ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 серпня 2014 року
Справа № 808/4629/14
м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Горобцової Я.В., розглянувши у місті Запоріжжі у порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовом Державної фінансової інспекції в Запорізькій області
до Державного підприємства «Державний науково-дослідний та проектний інститут титану»
про зобов’язання вчинити певні дії, -
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
18 липня 2014 року до Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Державної фінансової інспекції в Запорізькій області (далі – позивач або ДФІ в Запорізькій області) до Державного підприємства «Державний науково-дослідний та проектний інститут титану» (далі – відповідач або ДП «ДНДП Інститут титану»), в якому позивач просить зобов’язати останнього в повному обсязі виконати п. 6 вимоги від 09.01.2014 №001-14/0015.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що ДП «ДНДП Інститут титану» в порушення ст. 75 Господарського кодексу України від 16.01.2003 №436-IV здійснено витрати, які не пов’язані з функціонуваннями установ та не передбачені фінансовим планом та колективним договором ДП «ДНДП Інститут титану» на 2012-2013 роки за період з 01.07.2012 по 31.10.2013 на загальну суму 51 988,05 грн., а саме: відповідно до договорів про відшкодування витрат на утримання поліклініки, укладених з ДП «ЗТМК», ДП «ДНДП Інститут титану» перераховано кошти на рахунок ДП «ЗТМК» згідно виставлених рахунків за відшкодування витрат на утримання поліклініки, яка рахується на балансі ДП «ЗТМК», що підтверджується проведено зустрічною звіркою в ДП «ЗТМК». Крім того, згідно фінансових планів ДП «ДНДП Інститут титану» за 2012, 2013 роки, благодійна допомога не передбачена.
Заперечуючи проти позовних вимог з підстав, викладених в письмових запереченнях, відповідач зазначив, що на виконання п. 6 вимоги ДФІ в Запорізькій області від 09.01.2014 №001-14/0015 ДП «ДНДП Інститут титану» направлено до ДП «ЗТМК» лист-вимогу від 17.01.2014 №32 щодо погашення суми у розмірі 51 988,05 грн. у добровільному порядку. Листом від 30.01.2014 №ВК/02-398 ДП «ЗТМК» відмовило відповідачу у добровільному погашенні суми у розмірі 51 988,05 грн. враховуючи таку відмову ДП «ДНДП Інститут титану» подано позовну заяву до Господарського суду Запорізької області від 14.02.2014 №149 про визнання недійсними договорів про відшкодування витрат на утримання поліклініки від 01.02.2013 №109, 110, від 01.01.2012 №03.01-12 ПСЛ/94, від 03.01.2012 №04.01.-12 №ПСЛ/195 та стягнення 51 988,05 грн. на підставі чого ухвалою Господарського суду Запорізької області від 03.06.2014 відкрито провадження №18/56/14. Однак, у зв’язку з незавершеною реорганізацією ДП «ЗТМК» в ТОВ «ЗТМК» провадження по даній справі зупинено до остаточного завершення процесу реорганізації ДП «ЗТМК», заміни однієї з сторін - Державного підприємства «Запорізький титано-магнієвий комбінат» його правонаступником - Товариством з обмеженою відповідальністю «Запорізький титано-магнієвий комбінат» та внесення відповідних відомостей у Єдиний державний реєстр юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців відповідно до ухвали Господарського суду Запорізької області від 10.07.2014. Таким чином, ДП «ДНДП Інститут титану» вжило всіх необхідних заходів для виконання обов’язкових вимог щодо усунення виявлених порушень від 09.01.2014 №001-14/0015, а відтак позовні вимоги ДФІ в Запорізькій області є безпідставними та такими, що не підлягають задоволенню.
Ухвалою Запорізького окружного адміністративного суду від 21 липня 2014 року відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду.
Представник позивача у судове засідання не прибув. 11 серпня 2014 року через службу діловодства суду подав клопотання, в якому він просить суд розглянути справу без участі представника ДФІ в Запорізькій області в порядку письмового провадження. Позовні вимоги підтримує в повному обсязі.
Представник відповідача у судове засідання не прибув. 11 серпня 2014 року через службу діловодства суду подав клопотання, в якому він просить суд розглянути справу без участі представника відповідача.
