ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
07 жовтня 2014 року Справа № 813/4488/14
14 год. 36 хв.
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючий суддя Кравців О.Р.,
секретар судового засідання Небесна М.В.,
від позивача Настюк О.В.,
від прокуратури Садлівський В.В.,
від відповідача не прибув,
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом заступника прокурора Львівської області в інтересах Міністерства енергетики та вугільної промисловості України в особі відокремленого підрозділу в особі відокремленого підрозділу "Держенергонагляд у Західному регіоні" Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" до Державного територіально-галузевого об'єднання "Львівська залізниця" про стягнення штрафу за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання.
Суть справи.
До Львівського окружного адміністративного суду звернувся заступник прокурора Львівської області в інтересах Міністерства енергетики та вугільної промисловості України в особі відокремленого підрозділу в особі відокремленого підрозділу "Держенергонагляд у Західному регіоні" Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" (далі - позивач) з адміністративним позовом до Державного територіально-галузевого об'єднання "Львівська залізниця" (далі - відповідач, ДТГО "Львівська Залізниця"), в якому, з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог /а.с.63/, просить стягнути з відповідача штраф до Державного бюджету України за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання в сумі 25500,00 грн.
Позовні вимоги мотивовано тим, що відповідач не виконав вимог винесеного позивачем припису про усунення порушень у сфері електроенергетики. Тому, на відповідача накладено штраф, який у добровільному порядку не сплачено у визначений строк. Оскільки, несплата штрафу приносить шкоду інтересам держави, яку представляє Міністерство енергетики та вугільної промисловості України, прокурор звернувся з позовом до суду про стягнення такого штрафу.
У судовому засіданні представники позивача та прокуратури позовні вимоги підтримали у повному обсязі, просили позов задовольнити.
Представник відповідача у судовому засіданні заперечив проти позову з підстав викладених у письмовому запереченні /а.с.45-47/. Наголосив, що ДТГО "Львівська залізниця" після отримання припису негайно приступило до усунення виявлених під час перевірки недоліків та на момент перевірки з об'єктивних причин не усунуто лише 214 з 2381 зазначених у приписі недоліків. Оскільки відповідач не ухилявся від виконання вимог припису, а докладав усіх зусиль для його повного виконання, вважає позовні вимоги необґрунтованими та просить відмовити у задоволенні позову повністю.
Суд заслухав пояснення представників сторін, з'ясував обставини, якими обґрунтовуються позовні вимоги та заперечення, а також ті, які мають інше значення для вирішення справи, повно, всебічно та об'єктивно дослідив докази у справі, та -
в с т а н о в и в :
Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Західному регіоні винесено припис № 03/01-009 від 05.07.2012 року ДТГО "Львівська залізниця", про усунення порушень у сфері технічного стану, організації експлуатації електроустановок та режимів споживання електричної енергії споживача /а.с.7-10/.
Старшим державним інспектором з енергетичного нагляду Станьком Орестом Івановичем проведено захід з державного енергетичного нагляду на енергетичних об'єктах ДТГО "Львівська залізниця", про що складено акт № 03/01-003 від 07.02.2014 року, у якому зафіксовано ухилення від виконання низки вимог припису № 03/01-009 від 05.07.2012 року /а.с.11-14/.
Постановою Держенергонагляду у Західному регіоні № 03/01-0005 від 20.02.2014 року накладено штраф на ДТГО "Львівська залізниця" в сумі 25500,00 грн. за невиконання вимог припису № 03/01-009 від 05.07.2012 року, та зобов'язано сплатити суму штрафу протягом 30 днів /а.с.21-24/.
Оскільки відповідачем штраф в установлений строк не сплачено, прокурор в інтересах держави звернувся до суду з позовом про його стягнення.
Завданням адміністративного судочинства відповідно до ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Юрисдикція адміністративних судів, відповідно до ч. 1 ст. 17 КАС України, поширюється на правовідносини, що виникають у зв'язку з здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій, а також у зв'язку з публічним формуванням суб'єкта владних повноважень шляхом виборів або референдуму.
Відповідно до ч. 3 ст. 6 КАС України суб'єкти владних повноважень мають право звернутися до адміністративного суду у випадках передбачених Конституцією та законами України.
Державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, відповідно до ст. 9 Закону України "Про електроенергетику" № 575/97-ВР від 16.10.1997 р. та п. 1 Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 929 від 07.08.1996 р. (зі змінами та доповненнями), здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії, яка підпорядкована безпосередньо Мінпаливенерго в частині виконання функцій, покладених на Держенергонагляд, та діє у складі Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго".
Метою державного енергетичного нагляду за режимами споживання енергії є сприяння забезпеченню сталого функціонування об'єднаної енергетичної системи України, сфери теплопостачання, енергетичної безпеки держави шляхом здійснення контролю за дотриманням на суб'єктами електроенергетики, суб'єктами відносин у сфері теплопостачання та споживачами електричної енергії вимог нормативно-правових і нормативно-технічних актів у сфері виробництва, постачання та споживання електричної і теплової енергії.
