Провадження № 2/522/6960/14
Справа № 522/11850/14-ц
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
(ЗАОЧНЕ)
08.10.2014 року, Приморський районний суд м. Одеси, у складі:
головуючого судді - Турецького О.С.,
при секретарі - Гасуляк С.Г.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні, в залі Приморського районного суду м. Одеси, цивільну справу за позовом Одеської міської ради до ОСОБА_1 про приведення об'єкту у первісний стан та звільнення самовільно захопленої земельної ділянки, -
В С Т А Н О В И В:
Представник Одеської міської ради звернувся до Приморського районного суду м. Одеси з вказаним вище позовом, в якому просив суд зобов'язати ОСОБА_1, власними силами і за рахунок власних коштів привести реконструйовану квартиру АДРЕСА_1 у відповідності до технічної документації, звільнити самовільно захоплену земельну ділянку шляхом знесення самочинно добудованої прибудови до квартири, звільнити самовільно зайняте нею приміщення сараю та власними силами і за рахунок власних коштів привести його у первинний стан.
В обґрунтування заявлених вимог, представник позивача зазначив наступне.
Згідно листа Приморської районної адміністрації Одеської міської ради від 11.02.2014 р., Одеській міській раді стало відомо про самовільну реконструкцію квартири АДРЕСА_1, яка належить гр. ОСОБА_1
Мірою реагування на вчинені дії було винесення приписів КП «ЖКС «Порто-Франківський» від 21.12.2013 р. та 27.12.2013 р. з вимогою зупинити ремонтно-будівельні роботи з реконструкції зазначеної квартири та надати проектно-дозвільну документацію, проте зазначені у приписах вимоги виконані не були.
На підставі проведеної перевірки та зібраних матеріалів, Приморською районною адміністрацією Одеської міської ради було прийнято розпорядження № 27 від 25.01.2014 року «Про приведення самовільно реконструйованої квартири АДРЕСА_1, в первинний стан», яке в добровільному порядку гр. ОСОБА_1 виконано не було.
В судове засідання відповідач не з'явився, про час, дату та місце розгляду справи був належним чином повідомлений (ч. 5 ст. 74 ЦПК України), про причини неявки суд не повідомив, заяви про розгляд справи в його відсутність та заперечень на позов до суду не надав.
Представник позивача, до суду, до судового засідання, надав заяву, в якій просив розглядати справу за його відсутністю заочно, викладене в позовній заяві підтримує в повному обсязі.
Згідно ч. 2 ст. 158 ЦПК України, особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності.
Відповідно до ст. 224 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання відповідача, який належним чином повідомлений і від якого не надійшло заяви про розгляд справи за його відсутності або якщо повідомлені ним причини неявки визнанні неповажними, суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів, якщо позивач не заперечує проти такого вирішення справи.
Частиною 2 ст. 197 ЦПК України закріплено, що у разі неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі фіксування судового процесу звукозаписувальним засобом не здійснюється.
Враховуючи, що в матеріалах справи достатньо доказів щодо взаємовідносин сторін, а також маючи згоду представника позивача на заочний розгляд справи, суд ухвалив заочно розглядати справу у відсутності належно повідомленого відповідача без фіксування судового процесу звукозаписувальним засобом.
Суд, дослідивши матеріали справи, наявні у справі докази, дійшов висновку про можливість задоволення позову, виходячи із нижче викладених підстав.
Як випливає з матеріалів справи, згідно листа Приморської районної адміністрації Одеської міської ради № 01-11/31(3) (вх. № 1837 від 12.02.2014 р.) від 11.02.2014 р., Одеській міській раді стало відомо про самовільну реконструкцію квартири АДРЕСА_1, яка згідно витягу про реєстрацію права власності на нерухоме майно № 18427619 від 08.04.2008 р. належить ОСОБА_1
Виходячи з матеріалів, надісланих разом з листом, було встановлено, що відповідач без подання правоустановчих, дозвільних документів виконала роботи з реконструкції вказаної квартири з приєднанням самовільно зайнятого приміщення сараю з надбудовою над ним другого поверху, площею 13,0 кв.м., улаштуванням прибудови, площею 13,0 кв.м. та облаштуванням підвалу під прибудовою, чим значно погіршила житлово-побутові умови мешканців та технічний стан будинку. Цей факт підтверджується актом обстеження, складеним комісією з виходом на місце реконструкції від 27.12.2013 р.
Мірою реагування на вчинені дії було винесення приписів КП «ЖКС «Порто-Франківський» від 21.12.2013 р. та 27.12.2013 р. з вимогою зупинити ремонтно-будівельні роботи з реконструкції зазначеної квартири та надати проектно-дозвільну документацію, проте зазначені у приписах вимоги відповідачем виконані не були.