Відповідно до ч. 4 ст. 122 Кодексу адміністративного судочинства України особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
За таких обстави суд приходить до висновку, що є можливим розглянути адміністративну справу у порядку письмового провадження без участі представників сторін на підставі матеріалів, які містяться в адміністративній справі.
Відповідно ч. 1 ст. 41 КАС України суд під час судового розгляду адміністративної справи здійснює повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу. У разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд –
ВСТАНОВИВ:
Відповідно до Свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи Серії А01 №526100 Державне підприємство «Державний науково-дослідний та проектний інститут титану» зареєстровано 22.12.1999 Виконавчим комітетом Запорізької міської ради за адресою: 69600, Запорізька область, місто Запоріжжя, вулиця Теплична, будинок 18, ідентифікаційний код 00194731.
На підставі п. 2.8. Плану контрольно-ревізійної роботи Держфінінспекції України на IV квартал 2013 року Запорізькою об’єднаною державною фінансовою інспекцією проведено планову ревізію фінансово-господарської діяльності Державного підприємства «Державний науково-дослідний та проектний інститут титану» за період з 01.07.2012 по 31.10.2013. За результатами перевірки складено вимогу від 09.01.2014 №001-14/0015.
З матеріалів справи вбачається, що ДФІ в Запорізькій області вимагає ДП «ДНДП Інститут титану» виконати п. 6 вимоги від 09.01.2014 №001-14/0015, зокрема, розірвати договори про відшкодування витрат на утримання поліклініки, яка рахується на балансі ДП «ЗТМК»; відобразити дебіторську заборгованість за ДП «ЗТМК», щодо якого здійснено безпідставні витрати та стягнути з ДП «ЗТМК» кошти у сумі 51 988,05 грн. за утримання поліклініки.
Зазначене вище позивач обґрунтовує тим, що в порушення ст.. 75 Господарського кодексу України від 16.01.2003 №436- IVздійснено витрати, які не пов’язані з функціонуваннями установи та не передбачені Колективним договором ДП «ДНДП Інститут титану» на 2012-2013 роки за період з 01.07.2012 по 31.10.2013 на суму 51 988,05 грн. а саме: відповідно до договорів про відшкодування витрат на утримання поліклініки, укладених з ДП «ЗТМК», ДП «ДНДП Інститут титану» перераховано кошти на рахунок ДП «ЗТМК» згідно виставлених рахунків за відшкодування витрат на утримання поліклініки, яка рахується на балансі ДП «ЗТМК», що підтверджено проведеною зустрічною звіркою в ДП «ЗТКМ».
17.01.2014 відповідачем на адресу ДП «ЗТКМ» направлено Лист від 17.01.2014 №32, в якому, на обов’язкове виконання вимог щодо усунення порушень виявлених ревізією від 09.01.2014 №001-14-0015, ДП «ДНДП Інститут титану» просить повернути ДП «ЗТКМ» безпідставно перераховані кошти у сумі 51 988,05 грн. на його рахунок (а.с.13).
20.01.2014 відповідачем на адресу ДФІ в Запорізькій області направлено Лист щодо надання інформації від 20.01.2014 №35, в якому зазначено, що стосовно порушення щодо здійснення витрат, які не пов’язані з функціями установи та не передбачені Колективним договором ДП «ДНДП Інститут титану» у сумі 51 988,05 грн., було направлено до ДП «ЗТМК» звернення щодо погашення вищезазначеної суми у добровільному досудовому порядку (а.с.16).
30.01.2014 у відповідь на Лист від 17.01.2014 №32 ДП «ЗТКМ» надано відповідь, в якій зазначено, що витрати в сумі 51 988,05 грн. зроблені ДП «ДНДП Інститут титану» відповідно до укладених з ДП «ЗТМК» договорів та чинного законодавства України. Таким чином, правових підстав для повернення сплачених коштів не вбачає (а.с.14).
