Рішення № 40846142, 22.09.2014, Господарський суд м. Києва

Дата ухвалення
22.09.2014
Номер справи
910/2400/14
Номер документу
40846142
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел. 284-18-98 РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 910/2400/14 22.09.14

За позовом заступника прокурора Голосіївського району міста Києва в інтересах держави в особі:

1) Державної екологічної інспекції у м. Києві

2) Київської міської ради

До відповідача приватного акціонерного товариства «Імперіал Тобакко Продакшн Україна»

Про стягнення 551739,97 грн. збитків

Суддя Ковтун С.А.

Представники учасників процесу:

від прокуратури Діброва В.С. (посв. № 015963 від 04.04.2013 р.)

від позивача-1 не з'явились

від позивача-2 не з'явились

від відповідача Омелянчук Н.О. (за дов.)

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

До господарського суду міста Києва звернувся з позовом заступник прокурора Голосіївського району міста Києва в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у м. Києві та Київської міської ради до приватного акціонерного товариства (далі - ПрАТ) «Імперіал Тобакко Продакшн Україна» про стягнення 551739,97 грн. збитків, заподіяних державі порушенням природоохоронного законодавства внаслідок наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря.

Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач з 13.01.2013 здійснює викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами без одержання дозволу Управління охорони навколишнього природного середовища у м. Києві. На підтвердження вищевказаних обставин прокурор посилається на акти позапланових перевірок дотримання вимог природоохоронного законодавства, складені Державною екологічною інспекцією в м. Києві. Розрахунок збитків здійснено за період з 13.01.2013 по 01.05.2013 та за період з 02.05.2013 по 19.11.2013 з урахуванням методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України № 639 від 10.12.2008. Всього збитків було заподіяно на суму 1044079,95 грн. (492339,98 грн. + 551739,97 грн.), з яких відповідачем сплачено 492339,98 грн..

Ухвалою господарського суду міста Києва від 17.02.2014 порушено провадження у справі № 910/2400/14.

Ухвалою суду від 10.04.2014 продовжено строк вирішення спору на п'ятнадцять днів.

Відповідач у поданому суду відзиві позовні вимоги визнав частково на суму 15641,49 грн.. Заперечуючи проти наведеного позивачем розрахунку відповідач зазначив, що даний розрахунок здійснено виходячи з маси наднормативного викиду забруднюючої речовини в повітря від джерела викиду, який здійснюється без дозволу на викид забруднюючих речовин за даними інвентаризації стаціонарних джерел викидів, тобто виходячи з роботи підприємства на повну планову потужність. При цьому відповідачем за допомогою ліцензованого підприємства було проведено аналітичний контроль викидів за 2013 рік та розраховано за допомогою вищевказаної Методики фактичний розмір збитків, який складає за 2013 рік 507981,47 грн..

Державна екологічна інспекція у м. Києві зазначила, що розрахунок відповідача є таким, що не відображає реальний факт кількості викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами та фактичних збитків нанесених державі.

З огляду на викладене, оскільки для визначення розміру заподіяних збитків потрібні спеціальні знання, ухвалою суду від 30.04.2014 у справі призначено судову екологічну експертизу, проведення якої доручено Київському науково-дослідному інституту судових експертиз.

На вирішення експертів поставлено наступне питання: який розмір збитків, заподіяних приватним акціонерним товариством «Імперіал Тобакко Продакшн Україна» державі порушенням природоохоронного законодавства внаслідок наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря в період з 13.01.2013 по 19.11.2013 виходячи з маси викидів, зазначеної у Звіті по контролю джерел викидів забруднюючих речовин в атмосферу та дотриманням нормативів ГДВ в 2013 році, складеному товариством з обмеженою відповідальністю «ЕКО»?

Матеріали справи повернуто до суду з висновком експертів.

Ухвалою суду від 03.09.2014 поновлено провадження у справі.

Розглянувши надані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення учасників процесу, всебічно та повно з'ясувавши обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши в сукупності докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив:

За змістом ст.ст. 27, 28 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» з метою забезпечення дотримання вимог законодавства про охорону атмосферного повітря місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, посадовими особами цих органів, а також підприємствами, установами, організаціями та громадянами у галузі охорони атмосферного повітря спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів здійснюється контроль.

Державна екологічна інспекція в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - Держекоінспекція) є територіальним органом Державної екологічної інспекції України, який діє у складі Держекоінспекції України і їй підпорядковується.

