Постанова № 40830337, 24.09.2014, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.09.2014
Номер справи
808/5111/14
Номер документу
40830337
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 вересня 2014 року

Справа № 808/5111/14

м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Горобцової Я.В., розглянувши у місті Запоріжжі в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «АГАТОПТТОРГ» до Державної податкової інспекції у Комунарському районі м.Запоріжжя Головного управління Міндоходів у Запорізькій області про визнання дій неправомірними та зобов’язання вчинити певні дії, -

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

До Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «АГАТОПРТОРГ» (далі – позивач або ТОВ «АГАТОПТТОРГ») до Державної податкової інспекції у Комунарському районі м.Запоріжжя Головного управління Міндоходів у Запорізькій області (далі – відповідач або ДПІ у Комунарському районі м.Запоріжжя ГУ Міндоходів у Запорізькій області), в якому позивач, з наступними уточненнями, просить суд: визнати протиправними дії Державної податкової інспекції у Комунарському районі м.Запоріжжя Головного управління Міндоходів у Запорізькій області щодо коригування (виключення) на підставі Акту №150/08-27-22-05/38910671 від 04.07.2014 «Про неможливість проведення зустрічної звірки Товариства з обмеженою відповідальністю «АГАОПТТОРГ» щодо документального підтвердження господарських відносин із платниками податків за період з 01.12.2013 по 30.04.2014» в електронних базах даних, в тому числі в Системі автоматизованого співставлення податкових зобов’язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів 1С «Податковий блок», суми податкового кредиту та податкових зобов’язань з податку на додану вартість», які визначені ТОВ «АГАТОПТТОРГ» (код ЄДРПОУ 38910671) у податкових деклараціях з податку на додану вартість за період грудень 2013 року – квітень 2014 року включно; зобов’язати Державну податкову інспекцію у Комунарському районі м.Запоріжжя Головного управління Міндоходів у Запорізькій області відновити в електронних базах даних, в тому числі в Системі автоматизованого співставлення податкових зобов’язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів 1С «Податковий блок», показники податкової звітності Товариства з обмеженою відповідальністю «АГАТОПТТОРГ» (код ЄДРПОУ 38910671), зазначені в податкових деклараціях з податку на додану вартість за період грудень 2013 року – квітень 2014 року включно.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що самостійна зміна відповідачем в електронних базах даних показників податкового кредиту та податкових зобов’язань позивача на підставі спірного акту, без прийняття податкового повідомлення-рішення або без зміни цих показників самим позивачем шляхом подання уточнюючих декларацій (розрахунків) порушує права та інтереси позивача, оскільки позивач, як платник податків, має право розраховувати на те, що задекларовані ним в податкових деклараціях показники податкового кредиту та податкових зобов’язань відповідають показникам з центральної бази даних податкової звітності.

Заперечуючи проти позову з підстав, викладених в письмових запереченнях проти позову, відповідач зазначив, що до єдиної системи «Податковий блок» та її підсистеми «Аналітична система» вноситься службова інформація, одержана податковими органами за результатами контролюючих заходів, ця інформація не визначає податкових зобов’язань платників податків, є аналітичною і використовується виключно з метою здійснення податкового контролю, а тому не може порушувати законні права, свободи та інтереси позивача та сама по собі не тягне за собою для позивача жодних зобов’язань.

Ухвалою Запорізького окружного адміністративного суду від 11 серпня 2014 року відкрито провадження в адміністративній справі та призначено справу до розгляду.

24 вересня 2014 року на адресу суду через службу діловодства суду надійшло клопотання від позивача, в якому останній просив розглянути справу в порядку письмового провадження. Представник відповідача поклався на розсуд суду при вирішенні вказаного клопотання.

Відповідно ч.1 ст. 41 КАС України суд під час судового розгляду адміністративної справи здійснює повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу. У разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд, -

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до Виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Серії АГ № 266986 Товариство з обмеженою відповідальністю «АГАТОПТТОРГ» 24.09.2013 зареєстровано як юридичну особу, за адресою: 69077, Запорізька область, м. Запоріжжя, вул. Мануїльського, буд. 30-а, ідентифікаційний код 38910671 (а. с. 12). Позивач зареєстрований платником податку на додану вартість, про що свідчить Свідоцтво №200149586 (НБ №533026) від 01.12.2013.