Енергетика є провідною, стратегічно важливою галуззю народного господарства країни, від сталого функціонування якої залежить національна безпека України, і правопорушення в електроенергетиці є порушенням загальнодержавних інтересів, тому що створює загрозу життю населення, обслуговуючого персоналу та навколишньому середовищу, що зобов'язує прокурора звернутися в інтересах держави та в особі позивача з відповідним позовом до суду.
Згідно зі ст. 27 Закону України "Про електроенергетику" суб'єкти господарської діяльності за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії несуть відповідальність у виді штрафу у розмірі до 5-ти тисяч неоподаткованих мінімумів доходів громадян. Суми штрафів зараховуються до Державного бюджету України.
Відповідно до Законів України "Про Державний бюджет України на 2013 рік", "Про Державний бюджет України на 2014 рік" до доходів Державного бюджету України зараховувались та зараховуються надходження від штрафних санкцій. Отже, ненадходження коштів до Державного бюджету України спричиняє матеріальну шкоду інтересам Держави.
Відповідно до п. 2 Положення порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1312 від 21.07.1999 року (далі - Положення), штрафи за порушення законодавства про електроенергетику накладаються на суб'єктів господарської діяльності, зокрема, за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень, приписів, розпоряджень, інших розпорядчих документів Національної комісії регулювання електроенергетики, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій.
Пунктом 3 Положення встановлено, що накладати на суб'єктів господарювання штрафи мають право, зокрема, державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії.
Відповідно до пункту 10 Положення, суб'єкт господарської діяльності повинен сплатити штраф протягом 30 днів з дня винесення постанови про його накладення. У разі несплати штрафу у зазначений термін він стягується в судовому порядку.
Частиною 3 ст. 72 КАС України передбачено, що обставини, які визнаються сторонами, можуть не доказуватися перед судом, якщо проти цього не заперечують сторони і в суду не виникає сумніву щодо достовірності цих обставин та добровільності їх визнання.
Судом встановлено, та не заперечується сторонами, що штрафні санкції визначені за не виконання вимог припису; до бюджету досі не сплачені. Сторонами також не заперечувалося, що термін проведення перевірки виконання припису позивачем кілька разів переносився позивачем на прохання відповідача.
Згідно з ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Згідно зі ст. 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Покликання відповідача на те, що ДТГО "Львівська залізниця" відразу після отримання припису приступило до його виконання та на момент проведення перевірки виконало переважну більшість пунктів припису суд до уваги не бере, оскільки сам припис відповідачем не оскаржується, а постанову № 03/01-0005 від 20.02.2014 року про накладення штрафу в сумі 25500,00 грн. за невиконання вимог припису ДТГО "Львівська залізниця" оскаржувало, однак постановою Львівського окружного адміністративного суду від 30.04.2014 року у справі № 813/2733/14, залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 01.07.2014 року, у задоволенні адміністративного позову відмовлено повністю /а.с.15-19, 59-62/. Відтак, постанова Держенергонагляду у Західному регіоні про накладення штрафу є законною та обґрунтованою.
Предметом доказування відповідно до ч. 1 ст. 138 КАС України є обставини, якими обґрунтовуються позовні вимоги чи заперечення або які мають інше значення для вирішення справи (причини пропуску строку звернення до адміністративного суду тощо) та які належить встановити при ухваленні судового рішення у справі.
З огляду на зміст наведеної норми процесуального права та з урахуванням того, що вимогою заявленого позову є стягнення штрафних санкцій, предметом доказування у даній справі мають бути обставини, які свідчать про наявність підстав, з якими законом пов'язує можливість стягнення штрафних санкцій у судовому порядку, встановлення факту їх сплати у добровільному порядку або встановлення відсутності такого факту тощо.
Вказане узгоджується із позицією Вищого адміністративного суду України (постанова від 24.04.2013 року у справі № К/9991/15364/11).
З врахуванням того, що питання законності та обґрунтованості постанови про накладення штрафу за невиконання вимог припису було предметом розгляду у адміністративному суді, жодних доказів на підтвердження незаконності стягнення штрафу відповідачем не надано, штраф до державного бюджету у добровільному порядку не сплачено, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог про стягнення з відповідача штрафу у сумі 25500,00 грн.
За правилами передбаченими ст. 94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст. 2, 7-14, 17-20, 50, 69-71, 86, 94, 128, 159-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
п о с т а н о в и в :
1. Адміністративний позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з Державного територіально-галузевого об'єднання "Львівська залізниця" (м. Львів, вул. Гоголя, 1; код ЄДРПОУ 01059900) до Державного бюджету України визначений постановою Держенергонагляду у Західному регіоні № 03/01-0005 від 20.02.2014 року штраф у сумі 25500 (двадцять п'ять тисяч п'ятсот) грн. 00 коп. за невиконання вимог припису № 03/01-009 від 05.07.2012 року.
3. Судові витрати з відповідача не стягувати.
Постанову може бути оскаржено, згідно зі ст. 186 КАС України, протягом 10 днів з дня її проголошення чи отримання копії постанови, шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили, згідно зі ст. 254 КАС України, після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
У судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини постанови.
Повний текст постанови складено та підписано о 16.25 год. 13.10.2014 року.
Суддя Кравців О.Р.