ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
__________
10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-602, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Смиковська Л.О.
Суддя-доповідач:Майор Г.І.
УХВАЛА
іменем України
"07" жовтня 2014 р. Справа № 286/2765/14-а
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Майора Г.І.
суддів: Бучик А.Ю.
Одемчука Є.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Житомирській області на постанову Овруцького районного суду Житомирської області від "18" червня 2014 р. у справі за позовом Управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі Житомирської області до Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Житомирській області про скасування постанови державного виконавця про накладення штрафу,
ВСТАНОВИВ:
Постановою Овруцького районного суду Житомирської області від 18 червня 2014 року позов управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі Житомирської області задоволено.
Постанову про накладення штрафу у виконавчому провадженні №41486607 від 28.05.2014 року, винесену головним державним виконавцем відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Житомирській області Корнєєвим М.М. скасовано.
В апеляційній скарзі управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Житомирській області, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову суду та прийняти нову, якою повністю відмовити у задоволенні позову.
Розглянувши справу, перевіривши законність та обґрунтованість судового рішення, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з такого.
З матеріалів справи вбачається, що постановою головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління ДВС ГУЮ в Житомирській області від 16.01.2014 року було відкрито виконавче провадження на підставі виконавчого листа №617/7740/12 виданого Овруцьким районним судом 29.07.2013 року про зобов'язання управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі провести донарахування та виплату ОСОБА_4 підвищення до пенсії, як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоактивного забруднення у відповідності до ст.39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", виходячи з розрахунку 2-х мінімальних заробітних плат, розмір якої визначено Законом України "Про Державний бюджет України на 2011 рік" за період з 01.03.2011 по 22.07.2011 щомісячно, та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю у відповідності до ст. 51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", виходячи з розміру 25% мінімальної пенсії за віком, розмір якої дорівнює розміру прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність, який визначено Законом України "Про Державний бюджет України на 2011 рік" за період з 01.03.2011 по 22.07.2011 щомісячно (а.с. 7).
Постановою від 28.05.2014 року державний виконавець, керуючись ст. ст. 11, 89 Закону України "Про виконавче провадження", наклав штраф на Управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі в розмірі 680,00 гривень за невиконання рішення суду (а.с. 4). Крім того, в описовій частині постанови зазначено, що станом на 28.05.2014 року інформація щодо виконання рішення суду до відділу не надходила, що не узгоджується із доводами представника відповідача, викладеними в запереченні на позов, а саме, що штраф накладено по причині не повного виконання рішення суду боржником.
У своєму листі від 29 січня 2014 року (а.с.5), позивач повідомив відповідача, що ОСОБА_4 проведено перерахунок пенсії згідно рішення Овруцького районного суд з 01.03.2011 по 22.07.2011 у відповідності до ст.ст.39,51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в розмірі 9492,76 грн.
Суд першої інстанції надаючи правову оцінку обставинам, які стали підставою для винесення спірної постанови, дійшов висновку, що причини невиконання позивачем рішення суду в повному обсязі поважні, правових підстав для накладення штрафу не має, а тому позов підлягає задоволенню.
Колегія суддів погоджується з вказаним висновком, виходячи з такого.
Відповідно до приписів частини 1 статті 6 Закону України "Про виконавче провадження" (далі Закон) державний виконавець зобов'язаний використовувати надані йому права відповідно до закону і не допускати у своїй діяльності порушення прав та законних інтересів фізичних і юридичних осіб.
Відповідно до частин першої - третьої статті 75 Закону України "Про виконавче провадження" після відкриття виконавчого провадження за виконавчим документом, що зобов'язує боржника вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, державний виконавець перевіряє виконання рішення не пізніше ніж на наступний день після закінчення строку, встановленого частиною другою статті 25 цього Закону для самостійного виконання рішення. Якщо рішення підлягає негайному виконанню, його виконання перевіряється не пізніше наступного робочого дня після відкриття виконавчого провадження.
У разі невиконання зазначених вимог без поважних причин державний виконавець накладає на боржника штраф відповідно до статті 89 цього Закону і не пізніше п'яти робочих днів з дня його накладення повторно перевіряє стан виконання рішення.
Якщо рішення не виконано і виконання може бути проведено без участі боржника, державний виконавець організовує виконання відповідно до повноважень, наданих йому законом, та вносить подання (повідомлення) правоохоронним органам для притягнення боржника до відповідальності згідно із законом. При цьому на боржника повторно накладається штраф у порядку, встановленому статтею 89 цього Закону.
У разі якщо виконати рішення без участі боржника неможливо, державний виконавець накладає на боржника штраф відповідно до статті 89 цього Закону та вносить подання (повідомлення) правоохоронним органам для притягнення боржника до відповідальності згідно із законом, після чого виносить постанову про закінчення виконавчого провадження, яка затверджується начальником відділу, якому безпосередньо підпорядкований державний виконавець, і повертає виконавчий документ до суду чи іншого органу (посадової особи), що його видав.
