Охтирський міськрайонний суд Сумської області
Справа № 583/3471/14-а
2-а/583/87/14
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"07" жовтня 2014 р. Охтирський міськрайонний суд Сумської області в складі:
головуючого судді Ярошенко Т.О.
при секретарі Горлач В. В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Охтирка адміністративну справу за позовом
ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в м. Охтирці та Охтирському районі Сумської області про визнання дій відповідача протиправними, зобов'язання до вчинення дій,
ВСТАНОВИВ:
26 вересня 2014 року позивач звернулась до суду з вказаним позовом свої вимоги мотивує тим, що з 1980 року вона перебувала у шлюбі з ОСОБА_3 25 червня 2013 року її чоловік помер. За життя ОСОБА_3 мав статус ліквідатора аварії на ЧАЕС 1 категорії, являвся інвалідом першої групи,захворювання якого, пов'язане з виконанням обов'язку військової служби з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, що прирівнюється до інваліда війни. Після смерті чоловіка їй було видано посвідчення члена сім'ї померлого .
11 серпня 2014 року вона звернулась до відповідача з заявою про призначення їй дострокової пенсії, зі зменшенням пенсійного віку, як дружині померлого учасника ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії, інваліда першої групи, так як їй виповнилося 52 роки та має стаж роботи не менше 20 років.
Рішенням Управління пенсійного фонду України в м. Охтирці та Охтирському районі від 20 серпня 2014 року їй відмовлено в призначені пенсії за віком відповідно до пункту 3 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», так як відповідач вважає, що не має підстав.
Просить визнати дії відповідача по відмові 28 серпня 2014 року в призначенні пенсії позивачу із зниженням пенсійного віку, як вдові військовослужбовця, смерть якого настала у зв'язку з хворобою, пов'язаною з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС протиправними.
Зобов'язати Управління пенсійного фонду України в м. Охтирка та Охтирському районі Сумської області призначити ОСОБА_1 пенсію зі зниженням пенсійного віку, як вдові військовослужбовця, смерть якого настала у зв'язку з хворобою пов'язаною з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС в порядку ст. 16 Закону України «Про пенсійне забезпечення» з часу звернення її до відповідача з відповідною заявою.
Позивач в судовому засіданні позов підтримала повністю.
Представник відповідача Управління пенсійного фонду України в м. Охтирці та Охтирському районі заперечувала проти задоволення позовних вимог та суду пояснила, що дійсно чоловік позивачки перебував на обліку в Управлінні пенсійного фонду України в м. Охтирці та Охтирському районі та отримував пенсію, як учасник ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1 категорії, інваліда І групи, не був військовослужбовцем, а проходив військову службу у Збройних силах України та був призваний на спеціальні збори по ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС, як військовозобов'язаний тому право на дострокову пенсію за віком за нормами абзацу 6 пункту 3 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» позивач не набула.
Суд, проаналізувавши матеріали справи, вислухавши пояснення сторін, дослідивши письмові докази, дійшов висновку, що позов є обґрунтованим та підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_1, при житті мав статус учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС першої категорії (а. с. 16).
ОСОБА_1 є дружиною померлого ОСОБА_3, що підтверджується копією свідоцтва про укладання шлюбу НОМЕР_1 від 12 липня 1980 року (а. с. 5).
Відповідно до експертного висновку Донецької регіональної міжвідомчої експертної комісії по установленню зв'язку захворювань, інвалідності та смерті з діяннями іонізованого випромінювання та інших шкідливих наслідків аварії на Чорнобильській АЕС від 07 листопада 2013 року №30479/78-11 , захворювання, що привело до смерті, пов'язане з виконанням обов'язків військової служби по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (а. с. 11).
Після смерті чоловіка, позивачка повторно шлюбу не реєструвала, та досягла 50 річного віку.
Позивач 11 серпня 2014 року зверталась до відповідача з заявою про дострокове призначення їй пенсії за віком, тобто зі зменшенням пенсійного віку на 5 років, як дружині померлого ліквідатора аварії на Чорнобильській АЕС, але їй в цьому було відмовлено рішенням Управління пенсійного фонду України в м. Охтирці та Охтирському районі Сумської області від 20 серпня 2014 року №20 (а. с. 17).
Відповідно до ст. 10 Закот України "Про статус і соціальний захист громадяни, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах - пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження включаючи військовослужбовців, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві. Перелік цих пунктів визначається Кабінетом Міністрів України (тут і надалі до військовослужбовців належать: особи офіцерського складу, прапорщики, мічмани, військовослужбовців надстрокової служби, військовозобов'язані, призвані на військові збори, військовослужбовці-жінки, а також сержанти (старшини), солдати (матроси), які перебувають(перебували) на дійсній строковій службі у збройних силах, керівний і оперативний склад органів Комітету державної безпеки, особи
начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, а також інших військових формувань).
