Постанова № 40867371, 07.10.2014, Херсонський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.10.2014
Номер справи
821/2242/14
Номер документу
40867371
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

____________

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 жовтня 2014 р.м. ХерсонСправа № 821/2242/14

Херсонський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Циганій С.І.,

при секретарі: Чернієнко М.В.,

за участю прокурора - Ахременко О.Д., представника відповідача - Теплової Я.С., представників третіх осіб - ОСОБА_2, ОСОБА_3, розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом прокурора Голопристанського району Херсонської області до Новофедорівської сільської ради Голопристанського району Херсонської області, треті особи по справі: державний реєстратор реєстраційної служби Голопристанського районного управління юстиції, ОСОБА_5, ОСОБА_6 про визнання дій протиправними та скасування рішення органу місцевого самоврядування,

встановив:

Прокурор Голопристанського району Херсонської області звернувся до Херсонського окружного адміністративного суду з позовом про визнання протиправним та скасування рішень Новофедорівської сільської ради Голопристанського району Херсонської області №№534, 535 від 25.06.2014 року, прийнятих на позачерговій 42 сесії VI скликання.

На підтвердження заявлених позовних вимог, прокурор зазначив, що в ході розгляду звернення територіальної громади Новофедорівської сільської ради з приводу незаконного проведення сесії ним встановлено, що 23.06.2014р. до Новофедорівської сільської ради надійшло подання депутатів сільської ради про скликання на 25.06.2014р. позачергової сесії. 24.06.2014р. за підписом в.о. повноважень Новофедорівської сільського голови надана відповідь депутатам про те, що за висновками та рекомендаціями постійних комісій сільської ради винесено розпорядження №30 від 06.06.2014р. «Про скликання 42 сесії Новофедорівськоїх сільської ради шостого скликання», пленарне засідання якої призначено на 09.07.2014р. о 14 годині. Дане розпорядження оприлюднене на офіційному веб-сайті сільської ради та розміщено на дошці оголошень в приміщенні сільської ради у відповідності до вимог ст.15 ЗУ «Про доступ до публічної інформації». У зв'язку з цим скликання позачергової сесії для розгляду викладених у поданні депутатів питань є такими, що не суперечать чинному законодавству. Проте, 25.06.2014р. депутатами Новофедорівської сільської ради у загальній кількості 8-ми осіб проведено зібрання, згідно з протоколом позачергову сесію, на якому прийнято рішення №534 від 25.06.2014р. «Про дострокове припинення повноважень секретаря Новофедорівської сільської ради VI скликання ОСОБА_6.» та рішення №535 від 25.06.2014р. «Про обрання секретарем Новофедорівської сільської ради VI скликання ОСОБА_5.». Прокурор вважає, що вказану позачергову сесію проведено із порушенням вимог ЗУ «Про місцеве самоврядування» та ЗУ «Про доступ до публічної інформації», у зв'язку з чим прийняті на ній рішення є незаконними, оскільки у відповідності до вимог ст.ст.5, 6, 9, 46 ЗУ «Про місцеве самоврядування» сесія скликається сільським головою чи секретарем ради у разі відсутності сільського голови або його невмотивованої відмови скликати сесію, рішення про скликання сесії ради відповідно до ч.4,6,8 ст.46 ЗУ «Про місцеве самоврядування» доводиться до відома всіх депутатів та населення не пізніше як за 10 днів до сесії, а у виняткових випадках - не пізніше як за день до сесії із зазначенням часу, місця скликання та питань, які передбачаються внести на розгляд ради, шляхом оприлюднення проектів рішень ради у відповідності до вимог ст.15 ЗУ «Про доступ до публічної інформації» не пізніш як за 20 робочих днів до дати їх розгляду з метою прийняття. Таким чином на думку позивача скликання та проведення 25.06.2014р. позачергової сесії Новофедорівської сільської ради суперечить вимогам ст.46 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні», а рішення, прийняті в ході проведення даної позачергової сесії є протиправними та підлягають скасуванню в судовому порядку.

