ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 вересня 2014 року о 09 год. 40 хв.Справа № 808/4617/14 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді Шари І.В.
за участю секретаря судового засідання Пелеха С.І.
представників сторін:
позивача - Крамаренка А.А.
відповідача - Мандичева О.Г.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу
за позовом Публічного акціонерного товариства «Завод будівельно-опоряджувальних машин», м. Дніпрорудне Василівського району Запорізької області
до Управління Пенсійного фонду України в Василівському районі Запорізької області
про визнання протиправними дії суб'єкта владних повноважень,
ВСТАНОВИВ:
17 липня 2014 року до Запорізького окружного адміністративного суду (далі - суд) надійшов адміністративний позов від Публічного акціонерного товариства «Завод будівельно-опоряджувальних машин» (далі - ПАТ «Завод БОМ», позивач) до Управління Пенсійного фонду України в Василівському районі Запорізької області (далі - УПФУ в Василівському районі Запорізької області, відповідач), в якому позивач просить:
- визнати протиправними дії відповідача щодо складання Розрахунку №2299/02 від 11.06.2014 фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів «б»-«з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», з червня 2014 року на загальну суму 23776,01 грн.;
- скасувати Розрахунок №2299/02 від 11.06.2014 фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів «б»-«з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», з червня 2014 року на загальну суму 23776,01 грн., складений відповідачем.
В обґрунтування позовних вимог ПАТ «Завод БОМ» зазначено, що особи, зазначені у розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пенсій мають право на пільгову пенсію відповідно до статті 100 Закону України "Про пенсійне забезпечення", тому підстави для відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за положеннями частини 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" відсутні. Також позивач посилається на ту обставину, що відповідачем неправомірно включено до зазначеного розрахунку надбавки, суми доплат та підвищень до пенсій, в тому числі за понаднормативний стаж, а зазначений додатковий розрахунок направлений позивачу з порушенням строків, що суперечить вимогам чинного законодавства.
В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги у повному обсязі, просив позов задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечив з підстав, викладених у письмових запереченнях, просив відмовити у задоволенні позову у повному обсязі.
В обґрунтування заперечення зазначає, що оскаржуваний розрахунок фактичних витрат на виплату та доставку пенсій в повній мірі відповідає нормам чинного законодавства України, оскільки частиною 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-ІV не встановлюється зв'язок відшкодування фактичних витрат з моментом набуття права осіб на отримання пільгової пенсії, отже з 01.01.2004 відшкодуванню підлягають і пенсії, які призначені до набрання чинності цим Законом. Крім того вказує, що особи по справі набули право на пенсію за пільговими умовами після введення в дію Закону України «Про пенсійне забезпечення» та отримують пенсію призначену у відповідності до ст. 13 зазначеного Закону. У зв'язку з викладеним вважає, що позов Публічного акціонерного товариства "Завод будівельно-опоряджувальних машин" не підлягає задоволенню.
У судовому засіданні, відповідно до ст.160 КАС України, проголошено вступну та резолютивну частини постанови.
Вислухавши пояснення представника позивача, з'ясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд приходить до висновку, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Публічне акціонерне товариство "Завод будівельно-опоряджувальних машин" відповідно до положень Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" від 26.06.1997 № 400/97-ВР (далі - Закон № 400/97-ВР) є платником збору на обов'язкове пенсійне страхування, а також платником страхових внесків відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-ІV (далі - Закон №1058-ІV) та зареєстроване в УПФУ в Василівському районі Запорізької області.
Порядок справляння та використання збору на обов'язкове державне пенсійне страхування визначено Законом України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування". Статтею 1 зазначеного закону встановлено, що платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є суб'єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх об'єднання, бюджетні, громадські та інші установи та організації, об'єднання громадян та інші юридичні особи, а також фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників.
Відповідно до розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пенсій №2299/02 від 11.06.2014, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в частині пенсій, призначених відповідно до пункту "а" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", УПФУ в Василівському районі Запорізької області було визначено місячний розмір фактичних витрат на виплату та доставку пенсії, що підлягає відшкодуванню органам Пенсійного фонду України. До кола осіб, яким призначена пенсія на пільгових умовах за зазначеним розрахунком увійшли: ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16 (а.с.9-11).
