Ухвала суду № 40828081, 30.09.2014, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.09.2014
Номер справи
826/9917/14
Номер документу
40828081
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 826/9917/14 Головуючий у 1-й інстанції: Погрібніченко І.М Суддя-доповідач: Твердохліб В.А.

У Х В А Л А

Іменем України

30 вересня 2014 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Твердохліб В.А.,

суддів Троян Н.М., Костюк Л.О.,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Компанія з управління активами та адмініструванню недержавних пенсійних фондів «Фінансова компанія «Перша купецька гільдія» на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 06 серпня 2014 року у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Компанія з управління активами та адмініструванню недержавних пенсійних фондів «Фінансова компанія «Перша купецька гільдія» до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про визнання протиправними дій та скасування постанови, -

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Компанія з управління активами та адмініструванню недержавних пенсійних фондів «Фінансова компанія «Перша купецька гільдія» (далі - Позивач) звернулося до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку (далі - Відповідач) про:

- визнання протиправними дій щодо порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів у відношенні Позивача в частині порушення п.5 гл.3 розд.II Ліцензійних умов провадження професійної діяльності на фондовому ринку (ринку цінних паперів) - діяльності з управління активами інституційних інвесторів (діяльності з управління активами), що затверджені рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 23.07.2013 року №1281;

- визнання протиправними дій щодо прийняття відносно Позивача постанови про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів від 27.05.2014 року;

- визнання протиправними дій щодо складання та підписання акту №335-ЦА-ЦП-КУА від 06.06.2014 року про правопорушення на ринку цінних паперів відносно Позивача та встановлення у цьому акті факту порушення п.5 гл.3 розд.II Ліцензійних умов провадження професійної діяльності на фондовому ринку (ринку цінних паперів) - діяльності з управління активами інституційних інвесторів (діяльності з управління активами), що затверджені рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 23.07.2013 року №1281;

- визнання протиправними дій щодо розгляду відносно Позивача справи про правопорушення на ринку цінних паперів на підставі акту про правопорушення на ринку цінних паперів № 335-ЦА-ЦП-КУА від 06.06.2014 року;

- визнання протиправними дій щодо прийняття постанови від 16.05.2014 року про розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів відносно Позивача;

- визнання протиправними дій щодо порушення 27.05.2014 року відносно Позивача справи про правопорушення на ринку цінних паперів, складання 06.06.2014 року акту про правопорушення на ринку цінних паперів №335-ЦА-ЦП-КУА та розгляду справи про порушення Позивачем п.5 гл.3 розд.II Ліцензійних умов провадження професійної діяльності на фондовому ринку (ринку цінних паперів) - діяльності з управління активами інституційних інвесторів (діяльності з управління активами), що затверджені рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 23.07.2013 року №1281;

- визнання протиправними дій щодо встановлення факту порушення Позивачем п.5 гл.3 розд.II Ліцензійних умов провадження професійної діяльності на фондовому ринку (ринку цінних паперів) - діяльності з управління активами інституційних інвесторів (діяльності з управління активами), що затверджені рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 23.07.2013 року №1281;

- визнання протиправною та скасування постанови від 25.06.2014 року №343-ЦА-УП-КУА про накладення на Позивача санкції за правопорушення на ринку цінних паперів.

Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 06 серпня 2014 року у задоволенні адміністративного позову відмовлено повністю.

Не погоджуючись із вказаним судовим рішенням, Позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить його скасувати та прийняти нове, яким адміністративний позов задовольнити.

В апеляційній скарзі апелянт посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.

Особи, які беруть участь у справі, в судове засідання не з»явилися, про дату, час та місце апеляційного розгляду повідомлені належним чином згідно вимог ст.35 КАС України.

Відповідно п.2 ч.1 ст.197 КАС України суд апеляційної інстанції може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів, у разі неприбуття жодної з осіб, які беруть участь у справі, у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання.

З огляду на вказане, колегія суддів дійшла висновку про можливість розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Згідно ст.41 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

Перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.

