Ухвала суду № 40870397, 08.10.2014, Житомирський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.10.2014
Номер справи
817/1445/14
Номер документу
40870397
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

__________

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-602, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Сало Б.А.

Суддя-доповідач:Хаюк С.М.

УХВАЛА

іменем України

"08" жовтня 2014 р. Справа № 817/1445/14

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Хаюка С.М.

суддів: Бондарчука І.Ф.

Франовської К.С.,

при секретарі Степанській А.В. ,

за участю представника СПП "Спас", розглянувши у відкритому судовому засіданні у м.Житомирі апеляційну скаргу Сільськогосподарського приватного підприємства "Спас" на постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "10" липня 2014 р. у справі за позовом Сільськогосподарського приватного підприємства "Спас" до Управління Пенсійного фонду України в Гощанському районі Рівненської області про скасування фактичних витрат на виплату і доставку пенсій ,

ВСТАНОВИВ:

Сільськогосподарське приватне підприємство «Спас» звернулося до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Гощанському районі Рівненської області про скасування розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до ч.2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в частині пенсій, призначених ОСОБА_3 відповідно до пунктів "б"-"з" ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" з 01.01.2014 року по 31.12.2014 року.

Постановою Рівненського окружного адміністративного суду від 10.07.2014 року у задоволенні адміністративного позову відмовлено.

Не погоджуючись з даною постановою СПП "Спас" звернулось з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою у позов задовольнити .

Представник підприємства підтримав апеляційну скаргу.

Розглянувши справу в межах, визначених ст. 195 КАС України, заслухавши суддю-доповідача, заслухавши пояснення представника, перевіривши доводи апеляційної скарги, матеріали справи, дослідивши докази, проаналізувавши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, працювала на СПП «Спас» з 09.06.2008 року по 01.06.2010 року та народила і виховала шістьох дітей до 14-річного віку, що не заперечувалося сторонами та підтверджується постановою Рівненського окружного адміністративного суду від 24.04.2014 року (а.с.6-7) .

Як свідчить протокол про призначення пенсії №3000 від 21.05.2010 року (а.с.8) 14.05.2010 року ОСОБА_3 призначено пенсію за віком на підставі положення п. "ж" ст.13 Закону України "Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування".

У зв'язку з цим, УПФУ в Гощанському районі було направлено для позивача розрахунок фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до ч.2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в частині пенсій, призначених ОСОБА_3 відповідно до пунктів "б"-"з" ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" з 01.01.2014 року по 31.12.2014 року (а.с.5).

Даним розрахунком відповідачу визначено місячний розмір фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій по працівниці ОСОБА_3 в сумі 1400,11 грн., що становить 100 відсотків від відповідних витрат.

Відмовляючи у задоволені позовних вимог суд першої інстанції виходив з того , що ОСОБА_3 як матір, що виховала шістьох дітей та працювала у сільськогосподарському виробництві, набула права на призначення пенсії на пільгових умовах відповідно до п."ж" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 №1788-XII. Для призначення пенсії на підставі п."ж" ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", вік та стаж особи (жінки) не мають жодного правового значення. Для призначення пенсії ОСОБА_3 стаж з попередніх підприємств, як і тривалість стажу на останньому підприємстві не мають жодного правового значення, оскільки вирішальним фактором є сам факт роботи у сільськогосподарському виробництві.

Посилання позивача на порушення відповідачем принципу пропорційності при проведенні розрахунку витрат на виплату та доставку пільгових пенсій призначених ОСОБА_3 є не обгрунтованими.

Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, враховуючи наступне.

Відповідно до пп. 1 п. 8 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-ІV від 09.07.2003, страхові внески, що перераховуються до солідарної системи, сплачуються страхувальниками та застрахованими особами на умовах і в порядку, визначених цим Законом, та в розмірах, передбачених Законом України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" №400/97-ВР від 26.06.1997 для відповідних платників збору.

В силу вимог п.2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV від 09.07.2003 (далі - Закон № 1058-IV) встановлено, що пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України "Про пенсійне забезпечення". При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.

Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-ІV від 09.07.2003, набрав чинності з 01.01.2004. До цього, діяв порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, передбачений нормами Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" № 400/97-ВР від 26.06.1997.

Так, відповідно до абз.4 п.1 ст.2 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" № 400/97-ВР від 26.06.1997 для підприємств та організацій об'єктом оподаткування є фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до п.п. "б"-"з" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до досягнення працівниками пенсійного віку.

