Копія
Справа № 822/3958/14
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 жовтня 2014 року м. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд
в складі:головуючого-суддіДанилюк У.Т. при секретаріГорячій Д.Л. за участі:прокурора, третьої особи на стороні позивача, представника відповідачарозглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом прокурора Дунаєвецького району, третя особа на стороні позивача Державна інспекція сільського господарства в Хмельницькій області до Головного управління Держземагенства у Хмельницькій області, третя особа на стороні відповідача ОСОБА_3 про визнання незаконними та скасування наказів, -
ВСТАНОВИВ:
11 вересня 2014 року до суду надійшов позов прокурора Дунаєвецького району до Головного управління Держземагенства у Хмельницькій області, в якому він просить визнати протиправними та скасувати накази Головного управління Держземагенства в Хмельницькій області про надання ОСОБА_3 дозволів на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок з метою передачі в оренду за рахунок земель сільськогосподарського призначення для ведення фермерського господарства, розташованих за межами Смотрицької селищної ради, Великокужелівської сільської ради, Великопобіянської сільської ради, Великожванчицької сільської ради, Балинської сільської ради, Сиворогівської сільської ради, Підлісномукарівської сільської ради, Маліївецької сільської ради Дунаєвецького району.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що спірні накази не відповідають вимогам земельного законодавства України та прийнятті всупереч законодавчо встановленій процедурі набуття права на земельні ділянки з метою ведення фермерського господарства, а саме: в порушення ст.7 Закону України "Про фермерське господарство" гр. ОСОБА_3 у заявах про надання дозволу на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок в оренду за рахунок земель сільськогосподарського призначення відсутня інформація про кількість членів фермерського господарства та наявність у них права на безоплатне одержання земельних ділянок у власність; не обґрунтовано розмірів земельних ділянок, не зазначено перспектив діяльності господарства та не надано підтвердження наявності необхідної для обробітку такої площі землі техніки.
Прокурор та представник третьої особи на стороні позивача в судовому засіданні позов підтримали та просили суд задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Представник відповідача вимоги позивача вважає необґрунтованими, просить суд відмовити в їх задоволенні, про що ним були надані письмові заперечення. Зазначає, зокрема, що оскаржувані накази видані у відповідності до вимог чинного законодавства за наслідками розгляду заяв ОСОБА_3 та доданих до них документів. Крім того, прокурор невірно тлумачить норму ст.7 Закону України "Про фермерське господарство" і зробив помилкові висновки стосовно правової оцінки оспорюваних наказів, зокрема, в частині визначення поняття єдиного земельного масиву. Крім того, законодавством не визначено, в якому вигляді має бути надано обґрунтування розмірів земельної ділянки з урахуванням перспектив діяльності фермерського господарства та наявність техніки.
Третя особа на стороні відповідача чи її представник до суду не з'явився. Поштова кореспонденція, яка направлялась на його адресу, повернулась до суду з відміткою Укрпошти "адресат відсутній". Згідно з ч.11 ст.35 КАС України у разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином.
Заслухавши пояснення учасників судового процесу, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги слід задовольнити, враховуючи наступне.
