ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 вересня 2014 року м. ПолтаваСправа № 816/3560/14
Суддя Полтавського окружного адміністративного суду Супрун Є.Б., розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом Управління Пенсійного фонду України Київського району в м. Полтаві до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення боргу за страховими внесками, -
В С Т А Н О В И В:
08 вересня 2014 року Управління Пенсійного фонду України Київського району в м.Полтаві звернулося до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення боргу за страховими внесками за 2003 рік, фінансовими санкціями та пенею у розмірі 76,04 грн.
В обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що в порушення вимог законодавства відповідач не сплачує страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у зв'язку з чим виникла заборгованість, яка підлягає стягненню в судовому порядку.
Позивач явку уповноваженого представника у судове засідання не забезпечив, надіслав клопотання про розгляд справи за його відсутності.
Ухвалу про відкриття провадження в адміністративній справі, направлену відповідачу за адресою його державної реєстрації, повернуто на адресу суду з відміткою "Адресат не проживає".
Відповідно до частини одинадцятої статті 35 Кодексу адміністративного судочинства України у разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином.
Згідно з частиною 6 статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених даною статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Суд, дослідивши наявні в матеріалах справи письмові докази, дійшов до наступних висновків.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування визначено Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-IV (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, далі - Закон № 1058-IV).
Порядок нарахування, обчислення та сплати страхових внесків передбачено ст.ст. 19, 20 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійні страхування" та розділом 5 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженою постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 №21-1 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.01.2004 за №64/8663 (далі Інструкція 21-1).
Згідно зі ст. 19 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійні страхування" страхові внески до солідарної системи нараховуються на суми фактичних витрат на оплату праці працівників, що включає витрати на виплату основної та додаткової заробітної плати та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, у тому числі в натуральній формі, які визначаються згідно з нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до Закону України "Про оплату праці", виплату винагороди фізичним особам за виконання робіт (послуг) за угодами цивільно-правового характеру, що підлягають обкладенню податком на доходи фізичних осіб, а також на суми оплати перших 5-ти днів тимчасової непрацездатності, яка здійснюється за рахунок коштів роботодавця, та допомоги по тимчасовій непрацездатності.
Відповідно до частини 6 ст. 19 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійні страхування" страхові внески нараховуються на суми фактичних витрат на оплату праці (грошового забезпечення) працівників, незалежно від джерел їх фінансування, форми, порядку, місця виплати та використання, а також незалежно від того, чи були зазначені суми фактично виплачені після їх нарахування до сплати.
Розмір страхових внесків встановлений Законом України "Про збір на обов'язкове держави пенсійне страхування" та розділом 4 Інструкції 21-1, а саме - 33,2% від фонду оплати праці.
Відповідно до частини 6 ст. 20 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійні страхування" страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду.
Частиною 12 ст. 20 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" встановлено, що страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану страхувальника.
Згідно з частиною 1 статті 106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійні страхування", яка була чинною на момент виникнення заборгованості у відповідача, у разі виявлення своєчасно не сплачених сум страхових внесків страхувальники зобов'язані самостійно обчислити ці внески і сплатити їх з нарахуванням пені в порядку і розмірах, визначених цією статтею.
Суми страхових внесків своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені статтею 20 цього Закону, в тому числі обчислені територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених частиною третьою статті 20 цього Закону, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій (ч. 2 ст. 106 Закону).
Відповідно до пункту 2 часини 9 ст. 106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійні страхування", яка була чинною на момент виникнення заборгованості у відповідача, за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, накладається штраф в розмірі 10% своєчасно не сплачених зазначених сум.
Одночасно на суми своєчасно не сплачених (не перерахованих) страхових внесків і фінансових санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1% зазначених сум коштів, розрахована за кожний день простроченого платежу.
З наданого суду розрахунку суми боргу встановлено, що відповідачу нараховано страхових внесків за 2003 рік на загальну суму 56,32 грн. та фінансових санкцій на загальну суму 19,72 грн. (а.с. 4). Отже, загальна сума боргу становить 76,04 грн.
Частиною 15 статті 106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що строк давності щодо стягнення недоїмки, пені та штрафів не застосовується.
З огляду на викладене та враховуючи те, що відповідач має непогашену заборгованість зі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за 2003 рік в розмірі 76,04 грн., що підтверджується матеріалами справи, суд приходить до висновку про доведеність позовних вимог, у зв'язку з чим позов підлягає задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись статтями 7-11, 71, 128, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов задовольнити.
Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1; ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь Управління Пенсійного фонду України Київського району в м. Полтаві (ідентифікаційний код 22529729) заборгованість за страховими внесками на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування в сумі 76 (сімдесят шість) грн. 04 коп.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови з одночасним надісланням її копії до суду апеляційної інстанції.
Суддя Є.Б. Супрун