Постанова № 40877653, 08.10.2014, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.10.2014
Номер справи
808/5742/14
Номер документу
40877653
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 жовтня 2014 року 12 год.20 хв. Справа № 808/5742/14 Провадження № ДО/808/9/14 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Каракуші С.М.

за участю секретаря Рибакової М.В.

представника відповідача Червоної А.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу

за позовом: Державної податкової інспекції у м. Краматорську Головного управління Міндоходів у Донецькій області

до: Публічного акціонерного товариства «Краматорський завод важкого верстатобудування»

про: стягнення недоїмки з єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування,

ВСТАНОВИВ:

Державна податкова інспекція у м. Краматорську Головного управління Міндоходів у Донецькій області (далі - позивач або ДПІ у м. Краматорську ГУ Міндоходів у Донецькій області) звернулась з адміністративним позовом до Публічного акціонерного товариства «Краматорський завод важкого верстатобудування» (далі - відповідач або ПАТ «КЗВВ») про стягнення недоїмки зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в сумі 2305010 грн. 83 коп. та пені у сумі 8912 грн. 50 коп.

30.09.2014 представником позивача до початку розгляду справи по суті подано заяву про зменшення позовних вимог відповідно до якої позивач просить стягнути з ПАТ «КЗВВ» суму недоїмки зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у розмірі 1729301 грн. 05 коп. Зазначена заява прийнята судом та розгляд справи проведено за зменшеними позовними вимогами (а.с. 37-38, 140).

Представник позивача в судове засідання не прибув, подав до суду клопотання про розгляд справи без його участі, позовні вимоги підтримує в повному обсязі з урахуванням заяви про зменшення позовних вимог від 30.09.2014 (а.с. 36).

Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнала у повному обсязі. У запереченнях на адміністративний позов зазначила, що застосування позивачем до ПАТ «КЗВВ» штрафних санкцій за рішенням № 0002901702/13623 від 11.07.2014 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску є безпідставним, оскільки порушення термінів сплати зазначеного внеску відбулось під впливом форс-мажорних обставин, які виникли у зв'язку із проведенням антитерористичної операції на території Донецької області, де розташований завод. Зазначені обставини, як зазначає відповідач, виникли з 14.05.2014, до настання граничного терміну сплати внесків за квітень 2014 року, порушення законодавства відбулося не з вини відповідача, що виключає можливість притягнення до відповідальності у вигляді застосування штрафних санкцій.

Щодо суми недоїмки з єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування представник відповідача просила розстрочити сплату грошових зобов'язань.

Вислухавши пояснення представника відповідача, з'ясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначені Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464-VI (далі Закон № 2464).

Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 1 Закону № 2464 єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Згідно з пунктом 3-1 частини 1 статті 1 Закону № 2464 органи доходів і зборів - центральний орган виконавчої влади, що формує податкову і митну політику (в частині адміністрування податків і зборів, митних платежів, єдиного внеску) та забезпечує її реалізацію (центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику), та його територіальні органи.

Пунктом 1 частини 1 статті 4 Закону № 2464 встановлено, що платниками єдиного внеску є: 1) роботодавці: підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.

Згідно Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців від 21.08.2014 № 19186398 ПАТ «КЗВВ» зареєстроване як юридична особа 14.07.1995 та відповідно до вищезазначеного Закону, є платником єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Як встановлено пунктом 1 частини 2 статті 6 Закону № 2464, платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.

За приписами частин 2, 3 статті 9 Закону № 2464 обчислення єдиного внеску здійснюється на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) виплат (доходу), на які відповідно до цього Закону нараховується єдиний внесок. Обчислення єдиного внеску органами доходів і зборів у випадках,передбачених цим Законом, здійснюється на підставі актів перевірки правильності нарахування та сплати єдиного внеску, звітності, що подається платниками до органів доходів і зборів, бухгалтерських та інших документів, що підтверджують суми виплат (доходу), на суми яких (якого) відповідно до цього Закону нараховується єдиний внесок.

Пунктом 1 частини 1 статті 7 Закону України № 2464 встановлено, що для платників, зазначених у пунктах 1 (крім абзацу сьомого), 2, 3, 6, 7 і 8 частини першої статті 4 цього Закону, єдиний внесок нараховується на суму нарахованої заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону Україн «Про оплату праці», та суму винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами.

Згідно з частиною 5 статті 8 Закону України № 2464 єдиний внесок для платників, зазначених у пункті 1 (крім абзацу сьомого) частини першої статті 4 цього Закону, встановлюється у відсотках до визначеної абзацом першим пункту 1 частини першої статті 7 цього Закону бази нарахування єдиного внеску (за винятком винагороди за цивільно-правовими договорами) відповідно до класів професійного ризику виробництва, до яких віднесено платників єдиного внеску, з урахуванням видів їх економічної діяльності.

ПАТ «КЗВВ» подані звіти про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до органів доходів і зборів за період з травня по серпень 2014 року, в яких підприємством відповідача самостійно нараховано розмір єдиного внеску, що підлягає сплаті за травень 2014 року - 1108386 грн. 95 коп., за червень 2014 року - 1008582 грн. 23 коп., за липень 2014 року - 907255 грн. 29 коп., за серпень 2014 року - 1063976 грн. 16 коп.