Положенням про Державну екологічну інспекцію в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженим наказом Міністерства геології та природних ресурсів України 04.11.2011 №429 (далі - Положення), визначено завдання, що на неї покладено.

Зокрема, Положенням передбачено:

- право Інспекції на проведення перевірок з питань, що належать до її компетенції, видавати за їх результатами обов'язкові для виконання приписи, розпорядження (п. 6.4 Положення).

- виконувати відбір проб та інструментально-лабораторні вимірювання показників складу і властивостей викидів стаціонарних та пересувних джерел забруднення атмосферного повітря, ґрунтів, вод (лляльних, баластних, зворотних, поверхневих), вимірювання показників складу та властивостей підземних вод у пробах із спостережувальних свердловин на об'єктах, що обстежуються, та вимірювання екологічних показників нафтопродуктів (бензину автомобільного та дизельного палива), які реалізуються шляхом оптової та роздрібної торгівлі суб'єктами господарювання (п. 6.8 Положення).

- розраховувати розмір збитків, заподіяних державі внаслідок порушення природоохоронного законодавства, та пред'являти претензії (п. 6.11 Положення).

Державною екологічною інспекцією у м. Києві (далі - Інспекцією) у період з 02.04.2013 по 15.04.2013 було здійснено позапланову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами приватного акціонерного товариства «Імперіал Тобакко Продакшн Україна».

Під час перевірки встановлено, що приватне акціонерне товариство «Імперіал Тобакко Продакшн Україна», починаючи з 13.01.2013 здійснює викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами без дозволу на те органів державної влади, всупереч вимогам ст. 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря». Термін дії дозволу № 8036100000-064 на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря закінчився 12.01.2013.

За результатами проведеної перевірки складено акт позапланової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства №05/463 від 02.04.2013-15.04.2013, яким встановлено, що відповідачем здійснюються викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарних джерел підприємства без відповідного на те дозволу.

За результати перевірки видано припис № 05/307п від 15.04.2013 щодо усунення виявленого порушення, зокрема, зобов'язано приватне акціонерне товариство «Імперіал Тобакко Продакшн Україна» у строк до 13.05.2013 отримати та надати до Державної екологічної інспекції у м. Києві дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами.

У період з 17.05.2013 по 27.05.2013 Державною екологічною інспекцією у м.Києві було здійснено позапланову перевірку виконання припису №05/307п від 15.04.2013 ПрAT «Імперіал Тобакко Продакшн Україна», під час якої встановлено, що вищезазначений припис не виконано, а саме: не отримано дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами.

За результатами перевірки Інспекцією складено акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами №05/661а від 17.05.2013 - 27.05.2013, видано припис №05/359п від 27.05.2013 з вимогою усунути виявлені порушення у строк до 26.06.2013 шляхом отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами.

За діяльність без дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, а саме: за наднормативні викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря за період з 13.01.2013 по 01.05.2013 Інспекцією розраховано збитки та виставлено претензію № 35 від 03.06.2013 на суму 492339,98 грн..

ПрAT «Імперіал Тобакко Продакшн Україна» платіжним дорученням №13081734 від 14.06.2013 сплатило 492339,98 грн. збитків, завданих державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами за період з 13.01.2013 по 01.05.2013.

У подальшому, Державною екологічною інспекцією у м.Києві у період з 19.11.2013 по 25.11.2013 здійснено позапланову перевірку виконання припису №05/359п від 27.05.2013 ПрAT «Імперіал Тобакко Продакшн Україна», під час якої встановлено, що вищезазначений припис не виконано, а саме: не отримано дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами.

За результатами перевірки Інспекцією складено акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами №05/1912а від 19.11.2013 - 25.11.2013, на підставі звіту інвентаризації викидів забруднюючих речовин джерелами та довідки ПрAT «Імперіал Тобакко Продакшн Україна» щодо кількості годин роботи джерел викидів без дозволу на те органів державної влади здійснено розрахунок розмірів відшкодування збитків, які завдано державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами на ПрAT «Імперіал Тобакко Продакшн Україна» за період з 02.05.2013 по 19.11.2013.

Інспекцією пред'явлено претензію №121 від 06.12.2013 до ПрAT «Імперіал Тобакко Продакшн Україна» з вимогою сплатити суму збитків, завданих державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами в розмірі 551739,97 грн..

