ВІННИЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа № 822/2556/14
Головуючий у 1-й інстанції: Шевчук О.П.
Суддя-доповідач: Полотнянко Ю.П.
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 жовтня 2014 року
м. Вінниця
Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого-судді: Полотнянка Ю.П.
суддів: Драчук Т. О. Загороднюка А.Г.
секретар судового засідання: Марцісь Ю.А.
за участю представників сторін:
Представника третьої особи: Бондарчука І.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Державного підприємства "Селекційно-генетичний центр по рибництву "Поділля" на постанову Хмельницького окружного адміністративного суду від 30 липня 2014 року у справі за адміністративним позовом Кузьминської сільської ради Красилівського району Хмельницької області, за участі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача- відкритого акціонерного товариства "Хмельницьке виробниче сільськогосподарсько-рибоводне підприємство" до Красилівської районної державної адміністрації, реєстраційної служби Красилівського районного управління юстиції Хмельницької області, за участі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача -Державного підприємства "Селекційно-генетичний центр по рибництву "Поділля" про визнання протиправним та скасування розпорядження , -
В С Т А Н О В И В :
Позивач звернувся до суду першої інстанції з адміністративним позовом до Красилівської районної державної адміністрації, реєстраційної служби Красилівського районного управління юстиції Хмельницької області, за участі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача -Державного підприємства "Селекційно-генетичний центр по рибництву "Поділля" про визнання протиправним та скасування розпорядження.
Відповідно до постанови Хмельницького окружного адміністративного суду від 30 липня 2014 року адміністративний позов Кузьминської сільської ради Красилівського району Хмельницької області задоволено, а саме: визнано протиправним та скасовано розпорядження голови Красилівської районної Державної адміністрації Хмельницької області №360/2013, від 03.09.2013 року в частині затвердження Державному підприємству Селекційно-генетичний центр по рибництву "Поділля" технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки №1 водного фонду в натурі (на місцевості), загальною площею 755,9502 га, для рибогосподарських потреб, що знаходиться за межами населеного пункту на території Кузьминської сільської ради Красилівського району Хмельницької області, площею 755,9502 гектари та передачі її в постійне користування.
Скасовано рішення державного реєстратора реєстраційної служби Красилівського районного управління юстиції Хмельницької області №6536765 від 08 жовтня 2013 року про державну реєстрацію права постійного користування земельною ділянкою водного фонду, що знаходиться за межами населеного пункту на території Кузьминської сільської ради Красилівського району Хмельницької області, площею 755,9502 гектари, кадастровий номер якої 6822785500:04:001:0001.
Скасовано виданий Державному підприємству Селекційно-генетичний центр по рибництву "Поділля" реєстраційною службою Красилівського районного управління юстиції Хмельницької області витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права індексний номер 10485544 від 08.10.2013 року (номер запису про інше речове право: 2778362), права постійного користування земельною ділянкою водного фонду, що знаходиться за межами населеного пункту на території Кузьминської сільської ради Красилівського району Хмельницької області, площею 755,9502 гектари, кадастровий номер якої 6822785500:04:001:0001.
Не погоджуючись із зазначеним рішенням суду першої інстанції, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - державне підприємство "Селекційно-генетичний центр по рибництву "Поділля" подало апеляційну скаргу з підстав невідповідності висновків суду обставинам справи, порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, у зв'язку з чим, апелянт просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою в задоволенні адміністративного позову відмовити .
В судовому засіданні представник третьої особи підтримав доводи апеляційної скарги та просив її задовольнити .
Інші учасники процесу, які беруть участь у справі, у судове засідання не прибули, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, клопотань про розгляд справи за їх участю не подали.
Враховуючи, що в матеріалах справи достатньо письмових доказів для правильного вирішення апеляційної скарги, а особиста участь сторін в судовому засіданні -не обов'язкова, колегія суддів у відповідності до ч. 4 ст. 196 КАС України визнала можливим проводити апеляційний розгляд справи за відсутності сторін.
Відповідно до ч.1 ст. 41 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 197 КАС України суд апеляційної інстанції може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів, у разі неприбуття жодної з осіб, які беруть участь у справі, у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання.
Заслухавши суддю-доповідача, думку представника апелянта, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а постанову Хмельницького окружного адміністративного суду від 30 липня 2014 року - без змін, виходячи з наступного.
Спірні правовідносини регулюються Земельним кодексом України (далі - ЗКУ), Водним кодексом України (далі - ВКУ), Законами України "Про оренду землі" від 06.10.1998 № 161-XIV, Законом України "Про аквакультуру" від 18.09.2012 №5293-VІ (у відповідних редакціях).
