтогаз України" дозвіл на отримання державного акту на право постійного користування земельними ділянками промисловості: свердловин №9, 22 з задавочними вузлами та амбарами для аварійного згорання газу, УКПГ загальною площею 1,696 га за межами населеного пункту на території Михайлівської сільської ради.
Також 24.12.2010 року Царичанською районною державною адміністрацією було прийнято розпорядження № 534-р „Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право постійного користування земельними ділянками ДК „Укргазвидобування" НАК „Нафтогаз України" для промисловості на території Михайлівської сільської ради", яким було затверджено технічну документацію із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право постійного користування земельною ділянкою для промисловості: свердловина №24 із задавочним вузлом та амбаром для аварійного згорання газу ДК „Укргазвидобування" НАК „Нафтогаз України" загальною площею 0,0618 га за межами населеного пункту на території Михайлівської сільської ради Царичанського району; надано ДК „Укргазвидобування" НАК „Нафтогаз України" дозвіл на отримання державного акту на право постійного користування земельною ділянкою для промисловості: свердловина №24 з задовочним вузлом та амбаром для аварійного згорання газу загальною площею 0,0618 га за межами населеного пункту на території Михайлівської сільської ради.
На підставі вказаних розпоряджень Дочірній компанії „Укргазвидобування" Національної акціонерної компанії „Нафтогаз України" були видані державні акти на право постійного користування земельною ділянкою від 12.04.2012 серії ЯЯ №№044893, 044894, 044895, 044896, 044897, 044898, 044899, 044900, 044901, 044902, 044903.
Згідно пункту 1.2 Статуту третьої особи-2 - Публічного акціонерного товариства „Укргазвидобування" товариство є правонаступником усіх майнових та немайнових прав і обов'язків Дочірньої компанії „Укргазвидобування" Національної акціонерної компанії „Нафтогаз України".
Відділом Держкомзему у Царичанському районі Дніпропетровської області Дочірній компанії „Укргазвидобування" Національної акціонерної компанії „Нафтогаз України" було надано висновки від 13.08.2010р. №№ 755, 756, 757, 758 та 759 про погодження технічної документації із землеустрою, що посвідчують право постійного користування земельними ділянками промисловості, відповідно до яких Відділ Держкомзему у Царичанському районі було погоджено технічну документацію із землеустрою, що посвідчують право постійного користування земельними ділянками промисловості на території Михайлівської сільської ради (за межами населеного пункту), а саме: - для обслуговування існуючих споруд майданчика УКПГ; - під крановою площадкою; - для обслуговування існуючих споруд свердловини № 9 (свердловина № 9, задавочний вузол та амбар); - для обслуговування існуючих споруд свердловини №22 (свердловина №22, задавочний вузол та амбар); - для обслуговування існуючих споруд свердловини №24 (свердловина №24, задавочний вузол та амбар).
Відповідно до вказаних висновків зазначено умови відведення - постійне користування та категорію земель, за рахунок яких здійснюється передача, а саме: землі, що перебувають в постійному користуванні підприємства „Полтавагазпром".
Підставою позову прокурором, з посиланням на приписи статті 122 Земельного кодексу України, визначено обставини щодо перевищення Царичанською райдержадміністрацією повноважень при прийнятті оспорюваних розпоряджень щодо земельних ділянок, які знаходяться за межами населених пунктів.
Прокурор в позовній заяві зазначив, що, приймаючи спірні розпорядження та надаючи у користування ДК «Укргазвидобування» НАК «Нафтогаз України» земельну ділянку для промисловості, відповідач вийшов за межі своєї компетенції, враховуючи те, що земельна ділянка, відповідно до ч. 4 ст. 122 Земельного кодексу України повинна бути передана ДК «Укргазвидобування» НАК «Нафтогаз України» у користування Дніпропетровською обласною державною адміністрацією, а тому вважає, що вищезазначені розпорядження видані не уповноваженою особою, що Царичанська районна державна адміністрація перевищила свої повноваження.
Статтею 19 Конституції України унормовано, що органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі статтею 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» органи та посадові особи місцевого самоврядування приймають акти, причому рада в межах своїх повноважень приймає нормативні акти. Вказаною нормою встановлюється, що акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їх невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судому порядку.
Статтею 21 Цивільного кодексу України передбачено, що суд визнає незаконними та скасовує правовий акт індивідуальної дії, виданий органом державної влади,… або органом місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси.
Відповідно до приписів Земельного кодексу України, в редакції, яка була чинна на час виникнення спірних відносин, громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону (ст. 116 ЗК України).
