Постанова № 40867267, 13.10.2014, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.10.2014
Номер справи
820/16715/14
Номер документу
40867267
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд

61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м.Харків

13.10.2014 р. №820/16715/14

Харківський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого - судді Мар'єнко Л.М.,

розглянувши в місті Харкові в приміщенні Харківського окружного адміністративного суду в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом Управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі міста Харкова до Товариства з обмеженою відповідальністю "Інститут Харківпроект" про стягнення заборгованості, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач, Управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі міста Харкова, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Товариство з обмеженою відповідальністю "Інститут Харківпроект", в якому просить суд стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Інститут Харківпроект" суму заборгованості з відшкодування різниці між сумою пенсії призначеної на підставі Закону України "Про наукову та науково - технічну діяльність" та суму пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право наукові працівники, на користь Управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі міста Харкова за період з липня 2014 року по серпень 2014 року у розмірі 2803,84 грн.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що Товариство з обмеженою відповідальністю "Інститут Харківпроект" зареєстровано як платник єдиного внеску на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України. На підприємстві працювали ОСОБА_1 та ОСОБА_2, яким було призначено пенсію згідно ст. 24 Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність" № 1977 від 11.12.1991 року. Пенсія призначена відповідно до довідок, які надало пенсіонерам Товариство з обмеженою відповідальністю "Інститут Харківпроект". ОСОБА_3 призначено пенсію у зв'язку з втратою годувальника на підставі свідоцтва про смерть ОСОБА_2 - колишнього працівника ТОВ "Інститут Харківпроект". Пенсіонери отримують призначену їм пенсію за місцем проживання. Сума заборгованості з відшкодування різниці між сумою пенсії, призначеної на підставі Закону України "Про наукову та науково-технічну діяльність" та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи, за період з липня по серпень 2014 року складає 2803,84 грн., яка до теперішнього часу не сплачена.

Представники сторін в судове засідання не прибули, про час, дату та місце слухання справи повідомлені належним чином, представник позивача ОСОБА_4 надав заяву про розгляд справи без його участі в порядку письмового провадження.

Судом розглянуто справу у письмовому провадженні у відповідності до ч.6 ст.128 КАС України, оскільки відсутні перешкоди для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, і прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, та відсутні потреби заслухати свідка чи експерта.

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється згідно до вимог ст. 41 КАС України.

Судом встановлено, що особи, зокрема ОСОБА_1 та ОСОБА_2, працювали в ТОВ "Інститут Харківпроект", що підтверджується довідками цього підприємства (а.с.10,14). Вказаним особам призначено наукову пенсію згідно ст. 24 Закону України "Про наукову і науково-технічну діяльність". ОСОБА_3 отримує пенсію ОСОБА_2, колишнього працівника ТОВ "Інститут Харківпроект" у зв'язку з втратою годувальника на підставі свідоцтва про смерть (а. с. 13 зі зворотньої сторони). Пенсіонери отримують призначену їм пенсію за місцем проживання.

Відповідно із вимогами ст. 24 Закону України „Про науково і науково-технічну діяльність", держава встановлює для наукових працівників, які мають необхідний стаж наукової роботи, пенсії на рівні, що забезпечує престижність, наукової праці та стимулює систематичне оновлення наукових кадрів.

Згідно п. 2 Порядку фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних не бюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації згідно із Законом України „Про наукову і науково-технічну діяльність", та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи, затвердженою Постановою Кабінету Міністрів України № 372 від 24 березня 2004 року, за рахунок коштів державного бюджету фінансується 50 відсотків різниці у розмірі пенсії наукових (науково-педагогічних) працівників державних не бюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації у розрахунку на одну особу. Інша частина фінансується за рахунок коштів цих підприємств, установ, організацій та закладів.

Управлінням Пенсійного фонду України в Дзержинському районі міста Харкова складалось та направлялось на адресу відповідача повідомлення, що містило суму зобов'язання, підприємству надсилався розрахунок суми заборгованості з відшкодування різниці між сумою пенсії, призначеної на підставі Закону України "Про наукову та науково-технічну діяльність" та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів (а.с.5,6). Розрахунок відповідачем був отриманий та не оскаржений. Але сума заборгованості сплачена не була.

Згідно п. 5 Порядку фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних не бюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації згідно із Законом України „Про наукову і науково-технічну діяльність", та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи, розмір витрат на фінансування різниці у розмірі пенсії за рахунок коштів державних не бюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів III - IV рівнів акредитації визначається у розрахунку на рік органами Пенсійного фонду до 20 січня поточного року та протягом 10 днів з дня призначення пенсії відповідно до Закону України „Про наукову і науково-технічну діяльність", про що відповідному підприємству, установі, організації або закладу відразу надсилається повідомлення за зразком, що додається. Зазначені підприємства, установи, організації та заклади самостійно визначають суму, що підлягає до сплати у розрахунку на місяць, та щомісяця до 25 числа перераховують органу Пенсійного фонду за своїм місцезнаходженням відповідні кошти для фінансування різниці у розмірі пенсії, призначеної у минулому та поточному роках.