14.02.2014 ДП «ДНДП Інститут титану» на адресу ДФІ в Запорізькій області направлено відповідь від 14.02.2014 №151, в якій зазначено, що до ДП «ЗТМК» направлено звернення щодо погашення суми у розмірі 51 988,05 грн. у добровільному досудовому порядку. У зв’язку із відмовою ДП «ЗТМК», ДП «ДНДП Інститут титану» направлено документи до Господарського суду Запорізької області (а.с.12).
21.03.2014 ДП «ДНДП Інститут титану» на адресу ДФІ в Запорізькій області направлено відповідь від 21.03.2014 №258, в якій зазначено, що стягнення витрат, які не пов’язані з функціями установи та не передбачені Колективним договором ДП «ДНДП Інститут титану» у сумі 51 988,05 грн. проводиться в судовому порядку (лист вих. 151 від 14.02.2014) (а.с.11).
30.04.2014 ДП «ДНДП Інститут титану» на адресу ДФІ в Запорізькій області направлено відповідь від 30.04.2014 №343, в якій зазначено, що стягнення витрат, які не пов’язані з функціями установи та не передбачені Колективним договором ДП «ДНДП Інститут титану» у сумі 51 988,05 грн. проводиться в судовому порядку (лист вих. 151 від 14.02.2014) (а.с.10).
11.06.2014 ДП «ДНДП Інститут титану» на адресу ДФІ в Запорізькій області направлено Лист щодо надання інформації від 11.06.2014 №423, яким надає інформацію та документальне підтвердження усунення порушень виявлених ревізією фінансово-господарської діяльності ДП «ДНДП Інститут титану» (ухвалу про порушення провадження у справі) (а.с.8).
Надаючи правову оцінку спірним відносинам, що виникли між сторонами у справі, суд виходить з наступного.
Головними завданнями органу державного фінансового контролю відповідно до статті 2 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» є: здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяттям зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності у міністерствах та інших органах виконавчої влади, державних фондах, фондах загальнообов'язкового державного соціального страхування, бюджетних установах і суб'єктах господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах, в установах та організаціях, які отримують (отримували у періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів, державних фондів та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), за дотриманням законодавства на всіх стадіях бюджетного процесу щодо державного і місцевих бюджетів, дотриманням законодавства про державні закупівлі, діяльністю суб'єктів господарської діяльності незалежно від форми власності, які не віднесені законодавством до підконтрольних установ, за рішенням суду, винесеним на підставі подання прокурора або слідчого для забезпечення розслідування кримінальної справи.
Державний фінансовий контроль забезпечується органом державного фінансового контролю через проведення державного фінансового аудиту, перевірки державних закупівель та інспектування.
Порядок проведення інспектування державною фінансовою інспекцією, її територіальними органами затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 20 квітня 2006 року № 550 із відповідними змінами та доповненнями.
Відповідно до ст.15 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» від 26.01.1993 № 2939-ХІІ законні вимоги службових осіб органу державного фінансового контролю є обов'язковими для виконання службовими особами об'єктів, що контролюються.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджується, що відповідачем неодноразово вживались заходи спрямовані на усунення порушень п. 6 вимоги від 09.01.2014 №001-14/0015, у зв’язку з чим суд приходить до висновку про необґрунтованість заявлених позовних вимог. Відтак, у задоволенні позову слід відмовити.
З пункту 10 статті 10 Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні» вбачається, що до прав державної контрольно-ревізійної служби належить право звертатися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства з питань збереження і використання активів.
Судом встановлено, що ДП «ДНДП Інститут титану» здійснено всі дії, щодо забезпечення виконання вимог щодо усунення виявлених ревізією порушень, які відображені в п. 6 вимоги від 09.01.2014 №001-14/0015.
Форма звернення у вигляді зобов’язання вчинити певні дії передбачає, як підставу для задоволення позовних вимог, наявності з боку відповідача бездіяльності або неправомірне вчинення дій. Позивачем не наведені, а судом не встановлені такі факти з боку ДП «ДНДП Інститут титану» не момент звернення позивача до суду.
Отже, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві вимоги позивача є такими, що не підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 69-71, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні позову Державній фінансовій інспекції в Запорізькій області - відмовити.
Постанова набирає законної сили відповідно до частини першої статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України.
Суддя Я.В. Горобцова