Постанова № 40866510, 10.10.2014, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.10.2014
Номер справи
803/2094/14
Номер документу
40866510
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 жовтня 2014 року Справа № 803/2094/14

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Сороки Ю.Ю.,

при секретарі судового засідання Шепталовій А.П.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за поданням Луцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Волинській області до Державного підприємства "Луцький комбінат хлібопродуктів №2" про зупинення видаткових операцій на рахунках,

ВСТАНОВИВ:

Луцька об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Волинській області звернулася з поданням до Державного підприємства "Луцький комбінат хлібопродуктів №2" про зупинення видаткових операцій на рахунках.

Подання обґрунтоване тим, що рішенням заступника начальника Луцької ОДПІ №3 від 05 січня 2014 року про опис майна у податкову заставу, здійснено опис майна, що перебуває у власності Державного підприємства "Луцький комбінат хлібопродуктів №2" у податкову заставу.

На виконання зазначеного рішення працівниками Луцької ОДПІ 08 жовтня 2014 року було здійснено виїзд за юридичною адресою Державного підприємства "Луцький комбінат хлібопродуктів №2" з метою опису майна у податкову заставу, проте, охоронцем підприємства було повідомлено про відсутність посадових осіб ДП "Луцький комбінат хлібопродуктів №2", у зв'язку з чим, податковому керуючому було відмовлено у допуску на територію підприємства з метою опису майна у податкову заставу.

Згідно пункту 89.4 статті 89 Податкового кодексу України у разі якщо платник податків не допускає податкового керуючого для здійснення опису майна такого платника податків у податкову заставу та/або не подає документів, необхідних для такого опису, податковий керуючий складає акт відмови платника податків від опису майна у податкову заставу.

Контролюючий орган звертається до суду щодо зупинення видаткових операцій на рахунках платника податків, заборону відчуження таким платником податків майна та зобов'язання такого платника податків допустити податкового керуючого для опису майна у податкову заставу.

На підставі викладеного, а також враховуючи відмову платника податків від допуску податкового керуючого до опису майна у податкову заставу, Луцька об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Волинській області просила суд зупинити видаткові операції на банківських рахунках Державного підприємства "Луцький комбінат хлібопродуктів №2" на загальну суму боргу 9 881 068 гривень 89 копійок.

В судове засідання представник Луцької ОДПІ не з'явився, проте, подав заяву про розгляд справи без його участі.

Державне підприємство "Луцький комбінат хлібопродуктів №2" в судове засідання представника не направило. Про неможливість забезпечити участь свого представника у судовому засіданні суд не повідомляло.

10 жовтня 2014 року через канцелярії суду ДП "Луцький комбінат хлібопродуктів №2" подані заперечення на подання Луцької ОДПІ про зупинення видаткових операцій на рахунках ДП "Луцький комбінат хлібопродуктів №2".

Вказані заперечення суд не бере до уваги, оскільки, заперечення підписані представником ДП "Луцький комбінат хлібопродуктів №2" ОСОБА_1 (а.с.18) Проте, ДП "Луцький комбінат хлібопродуктів №2" не надано суду документів, які б засвідчували повноваження ОСОБА_1 на представництво інтересів ДП "Луцький комбінат хлібопродуктів №2", в тому числі, і на підписання заперечень від імені ДП "Луцький комбінат хлібопродуктів №2".

Згідно ч.3 статті 56 КАС України представники беруть участь в адміністративному процесі на основі договору або закону.

Відповідно до частин 1-3 статті 58 КАС України повноваження представників, які беруть участь в адміністративному процесі на основі договору, на здійснення представництва в суді повинні бути підтверджені довіреністю. Оригінали довіреностей або засвідчені підписом судді копії з них приєднуються судом до справи. Повноваження законних представників підтверджуються документами, які стверджують займану ними посаду чи факт родинних, опікунських тощо відносин з особою, інтереси якої вони представляють. Засвідчені підписом судді копії цих документів приєднуються до справи. Довіреності від імені органу, підприємства, установи, організації видаються за підписом керівника або іншої уповноваженої на те законом, положенням, статутом особи і засвідчуються печаткою цього органу, підприємства, установи, організації.

