ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"01" жовтня 2014 р. Справа № 809/2494/14
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Біньковської Н.В.
при секретарі судового засідання Хоми О.В.
за участю:
представника позивача - Гнатюк Т.Б.
представника відповідача - Трояна В.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Уніплит" до управління Пенсійного фонду України в Долинському районі Івано-Франківської області про визнання протиправними та скасування рішень за № 58, за № 59, за № 60 від 16.07.2014 року, -
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Уніплит" звернулося до суду з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в Долинському районі Івано-Франківської області про визнання протиправними та скасування рішень за № 58, за № 59, за № 60 від 16.07.2014 року.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач в порушення вимог Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" протиправно оскаржуваними рішеннями нарахував позивачу пеню в загальному розмірі 132376,56 грн.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала в повному обсязі, з підстав зазначених в позовній заяві. Суду пояснила, що рішення за № 58, за № 59, за № 60 від 16.07.2014 року прийняті відповідачем керуючись пунктом 2 частини 9 статті 106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", яка не діяла на час прийняття оскаржуваних рішень. Просила позов задовольнити повністю.
Представник відповідача проти заявленого позову заперечив, суду пояснив, що оскаржувані рішення є правомірними, винесені на підставі, у спосіб та у межах повноважень визначених законодавством України у зв'язку з несвоєчасною сплатою позивачем фінансових санкцій. В задоволенні позову просив відмовити.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши письмові докази, суд прийшов до переконання, що в задоволенні позову слід відмовити з наступних підстав.
Судом встановлено, що ТОВ "Уніплит" зареєстроване як юридична особа та являється страхувальником згідно частини 1 статті 14 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та у відповідності до частини 1 статті 15 вказаного Закону є платником страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
В судовому засіданні встановлено, що за несвоєчасну сплату ТОВ "Уніплит" страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування управління Пенсійного фонду України в Долинському районі Івано-Франківської області застосувало до позивача фінансові санкції та нарахувало пеню відповідно до рішень про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду за № 482 від 22.03.2010 року на загальну суму 6945,38 грн. в тому числі штраф в розмірі 2553,45 грн. та пеня в розмірі 4391,93 грн. за період з 21.09.2009 року по 12.03.2010 року (а.с.31), за № 485 від 22.03.2010 року на загальну суму 6799,98 грн. в тому числі штраф в розмірі 3399,96 грн. та пеня в розмірі 3400,02 грн. за період з 20.10.2009 року по 16.03.2010 року (а.с.33), за № 486 від 22.03.2010 року на загальну суму 6906,88 грн. в тому числі штраф в розмірі 2277,50 грн. та пеня в розмірі 4629,38 грн. за період з 20.08.2009 року по 12.03.2010 року (а.с.32), за № 895 від 20.05.2010 року на загальну суму 53422,80 грн. в тому числі штраф в розмірі 41949,79 грн. та пеня в розмірі 11473,01 грн. за період з 20.04.2010 року по 19.05.2010 року (а.с.35), за № 1250 від 26.05.2010 року на загальну суму 3128,28 грн. в тому числі штраф в розмірі 2605,93 грн. та пеня в розмірі 522,35 грн. за період з 20.04.2010 року по 19.05.2010 року (а.с.36), за № 1691 від 21.06.2010 року на загальну суму 47501,77 грн. в тому числі штраф в розмірі 42217,28 грн. та пеня в розмірі 5284,49 грн. за період з 03.06.2010 року по 18.06.2010 року (а.с.34).
Позивач скористався правом оскарження вищезазначених рішень в судовому порядку (а.с.38-41). Позовні вимоги ТОВ "Уніплит" про визнання протиправними та скасування рішень управління Пенсійного фонду України в Долинському районі Івано-Франківської області, зокрема рішень за № 482 від 22.03.2010 року, за № 485 від 22.03.2010 року, за № 486 від 22.03.2010 року (адміністративна справа № 2а-3203/10/0970), за № 895 від 20.05.2010 року (адміністративна справа № 2а-3182/10/0970), за № 1250 від 26.05.2010 року (адміністративна справа № 2а-3181/10/0970), за № 1691 від 21.06.2010 року (адміністративна справа № 2а-3183/10/0970), залишені без розгляду 13.09.2010 року та 10.09.2010 року відповідно.
Судом встановлено, що заборгованість зі сплати фінансових санкцій та пені згідно вищевказаних рішень погашена позивачем в березні-квітні 2014 року, що підтверджується платіжними дорученнями за № 23311 від 21.03.2014 року (а.с.7) та за № 23401 від 08.04.2014 року (а.с.8).
