ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
----------------------
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
30 вересня 2014 р.м.ОдесаСправа № 484/645/14-а
Категорія: 10.2.4 Головуючий в 1 інстанції: Мельничук О.В.
Судова колегія Одеського апеляційного адміністративного суду
у складі:
головуючого - Танасогло Т.М.,
суддів - Бойка А.В.,
- Яковлєва О.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження в м. Одесі адміністративну справу за апеляційними скаргами Миколаївського обласного військового комісаріату, Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області на постанову Первомайського міськрайонного суду Миколаївської області від 14 квітня 2014 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Миколаївського обласного військового комісаріату, Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області про визнання діяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И Л А :
У лютому 2014 року ОСОБА_2 звернулась до суду з позовом до Миколаївського обласного військового комісаріату (далі ОВК), Головного управління Пенсійного фонду (далі ГУПФ) України в Миколаївській області, у урахуванням зміни позовних вимог, про непроведення їй з 01 вересня 2013 року перерахунку розміру грошового забезпечення для перерахунку пенсії з врахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди, зобов'язання Миколаївського ОВК провести їй з 01 вересня 2013 року у перерахунок розміру грошового забезпечення для перерахунку пенсії відповідно до вимог ч.2 ст. 51, ч.3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з урахуванням щомісячної додаткової винагороди передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 22 вересня 2010 року №889 (зі змінами) у розмірі передбаченому наказом Міністра оборони України від 15 листопада 2010 року №595 (зі змінами) та зобов'язання ГУПФУ в Миколаївській області провести позивачці рахунок розміру грошового забезпечення для нарахування пенсії та виплачувати пенсію з 01 вересня 2013 року відповідно до вимог ч.2 ст. 51, ч.3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з врахуванням щомісячної додаткової нагороди передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 01 вересня 2010 року №889 (зі змінами) у розмірі визначеному наказом Міністра оборони України від 15 листопада 2010 року №595 (зі змінами).
Постановою Первомайського міськрайонного суду Миколаївської області від 14 квітня 2014 року адміністративний позов задоволено. Визнано протиправною бездіяльність Миколаївського ОВК та ГУПФ України Миколаївській області щодо непроведення ОСОБА_2 з 01 вересня 2013 року перерахунку розміру грошового забезпечення для перерахунку пенсії з врахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди. Зобов'язано Миколаївський ОВК провести ОСОБА_2 з 01 вересня 2013 року перерахунок розміру грошового забезпечення для перерахунку пенсії з врахуванням щомісячної додаткової винагороди передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 22 вересня 2010 року №889 (зі змінами) у розмірі визначеному наказом Міністра оборони України від 15 листопада 2010 року №595 (зі змінами). Зобов'язано ГУПФ України в Миколаївській області провести ОСОБА_2 розрахунок розміру грошового забезпечення для нарахування пенсії та виплачувати пенсію з 01 вересня 2013 року з врахуванням щомісячної додаткової винагороди передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 22 вересня 2010 року №889 (зі змінами) у розмірі визначеному наказом Міністра оборони України від 15 листопада 2010 року №595 (зі змінами).
В апеляційних скаргах Миколаївського ОВК, ГУПФ України в Миколаївській області ставиться питання про скасування судового рішення в зв'язку з тим, що воно постановлено з порушенням норм матеріального права, а також що у зв'язку з тим, що висновки суду не відповідають обставинам справи.
Відповідно до приписів ст. 197 КАС України встановлено, що суд апеляційної інстанції, може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів, у разі відсутності клопотань від усіх осіб, які беруть участь у справі, про розгляд за їх участю, а також у разі неприбуття жодної з осіб, які беруть участь у справі, у судове засідання, хоча вони належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідача, доводи апеляційних скарг Миколаївського ОВК, ГУПФ України в Миколаївській області, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, судова колегія вважає, що апеляційні скарги підлягає задоволенню з таких підстав.
Судом першої інстанції встановлені наступні обставини справи.
ОСОБА_2 листом Миколаївського ОВК від 08 лютого 2014 року №508 було відмовлено у задоволенні її заяви щодо проведені перерахунку розміру грошового забезпечення для перерахунку пенсії врахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди та повідомлено, що постановою Кабінету Міністрів України від 22 вересня 2010 року №889 передбаченої виплату додаткової грошової винагороди, що не перевищує місячне грошове забезпечення для військовослужбовців відповідно до займаних посад та зазначено, що дана винагорода встановлюється не у твердих розмірах, а розмірах, що не перевищують встановленого на відповідну дату відсотка 5, з місячного грошового забезпечення, що визначається у межах затвердженого фонду грошового забезпечення на відповідний період.
Позивачці листом ГУПФУ в Миколаївській області від 28 січня 2014 року було відмовлено у задоволенні її заяви щодо проведення перерахунку та виплати пенсії з врахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди та повідомлено, що Кабінетом Міністрів України рішень про зміни розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та введення нових розмірів премій для військовослужбовців, не приймалось, а тому відсутні підстави для проведення перерахунку пенсій військовослужбовцям.
Вирішуючи справу, суд першої інстанції виходив з того, що позивачка має право на перерахунок пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №889 від 22 вересня 2010 року з урахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди як складової грошового забезпечення, а тому відповідачі повинні здійснити відповідні дії для перерахунку та виплати позивачці пенсії.
Судова колегія вважає ці висновки суду першої інстанції неправильними і такими, що не відповідають вимогам Кодексу адміністративного судочинства України, Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
В апеляційних скаргах Миколаївського ОВК, ГУПФ України в Миколаївській області вказується, що рішення суду першої інстанції є неправильним, оскільки грошова винагорода, визначена наказом Міністра оборони України №595 не підлягає включенню до грошового забезпечення для обчислення пенсії та при її перерахунку, оскільки має тимчасовий характер, тому постанову першої інстанції необхідно скасувати, прийняти нову постанову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог.