Отже, з урахуванням вимог статей 56 та 58 КАС України у суду відсутні підтвердження повноважень ОСОБА_1 на участь в адміністративному процесі, в тому числі і на підписання, від імені ДП "Луцький комбінат хлібопродуктів №2", поданих суду письмових заперечень.

Згідно частини 8 статті 1833 КАС України у разі постановлення судом ухвали про відкриття провадження у справі суд приймає у триденний строк, але не пізніше ніж протягом 96 годин з моменту встановлення обставин, що зумовлюють звернення заявника до суду, постанову по суті заявлених вимог, яка підлягає негайному виконанню. Розгляд подання відбувається за участю органу доходів і зборів, що його вніс, та платника податків, стосовно якого його внесено. Неявка сторін у судове засідання не перешкоджає розгляду подання.

З урахуванням частини 8 статті 1833 КАС України суд вирішив розглянути подання без участі представників сторін.

Крім того, в судовому засіданні не здійснювалось фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу, оскільки, представники сторін в судове засідання не з'явились, а згідно частини 1 статті 41 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

З'ясувавши обставини справи та дослідивши наявні у матеріалах справи письмові докази суд вважає, що подання Луцької об'єднаної державної податкової інспекції підлягає задоволенню з огляду на наступне.

Як вбачається з наявної у матеріалах справи довідки про наявність заборгованості по платежах до бюджету, за ДП "Луцький комбінат хлібопродуктів №2" станом на 09.10.2014 року рахується податкова заборгованість в розмірі 9 881 068 гривень. (а.с.7-8)

Рішенням заступника начальника Луцької ОДПІ №3 від 05 січня 2014 року про опис майна у податкову заставу, здійснено опис майна, що перебуває у власності Державного підприємства "Луцький комбінат хлібопродуктів №2" у податкову заставу. (а.с.6)

Згідно п.89.1 статті 89 Податкового кодексу України право податкової застави виникає у разі: несплати у строки, встановлені цим Кодексом, суми грошового зобов'язання, самостійно визначеної платником податків у податковій декларації, - з дня, що настає за останнім днем зазначеного строку; несплати у строки, встановлені цим Кодексом, суми грошового зобов'язання, самостійно визначеної контролюючим органом, - з дня виникнення податкового боргу.

Відповідно до п.89.2 ст.89 ПК України з урахуванням положень цієї статті право податкової застави поширюється на будь-яке майно платника податків, яке перебуває в його власності (господарському віданні або оперативному управлінні) у день виникнення такого права і балансова вартість якого відповідає сумі податкового боргу платника податків, крім випадків, передбачених пунктом 89.5 цієї статті, а також на інше майно, на яке платник податків набуде прав власності у майбутньому.

У разі якщо балансова вартість майна, на яке поширюється податкова застава, є меншою ніж сума податкового боргу платника податків, право податкової застави поширюється на таке майно.

У разі якщо балансова вартість такого майна не визначена, його опис здійснюється за результатами оцінки, яка проводиться відповідно до Закону України "Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні".

У разі збільшення суми податкового боргу складається акт опису до суми, відповідної сумі податкового боргу платника податків, у порядку, передбаченому цією статтею.

Право податкової застави не поширюється на майно, визначене підпунктом 87.3.7 пункту 87.3 статті 87 цього Кодексу, на іпотечні активи, що належать емітенту та є забезпеченням відповідного випуску іпотечних сертифікатів з фіксованою дохідністю, на грошові доходи від цих іпотечних активів до повного виконання емітентом зобов'язань за цим випуском іпотечних сертифікатів з фіксованою дохідністю, а також на склад іпотечного покриття та грошові доходи від нього до повного виконання емітентом зобов'язань за відповідним випуском звичайних іпотечних облігацій.

Право податкової застави не застосовується, якщо загальна сума податкового боргу платника податків не перевищує двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Як передбачено п.89.3 ст.89 ПК України майно, на яке поширюється право податкової застави, оформлюється актом опису.