Управління Пенсійного фонду України в Долинському районі Івано-Франківської області нарахувало ТОВ "Уніплит" пеню за порушення позивачем строків сплати фінансових санкцій відповідно до рішень про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду за № 58 від 16.07.2014 року в сумі 58998,48 грн. за період з 08.07.2010 року по 21.03.2014 року (а.с.11), за № 59 від 16.07.2014 року в сумі 11844,28 грн. за період з 12.04.2010 року по 21.03.2014 року (а.с.10), за № 60 від 16.07.2014 року за період з 10.06.2010 року по 21.03.2014 року (а.с.9).
Відповідно до статті 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відповідно до частини 2 статті 17 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" страхувальники зобов'язані нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески.
Згідно вимог частини 6 статті 19 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" страхові внески нараховуються на суми, зазначені в частинах 1 та 2 цієї статті, незалежно від джерел їх фінансування, форми, порядку, місця виплати та використання, а також незалежно від того, чи були зазначені суми фактично виплачені після їх нарахування до сплати.
Згідно частини 6 статті 20 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду.
Відповідно до частини 12 статті 20 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків.
Відповідно до частини 2 статті 106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" суми страхових внесків своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені статтею 20 цього Закону вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків (недоїмка) і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій.
Згідно пункту 10 статті 20 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про сплату страхових внесків, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.
За приписами пункту 2 частини 9 статті 106 коментованого Закону (в редакції до 01.01.2011 року) виконавчі органи Пенсійного фонду застосовують до страхувальників такі фінансові санкції, зокрема за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, накладається штраф залежно від строку затримки платежу в розмірі: 10 відсотків своєчасно не сплачених зазначених сум - у разі затримки їх сплати у строк до 30 календарних днів включно; 20 відсотків зазначених сум - у разі затримки їх сплати у строк до 90 календарних днів включно; 50 відсотків зазначених сум - у разі затримки їх сплати понад 90 календарних днів. Одночасно на суми своєчасно не сплачених (не перерахованих) страхових внесків і фінансових санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу.
Відповідно до частини 12 статті 106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" нарахування пені, передбаченої частинами дев'ятою і десятою цієї статті, починається з першого календарного дня, що настає за днем настання строку відповідного платежу, до дня його фактичної сплати страхувальником, або з першого календарного дня, що настає за днем закінчення строку перерахування (зарахування) відповідних сум, до дня їх фактичного перерахування (зарахування) банками та організаціями, які здійснюють виплату і доставку пенсій.
01.01.2011 року набрав чинності Закон України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Пунктом 10 Прикінцевих та Перехідних положень Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визнано такими, що втратили чинність частини 1-9 статті 106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Згідно абзацу 5 пункту 7 Прикінцевих та Перехідних положень Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", а також пункту 8.1 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 року за № 21-1 із змінами, стягнення заборгованості із сплати внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі страхових внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, здійснюється відповідно до законодавства, що діяло на момент виникнення такої заборгованості, або застосування штрафних санкцій.
Пунктом 7 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено вчинення органами Пенсійного фонду стягнення заборгованості із сплати страхових внесків та штрафних санкцій відповідно до законодавства, що діяло на момент їх виникнення, тобто в порядку статті 106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Згідно пункту 9.7. Інструкції оскарження рішення органу Пенсійного фонду про накладення штрафів зупиняє строки їх сплати до винесення вищим органом Пенсійного фонду або судом рішення у справі. Строки сплати фінансових санкцій також призупиняються до винесення судом рішення в разі оскарження страхувальником вимоги про сплату недоїмки, якщо накладення штрафу пов'язано з її виникненням або несвоєчасною сплатою. У разі винесення судом або вищим органом Пенсійного фонду рішення на користь Пенсійного фонду строки сплати штрафу поновлюються з моменту їх припинення.
Пунктом 10.1. Інструкції встановлено, що на суми простроченої заборгованості зі сплати страхових внесків (недоїмки) та своєчасно не сплачені (не перераховані) фінансові санкції нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.
У разі виявлення своєчасно не сплачених сум страхових внесків страхувальники зобов'язані самостійно обчислити ці внески і сплатити їх з нарахуванням пені в порядку та розмірах, визначених цим пунктом.
Нарахування пені починається з першого календарного дня, що настає за днем настання строку сплати відповідного платежу, до дня його фактичної сплати страхувальником включно.