На підставі проведеної перевірки та зібраних матеріалів, Приморською районною адміністрацією Одеської міської ради було прийнято розпорядження № 27 від 25.01.2014 року «Про приведення самовільно реконструйованої квартири АДРЕСА_1, в первинний стан», яке в добровільному порядку ОСОБА_1 не виконано.
Згідно ст. 145 Конституції України, права місцевого самоврядування захищаються у судовому порядку.
Відповідно до ст. 152 Житлового Кодексу України, переобладнання і перепланування житлового будинку (квартири), що належить громадянинові на праві власності, проводиться з дозволу виконавчого комітету місцевої ради.
Крім того, реконструкція та будівництво в м. Одесі повинно здійснюватися відповідно до вимог чинного законодавства та з урахуванням громадських інтересів.
Згідно ст. 5 Закону України «Про основи містобудування», при здійсненні містобудівної діяльності повинні бути забезпечені:
- розробка містобудівної документації, проектів конкретних об'єктів згідно з вихідними даними на проектування, з дотриманням державних стандартів, норм і правил, регіональних і місцевих правил забудови;
- розміщення і будівництво об'єктів відповідно до затверджених у встановленому порядку містобудівної документації та проектів цих об'єктів;
- раціональне використання земель та територій для містобудівних потреб, підвищення ефективності забудови та іншого використання земельних ділянок;
- урахування державних та громадських інтересів при плануванні та забудові територій;
- урахування законних інтересів та вимог власників або користувачів земельних ділянок та будівель, що оточують місце будівництва.
Згідно ст. 8 Закону України «Про архітектурну діяльність», робоча документація для будівництва (реконструкції, реставрації, капітального ремонту) об'єкта архітектури виконується відповідно до державних стандартів, норм і правил на підставі затвердженого проекту.
Робоча документація для будівництва або авторський нагляд за її розробкою виконуються за участю архітектора - автора затвердженого проекту відповідно до укладеного договору на розроблення проекту цього об'єкту архітектури.
Частиною 1 статті 9 Закону України «Про архітектурну діяльність» передбачено, що будівництво (нове будівництво, реконструкція, реставрація, капітальний ремонт) об'єкта архітектури здійснюється відповідно до затвердженої проектної документації, державних стандартів, норм і правил у порядку, визначеному Законом України "Про регулювання містобудівної діяльності».
Статтею 28 Закону України «Про архітектурну діяльність» встановлено, що власники та користувачі об'єктів архітектури зобов'язані:
- утримувати в належному стані будинки і споруди, а так само закріплені за ними земельні ділянки, забезпечувати поточний огляд, періодичне обстеження і паспортизацію об'єкта, додержуватися під час експлуатації об'єкта архітектури вимог, визначених у його паспорті, а також вимог законодавства;
- отримувати в установленому законодавством порядку документ дозвільного характеру, що дає право на виконання робіт, пов'язаних із реконструкцією, реставрацією чи капітальним ремонтом об'єкта архітектури;
- у разі необхідності внесення змін до об'ємно-просторових, планувальних та інших рішень об'єкта архітектури розробляти відповідну проектну документацію, затверджувати її та проводити будівельні роботи в установленому законодавством порядку;
- зберігати комплект проектної документації, за якою збудовано об'єкт архітектури, та паспорт об'єкта, та передавати цю документацію новому власнику.
Стаття 34 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» передбачає, що Замовник має право виконувати будівельні роботи (реконструкцію) після направлення замовником повідомлення про початок виконання будівельних робіт центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю (далі - орган державного архітектурно-будівельного контролю) - щодо об'єктів, будівництво яких здійснюється на підставі будівельного паспорта, які не потребують реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт або отримання дозволу на виконання будівельних робіт згідно з переліком об'єктів будівництва, затвердженим центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування. Форма повідомлення про початок виконання будівельних робіт та порядок його подання визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування; реєстрації органом державного архітектурно-будівельного контролю декларації про початок виконання будівельних робіт - щодо об'єктів будівництва, що належать до І-ІІІ категорій складності.
Проте, вказана самовільна реконструкція квартири АДРЕСА_1 здійснена без затвердження в установленому законом порядку проекту на будівництво в управлінні архітектури та містобудування Одеської міської ради. Крім того, не було оформлено дозволу в інспекції державного архітектурно-будівельного контролю в Одеській області.
Так, здійснення робіт без відповідного дозволу на їх виконання вважається самовільним і тягне за собою відповідальність відповідно до діючого законодавства України. Крім того, прибудову до квартири АДРЕСА_1 ОСОБА_1 встановлено на земельній ділянці, яка належить до комунальної власності територіальної громади м. Одеси в особі Одеської міської ради.