Відповідно до п.8 цього Порядку, у разі порушення строку сплати коштів, які спрямовуються на фінансування різниці у розмірі пенсії, органи Пенсійного фонду стягують відповідні суми у порядку, визначеному законодавством.

Судом встановлено з матеріалів справи, що органами пенсійного фонду була нарахована та виплачена пенсія вищевказаним пенсіонерам за період з липня 2014 року по серпень 2014 року, з якої відшкодуванню підлягає 2803,84 грн. (а.с.10-12).

Судом встановлено, що 21.05.2013 року ухвалено постанову Харківським апеляційним адміністративним судом ухвалено постанову по справі №820/1428/13-а за позовом Управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова до ТОВ «Інститут Харківпроект» про задоволення позовних вимог, якою скасовано рішення Харківського окружного адміністративного суду від 28.03.2013 року.

Відповідно до постанови Харківського апеляційного адміністративного суду від 21.05.2014 року стягнуто з ТОВ "Інститут Харківпроект" на користь УПФУ в Дзержинському районі м. Харкова суму заборгованості з відшкодування різниці між сумою пенсії, призначеної на підставі Закону України "Про наукову та науково-технічну діяльність" та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, на яку має науковий працівник.

В постанові Харківського апеляційного адміністративного суду були встановлені та оцінені обставини, на які посилається відповідач в письмових запереченнях, саме щодо призначення та виплати пенсій ОСОБА_1 та ОСОБА_2

Так, судом апеляційної інстанції встановлено, що відповідно до ст. 24 Закону № 1977-ХІІ різниця між сумою пенсії, призначеної за цим Законом, та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, на яку має право науковий працівник, фінансується: для наукових (науково-педагогічних) працівників державних бюджетних наукових установ, організацій та вищих навчальних закладів ІІІ-ІУ рівнів акредитації - за рахунок коштів державного бюджету; для наукових (науково-педагогічних) працівників інших державних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів ІІІ-ІУ рівнів акредитації - за рахунок коштів цих підприємств, установ, організацій та закладів, а також коштів державного бюджету в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

При цьому за рахунок коштів державного бюджету науковим (науково-педагогічним) працівникам оплачується з розрахунку на одну особу 50 відсотків різниці пенсії, призначеної за цим Законом; для наукових (науково-педагогічних) працівників недержавних наукових установ, організацій та вищих навчальних закладів ІІІ-ІУ рівнів акредитації - за рахунок коштів цих установ, організацій та закладів.

На виконання наведеної норми зазначеного Закону Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 372 про затвердження Порядку, який визначає механізм фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної, зокрема, науковим (науково-педагогічним) працівникам державних не бюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів ІІІ-ІУ рівнів акредитації, та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право вказані особи.

Відповідно до пункту 2 Порядку фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних не бюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів ІІІ-ІУ рівнів акредитації згідно із Законом № 1977-ХІІ, та сумою пенсії, обчисленою відповідно до інших законодавчих актів, на яку мають право зазначені особи, за рахунок коштів державного бюджету фінансується 50 відсотків різниці у розмірі пенсії наукових (науково-педагогічних) працівників державних не бюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів ІІІ-ІУ рівнів акредитації у розрахунку на одну особу. Інша частина фінансується за рахунок коштів цих підприємств, установ, організацій та закладів.

Згідно з пунктом 4 Порядку у разі ліквідації або зміни власника підприємства, установи, організації чи вищого навчального закладу ІІІ-ІУ рівнів акредитації різниця у розмірі пенсії фінансується за рахунок коштів їх правонаступників у порядку, що діяв стосовно цих підприємств, установ, організацій та закладів до моменту ліквідації або зміни власника.

Відповідно до ч.І ст. 59 Господарського кодексу України припинення діяльності суб'єкта господарювання здійснюється шляхом його реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації - за рішенням власника (власників) чи уповноважених ним органів, за рішенням інших осіб - засновників суб'єкта господарювання чи їх правонаступників, а у випадках, передбачених законами, - за рішенням, суду. Згідно ч.5 ст. 59. ГКУ у разі перетворення одного суб'єкта господарювання в інший до новоутвореного суб'єкта господарювання переходять усі майнові права і обов'язки попереднього суб'єкта господарювання.

Отже, перетворення - це спосіб реорганізації, який передбачає зміну форми власності або організаційно-правової форми юридичної особи без припинення господарської діяльності підприємства. При перетворенні одного підприємства в інше до підприємства, яке щойно виникло, переходять усі майнові права та обов'язки колишнього підприємства.