Судом встановлено, що громадянину ОСОБА_3 на підставі протоколу №160250 від 24.03.2010 з 12.02.2010 була призначена і виплачується пенсія на пільгових умовах за Списком №2 (а.с.65). ОСОБА_3 працював на ПАТ "Завод БОМ" на роботах, які згідно законодавства дають йому право на пенсію на пільгових умовах, що також підтверджується довідкою, що уточнює особливий характер роботи та умови праці №09/389 (а.с.26), та має відповідний заліковий стаж у розмірі 7 років 5 місяців 21 день. Частка сплати відповідача у відшкодуванні витрат на виплату і доставку пенсії зазначеному пенсіонеру становить 59,80%.
Громадянці ОСОБА_4 на підставі протоколу від 30.05.2008 №1704 з 18.04.2008 була призначена і виплачується пенсія на пільгових умовах за Списком №2. ОСОБА_4 працювала на ПАТ "Завод БОМ" на роботах, які згідно законодавства дають їй право на пенсію на пільгових умовах, що також підтверджується довідкою, що уточнює особливий характер роботи та умови праці №192 (а.с.13), та має відповідний заліковий стаж у розмірі 10 років. Частка сплати відповідача у відшкодуванні витрат на виплату і доставку пенсії зазначеному пенсіонеру становить 100%.
Громадянці ОСОБА_5 на підставі протоколу від 14.11.2008 №511 з 06.11.2008 була призначена і виплачується пенсія на пільгових умовах за Списком №2. ОСОБА_5 працювала на ПАТ "Завод БОМ" на роботах, які згідно законодавства дають їй право на пенсію на пільгових умовах, що також підтверджується довідкою, що уточнює особливий характер роботи та умови праці №672 (а.с.14), та має відповідний заліковий стаж у розмірі 10 років. Частка сплати відповідача у відшкодуванні витрат на виплату і доставку пенсії зазначеному пенсіонеру становить 100%.
Громадянину ОСОБА_6 на підставі протоколу від 10.07.2009 №189 з 01.07.2009 була призначена і виплачується пенсія на пільгових умовах за Списком №2. ОСОБА_6 працював на ПАТ "Завод БОМ" на роботах, які згідно законодавства дають йому право на пенсію на пільгових умовах, що також підтверджується довідкою, що уточнює особливий характер роботи та умови праці №12/243 (а.с.15), та має відповідний заліковий стаж у розмірі 7 років 1 місяць 19 днів. Частка сплати відповідача у відшкодуванні витрат на виплату і доставку пенсії зазначеному пенсіонеру становить 57,09%.
Громадянину ОСОБА_7 на підставі протоколу від 13.10.2009 №300 з 26.09.2009 була призначена і виплачується пенсія на пільгових умовах за Списком №2. ОСОБА_7 працював на ПАТ "Завод БОМ" на роботах, які згідно законодавства дають йому право на пенсію на пільгових умовах, що також підтверджується довідкою, що уточнює особливий характер роботи та умови праці №09/556 (а.с.16), та має відповідний заліковий стаж у розмірі 9 років 9 місяців 9 днів. Частка сплати відповідача у відшкодуванні витрат на виплату і доставку пенсії зазначеному пенсіонеру становить 78,20%.
Громадянину ОСОБА_8 на підставі протоколу від 13.12.2010 №3 з 21.10.2010 була призначена і виплачується пенсія на пільгових умовах за Списком №2. ОСОБА_8 працював на ПАТ "Завод БОМ" на роботах, які згідно законодавства дають йому право на пенсію на пільгових умовах, що також підтверджується довідкою, що уточнює особливий характер роботи та умови праці (а.с.17), та має відповідний заліковий стаж у розмірі 6 років 2 місяці 20 днів. Частка сплати відповідача у відшкодуванні витрат на виплату і доставку пенсії зазначеному пенсіонеру становить 49,78%.
Громадянину ОСОБА_9 на підставі протоколу від 23.11.2011 №63 з 16.11.2011 була призначена і виплачується пенсія на пільгових умовах за Списком №2. ОСОБА_9 працював на ПАТ "Завод БОМ" на роботах, які згідно законодавства дають йому право на пенсію на пільгових умовах, що також підтверджується довідкою, що уточнює особливий характер роботи та умови праці №09/229 (а.с.18), та має відповідний заліковий стаж у розмірі 5 років 11 місяців 23 дні. Частка сплати відповідача у відшкодуванні витрат на виплату і доставку пенсії зазначеному пенсіонеру становить 59,33%.