Відповідно до ст. 3 Земельного кодексу України, земельні правовідносини в Україні регулюються Конституцією України, Земельним кодексом України, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Пункт 34 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» встановлює, що вирішення питань у сфері регулювання земельних відносин є винятковою компетенцією Одеської міської ради.
Згідно ст. 12 Земельного кодексу України, до виключної компетенції Одеської міської ради належить:
- розпорядження землями територіальної громади міста Одеси;
- здійснення контролю за використанням і охороною земель комунальної власності, додержанням земельного та екологічного законодавства;
- передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадянам та юридичним особам.
Відповідно до п. 1 ст. 10, п. 5 ст. 16 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ради представляють інтереси територіальної громади і здійснюють від їх імені і в їх інтересах функції та повноваження місцевого самоврядування.
Статтею 83 Земельного кодексу України визначено, що у комунальній власності перебувають усі землі в межах населених пунктів, крім земель приватної і державної власності, а також земельні ділянки за їх межами, на яких розташовані об'єкти комунальної власності.
Згідно ст. 116 Земельного кодексу України, рішення про передачу земельної ділянки, що входить до складу державної (комунальної) власності в користування, є виключним правом органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування.
Земельна ділянка, на якій знаходиться самочинна прибудова, відповідачці у користування чи у власність Одеською міською радою не надавалась.
Одеська міська рада, як власник земельної ділянки, відповідно до ст. 319 Цивільного кодексу України володіє, користується і розпоряджається своїм майном на власний розсуд.
Частиною 1 ст. 321 ЦК України передбачено, що право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.
Стаття 391 ЦК України регламентує, що власник майна може вимагати усунення будь-якого обмеження його права власності.
Крім того, відповідно до ст. 152 Земельного кодексу України, держава забезпечує рівні умови захисту прав власності на землю.
Частина 2 ст. 152 Земельного кодексу України встановлює, що власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків.
Згідно з ч. 3 цієї ж статті, захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється у тому числі шляхом відновлення стану земельної ділянки, який існував до порушення прав, і запобігання вчиненню дій, що порушують права або створюють небезпеку порушення прав або застосування інших, передбачених законом, способів.
Частиною 1 ст. 376 ЦК України визначені підстави, за якими будівництво житлового будинку, будівлі, споруди, іншого нерухомого майна визначається самочинним, а саме: якщо вони збудовані або будуються на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети або без належного дозволу чи належно затвердженого проекту або з істотними порушеннями будівельних норм і правил.
Згідно ч.1 ст. 88 ЦПК України, стороні, на користь якої ухвалено рішення, суд присуджує з другої сторони понесені нею і документально підтверджені судові витрати.
Відповідно до ч. 1 ст. 79 ЦПК У країни, судові витрати складаються з судового боргу та витрат, пов'язаних з розглядом справи.
Керуючись ст. ст. 4, 6, 8, 10-11, 15, 59-60, 79, 88, 109, 209, 212-215, 218, 224-226, 294 ЦПК України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позов Одеської міської ради - задовольнити.
Зобов'язати ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, зареєстровану за адресою: АДРЕСА_1 власними силами і за рахунок власних коштів привести реконструйовану квартиру АДРЕСА_1 у відповідності до технічної документації.
Звільнити самовільно захоплену ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, зареєстровану за адресою: АДРЕСА_1, земельну ділянку шляхом знесення самочинно добудованої прибудови до квартири АДРЕСА_1.
Звільнити самовільно зайняте ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, зареєстровану за адресою: АДРЕСА_1, приміщення сараю, яке знаходиться на прибудинковій території до житлового будинку за адресою: АДРЕСА_1.
Зобов'язати ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, зареєстровану за адресою: АДРЕСА_1 власними силами і за рахунок власних коштів привести у первинний стан реконструйоване приміщення сараю, яке знаходиться на прибудинковій території до житлового будинку за адресою: АДРЕСА_1.
Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 на користь Одеської міської ради (УДК в Одеській області, МФО 828011, код ЄДРПОУ: 23862106, код бюджетної кваліфікації 13050200) судові витрати у розмірі 243 (двісті сорок три) гривні 60 (шістдесят) копійок.
Заява про перегляд заочного рішення може бути подана відповідачем до Приморського районного суду м. Одеси протягом 10-ти днів, після отримання копії рішення.
У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення, рішення суду може бути оскаржено в Апеляційний суд Одеської області через Приморський районний суд м. Одеси шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення ухвали про відмову в задоволенні заяви про перегляд заочного рішення.
Суддя: О.С.Турецький
08 жовтня 2014 року