Судом встановлено, що наказами Головного управління Держземагенства в Хмельницькій області:
-№ХМ/6821855700:05:002/00000064 від 11.07.2013;
-№ХМ/6821855700:05:002/00000080 від 11.07.2013;
-№ХМ/6821855700:05:002/00000081 від 11.07.2013;
-№ХМ/6821885700:02:003/00000065 від 11.07.2013;
-№ХМ/6821880700:02:015/00000066 від 11.07.2013;
-№ХМ/6821880700:02:008/00000076 від 11.07.2013;
-№ХМ/6821880900:04:001/00000067 від 11.07.2013;
-№ХМ/6821880900:02:001/00000075 від 11.07.2013;
-№ХМ/6821880600:06:006/00000068 від 11.07.2013;
-№ХМ/6821880600:06:007/00000071 від 11.07.2013;
-№ХМ/6821880600:06:005/00000077 від 11.07.2013;
-№ХМ/6821880600:06:008/00000078 від 11.07.2013;
-№ХМ/6821880300:04:005/00000069 від 11.07.2013;
-№ХМ/6821880300:03:012/00000070 від 11.07.2013;
-№ХМ/6821880300:03:012/00000074 від 11.07.2013;
-№ХМ/6821888000:04:003/00000072 від 11.07.2013;
-№ХМ/6821887400:04:003/00000073 від 11.07.2013;
№ХМ/6821885000:05:004/00000079 від 11.07.2013
громадянину ОСОБА_3 надано дозвіл на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок в оренду, розташованих за межами Смотрицької селищної ради орієнтовною загальною площею 44,8 га., Великокужелівської сільської ради орієнтовною загальною площею 96,0 га., Великопобіянської сільської ради орієнтовною загальною площею 10,0 га., Великожванчицької сільської ради орієнтовною загальною площею 258,0 га., Балинської сільської ради орієнтовною загальною площею 90,0 га., Сиворогівської сільської ради орієнтовною загальною площею 18,34 га., Підлісномукарівської сільської ради орієнтовною загальною площею 38,57 га., Маліївецької сільської ради Дунаєвецького району орієнтовною загальною площею 89,1 га., із земель сільськогосподарського призначення для ведення фермерського господарства.
Зазначені накази були прийняті на підставі розгляду заяв ОСОБА_3 та доданих до них документів (зокрема, графічних матеріалів з зазначенням бажаного місця розташування земельної ділянки, кількості членів фермерського господарства, копій трудової книжки та диплому).
Державною інспекцією сільського господарства в Хмельницькій області на вимогу прокуратури Хмельницької області проведено перевірку в діяльності Головного управління Держземагенства в Хмельницькій області при прийнятті наказів про надання дозволів ОСОБА_3 на виготовлення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок для ведення фермерського господарства.
Проведеною перевіркою встановлено прийняття наказів з порушенням вимог земельного законодавства.
05.08.2014 року Державна інспекція сільського господарства в Хмельницькій області направила на адресу прокуратури Дунаєвецького району та прокуратури Хмельницької області клопотання №4/1-2384 про вжиття заходів прокурорського реагування за наслідками проведеної перевірки.
Відповідно до ч.2 ст.123 Земельного кодексу України від 25 жовтня 2001 року № 2768-III (далі - ЗК України) особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки.
У клопотанні зазначаються орієнтовний розмір земельної ділянки та її цільове призначення. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки, письмова згода землекористувача, засвідчена нотаріально (у разі вилучення земельної ділянки).
Поряд з цим, особливості надання земельних ділянок для ведення фермерського господарства визначені Законом України "Про фермерське господарство" від 19 червня 2003 року № 973-IV (далі - Закон № 973-IV). Зазначений Закон має спеціальний порівняно із Земельним кодексом України статус, тобто, під час розгляду компетентними органами питання про передачу земельної ділянки в оренду для ведення фермерського господарства повинен мати пріоритетне значення.
Згідно з ч.1 ст.7 Закону № 973-IV для отримання (придбання) у власність або в оренду земельної ділянки державної власності з метою ведення фермерського господарства громадяни звертаються до відповідної районної державної адміністрації.
У заяві зазначаються: бажаний розмір і місце розташування ділянки, кількість членів фермерського господарства та наявність у них права на безоплатне одержання земельних ділянок у власність, обґрунтування розмірів земельної ділянки з урахуванням перспектив діяльності фермерського господарства. До заяви додаються документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі.
Відповідно до ч.7 ст.7 Закону № 973-IV земельні ділянки надаються громадянам для ведення фермерського господарства єдиним масивом з розташованими на них водними джерелами та лісовими угіддями, наближеними до існуючих шляхів, електро- і радіотелефонних мереж, газо- і водопостачальних систем та інших видів інженерної інфраструктури.
