Україна КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
(в порядку скороченого провадження)
20 серпня 2014 року Справа №П/811/2575/14
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Момонт Г.М., розглянув у порядку скороченого провадження в м. Кіровограді адміністративну справу
за позовом: Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Кіровоградській області
до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю «Джерельний»
про застосування заходів реагування.
Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Кіровоградській області звернулася з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Джерельний» про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) до ТОВ «Джерельний» шляхом зобов'язання ТОВ «Джерельний» зупинити роботу об'єкта даного товариства, який здійснює свою діяльність за адресою: Кіровоградська область, м. Кіровоград, вул. Пацаєва, 14, корпус, та опечатати (опломбувати) вхідні двері до вказаного об'єкту.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що плановою перевіркою ТОВ «Джерельний», вул. Пацаєва, 14, корп. 1 виявлено порушення вимог пожежної безпеки, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей, що унеможливлює експлуатацію об'єкта (магазина) ТОВ «Джерельний» до повного усунення виявлених порушень.
Відповідачем копію ухвали про відкриття скороченого провадження отримано 07.08.2014 р., що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення (а.с.29). Заперечення проти позову чи заяви про визнання позову у встановлений строк відповідачем до суду не подано.
Дослідивши подані позивачем документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, адміністративний суд, -
ВСТАНОВИВ:
У період з 14.07.2014 р. по 18.07.2014 р. головним інспектором Кіровоградського міського відділу Управління ДСНС в Кіровоградській області відповідно до наказу №38 від 16.06.2014 р. (а.с.13-14) та посвідчення на проведення перевірки №687 від 14.07.2014 р. (а.с.15) проведено планову перевірку ТОВ «Джерельний», вул. Пацаєва, 14, корп.1, за результатами якої складено акт №843 від 18.07.2014 р. (а.с.17-20) та припис про усунення порушень вимог законодавства у сферах пожежної, техногенної безпеки, цивільного захисту від 18.07.2014 р. (а.с.21-22). Перевіркою виявлено, зокрема, наступні порушення вимог пожежної та техногенної безпеки:
- посадовою особою не пройдено навчання та перевірку знань з питань пожежної безпеки;
- не проведено вогнезахисне оброблення дерев'яних конструкцій горища будівлі;
- у приміщеннях магазину ширина проходів між прилавками і обладнанням за прилавком менше 0,9 метра;
- приміщення електрощитової не відокремлено від інших приміщень протипожежними дверима з нормованою межею вогнестійкості, що мають державний сертифікат відповідності;
- не проведено технічне обслуговування наявних вогнегасників;
- підвальні приміщення не утримуються у чистоті (захаращені горючими матеріалами, сміттям та обладнанням);
- не розроблена та не вивішена на видному місці інструкція про заходи пожежної безпеки;
- на видних місцях не вивішені відповідні інструкції щодо виконання вимог техногенної безпеки та порядку дій персоналу в разі виникнення аварійної ситуації (аварії) (а.с.19, зі зворотного боку).
У відповідності до абз.2 ч.1 ст.1 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05.04.2007 р. №877-V (далі за текстом - Закон) державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Згідно з ч.1 ст.47 Кодексу цивільного захисту України державний нагляд (контроль) з питань цивільного захисту здійснюється за додержанням та виконанням вимог законодавства у сферах техногенної та пожежної безпеки, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій природного і техногенного характеру, за діяльністю аварійно-рятувальних служб, а також у сфері промислової безпеки та гірничого нагляду, поводження з радіоактивними відходами відповідно до Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», цього Кодексу та інших законодавчих актів
Відповідно до ч.1, 2 ст.64 Кодексу цивільного захисту України центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, уповноважений організовувати та здійснювати державний нагляд (контроль) щодо виконання вимог законів та інших нормативно-правових актів з питань техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту і діяльності аварійно-рятувальних служб. Центральний орган виконавчої влади, який здійснює нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки, реалізує повноваження безпосередньо і через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення.
На підставі п.1 Положення про Державну службу України з надзвичайних ситуацій, затвердженого Указом Президента України від 16.01.2013 р. №20/2013 Державна служба України з надзвичайних ситуацій (ДСНС України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра оборони України. ДСНС України входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики у сферах цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, профілактики травматизму невиробничого характеру, а також гідрометеорологічної діяльності.