27.05.2014 року Відповідачем відносно Позивача за порушення вимог п.5 гл.3 розд.ІІ Ліцензійних умов провадження професійної діяльності на фондовому ринку (ринку цінних паперів) - діяльності з управління активами інституційних інвесторів (діяльності з управління активами), затверджених Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку від 23.07.2013 року № 1281, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 12.09.2013 року за №1576/24108 (Ліцензійні умови №1281), в частині ненадання інформації у строк, визначений нормативно-правовим актом Комісії, прийнято постанову про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів та запропоновано керівнику або уповноваженому представнику товариства з'явитися за адресою Відповідача для підписання акту про порушення на ринку цінних паперів та надання пояснень.

06.06.2014 року Позивач надав Відповідачу письмові пояснення стосовно встановлених порушень, за результатами розгляду яких останнім складено акт про правопорушення на ринку цінних паперів №335-ЦА-УП-КУА від 06.06.2014 року.

25.06.2014 року Відповідачем відносно Позивача винесено постанову про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів №343-ЦА-УП-КУА, якою за неподання інформації у строк, передбачений чинним законодавством, застосовано штраф у розмірі 850,00 грн.

Згідно визначення ст.1 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» (далі - Закон) державне регулювання ринку цінних паперів - це здійснення державою комплексних заходів щодо упорядкування, контролю, нагляду за ринком цінних паперів та їх похідних та запобігання зловживанням і порушенням у цій сфері.

Відповідно ч.1 ст.5 Закону державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку. Інші державні органи здійснюють контроль за діяльністю учасників ринку цінних паперів у межах своїх повноважень, визначених чинним законодавством.

Частиною 1 статті 7 Закону визначено, що основними завданнями Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку є, зокрема, захист прав інвесторів шляхом застосування заходів щодо запобігання і припинення порушень законодавства на ринку цінних паперів, застосування санкцій за порушення законодавства у межах своїх повноважень.

Положеннями ч.1 ст.8 Закону встановлено, що Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право, серед іншого, накладати адміністративні стягнення, штрафні та інші санкції за порушення чинного законодавства на юридичних осіб та їх співробітників, аж до анулювання ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів (п.14).

Рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 16.10.2012 року №1470 затверджено Правила розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій (далі - Правила).

Згідно п.1 Правил ці Правила визначають порядок та строки розгляду Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку (далі - Комісія) справ про порушення громадянами, посадовими особами та юридичними особами вимог законодавства на ринку цінних паперів.

Відповідно п.5 Правил уповноважені особи Комісії в межах своїх повноважень зобов'язані в кожному випадку виявлення правопорушення вжити всіх необхідних заходів для документального закріплення факту правопорушення, всебічно, повно та об'єктивно дослідити обставини справи, а також своєчасно застосувати передбачені законодавством санкції.

Розгляд справ про правопорушення здійснюється виключно уповноваженими особами Комісії (далі - уповноважені особи) у межах наданих повноважень (п.7 Правил).

Пунктом 1 розділу ІІ Правил передбачено, що справи про правопорушення щодо юридичних осіб у межах наданих повноважень розглядаються уповноваженими особами: Головою Комісії; членами Комісії; уповноваженими Комісією посадовими особами. Справи про адміністративні правопорушення в межах наданих повноважень розглядаються уповноваженими особами: Головою Комісії; членами Комісії; уповноваженими Комісією посадовими особами.

Приписами п.2 розд.ІІ Правил встановлено, що Голова та члени Комісії можуть розглядати справи про правопорушення і застосовувати до учасників ринку цінних паперів санкції, передбачені в розділі XVII цих Правил.

Згідно п.п.1, 2 розд.IV Правил уповноважена особа при виявленні правопорушення виносить постанову про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів.

Якщо після винесення постанови про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів, але до моменту складання акта про правопорушення на ринку цінних паперів виявлено підстави, передбачені пунктом 2 розділу III цих Правил, то уповноважена особа виносить постанову про закриття провадження у справі.

Уповноваженою особою про вчинення правопорушення складається акт про правопорушення на ринку цінних паперів.