Громадянину ОСОБА_10 на підставі протоколу від 09.02.2012 №55 з 16.11.2011 була призначена і виплачується пенсія на пільгових умовах за Списком №2. ОСОБА_10 працював на ПАТ "Завод БОМ" на роботах, які згідно законодавства дають йому право на пенсію на пільгових умовах, що також підтверджується довідкою, що уточнює особливий характер роботи та умови праці (а.с.19), та має відповідний заліковий стаж у розмірі 1 рік 5 місяців 27 днів. Частка сплати відповідача у відшкодуванні витрат на виплату і доставку пенсії зазначеному пенсіонеру становить 11,93%.
Громадянину ОСОБА_11 на підставі протоколу від 04.04.2012 №38 з 28.12.2011 була призначена і виплачується пенсія на пільгових умовах за Списком №2. ОСОБА_11 працював на ПАТ "Завод БОМ" на роботах, які згідно законодавства дають йому право на пенсію на пільгових умовах, що також підтверджується довідкою, що уточнює особливий характер роботи та умови праці №09/105 (а.с.20), та має відповідний заліковий стаж у розмірі 9 років 7 місяців 24 дні. Частка сплати відповідача у відшкодуванні витрат на виплату і доставку пенсії зазначеному пенсіонеру становить 77,20%.
Громадянці ОСОБА_12 на підставі протоколу від 17.05.2012 №333 з 17.05.2012 була призначена і виплачується пенсія на пільгових умовах за Списком №2. ОСОБА_12 працювала на ПАТ "Завод БОМ" на роботах, які згідно законодавства дають їй право на пенсію на пільгових умовах, що також підтверджується довідкою, що уточнює особливий характер роботи та умови праці №09/356 (а.с.21), та має відповідний заліковий стаж у розмірі 6 років. Частка сплати відповідача у відшкодуванні витрат на виплату і доставку пенсії зазначеному пенсіонеру становить 100%.
Громадянину ОСОБА_13 на підставі протоколу від 24.10.2012 №3443 з 22.10.2012 була призначена і виплачується пенсія на пільгових умовах за Списком №2. ОСОБА_13 працював на ПАТ "Завод БОМ" на роботах, які згідно законодавства дають йому право на пенсію на пільгових умовах, що також підтверджується довідкою, що уточнює особливий характер роботи та умови праці (а.с.22), та має відповідний заліковий стаж у розмірі 10 років. Частка сплати відповідача у відшкодуванні витрат на виплату і доставку пенсії зазначеному пенсіонеру становить 100%.
Громадянину ОСОБА_14 на підставі протоколу від 06.03.2013 №74 з 04.03.2013 була призначена і виплачується пенсія на пільгових умовах за Списком №2. ОСОБА_14 працював на ПАТ "Завод БОМ" на роботах, які згідно законодавства дають йому право на пенсію на пільгових умовах, що також підтверджується довідкою, що уточнює особливий характер роботи та умови праці (а.с.23), та має відповідний заліковий стаж у розмірі 10 років. Частка сплати відповідача у відшкодуванні витрат на виплату і доставку пенсії зазначеному пенсіонеру становить 100%.
Громадянину ОСОБА_15 на підставі протоколу від 01.10.2013 №295 з 30.08.2013 була призначена і виплачується пенсія на пільгових умовах за Списком №2. ОСОБА_15 працював на ПАТ "Завод БОМ" на роботах, які згідно законодавства дають йому право на пенсію на пільгових умовах, що також підтверджується довідкою, що уточнює особливий характер роботи та умови праці №09/36 від 04.02.2013 (а.с.24), та має відповідний заліковий стаж у розмірі 7 років 6 місяців. Частка сплати відповідача у відшкодуванні витрат на виплату і доставку пенсії зазначеному пенсіонеру становить 100%.
Громадянину ОСОБА_16 на підставі протоколу від 16.04.2014 №136 з 08.04.2014 була призначена і виплачується пенсія на пільгових умовах за Списком №2. ОСОБА_16. працював на ПАТ "Завод БОМ" на роботах, які згідно законодавства дають йому право на пенсію на пільгових умовах, що також підтверджується довідкою, що уточнює особливий характер роботи та умови праці №09/195 від 06.06.2013 (а.с.25), та має відповідний заліковий стаж у розмірі 7 років 6 місяців. Частка сплати відповідача у відшкодуванні витрат на виплату і доставку пенсії зазначеному пенсіонеру становить 100%.