Відповідно до ч. 1 ст. 58 Земельного кодексу України (чинного на час виникнення правовідносин) до земель водного фонду належать землі, зайняті: а) морями, річками, озерами, водосховищами, іншими водними об'єктами, болотами, а також островами; б) прибережними захисними смугами вздовж морів, річок та навколо водойм; в) гідротехнічними, іншими водогосподарськими спорудами та каналами, а також землі, виділені під смуги відведення для них; г) береговими смугами водних шляхів.
Згідно із ч.1 ст. 59 ЗК України землі водного фонду можуть перебувати у державній, комунальній та приватній власності.
Громадянам та юридичним особам органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування із земель водного фонду можуть передаватися на умовах оренди земельні ділянки прибережних захисних смуг, смуг відведення і берегових смуг водних шляхів, а також озера, водосховища, інші водойми, болота та острови для сінокосіння, рибогосподарських потреб, культурно-оздоровчих, рекреаційних, спортивних і туристичних цілей, проведення науково-дослідних робіт тощо.
Використання земельних ділянок водного фонду для рибальства здійснюється за згодою їх власників або за погодженням із землекористувачами (ч. 4, 5 ст. 59 ЗК України).
Відповідно до ст.1 Закону України "Про оренду землі" (в редакції чинній на час виникнення правовідносин) оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Відповідно до ст. 6 Закону України "Про оренду землі" орендарі набувають права оренди земельної ділянки на підставах і в порядку, передбачених Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, Господарським кодексом України, цим та іншими законами України і договором оренди землі.
Як встановлено з матеріалів справи, 17.05.2012 року, між ДП "СГЦР "Поділля" та Красилівською РДА укладений договір оренди земель водного фонду загальною площею 756,0295 га, за межами населеного пункту с. Кузьмин, терміном на 49 років. Даний договір був припинений за розпорядженням голови Красилівської РДА № 654/2012-Р від 20.12.2012 року.
Розпорядженням Красилівської РДА від 25.04.2013 року №154/2013-р надано дозвіл ДП "СГЦР "Поділля" на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельних ділянок водного фонду в натурі (на місцевості), загальною площею 1255,9011 га для рибогосподарських потреб, з послідуючою передачею в постійне користування.
Розпорядженням голови Красилівської РДА № 360/2013-р, від 03.09.2013 року, яке оскаржується позивачем, затверджено технічну документацію із землеустрою щодо встановлення меж земельних ділянок водного фонду в натурі (на місцевості) та передачу їх в постійне користування ДП "СГЦР "Поділля".
Рішенням державного реєстратора реєстраційної служби Красилівського районного управління юстиції в Хмельницькій області №6536765 від 08.10.2013 року, за заявою уповноваженої особи ДП "СГЦР "Поділля" від 08.10.2013 року та на основі розпорядження голови Красилівської РДА Хмельницької області №360/2013-р, від 03.09.2013 року, за ДП "СГЦР "Поділля", було здійснено державну реєстрацію права постійного користування земельною ділянкою водного фонду, що знаходиться за межами населеного пункту на території Кузьминської сільської ради Красилівського району Хмельницької області, площею 755,9502 гектари, кадастровий номер 6822785500:04:001:0001 та видано витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права, індексний номер 10485544 від 08.10.2013 року (номер запису про інше речове право: 2778362), а саме - права постійного користування земельною ділянкою водного фонду, що знаходиться за межами населеного пункту на території Кузьминської сільської ради Красилівського району Хмельницької області, площею 755,9502 гектари, кадастровий номер 6822785500:04:001:0001.
Натомість, на момент видачі спірного розпорядження, ВАТ "Хмельницькрибгосп", на підставі рішення одинадцятої сесії Кузьминської сільської Ради народних депутатів №2 від 31.10.2000 року, володіло дійсним державним актом серії І-ХМ №000588 від 15.11.2000 року на право постійного користування земельною ділянкою, площею 789,93 га для ведення рибного господарства, що знаходиться на території Кузьминської сільської ради.
Наказом Державного комітету рибного господарства України від 01.11.2010 №446 "Про приймання-передачу державного майна з балансу на баланс", передано з балансу ДП "Укрриба" на баланс ДП "СГЦР "Поділля" державне майно (гідротехнічні споруди), включаючи майно на території Красилівського району Хмельницької області.
Відповідно до постанови Київського апеляційного адміністративного суду від 21.06.2012 року по справі № 2а-13452/11/2670 колегія суддів погодилась з висновком суду першої інстанції щодо визнання протиправним спірного наказу Держкомрибгоспу від 01.11.2010 № 446 та зазначила, що всі дії, вчинені на підставі цього наказу, є незаконними, зокрема приймання передача гідротехнічних споруд (далі - ГТС) за актом приймання-передачі на баланс ДП "СГЦР "Поділля".