У відповідності до п.6 вказаного Положення ДСНС України здійснює свої повноваження безпосередньо та через територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення, а також міжрегіональні (повноваження яких поширюються на кілька адміністративно-територіальних одиниць) територіальні органи (у разі їх створення).
Пунктом 1 Положення про Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Кіровоградській області, затвердженого наказом ДСНС України від 04.02.2013 р. №3 встановлено, що Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Кіровоградській області є територіальним органом Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Кіровоградській області, уповноваженим на забезпечення реалізації державної політики у сферах цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, профілактики травматизму невиробничого характеру (а.с.24).
Згідно з абз.1 ч.5 ст.4 Закону повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування.
Відповідно до ч.7 ст.7 Закону на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.
У відповідності до ч.2 ст.68 Кодексу цивільного захисту України у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.
Згідно з п.1 ч.1 ст.70 Кодексу цивільного захисту України підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів є: недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами.
Відповідно до ч.2 ст.70 Кодексу цивільного захисту України повне або часткове зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду.
З аналізу зазначених норм судом встановлено, що підставою для застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) з техногенної та пожежної безпеки у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг, є встановлення фактів недотримання вимог пожежної безпеки, визначених Кодексом цивільного захисту України, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами, якщо такі порушення створюють загрозу життю та здоров'ю людей.
Згідно з п.1 Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій від 19.10.2004 р. №126, Правила пожежної безпеки в Україні є обов'язковими для виконання всіма центральними і місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями (незалежно від виду їх діяльності та форм власності), посадовими особами та громадянами. Правила встановлюють загальні вимоги з пожежної безпеки, чинність яких поширюється на підприємства, установи, організації та інші об'єкти (будівлі, споруди, технологічні лінії тощо), а також житлові будинки, що експлуатуються, будуються, реконструюються, технічно переоснащуються і розширюються, за винятком підземних споруд та транспортних засобів, вимоги до яких визначаються у спеціальних нормативних документах.
У відповідності до абз.4, 7, 10 ч.1 ст.5 Закону України «Про пожежну безпеку» від 17.12.1993 р. №3745-ХІІ власники підприємств, установ та організацій або уповноважені ними органи, а також орендарі зобов'язані: забезпечувати додержання протипожежних вимог стандартів, норм, правил, а також виконання вимог приписів і постанов органів державного пожежного нагляду; утримувати в справному стані засоби протипожежного захисту і зв'язку, пожежну техніку, обладнання та інвентар, не допускати їх використання не за призначенням; здійснювати заходи щодо впровадження автоматичних засобів виявлення та гасіння пожеж і використання для цієї мети виробничої автоматики.
Згідно з п.3.4 Правил пожежної безпеки в Україні на кожному підприємстві має бути опрацьована загальнооб'єктова інструкція про заходи пожежної безпеки та інструкції для всіх вибухопожежонебезпечних та пожежонебезпечних приміщень (дільниць, цехів, складів, майстерень, лабораторій тощо) відповідно до додатка 1 цих Правил.
Відповідно до п.3.19 Правил пожежної безпеки в Україні навчання та перевірка знань посадових осіб з питань пожежної безпеки проводиться у порядку, встановленому законодавством.
у відповідності до пп.4.2.1 п.4.2 Правил пожежної безпеки в Україні усі будівлі, приміщення і споруди повинні своєчасно очищатися від горючого сміття, відходів виробництва і постійно утримуватися в чистоті. Терміни очищення встановлюються технологічними регламентами або інструкціями.
На підставі пп.4.2.4 п.4.2 Правил пожежної безпеки в Україні отвори у протипожежних стінах, перегородках та перекриттях повинні бути обладнані захисними пристроями (протипожежні двері, вогнезахисні клапани, водяні завіси тощо) проти поширення вогню та продуктів горіння.
Відповідно до пп.4.2.6 п.4.2 Правил пожежної безпеки в Україні дерев'яні конструкції в будинках усіх ступенів вогнестійкості, крім V, повинні піддаватися вогнезахисній обробці, за винятком вікон, дверей, воріт, підлоги, вбудованих меблів, стелажів, якщо в будівельних нормах не зазначені інші вимоги. Пошкодження вогнезахисних покриттів (штукатурки, спеціальних фарб, лаків, обмазок тощо) будівельних конструкцій, горючих оздоблювальних і теплоізоляційних матеріалів, повітроводів, металевих опор та перегородок повинні негайно усуватись.