Представник відповідача Новофедорівської сільської ради Голопристанського району Херсонської області в судовому засідання доводи позовної заяви прокурора Голопристанського району підтримала та просила задовольнити вимоги адміністративного позову в повному обсязі. Пояснила, що дійсно 25.06.2014р. депутатами Новофедорівської сільської ради проведено пленарне засідання позачергової 42-ї сесії Новофедорівської сільської ради VI скликання за поданням ініціативної групи депутатів, на розгляд якого було винесено наступні питання: звіт т.в.о голови Новофедорівської сільської ради ОСОБА_6 про діяльність виконавчих органів ради, у тому числі про здійснення державної регуляторної політики, звіт директора КПП ОСОБА_18, щодо виконання програми розвитку ЖКГ, водо забезпечення та благоустрою сіл Новофедорівської територіальної громади за 2013 рік. В ході сесії депутати виключили питання віднесені до порядку денного та на вирішення сесії винесли питання щодо дострокового припинення повноважень секретаря Новофедорівської сільської ради ОСОБА_6 та обрання на дану посаду депутата ОСОБА_5 Дані рішення представник відповідача вважає незаконними, прийнятими в порушення вимог ст.46 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні» та такими, що підлягають скасуванню в судовому порядку у зв»язку з порушенням процедури скликання та проведенні сесії, наслідком чого було прийняття на даній сесії незаконних рішень. Невідповідністю на момент їх прийняття (видання) законам України, є те, що відповідно до вимог ст.5,6,9,46 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні» сесія скликається сільським головою, а у разі його відсутності секретарем сільської ради, а у разі невмотивованої відмови - може бути скликання депутатами сільської ради, однак на прийняття рішення про скликання сесії за поданням депутатів у секретаря ради є 14 днів і лише після спливу цього терміну рішення про скликання сесії доводиться до відома всіх інших депутатів та населення, як і доводяться проекти рішень для забезпечення їх обговорення та відпрацювання постійними комісіями. Оскільки до порядку денного пленарного засідання позачергової сесії було включено питання про припинення повноважень секретаря ради та обрання нового вже в ході проведення пленарного засідання, під час сесії дані питання на засіданнях постійних комісій не розглядалося, висновків з даних питань цими комісіями не надавалося. Крім того, сесія скликана не уповноваженою особою з порушенням вимог повідомлення всіх депутатів про проведення сесії.

В судовому засіданні третя особа ОСОБА_6 та її представник просили суд визнати протиправним та скасувати рішення Новофедорівської сільської ради №534 від 25.06.2014р. «Про дострокове припинення повноважень секретаря Новофедорівської сільської ради VI скликання ОСОБА_6.» та рішення №535 від 25.06.2014р. «Про обрання секретарем Новофедорівської сільської ради селищної ради VI скликання ОСОБА_5.», пояснюючи, що у 2010 році, вона була обрана секретарем Новофедорівської сільської ради. У зв»язку з достроковим припиненням повноважень сільського голови, на неї, як на секретаря ради, було покладено виконання обов'язків повноважень сільського голови і в її обов'язки входить скликання, відкриття, ведення та закриття сесії відповідно до діючого Регламенту Новофедорівської сільської ради та вимог ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні». Після дострокового припинення повноважень сільського голови секретар ради ОСОБА_6 фактично виконувала повноваження сільського голови, продовжувала перебувати на посаді секретаря ради, проводила чергові сесії ради, в яких приймали участь депутати сільської ради, не зазначаючи жодних заперечень щодо посади секретаря сільської ради. 23.06.2014р. до неї, як до особи уповноваженої на скликання сесії сільської ради, звернулися депутати з поданням про скликання позачергової сесії на 25.06.2014р. в якому просили винести на розгляд сесії питання щодо надання звіту т.в.о голови Новофедорівської сільської ради ОСОБА_6 про діяльність виконавчих органів ради, у тому числі про здійснення державної регуляторної політики, звіт директора КПП ОСОБА_18, щодо виконання програми розвитку ЖКГ, водо забезпечення та благоустрою сіл Новофедорівської територіальної громади за 2013 рік. Розглянувши подання депутатів, що ініціювали скликання позачергової сесії ОСОБА_6 надала їм письмову відповідь, в якій зазначила, що чергова сесія Новофедорівської сільської ради скликана на 09.07.2014р. тобто в строк, визначений законом для скликання позачергової сесії за поданням депутатів і що дане питання буде розглянуту у відповідності до вимог діючого в Україні законодавства. Однак, в порушення вимог ст.46 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні» депутати самостійно на момент пред'явлення подання вже скликали сесію не дочекавшись спливу терміну 14 днів, встановленого ст.46 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні» для скликання сесії. На даній позачерговій сесії присутня не була, оскільки вважала, що скликання даної сесії входить до її повноважень, а вона її на 25.06.2014р. не скликала та не знала, що депутати самостійно проведуть сесію. Про розгляд питань припинення її повноважень як секретаря ради та обрання нового секретаря обізнана не була, оскільки отримала подання на скликання сесії зовсім з іншими питаннями порядку денного, про проведення сесії та прийняті на них рішення дізналася наступного дня з інформації розміщеної на сайті ГО «Громада Залізного Порту», у зв'язку з чим звернулася до прокуратури Голопристанського району з заявою про надання правової оцінки прийнятим рішенням. Підстав для скликання в даному випадку позачергової сесії Новофедорівської сільської ради для прийняття зазначених вище рішень не вбачає, оскільки вважає, що за вимогами законодавства звіт сільського голови чи особи, яка виконує його повноваження, надається щорічно по кінцю звітного періоду, за результатами фінансового року, який на момент скликання та проведення позачергової сесії ще не скінчився. Звітність директора КПП «Світанок» зазвичай надається по кінцю літнього сезону та в кінці фінансового року, також після подання звітності до фінансових та податкових органів. Тому вважає, що як перше, так і друге рішення прийняте депутатами на позачерговій 42 сесії VI скликання з питань внесених до порядку денного сесії в ході пленарного засідання в порушення вимог ст.46 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні» позов прокурора підтримує, просить задовольнити.