Повноваження органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо передачі земельних ділянок у власність або у користування передбачені статтею 122 Земельного кодексу України, відповідно до частини 4 якої (у редакції, яка була чинною на час виникнення спірних правовідносин) обласним державним адміністраціям надано право передавати земельні ділянки на їх території із земель державної власності у власність або у користування у межах міст обласного значення та за межами населених пунктів для всіх потреб, крім випадків, визначених частинами третьою, сьомою цієї статті. Водночас, згідно з приписами частини 3 статті 122 вказаного Кодексу (в редакції, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин) районні державні адміністрації на їх території передають земельні ділянки із земель державної власності (крім випадків, визначених частиною сьомою цієї статті) у власність або у користування у межах сіл, селищ, міст районного значення для всіх потреб та за межами населених пунктів для: а) сільськогосподарського використання; б) ведення водного господарства; в) будівництва об'єктів, пов'язаних з обслуговуванням жителів територіальної громади району (шкіл, закладів культури, лікарень, підприємств торгівлі тощо), крім випадків, визначених частиною сьомою цієї статті.
З правового аналізу вказаної норми убачається, що об'єктами, пов'язаними з обслуговуванням жителів територіальної громади району відповідно до Земельного кодексу України можуть бути не тільки перелічені у зазначеній статті (школи, заклади культури, лікарні, підприємства торгівлі), а й інші об'єкти. Водночас відповідно до статті 65 Земельного кодексу України землями промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення визнаються земельні ділянки, надані в установленому порядку підприємствам, установам та організаціям для здійснення відповідної діяльності. За приписами статті 32 Господарського процесуального кодексу України, доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими і речовими доказами, висновками судових експертів; поясненнями представників сторін та інших осіб, які беруть участь в судовому процесі. В необхідних випадках на вимогу судді пояснення представників сторін та інших осіб, які беруть участь в судовому процесі, мають бути викладені письмово. До обставин, на яких сторони обґрунтовують свої вимоги та заперечення, відносять обставини, які становлять предмет доказування у справі. Предмет доказування - це сукупність обставин, що їх необхідно встановити для правильного вирішення справи. У предмет доказування включаються факти матеріально-правового характеру, що є підставою вимог позивача і заперечень відповідача. У предмет доказування включається також факт приводу для позову, який являє собою обставини, що підтверджують право на звернення до суду, тобто факти порушення суб'єктивного права позивача.
Частиною 1 статті 33 вказаного Кодексу встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Відповідно до статті 43 цього Кодексу наявні докази підлягають оцінці у їх сукупності, і жодний доказ не має для господарського суду заздалегідь встановленої сили.
Згідно наданого до справи висновку Українського науково-дослідного інституту природних газів від 04 квітня 2013 року 51/948 (т.1 а.с. 67) стосовно використання об'єктів ГПУ «Полтавагазвидобування», для забезпечення потреб пов'язаних з обслуговування жителів територіальної громади Царичанскього району, Михайлівське газове родовище розташоване на території Царичанського району Дніпропетровської обл. На даний час родовище розробляється згідно науково-дослідної роботи «Уточнений проект розробки Михайлівського газового родовища» (УкрНДІгаз, 2011 р.), яка розглянута і затверджена на засіданні Центральної комісії з питань розробки газових, газоконденсатних. Нафтових родовищ та експлуатації підземних сховищ Міністерства енергетики та вугільної промисловості України (протокол № 69 від 23.11.2011 р.), отримала позитивний висновок експертизи Карпатського експертно-технічного центру (01.09.2011 р.) та погодження Криворізького гірничопромислового територіального управління Держгірпромнагляду (№ 12-13/1965 від 15.11.2011 р.). В даній роботі Українським науково-дослідним інститутом природних газів (УкрНДІгаз) наведено рекомендації з транспорту та підготовки газу.
Підготовка газу проводиться на Михайлівській УКПГ, з якої газ подається на газорозподільні станції (АГРС), а далі місцевим споживачам, якими є близько розташовані села Петриківка, Михайлівка і с.м.т. Царичанка ( схема транспорту газу додається).
Всі свердловини працюють на місцевого споживача, тому видобуток по родовищу залежить від попиту споживача і може коливатися на протязі року. Зокрема, середньодобовий видобуток газу за 25.03.2013 р. по родовищу складає 52,373 тис. м3/добу.
Газ, що подається місцевому споживачу, задовольняє вимогам держстандарту ГОСТ 5542-67 «Гази горючі природні для промислового й комуна льон-побутового призначення. Технічні умови».
УкрНДІгаз веде авторський нагляд за розробкою Михайлівського родовища.
Даний висновок містить кутовий штамп установи, що надала висновок, найменування посади та прізвище особи, яка підписала його - заступника директора УкрНДІгазу з наукової роботи з геології кандидата геолого-мінералогічних наук Лизанця А.В., його підпис завірений круглою печаткою УКкрНДІгазу. Ксерокопія висновку належним чином засвідчена, згідно до вимог ч. 2 ст. 36 ГПК України і є письмовим доказом у справі.
Враховуючи викладене, колегія суддів погоджується з доводами скаржника про неналежність даного доказу, таким, що не відповідає дійсності.