Статтею 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" визначені категорії працівників, які мають право на пенсію за віком на пільгових умовах.
Відповідно до п. «б» ст.13 Закону України №1788-ХІІ, на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи, працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць:
чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах;
жінки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
Працівникам, які мають не менше половини стажу роботи з шкідливими і важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням віку, передбаченого статтею 12 цього Закону, на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи чоловікам і за кожні 2 роки такої роботи - жінкам;
Список № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, що дають право на пенсію за віком на пільгових умовах, застосовуються на підприємствах, в установах і організаціях незалежно від їх підпорядкування і форм власності.
Пільговий стаж обчислюється за фактичною тривалістю роботи із шкідливими і важкими умовами праці згідно з довідками підприємств.
Розмір сум і порядок відшкодування вказаних витрат Пенсійному фонду України врегульований розділом 6 Інструкції "Про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України", затвердженої Постановою Правління Пенсійного фонду України 19.12.2003 № 21-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.01.2004 за №64/8663 (далі - Інструкція).
Відповідно до пункту 6.4 Інструкції, розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами надходження доходів органів Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 "Прикінцевих положень" Закону №1058-ІV (згідно з додатками 6 та 7), які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій. Пункт 6.5 визначає, що розрахунки складаються на підставі відомостей відділів з призначення пенсій органів Пенсійного фонду України, які подаються згідно з додатком 8 та додатком 8а до 1 січня поточного року та протягом 10 днів з дня прийняття рішення про призначення нової пенсії. Тобто, нормативно правовим актом на органи Пенсійного фонду України покладено обов'язок визначати розмір відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій.
Пунктом 6.8 Інструкції зазначено, що підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах. У разі зміни розміру пенсії або настання обставин, які впливають на суму відшкодування (смерть пенсіонера, зміна місця проживання та ін.), органи Пенсійного фонду повідомляють про це підприємства в місячний термін з моменту виникнення цих обставин. Суми фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період з дати призначення пенсії до дати складання розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 "Прикінцевих положень" Закону, сплачуються одночасно із оплатою фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за перший поточний місяць.
Посилання представника позивача на те, що пенсія ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16 мала бути призначена відповідно до статті 100 Закону України "Про пенсійне забезпечення", суд вважає необґрунтованими.
Відповідно до п. «б» ст.13 Закону України №1788-ХІІ, на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи, працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць: чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах; жінки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
Працівникам, які мають не менше половини стажу роботи з шкідливими і важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням віку, передбаченого статтею 12 цього Закону, на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи чоловікам і за кожні 2 роки такої роботи - жінкам.
Разом з тим, абзацом четвертим статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" визначено, що статтею 100 даного Закону визначається порядок пенсійного забезпечення осіб, які працювали до введення в дію цього Закону на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, передбачених законодавством, що діяло раніше.
Відповідно до Постанови Верховної Ради України "Про порядок введення в дію Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 06.12.1991 № 1931-ХІІ, Закон України "Про пенсійне забезпечення" введений в дію з 1 січня 1992 року - в частині норм, що стосуються призначення і виплати пенсій та коригування рівнів пенсій, призначених до введення цього Закону; з 1 квітня 1992 року - в повному обсязі.
З матеріалів справи вбачається, що колишнім працівника відповідача ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16 була призначена та виплачувалась пенсія за віком на пільгових умовах за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, що підтверджується наявними у матеріалах справи копіями протоколів №160250 від 24.03.2010, від 30.05.2008 №1704, від 14.11.2008 №511, від 10.07.2009 №189, від 13.10.2009 №300, від 13.12.2010 №3, від 23.11.2011 №63, від 09.02.2012 №55, від 04.04.2012 №38, від 17.05.2012 №333, від 24.10.2012 №3443, від 06.03.2013 №74, від 01.10.2013 №295, від 16.04.2014 №136.