Державним агентством рибного господарства України, 15.02.2012 року за №88, затверджено новий перелік державного майна, переданого на баланс ДП "СГЦР "Поділля". У даному наказі за порядковим номером 22 (Красилівський район) в переліку державного майна вказано нагульний став Кузьмин площею 789,93 га, але не вказано переліку трьох гідротехнічних споруд які розташовані на даній водоймі на території Кузьминської сільської ради та не вказано їхньої первісної та залишкової вартості.
Отже, як вірно зазначив суд першої інстанції, прийняття на баланс ДП "СГЦР "Поділля" державного майна (гідротехнічних споруд) не посвідчує права власності (користування) цим майном на території Кузьминської сільської ради та у ДП "СГЦР "Поділля" не має жодного документу який посвідчує право власності на три об'єкти гідротехнічних споруд на території Кузьминської сільської ради.
Крім того, рішенням №1 від 25.06.2014 року, двадцять четвертої позачергової сесії Кузьминської сільської ради шостого скликання, вказані три гідротехнічні споруди були взяті на баланс Кузьминської сільської ради, як безхазяйне майно, що знаходиться на її території, виготовлено технічні паспорти та реєстраційною службою Красилівського РУЮ було видано три витяги з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про взяття на облік безхазяйного нерухомого майна за серіями: 068220, 068216, 068218.
Станом на 30.07.2014 року до виконавчого комітету Кузьминської сільської ради не було зареєстровано звернень від фізичних чи юридичних осіб із правовстановлюючими документами на вказані три об'єкти гідротехнічних споруд на території Кузьминської сільської ради.
Згідно частин 3,5 статті 51 Водного кодексу України, статті 14 Закону України "Про аквакультуру" водні об'єкти надаються у користування за договором оренди земель водного фонду на земельних торгах у комплексі із земельною ділянкою. Надання водних об'єктів у користування на умовах оренди здійснюється за наявності паспорта водного об'єкта, який у ДП "СГЦР "Поділля" на момент видачі спірного розпорядження №360/2013 від 03.09.2013 року, був відсутній.
Згідно п. "а" ч.3 ст.122 Земельного кодексу України, районні державні адміністрації на їхній території передають земельні ділянки із земель державної власності у власність або у користування у межах сіл, селищ, міст районного значення для всіх потреб та за межами населених пунктів, зокрема для ведення водного господарства.
Вказані порушення, допущені Красилівською РДА при прийнятті спірного розпорядження підтверджуються клопотанням Держсільгоспінспекції України, прийнятим за результатами позапланової перевірки дотримання вимог земельного законодавства при наданні ДП "СГЦР "Поділля" земельних ділянок на території Волочиського, Ізяславського, Красилівського, Летичівського, Полонського, Старокосянтинівського, Старосинявського та Хмельницького районів. Даним клопотанням про приведення у відповідність із законодавством розпоряджень районних державних адміністрацій з питань регулювання земельних відносин від 03.07.2014 року за № 4500/6-3/2-14, встановлено, що розпорядження Красилівської РДА від 25.04.2013 року №154/2013-р, від 03.09.2013 року №360/2013-р видані з порушенням вимог ст.79-1, 120, 123, 124, 141, 149 Земельного кодексу України, ч.3, 5 ст.51 Водного кодексу України, ст.50 Закону України "Про землеустрій", ст. 14 Закону України "Про аквакультуру", постанови Кабінету міністрів України від 29.05.2012 року "Про затвердження Типового договору оренди водних об'єктів", без формулювання земельної ділянки, укладання договору оренди водного об'єкту та за відсутності паспорту на водний об'єкт.
Розподіл повноважень щодо передачі водних об'єктів загальнодержавного значення визначається Кабінетом Міністрів України відповідно до цього Кодексу та інших законів України.
Згідно до ст.16 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" від імені та в інтересах територіальних громад права суб'єкта комунальної власності здійснюють відповідні ради.
Відповідно до ст.123 Земельного кодексу України, надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування.
А в статті 124 Земельного кодексу України зазначено, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або у комунальній власності, здійснюється, зокрема, на підставі рішення відповідного органу (виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.
Як передбачено ст.12 Земельного кодексу України, до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить: а) розпорядження землями територіальних громад; б) передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу; в) надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу.
У відповідності до ч.1 ст. 122 Земельного кодексу України, сільські, і селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
Згідно до ст.83 Земельного кодексу України, повноваження щодо розпорядження землями комунальної власності покладені на органи місцевого самоврядування, тобто відповідні ради.
А статтею 84 Земельного кодексу України визначено, що розпорядження землями державної власності є виключною прерогативою органів державної виконавчої влади.