Відповідно до положень частини першої статті 89 Закону України "Про виконавче провадження" у разі невиконання без поважних причин у встановлений державним виконавцем строк рішення, що зобов'язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі державний виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу від десяти до двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; на посадових осіб - від двадцяти до сорока неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; на боржника - юридичну особу - від сорока до шістдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання.
Частиною другою цієї ж статті встановлено, що у разі повторного невиконання рішення боржником без поважних причин державний виконавець у тому ж порядку накладає на нього штраф у подвійному розмірі та звертається до правоохоронних органів з поданням (повідомленням) про притягнення боржника до кримінальної відповідальності відповідно до закону.
Виходячи з приписів зазначених правових норм, обов"язковою ознакою, яка надає право державному виконавцю застосувати заходи, передбачені ст.89 Закону України "Про виконавче провадження" є невиконання рішення без поважних причин.
Як убачається з матеріалів справи та не заперечується державним виконавцем, підставою для накладення штрафу стало те, що управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі здійснило перерахунок пенсії ОСОБА_4 згідно рішення суду, проте не було здійснено виплату перерахованих сум, таким чином, на думку виконавця, не виконало рішення суду в повному обсязі.
Проте, зазначені обставини не свідчать про неналежне виконання судового рішення.
Відповідно до вимог Закону Пенсійний фонд України та його територіальні органи є єдиним органом державної влади, який реалізує державну політику у сфері пенсійного забезпечення, до основної функції якого належить призначення (перерахунок) та виплата пенсій.
Пунктом 1 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 06.04.2011 року №384/2011 передбачено, що Пенсійний фонд України входить до системи органів виконавчої влади та входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики з питань пенсійного забезпечення та ведення персоніфікованого обліку надходжень від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
За змістом ст.63 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" фінансове забезпечення державних соціальних гарантій, передбачених цим Законом, здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.
Отже, виплата пенсій, надбавок, підвищень, які здійснюються за рахунок коштів Державного бюджету, проводиться органами Пенсійного фонду України з виділених бюджетних асигнувань для виплати пенсій у розмірах, визначених законодавством.
Статтею 7 Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік" від 14.06.2011 №3491-VI, який набрав чинності 19.06.2011 року внесено зміни до п.4 Прикінцевих положень, зокрема, встановлено, що у 2011 році норми і положення статей 39, 50, 51, 52, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", статті 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", статей 14, 22, 37 та частини третьої статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік".
На виконання вимог зазначеного Закону, 06.07.2011 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №745 "Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету, яка набула чинності 23.07.2011 року, а тому, управлінням Пенсійного фонду України в Овруцькому районі, саме на виконання вимог зазначеного Закону та постанови проведено перерахунок пенсії відповідно до вимог Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", оскільки саме органи Пенсійного фонду України зобов'язані здійснювати такі нарахування до втрати позивачем такого права, або змін в законодавстві.
З огляду на викладене, відсутні підстави для накладення штрафу на управлінням Пенсійного фонду України в Овруцькому районі у зв'язку з невиконанням рішення суду.
З огляду на вищезазначене, доводи апеляційної скарги не спростовують зазначених висновків суду першої інстанції та не містять фактів невірного застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, а тому колегія суддів приходить до висновку, що підстави для скасування судового рішення відсутні.
Ухвалою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 12 серпня 2014 року відстрочено сплату судового збору до винесення рішення по справі. Оскільки апеляційна скарга задоволенню не підлягає, судовий збір підлягає стягненню з апелянта у розмірі 36,54 грн. за наступними реквізитами: рахунок 31216206781002, найменування отримувача УДКСУ у м. Житомирі, банк отримувача ГУДКСУ у Житомирській області, МФО 811039, код ЄДРПОУ отримувача 38035726, код класифікації доходів бюджету 22030001, призначення платежу: судовий збір за позовом ____ ( П.І.Б. чи назва установи, організації позивача), ЖААС, код 37446362, код платника - платником судового збору - юридичною особою зазначається код ЄДРПОУ.
Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 200, 205, 206, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Житомирській області залишити без задоволення, а постанову Овруцького районного суду Житомирської області від "18" червня 2014 р. без змін.
Стягнути з управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Житомирській області в дохід Державного бюджету України судовий збір в розмірі 36,54 грн. за наступними реквізитами: рахунок 31216206781002, найменування отримувача УДКСУ у м. Житомирі, банк отримувача ГУДКСУ у Житомирській області, МФО 811039, код ЄДРПОУ отримувача 38035726, код класифікації доходів бюджету 22030001, призначення платежу: судовий збір за позовом ____ ( П.І.Б. чи назва установи, організації позивача), ЖААС, код 37446362, код платника - платником судового збору - юридичною особою зазначається код ЄДРПОУ.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя (підпис) Г.І. Майор
судді: (підпис) А.Ю.Бучик
(підпис) Є.В.Одемчук
З оригіналом згідно: суддя _______ Г.І. Майор
Роздруковано та надіслано: р.л.п.
1- в справу:
2 - позивачу: Управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі Житомирської області вул.Леніна, 12,м.Овруч,Овруцький район, Житомирська область,11100
3- відповідачу: Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Житомирській області м-н Соборний, 1,м.Житомир,10014
- ,