Зайнятість зазначених пенсіонерів на роботах за списком №2 підтверджується наявними у матеріалах справи копіями довідок, уточнюючих особливий характер роботи та умови праці, що необхідні для призначення пільгової пенсії, та які були надані представником позивача, а саме:
довідка №192 (а.с.13), відповідно до якої ОСОБА_4 працювала заточувальником, зайнятим обдиранням, точінням, різанням, шліфуванням металевих виробів та інструменту абразивними кругами сухим способом інструментального цеху з 19.04.1983 по 19.02.2003;
довідка №672 (а.с.14), відповідно до якої ОСОБА_5 працювала контролером з термообладнання, зайнятим на гарячих ділянках робіт з 28.09.1983 по 14.07.1994, контролером з термообладнання, зайнятим на гарячих ділянках робіт відділу технічного контролю з 07.09.1994 по 01.11.2001;
довідка №12/243 (а.с.15), відповідно до якої ОСОБА_6 працював заточувальником, зайнятим обдиранням, точінням, різанням, шліфуванням металевих виробів та інструменту абразивними кругами сухим способом Механо-обробного цеху №2 з 17.08.1981 по 25.11.1989;
довідка №09/556 від 29.09.2009 (а.с.16), відповідно до якої ОСОБА_7 працював електрогазозварником, зайнятим різанням та ручним зварюванням на напівавтоматичних машинах, а також автоматичних машинах із застосуванням флюсів, що містять шкідливі речовини не нижче 3 класу небезпеки з 04.08.1982 по 18.12.1992;
довідка (а.с.17), відповідно до якої ОСОБА_8 працював електрозварником з 08.10.1981 по 17.04.1991; електрогазозварником, зайнятим різанням та ручним зварюванням на напівавтоматичних машинах, а також автоматичних машинах із застосуванням флюсів, що містять шкідливі речовини не нижче 3 класу небезпеки з 18.02.1993 по 14.02.1994;
довідка №09/229 (а.с.18), відповідно до якої ОСОБА_9 працював електрозварником в ТВС и К (котельної) з 03.12.1984 по 29.11.1988; електрозварником ручного зварювання енерго-силового цеху (котельні) з 01.04.1991 по15.01.2003;
довідка від 11.01.2012 (а.с.19), відповідно до якої ОСОБА_10 працював електрозварником ремонтно-будівельного цеху з 14.07.1989 по 31.07.1990; електрозварником ручного зварювання енерго-силового цеху з 13.09.1999 по 13.03.2001;
довідка від 09.04.2012 (а.с.20), відповідно до якої ОСОБА_11 працював електрогазозварником з 01.02.1980 по 23.12.1989;
довідка №09/356 (а.с.21), відповідно якої ОСОБА_12 працювала зольщиком котельні з 11.11.1986 по 01.07.1988; машиністом (кочегаром) котельної на вугіллі, в тому числі зайнята на видаленні золи з 01.07.1988 по 01.04.1993;
довідка (а.с.22), відповідно до якої ОСОБА_13 працював машиністом (кочегаром) котельної, зайнятим на обслуговуванні промислових котелен та промислових печей, машиністом (кочегаром) котельні (на вуглі і сланці) з 15.07.1981 по 21.08.1992;
довідка (а.с.23), відповідно до якої ОСОБА_14 працював старшим майстром термогальваничної дільниці з 04.09.1986 по 31.07.1989; начальником термо-гальваничної дільниці з 01.08.1989 по 14.05.1996; замісником начальника з підготовки виробництва ковальсько-пресового цеху з 01.09.1999 по 30.01.2001;
довідка № 09/36 від 04.02.2013 (а.с.24), відповідно до якої ОСОБА_15 працював машиністом (кочегаром) котельної, зайнятим на обслуговуванні промислових котелен та промислових печей з 01.12.1983 по 11.11.1988; машиністом-кочегаром котельної на вугіллі з 29.09.1989 по 03.07.1992;
довідка №09/195 від 06.06.2013 (а.с.25), відповідно до якої ОСОБА_16 працював машиністом (кочегаром) котельної, зайнятим на обслуговуванні промислових котелен та промислових печей на вугіллі, в т.ч. зайнятий на видаленні золи з 04.10.1984 по 21.08.1992;
довідка №09/389 (а.с.26), відповідно до якої ОСОБА_3 працював електрогазозварником з 18.01.1980 по 25.07.1989.
Видаючи зазначені довідки про підтвердження пільгового стажу ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ПАТ "Завод БОМ" підтвердив наявність у останніх пільгового стажу.
Зазначені громадяни на час прийняття Закону України "Про пенсійне забезпечення" не мали відповідного повного стажу на зазначених роботах для призначення пенсії та віку (в 1992 році вищезазначені пенсіонери не досягли віку з якого можливе призначення пенсії), а призначення пенсії відбулося не раніше 2002 року. У зв'язку з чим, суд вважає посилання позивача щодо призначення пенсії відповідно до статті 100 Закону України "Про пенсійне забезпечення" безпідставним та необґрунтованим.