Разом з тим до проведення розмежування розпорядження землями державної власності, розташованими в межах населених пунктів, здійснюють не державні органи, а органи місцевого самоврядування - сільські, селищні та міські ради, а за їх межами - органи державної виконавчої влади.
Дане визначення закріплено в п.12 Перехідних положень Земельного кодексу України, де вказано, що до розмежування земель державної і комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями в межах населених пунктів, крім земель, переданих у приватну власність, здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межа населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.
Так, ч.2 ст.124 Земельного кодексу України передбачено, що передача з оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу.
Також, як вірно встановлено судом першої інстанції та підтвердилось при апеляційному розгляді, рішенням господарського суду Хмельницької області від 23.12.2013 року, залишеним в силі постановою Рівненського апеляційного господарського суду від 19.03.2014 року, у справі №924/1299/13 задоволено позов прокуратури Красилівського району від 04.10.2013 року про визнання недійсними рішень та державних актів на право постійного користування земельними ділянками водного фонду, що розташовані на території Кузьминської сільської ради площею 789,93 га, які використовує ВАТ "Хмельницькрибгосп", однак, станом на момент прийняття розпорядження №360/2013-р, від 03.09.2013 року, державний акт серії І-ХМ №000588 від 15.11.2000 року на право постійного користування ВАТ "Хмельницькрибгосп" земельною ділянкою, площею 789,93 га для ведення рибного господарства, що знаходиться на території Кузьминської сільської ради був дійсним.
А отже, відповідно до ч.1 ст.72 КАС України, обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
За вимогами п.2 ч.1 ст.4 Закону №1952-IV, обов'язковій державній реєстрації підлягають речові права та обтяження на нерухоме майно, розміщене на території України, що належить фізичним та юридичним особам, державі в особі органів, уповноважених управляти державним майном, іноземцям та особам без громадянства, іноземним юридичним особам, міжнародним організаціям, іноземним державам, а також територіальним громадам в особі органів місцевого самоврядування, зокрема, право постійного користування та право оренди земельної ділянки.
Відповідно до вимог ч.1 ст. 15 Закону №1952-IV, державна реєстрація прав та їх обтяжень проводиться в такому порядку: 1) прийняття і перевірка документів, що подаються для державної реєстрації прав та їх обтяжень, реєстрація заяви; 2) встановлення факту відсутності підстав для відмови в державній реєстрації прав та їх обтяжень, зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та/або їх обтяжень; 3) прийняття рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, відмову в ній або зупинення державної реєстрації; 4) внесення записів до Державного реєстру прав; 5) видача свідоцтва про право власності на нерухоме майно у випадках, встановлених статтею 18 цього Закону; 6) надання витягів з Державного реєстру прав про зареєстровані права та/або їх обтяження.
Згідно п.15 Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, під час розгляду заяви і документів, що додаються до неї, державний реєстратор встановлює відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та зареєстрованими речовими правами на нерухоме майно, їх обтяженнями, зокрема щодо: 1) обов'язкового дотримання письмової форми правочину та його нотаріального посвідчення (у встановлених законом випадках); 2) повноважень заявника; 3) відомостей про нерухоме майно, речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, наявних у Державному реєстрі прав та поданих документах; 4) наявності обтяжень прав на нерухоме майно, зареєстрованих відповідно до закону; 5) наявності факту виконання умов правочину, з якими закон та/або договір (угода) пов'язує можливість проведення державної реєстрації виникнення, переходу, припинення прав на нерухоме майно або обтяження таких прав.
Згідно з ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Отже, поряд з тим, що на суб'єкта владних повноважень, у випадку, якщо він є відповідачем в адміністративній справі, покладено обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності, Кодексом адміністративного судочинства України на кожну сторону, в не залежності від того чи є вона суб'єктом владних повноважень, покладено обов'язок щодо доведення обставин на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Таким чином, підстав для задоволення апеляційної скарги немає, а її доводи спростовуються вище наведеним.
Зі змісту ст. 159 КАС України, судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права, обґрунтованим - ухвалене судом на підставі повного та всебічного з'ясування обставин в адміністративній справі, підтверджених доказами, дослідженими в судовому засіданні.
З урахуванням вище викладеного, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права і підстав для його скасування не вбачається.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд, -
У Х В А Л И В :
Апеляційну скаргу Державного підприємства "Селекційно-генетичний центр по рибництву "Поділля", - залишити без задоволення, а постанову Хмельницького окружного адміністративного суду від 30 липня 2014 року, - без змін.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно ст. 212 КАС України.
Ухвала суду складена в повному обсязі 07 жовтня 2014 року .
Головуючий Полотнянко Ю.П.
Судді Драчук Т. О.
Загороднюк А.Г.