17 лютого 2014 року ДПІ у Комунарському районі м.Запоріжжя ГУ Міндоходів у Запорізькій області направило позивачу запит №264/10/08-27-22.1117 про надання пояснень та їх документальних підтверджень за змістом якого від позивача вимагалося подати пояснення та їх документальне підтвердження з питань придбання ТОВ «АРМ-Енерго» товарів (послуг) у ТОВ «ЛИНД» (код ЄДРПОУ 38485989), ТОВ «ІДС-Україна» (код ЄДРПОУ 34692069), ТОВ «ВК «ЕНЕРГОДАР» (код ЄДРПОУ 38320102), ТОВ «БК ФОРС» (код ЄДРПОУ 37116814), ТОВ «ДОМІНАНТ 37» (код ЄДРПОУ 38837031), ТОВ «ІМПАП» (код ЄДРПОУ 38506296), ТОВ «КАМЕТ ОЙЛ» (код ЄДРПОУ 38506296) у грудні 2013 року. Конверт з вказаним запитом 21.03.2014 повернувся на адресу відповідача з відміткою «за закінченням терміну зберігання».

01.07.2014 заступником начальника ОВ ДПІ у Жовтневому районі м.Запоріжжя ГУ Міндоходів у Запорізькій області складено Довідку №2470 про встановлення фактичного місцезнаходження (місця проживання) платника податків – ТОВ «АГАТОПТТОРГ» згідно якої місцезнаходження платника податків не встановлено.

З пояснень позивача, матеріалів справи та заперечень відповідача вбачається, що на підставі Акту про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ «АГАТОПТТОРГ» щодо документального підтвердження господарських відносин із платниками податків за період з 01.12.2013 по 30.04.2014 фахівцями відповідача здійснено коригування в електронній базі даних Системи автоматизованого співставлення податкових зобов’язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів 1С «Податковий блок» сум податкового кредиту та податкових зобов’язань з податку на додану вартість, які визначені ТОВ «АГАТОПТТОРГ» у податкових деклараціях за період грудень 2013 року – квітень 2014 року включно по контрагентам: ТОВ «БК ФОРС» (код ЄДРПОУ 37116814), ТОВ «ІДС – Україна» (код ЄДРПОУ 34692069), ТОВ «ПОЛІКС» (код ЄДРПОУ 32713558), ТОВ «ГОРИЗОНТ-ТРЕЙДІНГ» (код ЄДРПОУ 38487897), ТОВ «ОСК СТОЛИЧНИЙ» (код ЄДРПОУ 38050168), ТОВ «УПГ-ІНВЕСТ» (код ЄДРПОУ 33418719), ТОВ «АЛЬФА+ГРУП» (код ЄДРПОУ 38227200), ПП «ТРАНСМАКЕТ-ЮГ» (код ЄДРПОУ 37224481), ТОВ «ДІМСАМ» (код ЄДРПОУ 38539321).

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами у справі, суд виходить з наступного.

Як визначено пунктом 71.1 статті 71 ПК України, інформаційно-аналітичне забезпечення діяльності державної податкової служби – це комплекс заходів із збору, опрацювання та використання інформації, необхідної для виконання органами державної податкової служби покладених на них функцій та завдань.

Згідно зі статтею 74 ПК України податкова інформація, зібрана відповідно до цього Кодексу, може зберігатися та опрацьовуватися в інформаційних базах органів державної податкової служби або безпосередньо посадовими (службовими) особами органів державної податкової служби. Перелік інформаційних баз, а також форми і методи опрацювання інформації визначаються центральним органом державної податкової служби. Зібрана податкова інформація та результати її опрацювання використовуються для виконання покладених на органи державної податкової служби функцій та завдань.

Відповідно до пп.20.1.6. п.20.1. ст.20 ПК України органи державної податкової служби мають право, крім іншого, для здійснення функцій, визначених податковим законодавством, отримувати безоплатно від платників податків, у тому числі благодійних та інших неприбуткових організацій, у порядку, визначеному цим Кодексом інформацію, довідки, копії документів (засвідчені підписом платника податків або його посадовою особою та скріплені печаткою (за наявності) про фінансово-господарську діяльність, отримувані доходи, видатки платників податків та іншу інформацію, пов'язану з обчисленням та сплатою податків, дотриманням вимог іншого законодавства, здійснення контролю за яким покладено на органи державної податкової служби, а також фінансову та статистичну звітність, в порядку та на підставах, визначених цим Кодексом.

Згідно з п.73.5. ст.73 ПК України з метою отримання податкової інформації органи державної податкової служби мають право проводити зустрічні звірки даних суб'єктів господарювання щодо платника податків.

