ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"06" жовтня 2014 р. Справа № 809/3048/14
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
Судді Григорука О.Б.
при секретарі Мельничуку Є.С.,
за участю: представник позивача - не з'явився, представника відповідача - Івано-Франківської митниці Міністерства доходів та зборів України- Йосипенка С.І., представник відповідача - Головного управління державної казначейської служби в Івано-Франківській області - не з'явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом:
Приватного підприємства "Євробуд"
до відповідачів: Івано-Франківської митниці Міністерства доходів та зборів України, Головного управління державної казначейської служби в Івано-Франківській області
про визнання протиправними дій (бездіяльності) та стягнення надмірно сплачених платежів у розмірі 10427,13 грн.,-
ВСТАНОВИВ:
Приватне підприємство "Євробуд" звернулося до суду з адміністративним позовом до Івано-Франківської митниці Міністерства доходів та зборів України, Головного управління державної казначейської служби в Івано-Франківській області про визнання протиправними дій (бездіяльності) Івано-Франківської митниці Міністерства доходів та зборів України щодо відмови у прийнятті висновку про повернення з Державного бюджету України надміру сплачених та зарахованих до бюджету митних платежів, та стягнення надмірно сплачених платежів у розмірі 10427,13 грн.
Позовні вимоги мотивує тим, що Івано-Франківська митниця Міністерства доходів та зборів України безпідставно, неправомірно, всупереч нормам законодавства відмовилась прийняти висновок про повернення митних платежів, надміру сплачених ПП "Євробуд" при митному оформленні підприємством імпортних товарів. З метою захисту своїх прав та інтересів, позивач звернувся до суду та просить визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у прийняті висновку про повернення коштів та стягнути з Державного бюджету України суму сплачених ним митних платежів у розмірі 10427,13 грн.
На адресу суду, надійшло заява представника позивача про розгляд даної справи без участі представника за наявними у справі матеріалами. Позов просить задоволити в повному обсязі.
Представник відповідача щодо заявлено позивачем позову заперечив, з підстав наведених у письмовому запереченні (а.с.53-56). Вважає, позовні вимоги необгрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши та оцінивши подані докази, заслухавши пояснення представника відповідача, судом встановлено наступне.
При ввезені на митну територію імпортного товару ПП "Євробуд" подано митні декларації із визначенням митної вартості товарів відповідно за ціною угоди укладеної між контрагентом та позивачем, однак Івано-Франківською митницею Міністерства доходів та зборів України відмовлено в митному оформлені за поданими позивачем митними деклараціями та прийнято рішення про коригування митної вартості товарів, за другорядним визначення митної вартості товарів, а саме за ціною договору щодо ідентичних товарів. Суму митних платежів відповідно до скоригованої вартості визначено у розмірі 10427,13 грн.
Позивач, із прийнятими рішення про коригування митної вартості товарів №206060000/2013/000050/1 від 18.10.2013, №206060000/2013/000048/1 від 18.10.2013 та №206060000/2013/00052/1 від 22.10.2013 не погодився, звернувся до суду із позовною заявою щодо визнання дій протиправних та скасування рішень митного органу про коригування митної вартості товарів, проте митне оформлення товару завершив, сплативши суму митних платежів у розмірі 10427,13 грн., за митною вартістю визначеною Івано-Франківською митницею Міністерства доходів та зборів України.
Постановою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 24.01.2014 по справі №809/3482/13-а за позовом ПП "Євробуд" до Івано-Франківської митниці Міністерства доходів і зборів України про визнання дій протиправними та скасування рішення, позовні вимоги ПП "Євробуд" задоволено частково, визнано протиправним дії та скасовано рішення Івано-Франківської митниці Міністерства доходів та зборі України про коригування митної вартості товарів №206060000/2013/000050/1 від 18.10.2013, №206060000/2013/000048/1 від 18.10.2013 та №206060000/2013/00052/1 від 22.10.2013. Судом відмовлено у задоволенні вимоги ПП "Євробуд" про стягнення суми надмірно сплачених до бюджету митних платежів, оскільки таке повернення коштів, на думку суду, повинно здійснюватися з дотриманням вимог передбачених "Порядком повернення платникам податків коштів, що обліковуються на відповідних рахунках митного органу як передоплата, і митних та інших платежів, помилково та/або надміру сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами", шляхом звернення до контролюючого органу з відповідною заявою. Вказана постанова суду переглянута судом апеляційної інстанції та залишена без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 03.06.2014.
Позивач, 14.07.2014 звернувся із заявою №14/07/02 до начальника митного поста Калуша Івано-Франківської митниці Міндоходів, якою просив прийняти висновок про повернення з бюджету України надмірі сплачених ПП "Євробуд" та зарахованих до бюджету митних платежів, контроль за справляння яких покладено на митні органи в розмір 10427, 13 грн. (а.с. 8-9).
Листом від 08.09.2014 за №3961/2/0970-10-24 Івано-Франківською митницею Міндоходів відмовлено у поверненні митних платежів, надмірно сплачених з посиланням на відсутність правових підстав для повернення таких коштів.
Досліджуючи вищезазначені обставини та даючи оцінку правомірності діям відповідача - Івано-Франківської митниці Міндоходів України, судом встановлено наступне.