Статтею 5 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» визначено, що державній охороні і регулюванню використання на території України підлягають: навколишнє природне середовище як сукупність природних і природно-соціальних умов та процесів, природні ресурси, як залучені в господарський обіг, так і невикористовувані в економіці в даний період (земля, надра, води, атмосферне повітря, ліс та інша рослинність, тваринний світ), ландшафти та інші природні комплекси.

Відповідно до частини 3 статті 38 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», в порядку спеціального використання природних ресурсів громадянам, підприємствам, установам і організаціям надаються у володіння, користування або оренду природні ресурси на підставі спеціальних дозволів, зареєстрованих у встановленому порядку, за плату для здійснення виробничої та іншої діяльності, а у випадках, передбачених законодавством України, - на пільгових умовах.

Статтею 10 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» визначено, що підприємства, установи, організації та громадяни - суб'єкти підприємницької діяльності, що здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та діяльність яких пов'язана з впливом фізичних та біологічних факторів на його стан, зобов'язані: здійснювати організаційно-господарські, технічні та інші заходи щодо забезпечення виконання вимог, передбачених стандартами та нормативами екологічної безпеки у галузі охорони атмосферного повітря, дозволами на викиди забруднюючих речовин тощо; вживати заходів щодо зменшення обсягів викидів забруднюючих речовин і зменшення впливу фізичних факторів; забезпечувати безперебійну ефективну роботу і підтримання у справному стані споруд, устаткування та апаратури для очищення викидів і зменшення рівнів впливу фізичних та біологічних факторів; здійснювати контроль за обсягом і складом забруднюючих речовин, що викидаються в атмосферне повітря, і рівнями фізичного впливу та вести їх постійний облік; заздалегідь розробляти спеціальні заходи щодо охорони атмосферного повітря на випадок виникнення надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру і вживати заходів для ліквідації причин, наслідків забруднення атмосферного повітря; забезпечувати здійснення інструментально-лабораторних вимірювань параметрів викидів забруднюючих речовин стаціонарних і пересувних джерел та ефективності роботи газоочисних установок; забезпечувати розроблення методик виконання вимірювань, що враховують специфічні умови викиду забруднюючих речовин; використовувати метрологічно атестовані методики виконання вимірювань і повірені засоби вимірювальної техніки для визначення параметрів газопилового потоку і концентрацій забруднюючих речовин в атмосферному повітрі та викидах стаціонарних і пересувних джерел; здійснювати контроль за проектуванням, будівництвом і експлуатацією споруд, устаткування та апаратури для очищення газопилового потоку від забруднюючих речовин і зниження впливу фізичних та біологічних факторів, оснащення їх засобами вимірювальної техніки, необхідними для постійного контролю за ефективністю очищення, дотримання нормативів гранично допустимих викидів забруднюючих речовин і рівнів впливу фізичних та біологічних факторів та інших вимог законодавства в галузі охорони атмосферного повітря; своєчасно і в повному обсязі сплачувати екологічний податок.

Відповідно до частини 5 статті 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися на підставі дозволу, виданого суб'єкту господарювання, об'єкт якого належить до першої групи, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища, за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.

Особи, винні, зокрема, у викидах забруднюючих речовин в атмосферне повітря без дозволу спеціально уповноважених на те органів виконавчої влади відповідно до закону, несуть відповідальність згідно з законом (стаття 33 Закону України «Про охорону атмосферного повітря»).

Відповідно до частини 4 статті 68 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.

Статтею 34 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» передбачено, що шкода, завдана порушенням законодавства про охорону атмосферного повітря, підлягає відшкодуванню у порядку та розмірах, встановлених законом.

Відповідно до статті 69 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» шкода, заподіяна внаслідок порушення природоохоронного законодавства, підлягає компенсації в повному обсязі.

Загальні підстави відповідальності за завдану майнову шкоду визначено статтею 1166 Цивільного кодексу України, відповідно до якої майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала. Тобто, за змістом даної правової норми, підставою для виникнення цивільно-правової відповідальності є наявність шкоди, протиправна поведінка (дія чи бездіяльність) заподіювана шкоди, причинний зв'язок між ними та наявність вини особи, яка заподіяла шкоду.

Факт здійснення відповідачем викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря за адресою: м. Київ, вул. Ак. Заболотного, 35 без дозволу (протиправна поведінка) підтверджується актами позапланової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства № 05/463а від 02.04.2013 - 15.04.2013, № 05/661а від 17.05.2013 - 27.05.2013, № 05/1912а від 19.11.2013 - 25.11.2013, які в судовому порядку не оскаржувались та є чинними.