Посилання позивача про те, що до розрахунку №2299/02 від 11.06.2014 включено до відшкодування пільгові пенсії з урахуванням надбавок, суми доплат та підвищень до пенсій, в тому числі за понаднормативний стаж суд також вважає безпідставними.
Згідно з пунктом 6.6 Інструкції "Про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України", додаткові пенсії, додаткові витрати на виплату підвищеного розміру пенсії відповідно до статті 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці", доплати, надбавки та підвищення, призначені відповідно до законодавства України, які виплачуються за рахунок інших джерел, ніж кошти Пенсійного фонду України не включаються до розміру фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, що підлягають відшкодуванню.
Як встановлено з розрахунку №2299/02 від 11.06.2014, в графі "загальний місячний розмір пенсії" міститься інформація щодо загального місячного розміру пенсії та окремо графа "розмір пенсії" та "надбавки, доплати, підвищення з інших джерел" (графи № 7-9). В графі 12 - "частка плати даного підприємства (%)" визначено у відсотковому значенні частку, яку повинно відшкодовувати відповідне підприємство, та в графі 16 визначено місячний розмір фактичних витрат на виплату та доставку пенсії, який повинен сплатити платник збору на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до зазначеного розрахунку єдиними особами, яким нараховано надбавки, доплати, підвищення з інших джерел, є ОСОБА_4 та ОСОБА_15. Проте, зазначені надбавки не входять до остаточної суми відшкодувань підприємством розміру фактичних витрат на виплату та доставку пенсії (графа 16), оскільки в графі 10-11 зазначено саме розмір фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, який не включає в себе надбавки, доплати, підвищення з інших джерел.
Отже, посилання позивача, що надбавки, доплати, підвищення з інших джерел включені до розміру фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, що підлягають відшкодуванню позивачем, є необґрунтованими.
Відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону №1058-ІV пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
При цьому, виходячи зі змісту Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", зазначений Закон регулює лише порядок виплати пенсій, а не змінює порядок відшкодування, та не звільняє підприємства, зазначені в статті 1 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування", від сплати збору на відшкодування виплачених пільгових пенсій.
До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами Закону №1058 в разі досягнення пенсійного віку та при наявності трудового стажу, передбаченого Законом України "Про пенсійне забезпечення". При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом, тобто, зазначений вище порядок відшкодування.
З огляду на вищевикладене, Управління Пенсійного фонду України в Василівському районі Запорізької області діяло в межах та на підставі норм законодавства України, чинного на момент виникнення спірних правовідносин, тобто дії відповідача щодо складання Розрахунку №2299/02 від 11.06.2014 фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів "б"-"з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", з червня 2014 року на загальну суму 23776,01 грн. - є законними та обґрунтованими, а тому твердження позивача про протиправність таких дій в обґрунтування підстав для скасування оскаржуваного розрахунку №2299/02 від 11.06.2014 є безпідставними.
Суд звертає увагу на те, що дії відповідача при прийнятті оскаржуваного рішення аналізуються судом на предмет їх правомірності та відповідності вимогам чинного законодавства України станом на момент вчинення цих дій та обсягу доказів та інших фактичних обставин, які існували на цей момент.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Відповідно до ч.3 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно зі ст. 11 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Суд оцінивши докази, які є у справі, в їх сукупності дійшов висновку, що ПАТ "Завод БОМ" як платник збору на обов'язкове державне пенсійне страхування та юридична особа, працівники якої вийшли на пільгову пенсію, зобов'язаний відшкодовувати Пенсійному фонду фактичні витрати на виплату і доставку пільгових пенсій, призначених працівникам позивача, а тому суд вважає дії УПФУ в Василівському районі Запорізької області щодо складання Розрахунку №2299/02 від 11.06.2014 законними та обґрунтованими, а розрахунок фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів "б"-"з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" №2299/02 від 11.06.2014, таким, що не суперечить вимогам діючого законодавства, у зв'язку з чим позовні вимоги про його скасування не підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 86, 158, 160-163,167 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
В задоволенні позовних вимог Публічного акціонерного товариства "Завод будівельно-опоряджувальних машин" - відмовити в повному обсязі.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя І.В. Шара