ОСОБА_5 в якості 3-ї особи та її представник в судовому засіданні доводи адміністративного позову не визнали, вважає що депутати Новофедорівської сільської ради правильно скликали позачергову сесію та у відповідності до вимог ЗУ «Про місцеве самоврядування» провели пленарне засідання та прийняли законні рішення, а відтак підстав для їх скасування в судовому порядку не вбачається. У задоволенні позову просили відмовити.

Третя особи державний реєстратор Реєстраційної служби Голопристанського районного управління юстиції Херсонської області участі в судовому засіданні не прибула, про дату слухання справи повідомлена належним чином.

Допитані в ході судового засідання свідки пояснили, що про скликання даної сесії депутатів повідомила ОСОБА_5 телефоном, а деяким депутатам були направлені телеграми що стверджується також і копіями направлених телеграм та поясненнями свідків в судовому засіданні. Частина депутатів приймала участь в засіданні сесії, що підтверджено показами депутатів ОСОБА_8, ОСОБА_5, ОСОБА_9, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_10 та інші. До іншої частини депутатів Новофедорівської сільської ради не була доведена інформація про скликання позачергової сесії, пленарне засідання якої відбулося 25.06.2014р., що підтверджено показами свідків ОСОБА_11, ОСОБА_18, ОСОБА_12, ОСОБА_13 їм телеграми не надходили, телефонним зв'язком про скликання сесії їх не повідомляли, хоча зазвичай про скликання сесій їх повідомляє секретар сільської ради. Про те, що сесія відбулася і які на ній прийняті рішення довідалися з інформації розміщеної на сайті однієї з громадських організацій. Натомість, дані свідки були обізнані про скликання чергової сесії Новофедорівської сільської ради, пленарне засідання якої було призначено на 09.07.2014р. та їм було відомо про це з інформації, розміщеної на офіційному веб-сайті сільської ради та з інформації, розміщеної на дошках оголошень в приміщеннях сільської ради а також, особисто секретарем сільської ради ОСОБА_6

Вислухавши доводи та пояснення сторін, покази свідків, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов є обґрунтованим і підлягає задоволенню з наступних підстав:

В 2013 році Новофедорівською сільською радою було прийнято рішення про дострокове припинення повноважень сільського голови ОСОБА_14 у зв'язку з чим у відповідності до вимог ст.42 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні» повноваження сільського голови почала виконувати секретар ради VI скликання ОСОБА_6, до повноважень якої входить скликання, відкриття, ведення та закриття сесії сільської ради відповідно до діючого Регламенту Новофедорівської сільської ради та ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні».

Судом встановлено, що 23.06.2014р. на адресу Новофедорівської сільської ради ініціативною групою депутатів було подано подання з проханням скликання позачергової сесії, в якому було зазначено, що питаннями порядку денного даної сесії є звіт т.в.о голови Новофедорівської сільської ради ОСОБА_6 про діяльність виконавчих органів ради, у тому числі про здійснення державної регуляторної політики, звіт директора КПП ОСОБА_18, щодо виконання програми розвитку ЖКГ, водозабезпечення та благоустрою сіл Новофедорівської територіальної громади за 2013 рік.

Судом також встановлено, що ОСОБА_5, не будучи уповноваженою особою на скликання сесії та не маючи на те відповідних повноважень, діючи в порушення вимог ст.42, 46, 50 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні», до направлення подання про скликання сесії секретарю ради повідомила деяких депутатів сільської ради про те, що сесія вже скликана, її пленарне засідання з розгляду вищезазначених питань буде проведено 25.06.2014р. в приміщенні Новофедорівської сільської ради в с.Новофедорівка, хоча секретар ради ОСОБА_6 такого розпорядження не виносила і відмови у скликанні сесії депутатам не надавала.