Також, ДПІ у м. Краматорську ГУ Міндоходів у Донецькій області 03.07.2014 проведено камеральну перевірку своєчасності сплати єдиного внеску на загальнодержавне соціальне страхування за результатами якої складено Акт № 311/05-15-17-02-00222999 від 03.07.2014.

Зазначеною перевіркою встановлено порушення термінів сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, нарахованого згідно звіту за квітень 2014 року у сумі 1360596 грн. 53 коп. та винесено рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску № 0002901702/13623 від 11.07.2014 у сумі 122287 грн. 01 коп.(а.с. 21).

Відповідачем було самостійно сплачено суму єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у сумі 2472274 грн. 09 коп. та суму пені у сумі 8912 грн. 50 коп.

Таким чином загальна сума заборгованості ПАТ «КЗВВ» з єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування складає 1729301 грн. 05 коп.

Як повідомила представник відповідача, підприємством було направлено повідомлення до позивача про оскарження зазначеного рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені до Донецького окружного адміністративного суду, проте у зв'язку з припиненням його роботи через проведення антитерористичної операції, будь-якого підтвердження щодо надходження до суду позову про оскарження рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені відсутнє.

Частиною 8 статті 9 Закону № 2464 встановлено, що платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.

Згідно з частиною 12 статті 9 Закону України № 2464, єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника. За наявності у платника єдиного внеску одночасно із зобов'язаннями із сплати єдиного внеску зобов'язань із сплати податків, інших обов'язкових платежів, передбачених законом, або зобов'язань перед іншими кредиторами зобов'язання із сплати єдиного внеску виконуються в першу чергу і мають пріоритет перед усіма іншими зобов'язаннями, крім зобов'язань з виплати заробітної плати (доходу).

Суму єдиного внеску у розмірі 1729301 грн. 05 коп. відповідач у встановлені законом строки не сплатив.

Представник відповідача посилається на ту обставину, що порушення термінів сплати зазначеного внеску відбулось під впливом форс-мажорних обставин, які виникли у зв'язку із проведенням антитерористичної операції на території розташування заводу які виникли з 14.05.2014, проте зазначені обставини виникли 14.05.2014, а сплата єдиного внеску за квітень 2014 року повинна була відбутися в період з 01.05.2014 по 20.05.2014, тобто також і до настання обставин на які посилається представник відповідача. Будь-яких інших поважних обставин, які спричинили порушення термінів сплати єдиного внеску з 01.05.2014 представником відповідача не наведено.

Згідно із пунктом 6 частини 1 статті 1 Закону України № 2464, недоїмка - сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені цим Законом, обчислена органом доходів і зборів у випадках, передбачених цим Законом.

Відповідно до частини 4 статті 25 Закону № 2464, орган доходів і зборів у порядку, за формою та у строки, встановлені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату. Вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом. Платник єдиного внеску зобов'язаний протягом десяти календарних днів з дня надходження вимоги про сплату недоїмки сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею.

Так, позивачем 04.09.2014 було вручено під розписку уповноваженому представнику підприємства вимогу про сплату недоїмки № Ю-1459/2-25 від 03.09.2014 (а.с. 29).

Відповідно до частини 4 статті 25 Закону України № 2464 орган доходів і зборів має право звернутися до суду з позовом про стягнення недоїмки. При цьому заходи досудового врегулювання спорів, передбачені законом, не застосовуються.

Згідно частини 16 статті 25 Закону України № 2464 строк давності щодо нарахування, застосування та стягнення сум недоїмки, штрафів та нарахованої пені не застосовується.

На підтвердження наявності у відповідача заборгованості, позивачем були надані суду довідка про наявність заборгованості станом на 29.09.2014, картка особового рахунку платника з 30.04.2014 по 30.09.2014.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що станом на час розгляду справи, недоїмка ПАТ «КЗВВ» зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування складає 1729301 грн. 05 коп., у зв'язку з чим, вимоги ДПІ у м. Краматорську ГУ Міндоходів у Донецькій області про стягнення зазначеної суми недоїмки зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Клопотання представника відповідача про розстрочення сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування суд вважає необґрунтованим, оскільки питання про відстрочення та розстрочення виконання судового рішення за наявністю обставин, що ускладнюють його виконання, відповідно до статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України підлягає вирішенню під час виконання судового рішення.

Згідно з частиною 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

На підставі викладеного, керуючись статтями 94, 158, 161-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити.

Стягнути з Публічного акціонерного товариства «Краматорський завод важкого верстатобудування» недоїмку зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у сумі 1729301 (один мільйон сімсот двадцять девять тисяч триста одна) грн. 05 коп. на розрахунковий рахунок № 37190201000515, банк ГУ ДКСУ у Донецькій області, МФО 834016, ЄДРПОУ 38696004, код платежу 71010000.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя С.М. Каракуша