Як вже було вище зазначено, відповідно до частини 3 статті 122 Земельного кодексу України (в редакції, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин) районні державні адміністрації на їх території передають земельні ділянки із земель державної власності (крім випадків, визначених частиною сьомою цієї статті) у власність або у користування у межах сіл, селищ, міст районного значення для всіх потреб та за межами населених пунктів, зокрема, для будівництва об'єктів, пов'язаних з обслуговуванням жителів територіальної громади району (шкіл, закладів культури, лікарень, підприємств торгівлі тощо), крім випадків, визначених частиною сьомою цієї статті.
Таким чином, вказаною нормою законодавцем передбачено право районних держаних адміністрацій розпоряджатися земельними ділянками із земель державної власності за межами населених пунктів, за умови будівництва об'єктів, саме для обслуговування жителів територіальної громади.
Отже, висновки суду першої інстанції про те. що свердловини, розташовані на земельних ділянках, відведених на підставі оспорюваних розпоряджень, обслуговують жителів територіальної громади цього району, не ґрунтуються на матеріалах справи, не підтверджені належними та допустимим доказами, оскільки призначення земельних ділянок - землі промисловості, для обслуговування існуючих споруд (свердловин, кранових площадок), а не для будівництва об'єктів. пов'язаних з обслуговування жителів територіальної громади району.
Розпорядженнями голови районної державної адміністрації від 05.06.2009 р. № 309-р (т.1.а.с. 36), № 466-р від 02.12.2010 р. (т.1, а.с. 16) та № 534-р від 24.12.2010 р. (т.1, а.с. 17) вбачається, що затверджено технічну документацію із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право постійного користування земельними ділянками для промисловості (обслуговування існуючих споруд (свердловин № 9, 22, 24) ДК «Укргазвидобування» НАК «Нафтогаз України» на території Михайлівської сільської ради, для експлуатації існуючих установок комплексної підготовки газу, з задав очними вузлами та амбрами для аварійного згорання газу і кранових площадок на газопроводах.
З вище вказаних розпоряджень не вбачається передача земельних ділянок згідно із п. «б» ч.3 ст. 122 Земельного кодексу України для будівництва об'єктів, пов'язаних з обслуговуванням жителів територіальної громади району (шкіл, закладів культури, лікарень, та тощо, що належить до повноважень райдержадміністрацій.)
Висновок Українського науково-дослідного інституту природних газів від 04 квітня 2013 року 51/948 (т.1 а.с. 67) не містить даних на підставі чого ним зроблено висновок, що всі свердловини працюють на місцевого споживача.
Матеріалами справи не підтверджено, що з Михайлівського УКПГ газ подається місцевим споживачам, якими є близько розташовані села Петрівки, Михайлівки і с.м.т. Царичанка і що всі свердловини працюють на місцевого споживача.
З огляду на вище викладене, колегія суддів вважає, що Царичанська районна державна адміністрація при прийнятті вище вказаних розпоряджень вийшла за межі своєї компетенції, оскільки відповідно до чинного законодавства, надання зазначених земельних ділянок в постійне користування за межами населеного пункту є виключною компетенцією Дніпропетровської обласної державної адміністрації.
Зважаючи на вищевикладене, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню. а рішення скасуванню.
Керуючись статями 103-105 Господарського процесуального кодексу України, Дніпропетровський апеляційний господарський суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу заступника прокурора Дніпропетровської обл. задовольнити.
Рішення господарського суду Дніпропетровської області від 05.06.2014 р. у справі № 904/4654/13 скасувати.
Прийняти нове рішення.
Визнати незаконним та скасувати розпорядження голови Царичанської районної державної адміністрації від 05.06.2009 р. № 309-р «Про надання дозволу ДК «Укргазвидобування» НАК «Нафтогаз України» на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право постійного користування земельними ділянками на території Михайлівської сільської ради».
Визнати незаконним та скасувати розпорядження голови Царичанської районної державної адміністрації від 02.12.2010 р. № 466-р «Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право постійного користування земельними ділянками ДК «Укргазвидобування» НАК «Нафтогаз України».
Визнати незаконним та скасувати розпорядження голови Царичанської районної державної адміністрації від 24.12.2010 р. № 534-р «Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право постійного користування земельними ділянками ДК «Укргазвидобування» НАК «Нафтогаз України».
Стягнути з Царичанської районної державної адміністрації Дніпропетровської обл. смт. Царичанка на користь державного бюджету України 609 грн. судовий збір за подання апеляційної скарги.
Доручити господарському суду Дніпропетровської обл., відповідно до вимог ст.ст. 116-117 ГПК України, видати наказ.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття.
Постанова може бути оскаржена протягом двадцяти днів, з дня набрання постановою апеляційного господарського суду законної сили, до Вищого Господарського Суду України через Дніпропетровський апеляційний господарський суд.
Повний текст постанови виготовлено 14.10.2014 р.
Головуючий Р.М. Бахмат
Судді О.С. Євстигнеєв
І.М. Кощеєв