25.06.2014р. депутатами Новофедорівської сільської ради проведено пленарне засідання позачергової 42-ї сесії Новофедорівської сільської ради VI скликання за поданням ініціативної групи депутатів, на розгляд якого було винесено наступні питання: звіт т.в.о голови Новофедорівської сільської ради ОСОБА_6 про діяльність виконавчих органів ради, у тому числі про здійснення державної регуляторної політики, звіт директора КПП ОСОБА_18, щодо виконання програми розвитку ЖКГ, водо забезпечення та благоустрою сіл Новофедорівської територіальної громади за 2013 рік. Питання про припинення повноважень секретаря Новофедорівської сільської ради ОСОБА_6 та обрання на дану посаду депутата ОСОБА_5 внесено до порядку денного позачергової сесії 25.06.14р. з ініціативи присутніх депутатів безпосередньо під час проведення пленарного засідання сесії. Рішення з додатково прийнятих питань прийняли простою більшістю голосів депутатів від загальної кількості обраних депутатів в ході проведеного таємного голосування.

Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Аналогічний за спрямованістю припис містить і частина третя статті 24 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні. У Конституції України зазначено, що рішення органів місцевого самоврядування з мотивів їх невідповідності Конституції чи законам України зупиняються у встановленому законом порядку з одночасним зверненням до суду (частина друга статті 144). Цьому конституційному положенню відповідає Закон, у частині десятій статті 59 якого визначено, що акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їх невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку

Закон України "Про місцеве самоврядування в Україні", інші закони визначають питання, які правомочні розглядати і вирішувати місцеві ради. Більш того, статтями 26, 46, 59 та 79 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" встановлена виключна компетенція сільських, селищних, міських рад, тобто перелік питань, які вирішуються виключно на пленарному засіданні відповідної ради, визначається порядок проведення чергових та позачергових сесій рад, порядок прийняття рішень ради та підстави для дострокового припинення повноважень сільського голови та секретаря сільської ради. Зі змісту ст. 46 цього Закону вбачається, що сільська рада проводить свою роботу сесійно. Сесія ради скликається в міру необхідності, але не менше одного разу на квартал, а з питань відведення земельних ділянок - не рідше ніж один раз на місяць (ч. 5). Згідно п. 3 ст.. 50 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні» секретар сільської, селищної, міської ради у випадку, передбаченому частиною першою статті 42 цього Закону, здійснює повноваження сільського, селищного, міського голови; скликає сесії ради у випадках, передбачених частиною шостою статті 46 цього Закону; повідомляє депутатам і доводить до відома населення інформацію про час і місце проведення сесії ради, питання, які передбачається внести на розгляд ради; веде засідання ради та підписує її рішення у випадках, передбачених частиною шостою статті 46 цього Закону; організує підготовку сесій ради, питань, що вносяться на розгляд ради; забезпечує своєчасне доведення рішень ради до виконавців і населення, організує контроль за їх виконанням, забезпечує офіційне оприлюднення рішень ради, які відповідно до закону є регуляторними актами, а також документів, підготовлених у процесі здійснення радою регуляторної діяльності, та інформації про здійснення радою регуляторної діяльності.

У разі немотивованої відмови сільського голови або неможливості його скликати сесію ради, вона скликається секретарем цієї ради. У разі якщо посадові особи, зазначені у частинах четвертій та шостій цієї статті, у двотижневий строк не скликають сесію на вимогу суб'єктів, зазначених у частині сьомій цієї статті, сесія може бути скликана депутатами відповідної ради, які становлять не менш як одну третину складу ради, або постійною комісією ради (п.8).

Рішення про скликання сесії ради доводиться до відома депутатів і населення не пізніш як за 10 днів до сесії, а у виняткових випадках - не пізніш як за день до сесії із зазначенням часу скликання, місця проведення та питань, які передбачається внести на розгляд ради (ч.9).

Зі змісту останньої норми вбачається, що депутати скликають сесію лише у випадках: якщо сільський голова або особа, яка виконує його повноваження без поважних причин не скликала сесію у двотижневий строк після настання умов, передбачених ч.7 цієї статті (сесію сільської ради має бути скликано за пропозицією не менш як однієї третини депутатів від загального складу відповідної ради, виконавчого комітету сільської ради), або якщо голова не скликає сесію у строки, передбачені цим Законом, зокрема й з поважних причин.