Приписами ст. 301 Митного кодексу України передбачено, що повернення помилково та/або надміру сплачених сум митних платежів здійснюється відповідно до бюджетного та податкового кодексів України. У разі виявлення факту помилкової та/або надмірної сплати митних платежів орган доходів і зборів не пізніше одного місяця з дня виявлення такого факту зобов'язаний повідомити платника податків про суми надміру сплачених митних платежів. Помилково та/або надміру зараховані до державного бюджету суми митних платежів повертаються з державного бюджету в порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику. Якщо надмірна сплата сум митних платежів сталася внаслідок помилки з боку посадових осіб органу доходів і зборів, повернення надміру сплачених сум митних платежів здійснюється у першочерговому порядку.
Повернення платникам податків коштів, що обліковуються на відповідних рахунках митного органу як передоплата, і митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами, у тому числі, здійснюється відповідно до положення "Порядку повернення платникам податків коштів, що обліковуються на відповідних рахунках митного органу як передоплата, і митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами", затвердженого наказом Державної митної служби України від 20 липня 2007 року № 618.
Положенням вищезгадуваного Порядку, зокрема п. 2, 3, 6, 7 розділу III передбачено, що для повернення з Державного бюджету України митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами, платником податків до загального відділу митного органу, яким здійснювалось оформлення митної декларації, подається заява довільної форми, яка підписується керівником і головним бухгалтером суб'єкта господарської діяльності або фізичною особою.
Заява може бути подана не пізніше 1095-го дня, наступного за днем зарахування коштів до Державного бюджету України.
Заява, зареєстрована в загальному відділі, після розгляду керівником (заступником керівника) митного органу разом з пакетом документів передається до Відділу для перевірки обґрунтованості повернення заявлених сум.
Відділ перевіряє факт перерахування митних та інших платежів з відповідного рахунку до Державного бюджету України та наявність переплати.
Керівник (заступник керівника) митного органу на підставі результатів перевірки (у разі її проведення) підписує Висновок про повернення, Реєстр висновків про повернення та супровідний лист, адресований органу Державного казначейства України (далі - пакет документів на повернення коштів).
Висновок про повернення платникам податків помилково та/або надмірно сплачених митних та інших платежів повинен бути прийнятий митним органом не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення 20-денного строку з дня подання платниками податків заяви.
Крім того, відповідно до п.5 "Порядку повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів", затвердженого Наказом Міністерства фінансів України 03.09.2013 №787, повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету податків, зборів (обов'язкових платежів) та інших доходів бюджетів здійснюється за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету. Подання подається до органу Казначейства за формою, передбаченою нормативно-правовими актами з питань повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету коштів. На підставі отриманих висновків відповідний орган Казначейства здійснює повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань у визначеному законодавством порядку.
Аналогічні положення зазначені п.43.5, ст.43 Податкового кодексу України в якому зазначено, що контролюючий орган не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подає його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів. На підставі отриманого висновку орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, протягом п'яти робочих днів здійснює повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує, державну податкову і митну політику. Контролюючий орган несе відповідальність згідно із законом за несвоєчасність передачі органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, для виконання висновку про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету.
Отже, нормами чинного законодавства визначено, процедуру повернення платникам податку переплати та інших платежів, умови та підстави такого повернення, перелік необхідних документів.
Як вбачається зі змісту письмової відповіді Івано-Франківської митниці Міндоходів України, наданих заперечень, митним органом не оспорюється відповідність поданих ПП "Євробуд" документів вимогам "Порядку повернення платникам податків коштів, що обліковуються на відповідних рахунках митного органу як передоплата, і митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами", також жодних питань чи будь-яких сумнівів щодо відповідної суми переплати, яку просить повернути позивач, у відповідача не виникало.
Таким чином, ПП "Євробуд" при звернені до Івано-Франківської митниці Міндоходів України дотримано усі необхідні умови, визначені положенням чинного законодавства для повернення митних платежів, надмірно сплачених, підстав у митного органу для відмови у задоволені заяви щодо прийняття висновку про повернення коштів відсутні.
Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до вимог ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, зокрема, чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
З огляду на викладене, суд вважає, що відповідачем - Івано-Франківською митницею Міндоходів України протиправно відмовлено у прийняті висновку про повернення надміру сплачених коштів та приходить до висновку, що заявлені позовні вимоги ПП "Євробуд" є обґрунтованими та підлягають до задоволення.
На підставі ст. 124 Конституції України, керуючись ст. ст. 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд ,-
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити.
Визнати протиправними дії Івано-Франківської митниці Міністерства доходів та зборів України щодо відмови у прийнятті висновку про повернення надміру сплачених позивачем та зарахованих до бюджету митних платежів.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Приватного підприємства "Євробуд", код 33071398, суму надміру сплачених платежів, у розмірі 10427 (десять тисяч чотириста двадцять сім) 13 коп.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Приватного підприємства "Євробуд", код 33071398, сплачений судовий збір у сумі 182 (сто вісімдесят дві ) грн. 70 коп.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Постанова набирає законної сили в порядку та строки встановлені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя: Григорук О.Б.
Постанова складена в повному обсязі 13.10.2014 року.