У відповідності до пп.6.4.18, 6.4.20, 6.4.21 п.6.4 Правил пожежної безпеки в Україні експлуатація та технічне обслуговування вогнегасників повинні здійснюватися у відповідності до Правил експлуатації вогнегасників, затверджених наказом Міністерства України з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи від 02.04.2004 №152 та зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 29.04.2004 за №555/9154, а також ДСТУ 4297-2004 «Технічне обслуговування вогнегасників. Загальні технічні вимоги». Використані вогнегасники, а також вогнегасники із зірваними пломбами необхідно негайно направляти на технічне обслуговування. На перезарядження (технічне обслуговування) з об'єкта дозволяється відправити не більше 50% вогнегасників від їх загальної кількості.
Згідно з пп.7.6.7 п.7.6 Правил пожежної безпеки в Україні ширина проходів між прилавками і обладнанням за прилавком має бути не менше 0,9 м.
З огляду на зміст пп.4.5.5 п.4.5 Правил техногенної безпеки у сфері цивільного захисту на підприємствах, в організаціях, установах та на небезпечних територіях, затверджених наказом Міністерства України з надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи від 15.08.2007 р. №557 на підприємстві, в установі та організації повинні бути вивішені на видному місці відповідні інструкції щодо виконання вимог техногенної безпеки та порядку дій персоналу в разі виникнення аварійної ситуації (аварії).
Позивач вказує, що подальша експлуатація магазину ТОВ «Джерельний» із виявленими порушеннями вимог пожежної та техногенної безпеки створюють загрозу життю та здоров'ю людей.
Так, відсутність вогнезахисної обробки дерев'яних конструкцій будівлі під впливом небезпечних факторів пожежі може призвести до швидкого поширення пожежі, руйнування будівлі, зі збільшенням виділення продуктів горіння, чадного газу та впливу на людей і будівельні конструкції підвищених температур і їх розповсюдження до шляхів евакуації. Відсутність у приміщенні електрощитової сертифікованих протипожежних дверей надасть можливість швидкому розповсюдженню вогню та продуктів горіння та зменшить час, відведений для безпечної евакуації людей. Зменшення нормативної ширини проходів між прилавками у магазині у разі виникнення надзвичайної ситуації буде перешкоджати швидкій евакуації людей та діям пожежно-рятувальних підрозділів. Несвоєчасність проведення технічного обслуговування вогнегасників призведе до їх технічної несправності, що у разі виникнення пожежі не дасть можливості ліквідувати її на ранній стадії. силами обслуговуючого персоналу, до набуття пожежею значних розмірів. Захаращення горючими матеріалами (сміттям) підвальних приміщень значно збільшує пожежне навантаження на будівлю. а також у разі необережного використання відкритого вогню, паління або роботи електромережі у аварійному режимі може призвести до виникнення пожежі, а у подальшому значно збільшити викид продуктів горіння, що у свою чергу буде перешкоджати вільній евакуації людей із будівлі. Окрім того, незнання керівництвом та персоналом об'єкта обов'язків щодо забезпечення пожежної та техногенної безпеки та відсутність відповідних інструкцій унеможливлює злагодженість і правильність дій у разі виникнення надзвичайних ситуацій, що може створювати перешкоди під час рятування людей у випадку виникнення пожежі або іншої події.
Відтак виявлені позивачем порушення вимог пожежної безпеки створюють загрозу життю та здоров'ю людей, які перебувають у магазині, розташованого за адресою: м. Кіровоград, вул. Пацаєва, 14, корп.1, що належить ТОВ «Джерельний», а тому наявні підстави для застосування відносно відповідача заходів реагування у сфері державного контролю.
Разом з тим, позивач просить зупинити роботу об'єкта ТОВ «Джерельний», розташованого за адресою: м. Кіровоград, вул. Пацаєва, 14, корпус 1, шляхом опечатування (опломбування) вхідних дверей до вказаного об'єкту.
В обґрунтування зазначеної вимоги позивач вказує, що відповідно до п.6.2 Інструкції про порядок та умови застосування органами державного пожежного нагляду запобіжних заходів, затверджена наказом МНС України від 21.10.2004 р. №130 постанова про застосування запобіжних заходів підлягає виконанню шляхом опечатування, опломбування, знеструмлення (якщо це можливо) з дати приведення її в дію.