Акт про правопорушення на ринку цінних паперів складається та підписується не пізніше двадцяти робочих днів з дати винесення постанови про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів.

Відповідно п.10 розд.IV Правил акт про правопорушення на ринку цінних паперів після його складання протягом п'яти робочих днів разом з поясненнями та іншими документами справи направляється уповноваженій особі, яка правомочна розглядати справу про правопорушення, для підготовки справи до розгляду.

Розглянувши справу про правопорушення, уповноважена особа приймає рішення у справі. Рішення уповноваженої особи у справі оформлюється у вигляді постанови (п.1 розд.VІІ Правил).

Положеннями ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Колегія суддів погоджується із висновком суду першої інстанції про те, що позовні вимоги про визнання протиправними дій щодо порушення та розгляду справи про правопорушення на ринку цінних паперів відносно Позивача в частині порушення п.5 гл.3 розд.II Ліцензійних умов, складання та підписання акту №335-ЦА-ЦП-КУА від 06.06.2014 року, прийняття постанов про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів від 27.05.2014 року, про розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів задоволенню не підлягають, оскільки в у такому випадку це не призведе до захисту прав та інтересів Позивача та їх відновлення.

Що стосується позовних вимог про визнання протиправною та скасування постанови Відповідача від 25.06.2014 року №343-ЦА-УП-КУА про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів, то суд першої інстанції також правомірно та обґрунтовано відмовив у їх задоволенні з огляду на наступне.

Відповідно п.13 ст.8 Закону Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право, зокрема, розробляти і затверджувати з питань, що належать до її компетенції, обов'язкові для виконання нормативні акти.

Згідно п.1 Ліцензійних умов (які набули чинності з 11.10.2013 року) ці Ліцензійні умови встановлюють порядок видачі, переоформлення ліцензії на провадження професійної діяльності на фондовому ринку - діяльності з управління активами інституційних інвесторів (діяльності з управління активами), видачі дубліката та копії такої ліцензії, порядок зупинення дії та анулювання такої ліцензії, умови отримання ліцензії та провадження зазначеного виду професійної діяльності.

Так, постановою Відповідача про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів від 25.06.2014 року №343-ЦА-УП-КУА за неподання інформації до Комісії інформації до Позивача застосовано санкцію у вигляді штрафу в розмірі 850,00 грн.

Із змісту вказаної постанови вбачається, що Позивачем в порушення п.5 гл.3 розд.ІІ Ліцензійних умов провадження професійної діяльності на фондовому ринку - діяльності з управління активами інституційних інвесторів (діяльності з управління активами), затверджених рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 26.05.2006 року №341, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 24.07.2006 року за №864/12738, листом від 02.10.2013 року №71 (вх.№11196 від 04.10.2013 року) надало довідку про керівних посадових осіб та фахівців замовника (його відокремлених підрозділів), що мають повноваження безпосередньо провадити діяльність з управління активами інституційних інвесторів і сертифіковані в порядку, установленому Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку, в якій вказано про звільнення сертифікованого фахівця з управління активами ОСОБА_2 (наказ про звільнення №12-П від 06.09.2013 року).

До вказаної довідки, Позивачем додано копії наказів про звільнення сертифікованих фахівців з управління активами ОСОБА_2 від 06.09.2013 року №12-П та ОСОБА_3 від 30.09.2013 року №13-П.

Так, пунктом 5 глави 3 розділу ІІ Ліцензійних умов провадження професійної діяльності на фондовому ринку - діяльності з управління активами інституційних інвесторів (діяльності з управління активами), затверджених рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 26.05.2006 року №341, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 24.07.2006 року за №864/12738 (далі - Ліцензійні умови №341), встановлено, що ліцензіат зобов'язаний повідомляти орган ліцензування про всі зміни даних, зазначених у документах, що додавалися до заяви про видачу ліцензії (копії ліцензій). У разі виникнення таких змін ліцензіат зобов'язаний подати до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку відповідне повідомлення в паперовій та електронній формах (складених відповідно до пункту 8 глави 2 розділу II цих Ліцензійних умов) разом з документами, які підтверджують зазначені зміни, або засвідченими в установленому порядку копіями таких документів, а саме:

засвідчені в установленому порядку копії змін до статуту (нова редакція), які зареєстровано відповідно до законодавства (протягом п'ятнадцяти робочих днів з дати реєстрації відповідних змін згідно із законодавством), а в разі перетворення в акціонерне товариство - з дати реєстрації відповідного випуску акцій товариства, створеного шляхом перетворення.

Рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 23.07.2013 року №1281 «Про затвердження Ліцензійних умов провадження професійної діяльності на фондовому ринку (ринку цінних паперів) - діяльності з управління активами інституційних інвесторів (діяльності з управління активами)» визнано таким, що втратило чинність, рішення Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 26 травня 2006 року № 341 «Про затвердження Ліцензійних умов провадження професійної діяльності на фондовому ринку - діяльності з управління активами інституційних інвесторів (діяльності з управління активами)», зареєстроване в Міністерстві юстиції України 24 липня 2006 року за № 864/12738 (зі змінами).

Крім того, положеннями п.5 гл.3 розд.ІІ Ліцензійних умов №1281 передбачено, що ліцензіат зобов'язаний повідомляти орган ліцензування про зміни даних, зазначених у документах, що додавалися до заяви про видачу ліцензії (копії ліцензій), та надати, зокрема, довідку про керівника та фахівців заявника (його відокремлених підрозділів), що провадять діяльність з управління активами інституційних інвесторів і сертифіковані в порядку, установленому Комісією (додаток 7), протягом п'ятнадцяти робочих днів з дати виникнення відповідних змін (з дати, зазначеної в сертифікаті, або з дати призначення на посаду (звільнення з посади) сертифікованого фахівця), копію (витяг) трудової книжки керівника заявника (його відокремлених підрозділів) та копії наказів про призначення та звільнення, що підтверджують наявність у нього стажу роботи на фондовому ринку (у разі відсутності запису в трудовій книжці), засвідчені в установленому законодавством порядку.

Отже, Ліцензійними умовами №341 та Ліцензійними умовами №1281 закріплено вимогу щодо обов'язку подання до Комісії інформації щодо звільнення з посади сертифікованого фахівця. Строк подання такої інформації та обсяг залишилися незмінними.

З огляду на вказане, колегія суддів вважає вірним висновок суду першої інстанції про те, що внаслідок змін законодавства вищезазначене діяння не втратило характеру правопорушення.

Таким чином, Позивачем подано Відповідачу інформацію про зміни даних, зазначених у документах, що додавалися до заяви про видачу ліцензії (копії ліцензій), із пропущенням встановленого положеннями закону строку.

Відповідно п.7 ч.1 ст.11 Закону за неподання інформації до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку до юридичних осіб застосовуються фінансові санкції у розмірі до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Відповідач при винесенні оскаржуваної постанови про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів від 25.06.2014 року №343-ЦА-УП-КУА діяв у спосіб, в межах та у відповідності вимог чинного законодавства України.

Колегія суддів вважає вірною позицію суду першої інстанції про правомірність дії Відповідача щодо встановлення факту порушення Позивачем п.5 гл.3 розд.II Ліцензійних умов №1281.

Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції.

Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Доводи апеляційної скарги не дають підстав для висновку, що судом першої інстанції при розгляді справи допущені порушення норм матеріального чи процесуального права, які передбачені ст.ст. 201, 202 КАС України.

З урахуванням вищевикладеного, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи, судове рішення постановлено з додержанням норм матеріального та процесуального права і підстав для його скасування не вбачається, а тому апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції - без змін.

Керуючись ст.ст.198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 КАС України, суд,-

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Компанія з управління активами та адмініструванню недержавних пенсійних фондів «Фінансова компанія «Перша купецька гільдія» залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 06 серпня 2014 року - без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України в порядку та строки, передбачені ст. 212 КАС України.

Головуючий суддя Твердохліб В.А.

Судді Троян Н.М.

Костюк Л.О.

.

Головуючий суддя Твердохліб В.А.

Судді: Троян Н.М.

Костюк Л.О.