Зустрічною звіркою вважається співставлення даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, що здійснюється органами державної податкової служби з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій та розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків. Зустрічні звірки не є перевірками і проводяться в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 2 Порядку проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, затвердженого постановою КМ України від 27.12.2010 №1232 передбачено, що зустрічні зірки проводяться у суб'єктів господарювання, щодо здійснення операцій з якими під час перевірки платника податків та зборів виникають сумніви стосовно факту здійснення таких операцій або якщо існують розбіжності задекларованих у деклараціях з податку на додану вартість показників податкового кредиту та податкових зобов'язань.

Згідно з п.4 Порядку №1232 від 27.12.2010 орган державної податкової служби (виконавець), який проводить зустрічну звірку, складає довідку за наявності інформації, для отримання якої надіслано запит органом державної податкової служби (ініціатором), та її документального підтвердження. У разі відсутності запитуваної органом державної податкової служби (ініціатором) інформації орган державної податкової служби (виконавець) надсилає завірений печаткою запит про подання інформації та її документального підтвердження суб'єкту господарювання за його адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) рекомендованим листом з повідомленням про вручення чи особисто вручає суб'єкту господарювання або його законному чи уповноваженому представникові під розписку.

Відповідно до п.6 Порядку №1232 у разі отримання від суб'єкта господарювання інформації, визначеної у запиті, та її документального підтвердження (протягом одного місяця з дня, що настає за днем надходження суб'єкту господарювання запиту) орган державної податкової служби проводить зустрічну звірку.

Згідно з п.п.7, 8 Порядку №1232 за результатами проведеної зустрічної звірки складається довідка, яка підписується суб'єктом господарювання (законним чи уповноваженим представником) і посадовими особами органу державної податкової служби та особисто вручається суб'єкту господарювання або його законному чи уповноваженому представникові під розписку або надсилається суб'єкту господарювання за його адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) рекомендованим листом із повідомленням про вручення. Довідка про проведення зустрічної звірки підлягає реєстрації в органах державної податкової служби (як ініціатора, так і виконавця).

Враховуючи вищевикладене, суд зазначає, що проведення звірки - це дії по співставленню даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, за результатами здійснення яких складається довідка.

При цьому, заходи, спрямовані на проведення зустрічної звірки, тобто, спрямовані на вчинення дій щодо співставлення даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, однак, без фактичного здійснення таких дій, не можуть вважатись діями по проведенню зустрічної звірки.

Таким чином, оскільки ДПІ у Комунарському районі зустрічної звірки ТОВ «АГАТОПТТОРГ» фактично не проведено, дії по співставленню даних первинних бухгалтерських та інших документів позивача не здійснено, відповідної довідки не складено, про що свідчить й сам акт про неможливість проведення зустрічної звірки, суд зазначає, що в силу приписів чинного законодавства України, протиправні дії не можуть породжувати будь-які правомірні наслідки, будь-то складений акт, довідка, висновки тощо, а так само не може вважатися правомірною, законною та достовірною інформація та данні, що містяться в даних документах.

Акт про неможливість проведення зустрічної звірки, по суті, є доказом, здобутим з порушенням закону, а тому такий акт та наведені в ньому обставини не можуть бути підставою для прийняття будь-якого рішення або використовуватися будь-якими органами доходів і зборів України, а також іншими державними органами та їх посадовими (службовими) особами в якості носія доказової бази чи податкової інформації.

Відповідно до п.2.1 Методичних рекомендацій щодо комплексного відпрацювання платників ПДВ, які формують податковий кредит за податковими накладними, не зареєстрованими у єдиному реєстрі податкових накладних, затверджених наказом Міністерства доходів і зборів 29.11.2013 №724, (далі – Методичні рекомендації №174), платники податку щомісяця у терміни, передбачені для подання податкової звітності з податку на додану вартість (календарний місяць), у тому числі для яких розділом V Кодексу встановлено звітний податковий період - квартал, подають до територіального органу Міндоходів копії записів у реєстрах виданих та отриманих податкових накладних (далі - РПН) за такий період в електронному вигляді (п. 201.15 ст. 201 Кодексу ). При здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платники податку зобов'язані не пізніше п'ятнадцяти календарних днів зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні з сумою податку понад 10 тис. грн. та податкові накладні, виписані при здійсненні операцій з постачання підакцизних товарів та товарів, ввезених на митну територію України, незалежно від розміру ПДВ у такій податковій накладній (п. 201.10 ст. 201, п. 11 підрозділу 2 розділу XX Кодексу ).