Також, даний факт порушення підтверджується протоколами про адміністративне правопорушення від 15.04.2013 №002546, від 04.12.2013 № 003862, платіжним дорученням № 13081734 від 14.06.2014, яким визнано факт здійснення викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря без дозволу та сплачено суму збитків за період з 13.01.2013 по 01.05.2013.

Порядок визначення розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами суб'єктів господарювання (юридичних і фізичних осіб) визначений у Методиці розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України № 639 від 10.12.2008, в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин (далі - Методика).

Державною екологічною інспекцією у м. Києві було здійснено розрахунок, відповідно до якого загальна сума збитків за період з 13.01.2013 по 19.11.2013 становить 1044079,95 грн. (492339,98 грн. (за період з 13.01.2013 по 01.05.2013) + 551739,97 грн. (за період з 02.05.2013 по 19.11.2013).

Оскільки відповідачем погашено 492339,98 грн., заявлено до стягнення 551739, 97 грн..

У той же час, відповідно до висновку експертів за результатами проведеної судової інженерно-екологічної експертизи № 6434/6435/14-48 від 11.08.2014, розмір відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами приватного акціонерного товариства «Імперіал Тобакко Продакшн Україна» за період з 13.01.2013 по 19.11.2013 становить 874975,98 грн..

З огляду на викладене правомірними та такими, що підлягають задоволенню є вимоги про стягнення з відповідача 382636 грн. (874975,98 - 492339,98).

Відповідно до ст. 47 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» для фінансування заходів щодо охорони навколишнього природного середовища утворюються Державний, республіканський Автономної Республіки Крим та місцеві фонди охорони навколишнього природного середовища.

Місцеві фонди охорони навколишнього природного середовища утворюються у складі відповідного місцевого бюджету за місцем заподіяння екологічної шкоди, зокрема, за рахунок частини грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища в результаті господарської та іншої діяльності, згідно з чинним законодавством.

Сума шкоди підлягає стягненню з відповідача на користь спеціального фонду з урахуванням вимог ст. 11 Закону України «Про Державний бюджет на 2013 рік", п. 7 ч. 3 ст. 29, п. 7 ч. 2 ст. 69 Бюджетного кодексу України, згідно з якими джерелами формування спеціального фонду Державного бюджету України на 2013 рік у частині доходів є 30 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності; джерелами формування спеціального фонду місцевих бюджетів у 2013 році є 70 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності, в тому числі: до сільських, селищних, міських бюджетів - 50 відсотків, обласних бюджетів та бюджету Автономної Республіки Крим - 20 відсотків, бюджетів міст Києва та Севастополя - 70 відсотків.

Таким чином, з приватного акціонерного товариства «Імперіал Тобакко Продакшн Україна» підлягає стягненню 382636 грн. збитків, заподіяних державі внаслідок наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, з яких: 114790,80 грн. - в доход спеціального фонду Державного бюджету (30%) та 267845,20 грн. - в доход спеціального фонду місцевого бюджету Київської міської ради (70%).

Відповідно до ст. 49 ГПК України судові витрати покладаються на відповідача з вимог про стягнення 382636 грн.. В іншій частині судовий збір покладається на Державну екологічну інспекцію у м. Києві

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 33, 49, 82-85 ГПК України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Стягнути з приватного акціонерного товариства «Імперіал Тобакко Продакшн Україна» (03026, м. Київ, вул. Академіка Заболотного, 35, код 20043260) на спеціальний рахунок державного бюджету за реквізитами: УДК у Голосіївському районі міста Києва, одержувач ГУ ДКСУ у м. Києві, р/р №33115331700002, МФО 820019, ЄДРПОУ 38039757, код бюджетної класифікації 24062100 збитки, заподіяні державі внаслідок наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря в розмірі 382636 грн. в наступних частинах: 114790,80 грн. в доход спеціального фонду Державного бюджету (30%), 267845,20 грн. в доход спеціального фонду місцевого бюджету Київської міської ради (70%).

Стягнути з приватного акціонерного товариства «Імперіал Тобакко Продакшн Україна» (03026, м. Київ, вул. Академіка Заболотного, 35, код 20043260) в дохід Державного бюджету України 7652,72 грн. судового збору.

Стягнути з Державної екологічної інспекції у м. Києві (04071, м. Київ, вул. Набережно-Лугова, 4, код 37975277) ) в дохід Державного бюджету України 3382,10 грн. судового збору.

Рішення підписано 09.10.2014.

Суддя С. А. Ковтун