До акта опису включається ліквідне майно, яке можливо використати як джерело погашення податкового боргу.

Опис майна у податкову заставу здійснюється на підставі рішення керівника контролюючого органу, яке пред'являється платнику податків, що має податковий борг.

Акт опису майна, на яке поширюється право податкової застави, складається податковим керуючим у порядку та за формою, що затверджені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.

Відмова платника податків від підписання акта опису майна, на яке поширюється право податкової застави, не звільняє такого платника податків від поширення права податкової застави на описане майно. У такому випадку опис здійснюється у присутності не менш як двох понятих.

Згідно п.89.4 ст.89 ПК України у разі якщо платник податків не допускає податкового керуючого для здійснення опису майна такого платника податків у податкову заставу та/або не подає документів, необхідних для такого опису, податковий керуючий складає акт відмови платника податків від опису майна у податкову заставу.

Контролюючий орган звертається до суду щодо зупинення видаткових операцій на рахунках платника податків, заборону відчуження таким платником податків майна та зобов'язання такого платника податків допустити податкового керуючого для опису майна у податкову заставу.

Як вбачається з наявного в матеріалах справи акту відмови від допуску посадових осіб від опису майна у податкову заставу від 08.10.2014 року №446/25, податковому керуючому Луцької ОДПІ 08.10.2014 року було відмовлено в допуску до обстеження приміщення з метою опису активів ДП "Луцький комбінат хлібопродуктів №2" на які поширюється право податкової застави. (а.с.9)

Отже, враховуючи рішення заступника начальника Луцької ОДПІ №3 від 05 січня 2014 року про опис майна Державного підприємства "Луцький комбінат хлібопродуктів №2" у податкову заставу, враховуючи наявність у Державного підприємства "Луцький комбінат хлібопродуктів №2" податкової заборгованості в розмірі 9 881 068 гривень 89 копійок, а також відмову від допуску податкового керуючого для здійснення опису майна Державного підприємства "Луцький комбінат хлібопродуктів №2" у податкову заставу суд вважає, що згідно п.89.4 ст.89 ПК України існують підстави для зупинення видаткових операцій на рахунках платника податків, а відтак подання Луцької ОДПІ є підставним і підлягає до задоволення.

Відповідно до ч.8 статті 1833 КАС України у разі постановлення судом ухвали про відкриття провадження у справі суд приймає у триденний строк, але не пізніше ніж протягом 96 годин з моменту встановлення обставин, що зумовлюють звернення заявника до суду, постанову по суті заявлених вимог, яка підлягає негайному виконанню.

Згідно частини 2 статті 256 КАС України суд, який прийняв постанову, за заявою осіб, які беруть участь у справі, або з власної ініціативи може ухвалою в порядку письмового провадження або зазначаючи про це в постанові звернути до негайного виконання постанову прийняту у справах, визначених статтею 1833 цього Кодексу.

У зв'язку з чим, на підставі статей 1833 та 254 КАС України, суд звертає постанову про зупинення видаткових операцій на банківських рахунках Державного підприємства "Луцький комбінат хлібопродуктів №2" на загальну суму боргу 9 881 068 гривень 89 копійок, до негайного виконання.

Керуючись частиною 3 статті 160, статтями 162, 163, 183-3, 256 Кодексу адміністративного судочинства України та на підставі Податкового кодексу України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Подання задовольнити повністю.

Зупинити видаткові операції на банківських рахунках Державного підприємства "Луцький комбінат хлібопродуктів №2" (45650, Волинська область, Луцький район, с. Рованці, вул. Промислова,4, код ЄДРПОУ 00953065) на загальну суму боргу 9 881 068 (дев'ять мільйонів вісімсот вісімдесят одна тисяча шістдесят вісім) гривень 89 копійок.

Постанову звернути до негайного виконання.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, повний текст якої буде виготовлено 15 жовтня 2014 року. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.

Суддя Ю.Ю. Сорока