ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
____________________________
УХВАЛА
"10" жовтня 2014 р.Справа № 916/2467/14
За позовом: товариства з обмеженою відповідальністю "РОСТДОРСТРОЙ"
до відповідача: Служби автомобільних доріг в Одеській області
про стягнення 39 731 429,40 грн.
Суддя Цісельський О.В.
СУТЬ СПОРУ: розглядається заява Служби автомобільних доріг в Одеській області про надання розстрочки в порядку ст.121 ГПК України.
Представники сторін:
Від позивача: Андрюшин О.С., довіреність від 04.07.2014р.
Від відповідача(заявника): не з'явився.
03.10.2014р. відповідач звернувся до господарського суду Одеської області із заявою (вх.№2-4326/14) про надання розстрочки виконання рішення суду від 24.07.2014р.
Ухвалою господарського суду Одеської області від 06.10.2014р. суддею Цісельським О.В. заяву Служби автомобільних доріг в Одеській області про розстрочку виконання рішення господарського суду Одеської області від 24.07.2014р. по справі №916/2467/14 прийнято до провадження та призначено до розгляду в судовому засіданні.
Представник заявника в судове засідання не з'явився, хоча про час та місце його проведення був повідомлений належним чином.
Представник позивача проти заяви про надання розстрочки виконання судового рішення від 24.07.2014р. по справі №916/2467/14 не заперечує, з підстав викладених у письмових поясненнях (вх.№26264/14 від 07.10.2014р.).
Дослідивши у відкритому судовому засіданні матеріали заяви, заслухавши пояснення представника позивача, суд встановив:
Рішенням господарського суду області від 24 липня 2014р. позов товариства з обмеженою відповідальністю "РОСТДОРСТРОЙ" задоволено повністю.
03.10.2014р. відповідач звернувся до господарського суду Одеської області із заявою (вх.№2-2854/14) про надання розстрочки виконання рішення суду від 24.07.2014р.
На виконання рішення господарського суду Одеської області 24 вересня 2014р. судом було видано відповідний наказ.
В обґрунтування поданої заяви відповідач зазначає, що Служба автомобільних доріг в Одеській області є одержувачем бюджетних коштів, що спрямовуються на розвиток мережі автомобільних доріг загального користування.
Служба автомобільних доріг в Одеській області звернулась з листом до Укравтодору з проханням вирішення питання щодо виконання рішення суду від 24.07.2014р. у даній справі.
Крім того, заявник зазначає, що списання коштів з рахунків Служби автомобільних доріг в Одеській області зробить неможливим виплату заробітної плати працівникам.
З врахуванням вищенаведених обставин, відповідач був змушений звернутись до господарського суду Одеської області із даною заявою щодо розстрочення виконання рішення господарського суду Одеської області від 24.07.2014р. у справі №916/2467/14 згідно наступного графіку:
1) до 10 жовтня 2014р. - 3 000 000,00 грн.
2) до 31 жовтня 2014р. - 5 000 000,00 грн.
3) до 15 листопада 2014р. - 5 000 000,00 грн.
4) до 30 листопада 2014р. - 5 000 000,00 грн.
5) до 15 грудня 2014р. - 21 804 509,40 грн.
Розглянувши матеріали справи, проаналізувавши норми чинного законодавства, суд дійшов висновку що заява підлягає задоволенню з наступних підстав:
Статтею 124 Конституції України встановлено, що судові рішення є обов'язковими до виконання на всій території України.
У відповідності до ст. 115 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду, набувши законної сили, виконуються в порядку, встановленому цим Кодексом і Законом України "Про виконавче провадження".
Частиною 1 статті 116 ГПК України передбачено, що виконання рішення господарського суду здійснюється на підставі виданого ним наказу, якій є виконавчим документом.
Відповідно до ст.1 Закону України „Про виконавче провадження", виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження та примусове виконання рішень інших органів (посадових осіб) - це сукупність дій органів і посадових осіб, визначених у цьому Законі, що спрямовані на примусове виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), які провадяться на підставах, в межах повноважень та у спосіб, визначених цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону та інших законів, а також рішеннями, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню (далі - рішення).
У відповідності до ч.1 ст.17 Закону України „Про виконавче провадження" примусове виконання рішень здійснюється державною виконавчою службою на підставі виконавчих документів, визначених цим Законом.
Положеннями п.1 ч.1 ст.19 Закону України "Про виконавче провадження" передбачено, що державний виконавець відкриває виконавче провадження на підставі виконавчого документа, зазначеного в статті 17 цього Закону за заявою стягувача або його представника про примусове виконання рішення.
Відповідно до п.п. 7., 7.1.1 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України №9 від 17.10.2012р. „Про деякі питання практики виконання рішень, ухвал, постанов господарських судів України" у застосуванні приписів статті 121 ГПК господарським судам необхідно мати на увазі таке. Господарський суд на підставі статті 121 ГПК має право за заявою сторони, державного виконавця, прокурора або за власною ініціативою у виняткових випадках залежно від обставин справи відстрочити, розстрочити виконання рішення, ухвали, постанови (далі - рішення), змінити спосіб та порядок їх виконання. Відстрочка - це відкладення чи перенесення виконання рішення на новий строк, який визначається господарським судом. Наприклад, відстрочка може надаватись за рішенням, у якому господарським судом визначено певний строк звільнення приміщення, повернення майна тощо.