Судова колегія приймає до уваги ці доводи апелянта, виходячи з наступного.
За результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом касаційної інстанції частини третьої статті 63 Закону №2262-XII, Верховний Суд України ухвалив Постанову від 15 жовтня 2013 року (№21-368а13), в мотивувальній частині якої зазначив наступне:
«Відповідно до ч.3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», усі призначені за вказаним Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсії і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені ч.2 ст. 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсії, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Постановою Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Підпунктом 2 п.5 цієї Постанови Кабінетом Міністрів України надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого вкладу в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного у розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.
Постановою Кабінету Міністрів України від 22 вересня 2010 року №889 «Питання грошового забезпечення окремих категорій військовослужбовців Збройних Сил, Державної прикордонної служби та внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ» установлено, що з 01 жовтня 2010 року військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), які займають посади плаваючого та льотного складу Збройних Сил, Державної прикордонної служби та льотного складу внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ, щомісячну додаткову грошову винагороду в розмірі, що не перевищує місячне грошове забезпечення. Граничні розміри, порядок та умови виплати щомісячної додаткової грошової винагороди, передбаченої пунктом 1 цієї Постанови, визначаються Міністерством оборони, Міністерством внутрішніх справ та Адміністрацією Державної прикордонної служби за погодженням з Міністерством праці та соціальної політики і Міністерством фінансів у межах затвердженого фонду грошового забезпечення.
Наказом Міністра оборони України від 15 листопада 2010 року №595 затверджено Інструкцію про розміри і порядок виплати військовослужбовцям, які займають посади плаваючого та льотного складу Збройних Сил України, щомісячної додаткової грошової винагороди.
Підпунктом 2.4 п.2 даної Інструкції встановлено розмір винагороди військовослужбовцям, які проходять військову службу на посадах льотного складу у військових частинах, установах, військових навчальних закладах (навчальних центрах, на курсах), на підприємствах і в організаціях, а також у штабах і управліннях з'єднань і вище і виконували у минулому місяці польоти за планами бойової (навчально-льотної) підготовки у складі екіпажів літаків, вертольотів, - до 100 відсотків місячного грошового забезпечення. У п.5 Інструкції визначено, що винагорода виплачується на підставі наказу командира (начальника) військової частини (установи, організації), а командирам (начальникам) військових частин (установ, організацій) - на підставі наказів вищих командирів (начальників). Підставою для видання наказу командира (начальника) військової частини (установи, організації) про виплату винагороди військовослужбовцям, які проходять військову службу на посадах льотного складу в установах, військових навчальних закладах (навчальних центрах, на курсах), на підприємствах і в організаціях, а також у штабах і управліннях з'єднань і вище, є витяги з журналів хронометражу польотів або копії польотних листів про здійснення польотів за планами бойової (навчально-льотної) підготовки, а також витяги з льотної книжки військовослужбовця.
Отже, щомісячна додаткова грошова винагорода, яка передбачена Наказом Міністра оборони України від 15 листопада 2010 року №595, має тимчасовий характер, оскільки виплата такої винагороди дозволена за наявності наказу командира (начальника) військової частини (установи, організації) або вищого командира (начальника) залежно від настання спеціальних обставин (здійснення польотів у конкретному місці), її розмір не є фіксованим, а виплата не є щомісячною, тому вона не може бути підставою для перерахунку пенсії військовослужбовцям».
Відповідно до ч.1 ст. 244-2 КАС України, Рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.
Наведене спростовує висновки суду першої інстанції про наявність підстав для перерахунку пенсії позивача.
З огляду на викладені обставини, колегія суддів приходить до висновку про необґрунтованість позовних вимог ОСОБА_2 та вважає необхідним відмовити в їх задоволенні.
Крім того, слід зазначити, що апелянт у відповідності до ч.6 ст. 187 КАС України зобов'язаний сплатити судовий збір за подачу апеляційної скарги до Одеського апеляційного адміністративного суду в розмірі 36,54 грн.
Враховуючи, що судом першої інстанції порушені норми матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, а також, що висновки суду не відповідають обставинам справи, судова колегія, керуючись п.п.3, 4 ч.1 ст. 202 КАС України вважає необхідним, скасовуючи постанову суду першої інстанції, прийняти нову постанову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог ОСОБА_2
Керуючись ст.ст. 195, 197; п.3 ч.1 ст. 198; п.3, п.4 ч.1 ст. 202; ч.2 ст. 205; ст. 207; ч.5 ст. 254 КАС України, судова колегія, -
П О С Т А Н О В И Л А :
Апеляційни скаргі Миколаївського обласного військового комісаріату, Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області - задовольнити повністю.
Постанову Первомайського міськрайонного суду Миколаївської області від 14 квітня 2014 року - скасувати.
Прийняти нову постанову, якою у задоволенні позовних вимог ОСОБА_2 - відмовити.
Стягнути з Миколаївського обласного військового комісаріату судовий збір за подачу апеляційної скарги до Одеського апеляційного адміністративного суду в розмірі 36 грн. 54 коп. на рахунок №31212206781008, одержувач ГУДКСУ в Одеській області код ЄДРПОУ 37607526, банк отримувача: ГУДКСУ в Одеській області МФО: 828011 Код ЄДРПОУ суду 34380461.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які брали участь у справі, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого Адміністративного Суду України протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Головуючий: Т.М. Танасогло
Суддя: А.В. Бойко
Суддя: О.В. Яковлєв