ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22 вересня 2014 року м. Київ К/800/52487/13
Вищий адміністративний суд України у складі суддів:
головуючого - Цвіркуна Ю.І. (суддя-доповідач), Вербицької О.В., Пилипчук Н.Г.,
розглянувши у попередньому судовому засіданні адміністративну справу
за касаційною скаргою Мар'їнської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області
на постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 25.09.2013 року
у справі № 805/4226/13-а
за позовом Приватного підприємства «СВС»
до Мар'їнської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області
про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
Приватне підприємство «СВС» звернулось до суду з адміністративним позовом до Мар'їнської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 01.06.2013 року у задоволенні адміністративного позову відмовлено повністю.
Постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 25.09.2013 року постанову Донецького окружного адміністративного суду від 01.06.2013 року скасовано, позовні вимоги задоволено частково. Визнано протиправними дії Мар'їнської об'єднаної державної податкової інспекції Донецької області Головного управління Міндоходів щодо внесення змін до автоматизованої системи «Результати співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПА України» в частині виключення відомостей про задекларовані позивачем податковий кредит з податку на додану вартість за листопад 2012 року в сумі 111 565, 41 грн. та податкові зобов'язання з податку на додану вартість за листопад 2012 року в сумі 187 222, 27 грн. на підставі акту перевірки від 08.02.2013 року №166/22-0/31762316. Зобов'язано Мар'їнську об'єднану державну податкову інспекцію Донецької області Головного управління Міндоходів вилучити з автоматизованої системи «Результати співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПА України» інформацію про результати перевірки Приватного підприємства «СВС», оформленої актом перевірки від 08.02.2013 року № 166/22-0/31762316, і поновити в ній дані щодо податкових зобов'язань та податкового кредиту, які містяться в поданих Приватним підприємством «СВС» податкових деклараціях з податку на додану вартість. В решті позовних вимог відмовлено.
Не погоджуючись із рішенням суду апеляційної інстанції, відповідач звернувся до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, в якій просить рішення суду апеляційної інстанції скасувати, залишити в силі рішення суду першої інстанції, посилаючись на порушення судом апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального і процесуального права, правової оцінки обставин справи, колегія суддів встановила наступне.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що наказом начальника Мар'їнської об'єднаної державної податкової інспекції Донецької області від 01.02.2013 року № 21 призначено проведення документальної позапланової невиїзної перевірки Приватного підприємства «СВС» та видано повідомлення №2/997/22-013-5 про проведення позапланової невиїзної документальної перевірки ПП «СВС» з 05.02.2013 року по 06.02.2013 року. Дані документи отримані позивачем 05.02.2013 року.
На виконання вказаного наказу податковим органом було проведено документальну невиїзну перевірку Приватного підприємства «СВС» щодо документального підтвердження господарських відносин із платниками податків ТОВ СК «УКРСХІДБУД», ПП «АДАМАНТ-Я», їх реальності та повноти відображення в обліку за період з 01.11.2012 року по 30.11.2012 року, за результатами якої складено акт від 08.02.2013 року №166/22-0/31762316, яким встановлено порушення п. 185.1 ст. 185, п. 187.1 ст. 187, п. 198.1 ст. 198 Податкового кодексу України, в результаті чого завищено податковий кредит в сумі 111 565, 41 грн. та податкове зобов'язання в сумі 187 222, 27 грн.
На підставі зазначеного вище акту дані відхилення сум податку на додану вартість внесено до «Системи автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПА України».
Відповідно до п. 79.1 ст. 79 Податкового кодексу України документальна невиїзна перевірка здійснюється у разі прийняття керівником органу державної податкової служби рішення про її проведення та за наявності обставин для проведення документальної перевірки, визначених статтями 77 та 78 цього Кодексу. Документальна невиїзна перевірка здійснюється на підставі зазначених у підпункті 75.1.2 пункту 75.1 статті 75 цього Кодексу документів та даних, наданих платником податків у визначених цим Кодексом випадках, або отриманих в інший спосіб, передбачений законом.
Документальна позапланова невиїзна перевірка проводиться посадовими особами органу державної податкової служби виключно на підставі рішення керівника органу державної податкової служби, оформленого наказом, та за умови надіслання платнику податків рекомендованим листом із повідомленням про вручення або вручення йому чи його уповноваженому представнику під розписку копії наказу про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки та письмового повідомлення про дату початку та місце проведення такої перевірки (п.79.2 ст.79 Податкового кодексу України).
За приписами підпункту 78.1.1 пункту 78.1 статті 78 ПК України документальна позапланова перевірка здійснюється за наслідками перевірок інших платників податків або отримання податкової інформації виявлено факти, що свідчать про можливі порушення платником податків податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит органу державної податкової служби протягом 10 робочих днів з дня отримання запиту.
Як вбачається з матеріалів справи, 27.12.2012 року позивач отримав запит Мар'їнської ОДПІ від 26.12.2012 року № 13711/10/15-013 про надання інформації та її документального підтвердження у строк до 06.01.2013 року щодо взаємовідносин з ТОВ «СК «УКРСХІДБУД», ТОВ «ДІ ТІ ДЖІ ЕЛЕКТРИК», ПП «АДАМАНТ-Я» за період з 01.11.2012 року по 30.11.2012 року.