Оскільки суду доказів відмови секретаря ради ОСОБА_6 від скликання сесії сільської ради на вимогу депутатів у двотижневий строк або неможливості її скликання головою відповідачем не надано, то суду доходить висновку про те, що позачергову 42 сесія VI скликання Новофедорівської сільської ради скликано не уповноваженою на те особою, всупереч вимогам ст.46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та Регламенту, а це не забезпечило присутність всіх депутатів на сесії з причин їх неналежного повідомлення про скликання сесії що в свою чергу призвело до порушення порядку скликання сесії сільської ради та процедури підготовки питань до розгляду на сесії та до прийняття протиправних рішень.

Суд погоджується з доводами позивача, і цього не заперечує представник відповідача, що спірне рішення було прийняте 25.06.2014р. на сесії, яка скликана та проведена в порушення вимог діючого в Україні законодавства. Доводи 3-ї особи ОСОБА_5 та її представника про те, що проведення сесії відбулося з дотриманням вимог ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні», на думку суду, не можуть бути прийняті до уваги, як такі, що спростовують позов, оскільки процедура скликання сесії Ради, відкриття її та проведення сесії депутатами сільської Ради врегульовано ч.ч.4, 6, 7, 8, 9, 10 ст. 42, 46, 50 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні», а також Регламентом Новофедорівської сільської Ради і визначений порядок був порушений депутатами Новофедорівської сільської ради при скликанні 25.06.2014р. позачергової 42 сесії VI скликання та прийнятті на ній рішень про дострокове припинення повноважень секретаря сільської ради ОСОБА_6, а також призначення секретарем сільської ради ОСОБА_5, що підтверджено матеріалами справи та поясненнями свідків та сторін у справі..

Також, суд критично відноситься до доводів представника третьої особи ОСОБА_5 про порушення ОСОБА_6 вимог ст.46 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні» при розгляді подання депутатів про скликання позачергової сесії, оскільки належних доказів на порушення норм законодавства секретарем ради ОСОБА_6 представниками 3-ї особи надано не було.

Крім того, суд погоджується з доводами представника 3-ї особи ОСОБА_6 що рішення про призначення секретарем сільської ради ОСОБА_5 було винесено з порушенням вимог ч.4 ст.50 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні» за вимогами якої секретар ради обирається на наступній черговій сесії після виникнення вакансії секретаря ради у зв'язку з достроковим припиненням його повноважень». Як вбачається зі змісту протоколу та оскаржуваних рішень ОСОБА_5 була обрана секретарем в той момент, коли вакансія секретаря ради ще не виникла, не на наступній сесії після виникнення вакансії секретаря ради у зв'язку з достроковим припиненням її повноважень, а в тій самій сесії, що дає підстави вважати, що дане рішення прийнято з порушенням вимог діючого в Україні законодавства і відповідно підлягає скасуванню. При цьому суд не приймає до уваги доводи представника 3-ї особи про те, що посада секретаря сільської ради була вакантною з моменту дострокового припинення повноважень сільського голови ОСОБА_14 за вимогами ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні» оскільки, прийняте депутатами рішення №534 від 25.06.2014р. про дострокове припинення повноважень секретаря сільської ради ОСОБА_6 протирічать цим твердженням, а отже в даному випадку вакантною посаду секретаря сільської ради слід вважати з моменту прийняття такого рішення депутатами.

Враховуючи зазначене, суд погоджується з доводами позивача, що рішення сесії №534 від 25.06.2014р. «Про дострокове припинення повноважень секретаря Новофедорівської сільської ради VI скликання ОСОБА_6.» та рішення №535 від 25.06.2014р. «Про обрання секретарем ради ОСОБА_5.» є незаконними і не обґрунтованими, прийнятим в порушення вимог ЗУ «Про місцеве самоврядуванняв Україні», а відтак вони підлягають скасуванню.

Керуючись ст.ст.158-163 КАС України, суд, -

постановив:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення позачергової сесії шостого скликання Новофедорівської сільської ради Голопристанського району Херсонської області №534 від 25.06.2014р. "Про дострокове припинення повноважень секретаря Новофедорівської сільської ради VІ скликання ОСОБА_6.".

Визнати протиправним та скасувати рішення позачергової сесії шостого скликання Новофедорівської сільської ради Голопристанського району Херсонської області №535 від 25.06.2014р. "Про обрання секретарем Новофедорівської сільської ради VІ скликання ОСОБА_5.".

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України чи прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови виготовлений та підписаний 13 жовтня 2014 р.

Суддя Циганій С.І.

кат. 12