У випадках коли відбувається перетворення в процесі приватизації державного підприємства в товариство до правонаступника переходять права і обов'язки державного підприємства, що приватизується, у тому числі й обов'язок зі сплати різниці між сумою пенсії, призначеної відповідно до Закону № 1977-ХІІ, та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів.

24.11.1993 р. Розпорядженням Голови виконкому Дзержинської районної ради народних депутатів №73/13 зареєстровано Орендне підприємство «Інститут Харківпроект».

Згідно п.1.4. Статуту Орендного підприємства «Інститут Харківпроект»: «З моменту державної реєстрації орендне підприємство набуває статусу юридичної особи та стає правонаступником майнових та інших прав та обов'язків державного інституту «Харківпроект», майно якого орендоване.

Товариство з обмеженою відповідальністю «Інститут Харківпроект» засноване шляхом перетворення орендного підприємства у товариство з обмеженою відповідальність «Інститут Харківпроект» та зареєстровано Розпорядження Голови виконкому Дзержинської районної ради народних депутатів №358/9 від 22.09.1994 р. Відповідно до п.10.2. Статуту Орендного підприємства «Інститут Харківпроект»: «При переході на іншу форму господарювання з ініціативи організації орендарів новостворене підприємство є правонаступником реорганізованого підприємства».

Згідно зі Статутом Інституту він був створений органом державної влади з метою отримання прибутку та здійснював свою діяльність на основі господарського розрахунку.

Тобто був державною не бюджетною установою.

Отже, с моменту перетворення орендного підприємства в ТОВ до нього перейшли всі майнові права і обов'язки попереднього, тобто державного, а саме і обов'язок зі сплати різниці пенсії.

Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у рішенні зазначила, що аналіз ланцюгу змін форм господарювання відповідача (Державний проектний інститут по плануванню та забудові м. Харкова «Харківпроект» - Орендне підприємство «Інститут Харківпроект» - Товариство з обмеженою відповідальністю «Інститут Харківпроект») дозволяє зробити висновок, що ці перетворення відбувались на умовах правонаступництва і відповідно Товариство з обмеженою відповідальністю «Інститут Харківпроект» є правонаступником Державного проектного інституту по плануванню та забудові м. Харкова «Харківпроект». Відповідачем не надано доказів того, що на будь - якому етапі перетворень відбулася ліквідація суб'єкта господарювання.

Таким чином до відповідача перейшли зобов'язання реорганізованих підприємств.

Інститут, в якому працювали ОСОБА_1 та ОСОБА_2 був держаним не бюджетним підприємством, правонаступником якого є відповідач, тому на нього розповсюджується дія ст. 24 Закону України N 1977, та п.2 Порядку та є правові підстави для відшкодування різниці пенсій.

Згідно ч. 1 ст.72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

З врахуванням вищевикладеного, судом встановлено, що на відповідача поширюється дія ст. 24 Закону України „Про наукову і науково-технічну діяльність" та Порядку фінансування різниці між сумою пенсії, призначеної науковим (науково-педагогічним) працівникам державних не бюджетних підприємств, установ, організацій та вищих навчальних закладів ІІІ-ІУ рівнів акредитації, у відповідача наявні правові підстави для відшкодування різниці пенсій, відповідач має заборгованість з відшкодування різниці між сумою пенсії, призначеної на підставі Закону України "Про наукову та науково-технічну діяльність" та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів перед Пенсійним фондом на загальну суму 2803,84 грн.

Оскільки заборгованість на час розгляду справи відповідачем добровільно не сплачена, вона підлягає стягненню на користь позивача, а позов підлягає задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до ч. 4 ст. 94 КАС України судові витрати з відповідача не стягуються.

Керуючись ст.ст. 8-14, 41, 71, 94, 160-163, 167,186 КАС України, суд -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі міста Харкова до Товариства з обмеженою відповідальністю "Інститут Харківпроект" про стягнення суми заборгованості - задовольнити в повному обсязі.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Інститут Харківпроект" (61166, м. Харків, пр. Леніна,38, код ЄДРПОУ 02497996) на користь Управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі міста Харкова (61166, м. Харків, пр. Леніна, 40, р/р 256073012098 в АТ "Державний ощадний банк України" в Харківській області, МФО 351823, код ЄДРПОУ 22655247) заборгованості з відшкодування різниці між сумою пенсії, призначеної на підставі Закону України "Про наукову та науково-технічну діяльність" та сумою пенсії, обчисленої відповідно до інших законодавчих актів, на користь Управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі міста Харкова в розмірі 2803,84 грн. (дві тисячі вісімсот три гривні 84 копійки).

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя Мар'єнко Л.М.