Положеннями п.7.2. Постанови Пленуму Вищого господарського суду України №9 від 17.10.2012р. „Про деякі питання практики виконання рішень, ухвал, постанов господарських судів України" визначено, що підставою для відстрочки, розстрочки, зміни способу та порядку виконання рішення можуть бути конкретні обставини, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим у визначений строк або встановленим господарським судом способом. При цьому слід мати на увазі, що згоди сторін на вжиття заходів, передбачених статтею 121 ГПК, ця стаття не вимагає, і господарський суд законодавчо не обмежений будь-якими конкретними термінами відстрочки чи розстрочки виконання рішення. Проте, вирішуючи питання про відстрочку чи розстрочку виконання рішення, зміну способу і порядку виконання рішення, господарський суд повинен враховувати матеріальні інтереси сторін, їх фінансовий стан, ступінь вини відповідача у виникненні спору, наявність інфляційних процесів у економіці держави та інші обставини справи, зокрема, щодо фізичної особи (громадянина) - тяжке захворювання її самої або членів її сім'ї, скрутний матеріальний стан, стосовно юридичної особи - наявну загрозу банкрутства, відсутність коштів на банківських рахунках і майна, на яке можливо було б звернути стягнення, щодо як фізичних, так і юридичних осіб - стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо.
Господарський суд на підставі ст.121 ГПК України має право за заявою сторони, державного виконавця, за поданням прокурора чи його заступника або за власною ініціативою у виняткових випадках залежно від обставин справи відстрочити, розстрочити виконання рішення, ухвали, постанови, змінити спосіб та порядок їх виконання.
Пунктом 10 постанови Пленуму Верховного суду України № 14 від 26.12.2003 р. „Про практику розгляду судами скарг на рішення, дії або бездіяльність органів і посадових осіб державної виконавчої служби та звернень учасників виконавчого провадження" передбачено, що при вирішенні заяви сторони про відстрочку або розстрочку виконання рішення судом враховується те, що задоволення вказаних заяв можливе лише у виняткових випадках, які суд визначає, виходячи з особливого характеру обставин, що ускладнюють або виключають виконання рішення.
Розстрочка означає виконання рішення частками, встановленими господарським судом, з певним інтервалом у часі. При цьому розстрочка можлива при виконанні рішення, яке стосується предметів, що діляться (гроші, майно, не визначене індивідуальними ознаками, декілька індивідуально визначених речей тощо).
Між тим, як випливає зі змісту заяви, в обґрунтування підстав для надання розстрочки виконання рішення суду Служба автомобільних доріг в Одеській області посилається на неможливість своєчасного виконання рішення суду щодо сплати стягнутої суми заборгованості, оскільки відповідач знаходиться у тяжкому фінансовому стані, при цьому заявник вказує на те, що при негайному виконанні рішення суду, підприємство не зможе здійснювати господарську діяльність.
Таким чином, приймаючи до уваги наведені відповідачем обставини в обґрунтування заяви про розстрочку виконання рішення суду, судова колегія вважає, що такі обставини дійсно ускладнюють виконання рішення суду у даній справі з огляду на фінансову неспроможність відповідача виконати рішення суду, що в свою чергу вказує на неможливість виконання вказаного рішення суду заявником на теперішній час разовим платежем.
Розглянувши вказану заяву та дослідивши обставини справи, надані заявником документи, що свідчать про можливість сплати боргу частками, часткову оплату останнім суми боргу, суд дійшов висновку про можливість задоволення заяви про розстрочення виконання рішення господарського суду Одеської області від 24.07.2014р., а саме шляхом погашення заборгованості, згідно наступного графіку:
1) до 10 жовтня 2014р. - 3 000 000,00 грн.
2) до 31 жовтня 2014р. - 5 000 000,00 грн.
3) до 15 листопада 2014р. - 5 000 000,00 грн.
4) до 30 листопада 2014р. - 5 000 000,00 грн.
5) до 15 грудня 2014р. - 21 804 509,40 грн.
Керуючись ст.ст. 86, 121 ГПК України, суд -
УХВАЛИВ:
1. Заяву Служби автомобільних доріг в Одеській області про надання розстрочки виконання рішення суду від 24.07.2014р. по справі №916/2467/14 - задовольнити.
2. Розстрочити виконання рішення господарського суду Одеської області від 24.07.2014р. по справі №916/2467/14 шляхом сплати заборгованості, щомісяця, відповідно до графіку:
1) до 10 жовтня 2014р. - 3 000 000,00 грн.
2) до 31 жовтня 2014р. - 5 000 000,00 грн.
3) до 15 листопада 2014р. - 5 000 000,00 грн.
4) до 30 листопада 2014р. - 5 000 000,00 грн.
5) до 15 грудня 2014р. - 21 804 509,40 грн.
Суддя О.В. Цісельський