ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 жовтня 2014 року справа № 823/2656/14
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Руденко А.В.,
при секретарі - Чемерин І.В.,
за відсутності представників сторін, розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Черкаського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення коштів, -
ВСТАНОВИВ:
Черкаське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів звернулося до Черкаського окружного адміністративного суду з позовом до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, в якому просить стягнути 14592 грн. адміністративно-господарських санкцій за незайняті робочі місця інвалідами у 2013 році та 823 грн. пені за несвоєчасну сплату зазначених санкцій.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на ті обставини, що відповідно до Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виконувати встановлений зазначеним Законом норматив працевлаштування інвалідів. Перевіркою встановлено, що у 2013р. відповідач при чисельності працюючих за основним місцем роботи понад 8 осіб не виконав норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів, не подав до відділення Фонду звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2013 рік. За недотримання нормативу відповідач повинен сплатити адміністративно-господарські санкції у розмірі середньої річної заробітної плати штатного працівника у відповідному регіоні у термін до 15 квітня 2014 року, а у разі прострочення сплати також пеню за прострочення. Середня річна заробітна плата штатного працівника за звітний період у м. Умань становить 29184 грн., тому загальна сума адміністративно-господарських санкцій за незайняті робочі місця для інвалідів складає 14592 грн. 00 коп.
Представник позивача в судове засідання не з'явився, однак в позовній заяві просив провести розгляд справи за його відсутності.
Відповідачка у судове засідання не з'явилась, про виклик до суду повідомлена належним чином, що підтверджується реєстром на відправлення рекомендованої поштової кореспонденції Черкаського окружного адміністративного суду від 01.10.2014 року.
Таким чином, суд відповідно до ч. 6 ст. 128 КАС України розглядає справу у відсутність сторін та в порядку письмового провадження.
Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд встановив.
ОСОБА_1 31.08.2004р. зареєстрована як фізична-особа підприємець за ідентифікаційним номером НОМЕР_1, адреса місця проживання: 20300, АДРЕСА_1, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців станом на 10.06.2014р.
Судом встановлено, що територіальною державною інспекцією з питань праці у Черкаській області була проведена перевірка щодо додержання відповідачкою законодавства про працю та загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за результатами якої складено акт від 18.12.2013р. № 23-06-11/83. Відповідно до висновків перевірки: у відповідачки загальна кількість оформлених працівників становить станом на день проведення перевірки становить 8 осіб; відповідачкою не подано до Фонду соціального захисту інвалідів звітів про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2013 рік форми № 10-ПІ, норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів не дотримано.
Вказаний акт перевірки отриманий відповідачкою 18.12.2013р. та підписаний нею без зауважень.
21.05.2014р. позивачем було направлено лист відповідачу № 775/01-12, в якому зобов'язано відповідачку в 10 денний термін надати до відділення Фонду документи для реєстрації підприємства, звіт за формою 10-ПІ за 2013 рік та сплатити адміністративно-господарські санкції за невиконання нормативу по працевлаштуванню інвалідів та пеню відповідно до чинного законодавства.
06.06.2014р. Уманський міський центр зайнятості надав відповідь на запит позивача від 04.06.2014р. та повідомив , що протягом 2013р. відповідачка інформацію про попит на робочу силу на виконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів не подавала.
12.08.2014р. на запит позивача Головне управління статистики у Черкаській області надало статистичну інформацію, в якій вказано, що розмір середньомісячної заробітної плати одного штатного працівника за січень-грудень 2013 року в м. Умані становить 2432 грн.
Беручи до уваги, що розмір середньомісячної заробітної плати одного штатного працівника в м. Умані у 2013 році становив 2432 грн., а середньорічної - 29184 грн., позивач у відповідності до ст. 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" просить нараховані адміністративно-господарські санкції в сумі 14592 грн. стягнути в судовому порядку.
Відповідно до частини восьмої статті 69 Господарського кодексу України підприємство з правом найму робочої сили забезпечує визначену відповідно до закону кількість робочих місць для працевлаштування неповнолітніх, інвалідів, інших категорій громадян, які потребують соціального захисту. Відповідальність підприємства за невиконання даної вимоги встановлюється законом.