Судами попередніх інстанцій обґрунтовано встановлено те, що оскільки на запит від 26.12.2012 року пояснення та їх документальні підтвердження позивачем не надано, то відповідно до статті 79 ПК України проведення документальної невиїзної перевірки розпочато правомірно, а надані позивачем листи та завірені копії первинних документів від 05.02.2013 року є виконанням вимог інших запитів податкового органу, зокрема від 24.01.2013 року №680/22-013-5 та №684/10/15-013, у зв'язку з чим у задоволенні позову в цій частині відмовлено.
Стосовно позовних вимог про зобов'язання відповідача вилучити з інформаційних баз органів державної податкової служби результати перевірки, викладені в акті, суд зазначає таке.
Відповідно до ст. 74 Податкового кодексу України податкова інформація, зібрана відповідно до цього Кодексу, може зберігатися та опрацьовуватися в інформаційних базах органів державної податкової служби або безпосередньо посадовими (службовими) особами органів державної податкової служби. Перелік інформаційних баз, а також форми і методи опрацювання інформації визначаються центральним органом державної податкової служби. Зібрана податкова інформація та результати її опрацювання використовуються для виконання покладених на органи державної податкової служби функцій та завдань.
Результати перевірок (крім камеральних) оформлюються у формі акта або довідки, які підписуються посадовими особами органу державної податкової служби та платниками податків або їх законними представниками (у разі наявності). У разі встановлення під час перевірки порушень складається акт. Якщо такі порушення відсутні, складається довідка (п. 86.1 ст. 86 Податкового кодексу України).
Згідно із п. 58.1 ст. 58 та п. 86.8 ст. 86 Податкового кодексу України на підставі акта перевірки податковим органом приймається податкове повідомлення-рішення.
Пунктом 2.21 розділу 2 Методичних рекомендацій щодо взаємодії органів державної податкової служби при проведенні перевірок податкових декларацій з податку на додану вартість з урахуванням інформації розшифровок податкових зобов'язань та податкового кредиту з податку на додану вартість у розрізі контрагентів, затверджених наказом Державної податкової адміністрації України від 18.04.2008 року №266, передбачено, що підсумки перевірок за результатами автоматизованого співставлення податкової звітності з податку на додану вартість на центральному рівні відображаються в додатку до акта перевірки (камеральної, документальної невиїзної, планової, позапланової перевірки) або довідки у розрізі періодів та операцій з одним контрагентом та фіксуються в автоматизованій системі «Аудит». По мірі підписання актів перевірки та узгодження податкових зобов'язань, визначених податковим повідомленням-рішенням, прийнятим за результатами таких перевірок, уточнюються результати автоматизованого співставлення на центральному рівні податкової звітності з податку на додану вартість за поданням підрозділу, яким завершено процедуру такого узгодження та яким прийнято таке повідомлення-рішення.
Положеннями наведених норм передбачено, що система повинна відображати фактичні задекларовані позивачем показники своєї господарської діяльності, її коригування можливе лише за наслідками узгодження податкових зобов'язань та податкового кредиту, а органи ДПС України використовують вказану систему у своїй роботі, в тому числі, й для співставлення показників, які задекларовані позивачем та його контрагентами. Висновок щодо правильності (або недостовірності) задекларованих платником даних податкового обліку як підстави для внесення змін до вказаної бази даних може бути зроблений податковим органом після визначення платникові податкових зобов'язань та їх узгодження у встановленому законом порядку.
Враховуючи те, що прийняття податкового повідомлення-рішення відносно позивача судом не встановлено, а відповідачем в недодержання ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України не спростовано обставин внесення даних відповідного акту до інформаційних баз органів державної податкової служби, колегія суддів вважає, що дана позовна вимога судом апеляційної інстанції задоволена правомірно.
За таких обставин підстави для задоволення касаційної скарги відсутні.
Доводи, викладені в касаційній скарзі, не спростовують висновків суду апеляційної інстанції та встановлених обставин справи.
З урахуванням викладеного судом апеляційної інстанції ухвалене обґрунтоване рішення, яке постановлене з дотриманням норм матеріального і процесуального права, підстав для його скасування не вбачається.
Стаття 220 Кодексу адміністративного судочинства України визначає межі перегляду судом касаційної інстанції.
Відповідно до частини третьої статті 220-1 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції відхиляє касаційну скаргу і залишає рішення без змін, якщо відсутні підстави для скасування судового рішення.
Керуючись ст.ст. 220, 220-1, 223, 230 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ухвалив:
Касаційну скаргу Мар'їнської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області відхилити.
Постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 25.09.2013 року у справі № 805/4226/13-а залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили у порядку та строки, передбачені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України, та на неї може бути подана заява про перегляд судових рішень Верховним Судом України з підстав та в порядку, передбачених статтями 236-239-1 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий Ю.І.Цвіркун
Судді О.В.Вербицька
Н.Г.Пилипчук