Передбачений п.2 Прикінцевих положень" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-ІV від 09.07.2003 порядок відшкодування витрат Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно, конкретизований в Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, що затверджена постановою правління Пенсійного фонду України № 21-1 від 19.12.2003.

Так, згідно з п.6.1 Інструкції №21-1, з роботодавців (крім тих, які є платниками фіксованого сільськогосподарського податку), у яких працювали або працюють пенсіонери на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України №36 від 16.01.2003, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, відшкодуванню підлягають 100 відсотків фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до абз. 1 п. 2 Прикінцевих положень" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-ІV від 09.07.2003.

Відповідно до п.6.2 Інструкції №21-1 витрати на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах особам, які мають стаж, що дає право на призначення цих пенсій на декількох підприємствах, покриваються цими підприємствами пропорційно стажу роботи. При цьому стаж роботи на останньому підприємстві враховується у повному розмірі, а з попередніх місць роботи осіб він додається до стажу, необхідного для призначення пенсій на пільгових умовах.

Розмір сум до відшкодування, відповідно до п.6.4 Інструкції №21-1, визначається на поточний рік відділами надходження доходів органів Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до ч. 2 Прикінцевих положень" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-ІV від 09.07.2003, які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій.

Згідно п. "ж" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 №1788-XII, право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають жінки, які працюють у сільськогосподарському виробництві та виховали п'ятеро і більше дітей, незалежно від віку і трудового стажу в порядку, що визначаються Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України "Про призначення пенсії на пільгових умовах жінкам, які працюють в сільськогосподарському виробництві та виховали п'ятеро і більше дітей" від 16.05.1992 №244, жінки, які працюють в сільськогосподарському виробництві та виховали п'ятеро і більше дітей до 14-річного віку, в тому числі усиновлених, пенсії на пільгових умовах призначаються незалежно від віку та наявного трудового стажу.

Судом встановлено, що ОСОБА_3 в період з 09.06.2008 року по 01.06.2010 року працювала в СПП «Спас», а з 14.05.2010 року - отримує пенсію за віком на підставі п."ж" ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", що підтверджується протоколом про призначення пенсії №3000 від 21.05.2010 року (а.с.8). Одночасно, вказана особа виховала шістьох дітей до 14-річного віку.

Таким чином, ОСОБА_3 як матір, що виховала шістьох дітей та працювала у сільськогосподарському виробництві, набула права на призначення пенсії на пільгових умовах відповідно до п."ж" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 №1788-XII, а тому для призначення пенсії на підставі п."ж" ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", вік та стаж особи (жінки) не мають жодного правового значення.

В свою чергу, принцип пропорційності визначений у п.6.2 Інструкції №21-1 ґрунтується саме на основі спеціального трудового стажу, який необхідний для призначення пільгової пенсії.

Причому стаж роботи на останньому підприємстві враховується у повному розмірі, а з попередніх місць роботи осіб він додається до стажу, необхідного для призначення пенсій на пільгових умовах.

Колегія суддів вважає обгрунтованим висновок суду першої інстанції, що для призначення пенсії ОСОБА_3 стаж з попередніх підприємств як і тривалість стажу на останньому підприємстві не мають жодного правового значення, оскільки вирішальним фактором є сам факт роботи у сільськогосподарському виробництві.

Відповідно до ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Оскільки постанову Рівненським окружним адміністративним судом винесено відповідно до позовних вимог з правильним застосуванням норм матеріального та процесуального права і суд дав правильну оцінку обставинам справи, то колегія суддів апеляційної інстанції не знаходить підстав, які могли б призвести до зміни чи скасування рішення суду першої інстанції у даній справі.

Доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують, а тому її потрібно залишити без задоволення, а постанову суду без змін.

Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Сільськогосподарського приватного підприємства "Спас" залишити без задоволення, а постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "10" липня 2014 р. без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя С.М.Хаюк

судді: І.Ф.Бондарчук

К.С. Франовська

Повний текст cудового рішення виготовлено 09.10.2014 року

З оригіналом згідно: суддя _______ С.М.Хаюк

Роздруковано та надіслано:р.л.п.

1- в справу:

2 - позивачу/позивачам: Сільськогосподарське приватне підприємство "Спас" вул.Вишнева,11,с.Симонів,Гощанський район, Рівненська область,34508

3- відповідачу/відповідачам: Управління Пенсійного фонду України в Гощанському районі Рівненської області вул.Незалежності, 35,смт.Гоща,Рівненська область,35400

4-третій особі: - ,