Спеціальним законом, який визначає основи соціальної захищеності інвалідів в Україні і гарантує їм рівні з усіма іншими громадянами можливості для участі в економічній, політичній і соціальній сферах життя суспільства, створення необхідних умов, які дають можливість інвалідам вести повноцінний спосіб життя згідно з індивідуальними здібностями і інтересами, є Закон України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" від 21.03.91 N 875-XII (надалі за текстом -Закон N 875).
Частиною третьою статті 18 Закону N 875 визначено, що підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Стаття 19 Закону № 875 передбачає, що для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.
Частиною 1 статті 20 Закону № 875 встановлено, що підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом.
Відповідно до частини 3 стаття 20 Закону № 875 адміністративно-господарські санкції розраховуються та сплачуються підприємствами, установами, організаціями, у тому числі підприємствами, організаціями громадських організацій інвалідів, фізичними особами, зазначеними в частині першій цієї статті, самостійно в строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу, встановленого частиною першою статті 19 цього Закону.
Адміністративно-господарські санкції за незайняті інвалідами робочі місця не є податком, збором, обов'язкова сплата яких передбачена Конституцією України та Податковим кодексом України, а є заходом впливу на правопорушника у сфері господарювання у зв'язку зі скоєнням правопорушення.
Разом з цим, відповідно до частини першої статті 218 Господарського кодексу України підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання.
Частиною другою вказаної статті передбачено, що учасник господарських відносин відповідає за невиконання або неналежне виконання господарського зобов'язання чи порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення.
Судом встановлено, що згідно акту перевірки від 18.12.2013р. № 23-06-11/83 у 2013 році кількість усіх працівників відповідачки складала 8 осіб.
Оскільки вказаний акт перевірки підписаний відповідачкою без заперечень, та обставина, що у відповідачки працювало 8 осіб у 2013 році, нею визнається.
З огляду на те, що за вказаний період працювало вісім осіб, відповідачка зобов'язана була у відповідності до ст. 19 Закону № 875 створити 1 робоче місце для працевлаштування інваліда, та як наслідок з відповідачки мають бути стягнуті адміністративно-господарські санкції за вказаний період на підставі ст. 20 Закону № 875, що становлять половину середньорічної заробітної плати одного штатного працівника.
Так як відповідачка не подавала звітів про зайнятість і працевлаштування інвалідів за 2013 рік, для визначення розміру половини середньорічної заробітної плати та адміністративно-господарських санкцій, взяті статистичні дані Головного управління статистики у Черкаській області щодо розміру середньомісячної заробітної плати одного штатного працівника у м. Умані у 2013 році.
Згідно вказаних даних, розмір середньомісячної заробітної плати одного штатного працівника в м. Умані становив 2432 грн., а середньорічної - 29184 грн. (розрахунок: 2432 грн. х 12), як наслідок, у відповідності до ст. 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" половина середньорічної заробітної плати становить 14592 грн. (розрахунок: 29184 грн. : 2).
Враховуючи вищенаведене, позовні вимоги про стягнення з відповідача адміністративно-господарські санкції в розмірі 14592 грн. є обґрунтованими та підлягають до задоволення.
Частиною 2 статті 20 Закону № 875 визначено, що порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.
Оскільки у строк до 15.04.2014р. адміністративно-господарські санкції сплачені не були, відповідачці у відповідності до ч. 2 ст. 20 Закону № 875 за період з 116.04.2014р. по 03.09.2014р. була нарахована пеня за 141 день прострочення в розмірі 823 грн. 44 коп. (розрахунок: 14591 грн. (непогашена сума санкцій) х 0,04 % (одноденний розмір пені у відповідності до ставки НБУ) х 141 (дні прострочення) )
Таким чином, з відповідача підлягають стягненню 14592 грн. адміністративно-господарських санкцій за незайняті робочі місця інвалідами у 2013 році та 823 грн. пені за несвоєчасну сплату зазначених санкцій.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 86, 94, 128, 159, 162, 163 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (20300, АДРЕСА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1) на користь Черкаського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів (18000, м. Черкаси, проспект Хіміків, 50, ідентифікаційний код 21368023) адміністративно-господарські санкції в розмірі 14592 (чотирнадцять тисяч п'ятсот дев'яносто дві) гривні та 823 (вісімсот двадцять три) гривні 44 копійки пені.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги в порядку, передбаченому ст.ст.185-187 Кодексу адміністративного судочинства України. Строк для подання апеляційної скарги обчислюється з моменту отримання копії постанови.
Суддя А.В. Руденко