Документами, які є підставою для нарахування пені, є:
документи, що підтверджують суму страхових внесків, фінансових санкцій та строк їх сплати, - Розрахунок суми страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з позитивною сумою; звіт про суми нарахованої заробітної плати (грошового забезпечення, доходу) застрахованих осіб та суми нарахованих внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до органів Пенсійного фонду України з позитивною сумою; звіт про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованих внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до органів Пенсійного фонду України з позитивною сумою; вимога про донараховані суми страхових внесків за актами перевірок та узгоджене рішення про застосовані фінансові санкції (штрафи); рішення суду;
документи, що підтверджують суму та дату погашення недоїмки за страховими внесками та боргу за фінансовими санкціями, - виписки з рахунків у вигляді електронного реєстру розрахункових документів; корінець прибуткового документа про приймання установою банку платежів готівкою; договорів про розстрочення (відстрочення) страхових внесків; Розрахунок суми страхових внесків з від'ємною сумою; звіт про суми нарахованої заробітної плати (грошового забезпечення, доходу) застрахованих осіб та суми нарахованих внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з від'ємною сумою; звіт про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованих внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з від'ємною сумою; рішення про виключення з Державного реєстру підприємств та організацій України; свідоцтво про смерть фізичної особи.
Відповідно пункту 10.4. Інструкції нарахування пені проводиться органами Пенсійного фонду.
Згідно частини 13 статті 106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" про нарахування пені та накладення штрафів, передбачених частинами 9 і 10 цієї статті, посадові особи виконавчих органів Пенсійного фонду в порядку, встановленому правлінням Пенсійного фонду, виносять рішення. Суми пені та штрафів, передбачених частинами 9 і 10 цієї статті, підлягають сплаті страхувальником, банком чи організацією, яка здійснює виплату і доставку пенсій, протягом 10 робочих днів з дня одержання відповідного рішення.
Суд зазначає, що на період оскарження позивачем рішень органу Пенсійного фонду строк сплати фінансових санкцій та пені було зупинено до винесення судом рішення у справі. З врахуванням того, що 10.09.2010 року та 13.09.2010 року позовні заяви ТОВ "Уніплит" залишені судом без розгляду - строк сплати штрафу та пені поновлено з моменту їх припинення, проте заборгованість зі сплати фінансових санкцій та пені за цими рішеннями погашена позивачем лише в березні-квітні 2014 року.
У зв'язку з несвоєчасною сплатою фінансових санкцій за рішеннями № 482 від 22.03.2010 року, № 485 від 22.03.2010 року, № 486 від 22.03.2010 року, № 895 від 20.05.2010 року, № 1250 від 26.05.2010 року, № 1691 від 21.06.2010 року, управлінням Пенсійного фонду України в Долинському районі Івано-Франківської області нараховано позивачу пеню у розмірі 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу згідно рішень за № 58 від 16.07.2014 року в сумі 58998,48 грн. за період з 08.07.2010 року по 21.03.2014 року, за № 59 від 16.07.2014 року в сумі 11844,28 грн. за період з 12.04.2010 року по 21.03.2014 року, за № 60 від 16.07.2014 року за період з 10.06.2010 року по 21.03.2014 року.
На підставі аналізу норм законодавства та наданих доказів, суд приходить до переконання про правомірність винесених управлінням Пенсійного фонду України в Долинському районі Івано-Франківської області рішень про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду за № 58 від 16.07.2014 року в сумі 58998,48 грн., за № 59 від 16.07.2014 року в сумі 11844,28 грн., за № 60 від 16.07.2014 року.
Враховуючи вищевикладене, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги є необґрунтованими та безпідставними, а відтак в задоволенні даного адміністративного позову слід відмовити.
Стосовно судових витрат, то відповідно до частини 2 статті 4 Закону України "Про судовий збір" за подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру ставки судового збору встановлюються в розмірі 2 відсотки розміру майнових вимог, але не менше 1,5 розміру мінімальної заробітної плати та не більше 4 розмірів мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду. Частиною 3 статті 4 Закону України "Про судовий збір" передбачено, що під час подання адміністративного позову майнового характеру сплачується 10 відсотків розміру ставки судового збору. Решта суми судового збору стягується з позивача або відповідача пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимоги. Враховуючи, що судом відмовлено в задоволенні позову, з позивача підлягає стягненню на користь Державного бюджету України 820,53 грн. судового збору.
На підставі статті 124 Конституції України, керуючись статтями 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити.
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "Уніплит" (вулиця Заводська, будинок 4, селище міського типу Вигода, Долинський район, Івано-Франківська область, 77552, ідентифікаційний код 30905968) на користь Державного бюджету України 820 (вісімсот двадцять) гривень 53 копійки судового збору.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Постанова набирає законної сили в порядку та строки встановлені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Біньковська Н.В.
Постанова складена в повному обсязі 06.10.2014 року.