ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 705-14-50, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
_____________
УХВАЛА
"09" жовтня 2014 р. Справа № 922/1107/13
Вх. номер 1107/13
Суддя господарського суду Шарко Л.В.
при секретарі судового засідання Воронько В.В.
розглянувши заяву Ізюмського комунального підприємства теплових мереж про відстрочку виконання рішення по справі за позовом: Публічного АТ "НАК "Нафтогаз України" м. Київ
до Ізюмського комунального підприємства теплових мереж, м. Ізюм
про стягнення 1700628,66грн.
за участі представників:
стягувача - Станішевський І.С., довіреність № 14-125 від 13.05.2014 р.,
боржника (заявника) - Радигін Є.С., довіреність б/н від 27.09.13 р.,
ВСТАНОВИВ:
Рішенням суду від 23.05.2013 року позовні вимоги Публічного АТ "НАК "Нафтогаз України" м. Київ задоволено частково, стягнуто з Ізюмського комунального підприємства теплових мереж, м. Ізюм - 159496,79грн. пені, 14757,75грн. -7%штрафу, 12250,41грн. - інфляційні витрати, 3%річних у розмірі 63798,72грн. та 34013,00грн. судового збору.
До суду 24.09.2014 року надійшла заява від Ізюмського комунального підприємства теплових мереж про відстрочку виконання рішення суду від 23.05.2013 року до 01.04.2015 року.
Ухвалою суду від 29.09.14р. заяву прийнято судом та призначено до розгляду в судовому засіданні на 09 жовтня на 16 год.30 хв..
09.10.14р. представник стягувача надав письмові заперечення проти заяви боржника про відстрочку виконання рішення, в яких проти задоволення заяви боржника заперечує та вважає її необгрунтованою.
Представник заявника (боржника) в судовому засіданні 09.10.14р. підтримав заяву про відстрочку виконання рішення та просить суд її задовольнити.
Представник стягувача в судовому засіданні 09.10.14р. заперечував проти надання боржнику відстрочки виконання рішення суду.
Вирішуючи питання щодо заяви (вх. №33266 від 24.09.14р.) Ізюмського КП теплових мереж про відстрочку виконання рішення господарського суду Харківської області суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 121 ГПК України при наявності обставин, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим, за заявою сторони, державного виконавця, прокурора або за своєю ініціативою господарський суд, який видав виконавчий документ, у десятиденний строк розглядає це питання у судовому засіданні з викликом сторін, прокурора і у виняткових випадках, залежно від обставин справи, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, ухвали, постанови, змінити спосіб та порядок їх виконання.
Пунктом 7 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України "Про деякі питання практики виконання рішень, ухвал, постанов господарських судів України" від 17.10.12р. №9 передбачено, що у застосуванні приписів статті 121 ГПК господарським судам необхідно мати на увазі таке. Господарський суд на підставі статті 121 ГПК має право за заявою сторони, державного виконавця, прокурора або за власною ініціативою у виняткових випадках залежно від обставин справи відстрочити, розстрочити виконання рішення, ухвали, постанови (далі - рішення), змінити спосіб та порядок їх виконання. Оскільки згадана стаття не обмежує відповідне право господарського суду певним строком, воно може бути реалізоване у будь-який час після набрання рішенням законної сили і до його фактичного повного виконання, в межах строку пред'явлення наказу до виконання. Також не обмежується право заявника на повторне звернення з відповідною заявою, якщо вона вже розглядалася судом. Застосовуючи заходи, передбачені ст. 121 ГПК, господарські суди повинні мати на увазі таке. Відстрочка - це відкладення чи перенесення виконання рішення на новий строк, який визначається господарським судом. Підставою для відстрочки, розстрочки, зміни способу та порядку виконання рішення можуть бути конкретні обставини, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим у визначений строк або встановленим господарським судом способом. При цьому слід мати на увазі, що згоди сторін на вжиття заходів, передбачених ст. 121 ГПК, ця стаття не вимагає, і господарський суд законодавчо не обмежений будь - якими конкретними термінами відстрочки чи розстрочки виконання рішення. Проте, вирішуючи питання про відстрочку чи розстрочку виконання рішення, зміну способу і порядку виконання рішення, господарський суд повинен враховувати матеріальні інтереси сторін, їх фінансовий стан, ступінь вини відповідача у виникненні спору, наявність інфляційних процесів у економіці держави та інші обставини справи, зокрема, щодо фізичної особи (громадянина) - тяжке захворювання її самої або членів її сім'ї, скрутний матеріальний стан, стосовно юридичної особи - наявну загрозу банкрутства, відсутність коштів на банківських рахунках і майна, на яке можливо було б звернути стягнення, щодо як фізичних, так і юридичних осіб - стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо.
Заяву про надання відстрочки, розстрочки, зміну способу і порядку виконання рішення слід розглядати за правилами ГПК у межах розглянутої господарським судом справи. Дата судового засідання, в якому вирішуватиметься питання про відстрочку або розстрочку виконання рішення, ухвали, постанови, зміну способу та порядку їх виконання, має встановлюватися з урахуванням того, що передбачений частиною першою статті 121 ГПК десятиденний строк визначається з наступного дня після винесення ухвали про призначення відповідного судового засідання.
Слід зазначити, що при вирішенні питання про надання відстрочки виконання рішення суду мають значення майновий стан сторін, ступінь вини боржника у виникненні спору, наявна загроза банкрутства та соціальна значимість підприємства.
Так, відповідач є соціально значимим теплопостачальним підприємством, що забезпечує централізоване теплопостачання бюджетної сфери в місті Ізюм та Ізюмському районі Харківської області, зокрема дитячих дошкільних закладів, шкіл, об`єктів соціальної інфраструктури, лікарень та інших медичних установ, теплопостачання яких в опалювальний період може опинитися під загрозою припинення.