Відповідно до п.1.2 зазначеної Інструкції ця Інструкція про порядок та умови застосування органами державного пожежного нагляду запобіжних заходів передбачає порядок оформлення матеріалів при застосуванні органами держпожнагляду запобіжних заходів, права посадових осіб органів держпожнагляду, обов'язки керівників (власників) об'єктів під час застосування запобіжних заходів, порядок та умови їх застосування, а також здійснення контролю за дотриманням законності в цій сфері діяльності.
Тобто законодавчо розрізняються запобіжні заходи, які застосовуються органами держпожежнагляду та обґрунтованість вжиття яких підлягає підтвердженню судом, а також заходи реагування, що застосовуються безпосередньо судом.
Відтак дія Інструкції про порядок та умови застосування органами державного пожежного нагляду запобіжних заходів стосується виключно порядку та умов застосування запобіжних заходів органами держпожежнагляду.
Водночас, п.6.6 Інструкції передбачено порядок призупинення дії постанови, якою застосовані запобіжні заходи на період проведення робіт з усунення порушень вимог пожежної безпеки. Натомість заходи реагування, які застосовані судом можуть бути скасовані за умови усунення обставин, які стали підставою для вжиття заходів реагування, разом з тим призупинення дії постанови, якою вжиті такі заходи законодавчо не передбачено, а тому зупинення роботи Знам'янського міського Палацу культури шляхом опечатування (опломбування) вхідних дверей унеможливить подальше усунення порушень вимог пожежної безпеки.
З огляду на зміст абз.1 ч.5 ст.4 Закону, ч.2 ст.70 Кодексу цивільного захисту України заходи реагування вживаються судом у вигляді повного чи часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг. При цьому ні повне, ні часткове зупинення робіт або надання послуг не вимагає від власника приміщення чи суб'єкта господарювання вчинення будь-яких дій задля виконання такого рішення, а навпаки зобов'язує їх утриматися від вчинення дій спрямованих на виконання робіт (надання послуг) зупинених відповідним судовим рішенням.
На підставі викладеного суд дійшов висновку, що підлягає задоволенню позовна вимога в частині застосування відносно ТОВ «Джерельний» заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) шляхом повного зупинення робіт об'єкта ТОВ «Джерельний», розташованого у м. Кіровограді, вул. Пацаєва. 14, корпус 1, в іншій частині позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Відповідно до п.10 ст.256 КАС України негайно виконуються постанови суду про повне або часткове зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо це загрожує життю та/або здоров'ю людей.
Водночас суд зауважує, що відповідно до абз.8 ч.5 ст.4 Закону застосовані адміністративним судом заходи реагування за позовом органу державного нагляду (контролю), а також вжиті органом державного нагляду (контролю) заходи, обґрунтованість яких підтверджена адміністративним судом, скасовуються адміністративним судом у порядку, встановленому процесуальним законом.
Згідно з ч.12 ст.1832 КАС України особа має право подати заяву про скасування заходів реагування щодо державного нагляду (контролю), застосованих судом за результатом розгляду справи, передбаченої пунктом 5 частини першої цієї статті, якщо обставини, які стали підставою для вжиття заходів реагування, перестали існувати або усунуті, що підтверджується відповідними доказами. Така заява подається до адміністративного суду, який прийняв постанову про застосування відповідних заходів реагування щодо державного нагляду (контролю).
Відповідно до ч.4 ст.94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст.86, 94, 159-163, 167, 183І, 256 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
1. Адміністративний позов задовольнити частково.
2. Застосувати відносно Товариства з обмеженою відповідальністю «Джерельний», код ЄДРПОУ 30948100 (27000, м. Кіровоград, вул. Пацаєва, 14, корпус 1) заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) шляхом повного зупинення робіт об'єкта Товариства з обмеженою відповідальністю «Джерельний», який розташований за адресою: м. Кіровоград, вул. Пацаєва. 14, корпус 1.
3. У задоволенні інших позовних вимог відмовити.
Постанова суду підлягає негайному виконанню.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня отримання копії постанови у повному обсязі
Суддя Кіровоградського окружного
адміністративного суду Г.М. Момонт