ОСОБА_3 звернувся із заявами до відповідача про надання дозволу на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок в оренду за рахунок земель сільськогосподарського призначення, розташованих за межами населених пунктів Смотрицької селищної (3 масиви), Великокужелівської (3 масиви), Великопобіянської (2 масиви), Великожванчицької (4 масиви), Балинської (3 масиви), Сиворогівської (1 масив), Підлісномукарівської (1 масив), Маліївецької (1 масив) сільських рад Дунаєвецького району, які не є єдиним масивом.
Крім того, у поданих заявах ОСОБА_3 не обґрунтував розмірів вищевказаних земельних ділянок з урахуванням можливості її обробітку, не обґрунтував необхідність отримання таких великих площ земельних ділянок та не зазначив при цьому самі перспективи діяльності фермерського господарства.
Отже, ОСОБА_3 при поданні заяв до Головного управління Держземагенства у Хмельницькій області не було дотримано вимог ст.7 Закону № 973-IV.
Таким чином суд робить висновок, що накази Головного управління Держземагенства в Хмельницькій області, якими гр. ОСОБА_3 надано дозвіл на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок в оренду для ведення фермерського господарства не відповідають вимогам земельного законодавства.
Аналогічна позиція викладена в постанові Вищого адміністративного суду України від 22.01.2014 року №К/800/40388/13.
Таким чином, суд приходить до висновку, що позовні вимоги прокурора є обґрунтованими, ґрунтуються на вимогах чинного законодавства та підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 11, 71, 86, 158-163, 254 КАС України суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправними та скасувати накази Головного управління Держземагенства в Хмельницькій області про надання ОСОБА_3 дозволів на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок з метою передачі в оренду за рахунок земель сільськогосподарського призначення для ведення фермерського господарства, розташованих за межами:
Смотрицької селищної ради Дунаєвецького району орієнтовною загальною площею 44,8 га:
-№ХМ/6821855700:05:002/00000064 від 11.07.2013;
-№ХМ/6821855700:05:002/00000080 від 11.07.2013;
-№ХМ/6821855700:05:002/00000081 від 11.07.2013;
Великокужелівської сільської ради Дунаєвецького району орієнтовною загальною площею 96,0 га:
-№ХМ/6821885700:02:003/00000065 від 11.07.2013;
-№ХМ/6821880700:02:015/00000066 від 11.07.2013;
-№ХМ/6821880700:02:008/00000076 від 11.07.2013;
Великопобіянської сільської ради Дунаєвецького району орієнтовною загальною площею 10,0 га:
-№ХМ/6821880900:04:001/00000067 від 11.07.2013;
-№ХМ/6821880900:02:001/00000075 від 11.07.2013;
Великожванчицької сільської ради Дунаєвецького району орієнтовною загальною площею 258,0 га:
-№ХМ/6821880600:06:006/00000068 від 11.07.2013;
-№ХМ/6821880600:06:007/00000071 від 11.07.2013;
-№ХМ/6821880600:06:005/00000077 від 11.07.2013;
-№ХМ/6821880600:06:008/00000078 від 11.07.2013;
Балинської сільської ради Дунаєвецького району орієнтовною загальною площею 90,0 га:
-№ХМ/6821880300:04:005/00000069 від 11.07.2013;
-№ХМ/6821880300:03:012/00000070 від 11.07.2013;
-№ХМ/6821880300:03:012/00000074 від 11.07.2013;
Сиворогівської сільської ради Дунаєвецького району орієнтовною загальною площею 18,34 га:
-№ХМ/6821888000:04:003/00000072 від 11.07.2013;
Підлісномукарівської сільської ради Дунаєвецького району орієнтовною загальною площею 38,57 га:
-№ХМ/6821887400:04:003/00000073 від 11.07.2013;
Маліївецької сільської ради Дунаєвецького району орієнтовною загальною площею 89,1 га:
№ХМ/6821885000:05:004/00000079 від 11.07.2013.
Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.
Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.
Повний текст постанови виготовлено 09 жовтня 2014 року
Суддя/підпис/У.Т. Данилюк"Згідно з оригіналом" Суддя У.Т. Данилюк