Так на цей час обсяг заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію: надану населенню за період з 2009 - 2014 рік склав суму у розмірі 13 228 498,65 грн., затверджений розрахунок обсягу заборгованості за минулі роки (2012 р. - 2013 р.) з різниці в тарифах на теплову енергію на загальну суму у розмірі 14 540 843,65 грн.; розрахунок обсягу заборгованості на 01.08.2014р. з різниці в тарифах на теплову енергію складе суму у розмірі 13 228 498,65 грн., з урахуванням оплат зроблених на початку 2014 року; надану бюджетним організаціям за період з 2012 року по 2014 рік станом на 01.08.2014 р. склав суму у розмірі 816,611тис. грн.; держава повинна компенсувати у цьому році 14 045 109,00 грн.
Однією із причин тяжкого фінансового стану боржника є дефіцит коштів, пов'язаний з неплатежами з боку населення за спожиті послуги. В даний час із-за обставин, які не залежали від Ізюмського комунального підприємства теплових мереж та виникли не з його вини, дане підприємство опинилось на межі банкрутства.
Рівень розрахунків населення щорічно складає по підприємству лише 55-65 % від нарахованого, що призводить до стабільного росту заборгованості споживачів. Борги населення за комунальні послуги станом на 18.09.2014 р. у відповідності до інформації про нарахування, надходження та заборгованість за теплову енергію по Ізюмському комунальному підприємству теплових мереж досягли по теплопоста-чанню суму у розмірі 6519,6 тис. грн., основними причинами такого стану з одного боку є недостатня платоспроможність населення, а с другого - відсутність у відповідача, як такого, що надає послуги, реальних важелів впливу на боржників. Крім цього боржник, як монополіст, не може відмовити споживачам, з яких фактично стягнути заборгованість на законних підставах не можливо, у подальшому в наданні послуг з теплопостачання. До того ж, якщо врахувати той факт, що на території, яку обслуговує боржник мешкає 80% мешканців, які володіють житловими приміщеннями площею, значно менше 100 м2, виходить, що це питання при достатньо низькому рівню життя деяких мешканців м. Ізюм є злободенною. Крім населення не своєчасно розраховуються з боржником бюджетні установи (організації), які залежать від фінансування, яке отримують з Державного бюджету України (це стосується державних органів влади, органів місцевого самоврядування, установ та організацій, такі як дитячі садки, школи, лікарні та ін.). Станом 18.09.2014р. ця заборгованість складає суму у розмірі 196,1 тис. грн.
Також, в матеріалах справи міститься лист Департаменту житлово-комунального господарства та розвитку інфраструктури Харківської обласної державної адміністрації ( том 2 а.с. № 99-100), в якому зазначено, що на цей час (у продовж 2014 року), усі гроші, що отримуються з Державного бюджету України на погашення з різниці у тарифах у першу чергу згідно вимог постанови КМУ № 30 від 29.01.2014 року їдуть на погашення заборгованості за отриманий природний газ, що використовувався для потреб населення. Після отримання з Державного бюджету України субвенцій на погашення заборгованості за вище вказаними договорами можливе погашення заборгованості за природний газ, що виник по договорам, по яким постачався газ для потреб бюджетних організацій. Тому, як наглядовий орган від імені Харківської обласної адміністрації, що здійснює нагляд за діяльністю комунальних підприємств, що надають комунальні послуги у Харківській області та за використанням коштів (субвенцій) отриманих з державного бюджету на погашення різниці в тарифах через невідповідність тарифів на послуги з теплопостачання, водопостачання та водовідведення, вказує на той факт, що на цей час у Ізюмського комунального підприємства теплових мереж відсутні кошти на погашення заборгованості за отриманий природний газ. На цей час обсяг заборгованості Державного бюджету України з різниці у тарифах на теплову енергію перед Ізюмським комунальним підприємством теплових мереж складе на 01.08.2014 р.: за послуги надані населенню - суму у розмірі 13228,5 тис. грн.; за послуги надані бюджетним організаціям - суму у розмірі 816,6 тис. грн.
Зважаючи на таку складну ситуацію, департамент просить суд розглянути питання про надання відстрочки по погашенню боргу за отриманий природний газ перед ПАТ "НАК "Нафтогаз України"( том 2 а.с. № 100). Оскільки, на сьогодні примусове стягнення цього боргу у період підготовки до опалювального сезону, може привести до його зриву.
Суд приходить до висновку про те, що в даному випадку боржник є бюджетною неприбутковою організацією, функціонування якого залежить від державних субвенцій, але, крім цього, від боржника залежить проведення і запуск опалення і м. Ізюмі та Ізюмському районі, виконання якого знаходиться під загрозою зриву, тому на цей час виконання даного судового рішення призведе до повної фінансової неспроможності боржника та паралізації діяльності даного комунального підприєм-ства.
З врахуванням вищевикладеного, приймаючи до уваги скрутне фінансове становище заявника (боржника), яке сталося не з його вини, а також зважаючи на те, що боржник є комунальним підприємством, суд вважає за можливе заяву боржника про відстрочку виконання рішення задовольнити частково.
На підставі викладеного та керуючись статтями 86, 121 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
УХВАЛИВ:
1. Заяву (вх. №33266 від 24.09.14р.) Ізюмського КП теплових мереж про відстрочку виконання рішення господарського суду Харківської області від 23.05.13р. по справі №922/1107/13 задовольнити частково.
2. Відстрочити виконання судового рішення господарського суду Харківської області по справі №922/1107/13 до "01" березня 2015 року.
Суддя Шарко Л.В.