Згідно ст. 16 Закону України " Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування ", військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які брали участь у бойових діях, а також ті, які стали інвалідами внаслідок поранення, контузії, каліцтва, одержаних при захисті Батьківщини або при виконанні інших обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті чи виконанням інтернаціонального обов'язку, а також батьки і дружини (якщо вони не взяли повторний шлюб) військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які померли (загинули) у період проходження військової служби (виконання службових обов'язків) чи після звільнення зі служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, одержаних при виконанні обов'язків військової служби (службових обов'язків), захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи чи виконанням інтернаціонального обов'язку, мають право на пенсію:чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років;жінки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років.
Частина 9 ст.1 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" говорить щодо військового обов'язку громадяни України поділяються на такі категорії: допризовники - особи, які підлягають приписці до призовних дільниць; призовники - особи, приписані до призовних дільниць; військовослужбовці - особи, які проходять військову службу; військовозобов'язані - особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави; резервісти - особи, які в добровільному порядку проходять службу у військовому резерві Збройних Сил України, інших військових формувань і призначені для їх комплектування у мирний та воєнний час.
Відповідно до п. 3 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які брали участь у бойових діях, а також ті, що стали інвалідами внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих при захисті Батьківщини або при виконанні інших обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті чи виконанням інтернаціонального обов'язку, дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки військовослужбовців,осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які померли (загинули) у період проходження військової служби (виконання службових обов'язків) чи після звільнення із служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих при виконанні обов'язків військової служби (службових обов'язків), захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи чи виконанням інтернаціонального обов'язку, мають право на призначення дострокової пенсії за віком після досягнення чоловіками 55 років, жінками - 50 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років для чоловіків і не менше 20 років для жінок.
Підставою для відмови позивачу у задоволенні призначення пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку зазначено не поширення на дані правовідносини п. 3 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", оскільки, померлий чоловік був призваний на військові збори, як військовозобов'язаний для ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи.
Матеріали справи свідчать про те, що чоловік позивача, отримав статус учасника ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС саме у зв'язку з виконанням свого обов'язку, як військовозобов'язаний призваний на військові збори.
З огляду на викладене, суд дійшов до висновку про помилковість висновків відповідача про нерозповсюдження до даного спору п. 3 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Разом з тим, хоч позивачка і прохає в позові визнати дії відповідача по відмові 28 серпня 2014 року в призначенні пенсії позивачу із зниженням пенсійного віку, як вдові військовослужбовця, смерть якого настала у зв'язку з хворобою, пов'язаною з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС протиправними, позивачка по суті спору фактично не згідна з рішенням відповідача від 20 серпня 2014 року про відмову їй у призначенні пенсії, тому необхідно визнати протиправним дане рішення, а не дії відповідача по відмові у призначенні пенсії.
Згідно ст. 11 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять. Кожна особа, яка звернулася за судовим захистом, розпоряджається своїми вимогами на свій розсуд, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Таким правом користуються й особи, в інтересах яких подано адміністративний позов, за винятком тих, які не мають адміністративної процесуальної дієздатності. Суд вживає передбачені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи. Суд повинен запропонувати особам, які беруть участь у справі, подати докази або з власної ініціативи витребувати докази, яких, на думку суду, не вистачає.
Суд, зважаючи на зазначене вважає, що позов необхідно задовольнити та визнати рішення Управління Пенсійного фонду України в м. Охтирці та Охтирському районі від 20 серпня 2014 року №20 про відмову у призначенні пенсії протиправним так як суд вважає, що цього достатньо для захисту прав позивача та зобов'язати відповідача призначити позивачу пенсію зі зниженням пенсійного віку, як вдові військовослужбовця, смерть якого настала у зв'язку з хворобою пов'язаною із ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в порядку ст. 16 Закону України «Про пенсійне забезпечення» з часу її звернення до відповідача із зазначеною заявою, а саме із 11 серпня 2014 року.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 6-14, 69-72, 99, 159-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України,
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати протиправним рішення Управління пенсійного фонду України в м. Охтирці та Охтирському районі Сумської області від 20 серпня 2014 року №20 про відмову у призначенні пенсії.
Зобов'язати Управління пенсійного фонду України в м. Охтирці та Охтирському районі Сумської області призначити ОСОБА_1 пенсію зі зниженням пенсійного віку, як вдові військовослужбовця, смерть якого настала у зв'язку з хворобою пов'язаною із ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в порядку ст. 16 Закону України «Про пенсійне забезпечення» з часу її звернення до відповідача із зазначеною заявою, а саме із 11 серпня 2014 року.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Охтирський міськрайонний суд Сумської області. Апеляційна скарга на постанову Охтирського міськрайонного суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої ст. 160 КАС України скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Охтирського
міськрайонного суду : Т.О. Ярошенко