Водночас, за змістом п. 3.1 Методичних рекомендацій відсутність факту реєстрації платником податку - продавцем товарів/послуг податкових накладних у ЄРПН та/або порушення порядку заповнення податкової накладної не дає права покупцю на включення сум ПДВ до податкового кредиту та не звільняє продавця від обов'язку включення суми податку на додану вартість, вказаної в податковій накладній, до суми податкових зобов'язань за відповідний звітний період (п. 201.10 ст. 201 Кодексу).

Таким чином, обов’язок платника податків щодо подання податкової декларації за звітний період кореспондується з обов’язком податкового органу щодо прийняття такої декларації та, у випадку відсутності зауважень, відображення показників декларації у відповідних базах податкової звітності.

Сама по собі здійснена контролюючим органом податкова кваліфікація операцій за відсутності відмінності між задекларованими показниками податкової звітності контрагентів не може слугувати підставою для внесення змін до Системи автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів. Висновок щодо правильності (або недостовірності) задекларованих платником даних податкового обліку як підстави для внесення змін до вказаної бази даних може бути зроблений податковим органом після визначення платникові податкових зобов'язань та їх узгодження у встановленому законом порядку.

Слід також наголосити, що у податковому праві визнається критерій добросовісності платника, який передбачає законність дій платника у сфері податкових правовідносин (у тому числі і щодо формування даних податкового обліку), доки це не спростовано у порядку, встановленому Податковим кодексом України. Наведене також виключає можливість застосування до платника негативних правових наслідків (зокрема, у вигляді вилучення з електронної бази даних задекларованих ним показників) до моменту донарахування платникові податкового зобов'язання в порядку статті 54 Податкового кодексу України та його узгодження.

Враховуючи, що у матеріалах справи відсутні податкові-повідомлення рішення про визначення позивачу сум грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість, а акт про неможливість проведення зустрічної звірки може засвідчувати лише наявність обставин, які унеможливлюють проведення податковим органом зустрічної звірки, суд вважає, що у податкового органу не виникло права вносити зміни у дані, задекларовані позивачем у податкових деклараціях, а тому позовні вимоги підлягають задоволенню.

Відповідно до ч. 1 ст. 11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

У ч. 2 ст. 71 КАС України зазначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Таким чином, особливістю адміністративного судочинства є те, що обов’язок доказування в спорі покладається на відповідача – орган публічної влади, який повинен надати суду всі матеріали, які свідчать про його правомірні дії.

Отже, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві вимоги позивача є такими, що підлягають задоволенню.

Згідно ч. 3 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.

Керуючись ст. ст. 69-71, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов Товариства з обмеженою відповідальністю «АГАТОПТТОРГ» - задовольнити.

Визнати протиправними дії Державної податкової інспекції у Комунарському районі м.Запоріжжя Головного управління Міністерства доходів і зборів у Запорізькій області щодо коригування (виключення) на підставі акту №150/08-27-22-05/38910671 від 04.07.2014 «Про неможливість проведення зустрічної звірки Товариства з обмеженою відповідальністю «АГАТОПТТОРГ» (код ЄДРПОУ 38910671) щодо документального підтвердження господарських відносин із платниками податків за період з 01.12.2013 по 30.04.2014» в електронних базах даних, в тому числі в Системі автоматизованого співставлення податкових зобов’язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів 1С «Податковий блок», суми податкового кредиту та податкових зобов’язань з податку на додану вартість, які визначені Товариством з обмеженою відповідальністю «АГАТОПТТОРГ» (код ЄДРПОУ 38910671) у податкових деклараціях з податку на додану вартість за період грудень 2013 року - квітень 2014 року включно.

Зобов’язати Державну податкову інспекцію у Комунарському районі м.Запоріжжя Головного управління Міністерства доходів і зборів у Запорізькій області відновити в електронних базах даних, в тому числі в Системі автоматизованого співставлення податкових зобов’язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів 1С «Податковий блок», показники податкової звітності Товариства з обмеженою відповідальністю «АГАТОПТТОРГ» (код ЄДРПОУ 38910671), зазначень в податкових деклараціях з податку на додану вартість за період грудень 2013 року – квітень 2014 року включно.

Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «АГАТОПТТОРГ» 73,08 грн. (сімдесят три гривні 08 копійок ) судового збору.

Постанова набирає законної сили відповідно до частини першої статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України.

Суддя Я.В. Горобцова