ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
09 жовтня 2014 року № 2а-13297/11/1370
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Мартинюка В.Я.
секретаря судового засідання Шозда Г.В.
з участю представників
від позивача - не з'явився,
від відповідача - Мочурад І.І.,
розглянувши у судовому засіданні в залі суду в м.Львові адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Львівського обласного центру зайнятості, з участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача Городоцького районного центру зайнятості, про визнання протиправними дій, -
в с т а н о в и в :
ОСОБА_3 звернулася до адміністративного суду з позовом до Львівського обласного центру зайнятості про визнання протиправними дій по відмові у виплаті допомоги у розмірі 10 посадових окладів відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу» та про зобов'язання виплатити допомогу.
Підставами позову є те, що вищенаведена грошова допомога виплачується у разі звільнення з посади державного службовця у зв'язку з виходом на пенсію державного службовця. Ця норма, на думку позивача, застосовується також і при достроковому виході на пенсію державних службовців у зв'язку із звільненням згідно з п.1 ст.40 КЗпП України. Тому, продовжує позивач, для виплати грошової допомоги в розмірі 10 місячних посадових укладів визначальним є факт виходу державного службовця на пенсію та припинення ним трудових відносин.
Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримала з підстав, викладених в позовній заяві, просить їх задовольнити в повному обсязі.
Відповідач у письмових запереченнях проти позову зазначає, що беручи до уваги той факт, що підставою для звільнення за п.1 ст.40 КЗпП України не є вихід на пенсію, у нього відсутні правові підстави для виплати ОСОБА_3 грошової допомоги в розмірі 10-ти посадових окладів.
Представник відповідача дав аналогічні пояснення, просить в задоволенні позову відмовити.
Заслухавши представника відповідача, розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази, суд даючи правову оцінку спірним правовідносинам виходив з наступного.
Згідно з витягу з наказу Львівського обласного центру зайнятості від 26.09.2011 року за №247, ОСОБА_3 звільнено з посади провідного спеціаліста відділу взаємодії з працедавцями Городоцького районного центру зайнятості 27.09.2011 року у зв'язку зі скороченням штатів на підставі п.1 ст.40 КЗпП України.
Листом Львівського обласного центру зайнятості за №17-3327/0-11 від 07.10.2011 року позивачу відмовлено у виплаті грошової допомоги у розмірі 10 посадових окладів, оскільки підставою для звільнення за п.1 ст.40 КЗпП України не є вихід на пенсію, то державному службовцю не виплачується передбачена ст.37 Закону України «Про державну службу» грошова допомога у 10 місячних окладів.
Не погоджуючись із вищенаведеними діями відповідача, позивач звернулася до суду з позовом про визнання неправомірними дій щодо відмови у виплаті грошової допомоги та про зобов'язання виплатити грошову допомогу.
Відповідно до ч.13 ст.37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року за №3723-XII (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин), державним службовцям у разі виходу на пенсію при наявності стажу державної служби не менше 10 років виплачується грошова допомога в розмірі 10 місячних посадових окладів.
Як передбачено ст.21 Закону України «Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні» від 16.12.1993 року за № 3721-XII (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин), особам передпенсійного віку, трудовий договір з якими було розірвано з ініціативи власника або уповноваженого ним органу в зв'язку із змінами в організації виробництва і праці, в тому числі ліквідацією, реорганізацією, перепрофілюванням підприємств, установ, організацій, скороченням чисельності або штату працівників, а також виявленою невідповідністю працівника займаній посаді за станом здоров'я, гарантується право на достроковий вихід на пенсію за півтора року до встановленого законодавством строку, якщо вони мають страховий стаж для чоловіків - 25 років, для жінок - 20 років, а для осіб, які мають право на пенсію на пільгових умовах, - стаж роботи, який дає право на цей вид пенсії.
Судом встановлено, що як вбачається з довідки Головного управління Пенсійного фонду України у Городоцькому районі Львівської області від 15.11.2011 року за №7294/03-21, ОСОБА_3 з 28.09.2011 року призначена пенсія за віком як державному службовцю відповідно до Закону України «Про державну службу».
Відповідно до ч.1 ст.1 Закону України «Про державну службу», державна служба в Україні - це професійна діяльність осіб, які займають посади в державних органах та їх апараті щодо практичного виконання завдань і функцій держави та одержують заробітну плату за рахунок державних коштів.
Передбачена ч. 13 ст.37 Закону України «Про державну службу» грошова допомога є одноразовою і входить до матеріального та соціально-побутового забезпечення державних службовців і є складовою частиною трудового договору (контракту), (розділ VII зазначеного Закону).
А тому, суд вважає, що право на одержання допомоги відповідно до ч. 13 ст.37 Закону України «Про державну службу» пов'язане з певним стажем роботи особи на посаді державного службовця та припиненням цієї роботи у зв'язку з виходом на пенсію державного службовця.
Розірвання трудового договору з державним службовцем з підстав, визначених у п.1 ч.1 ст.40 КЗпП України, не може нівелювати право державного службовця на отримання зазначеної грошової допомоги за умови наявності стажу державної служби не менше 10 років.
Отже, у разі дострокового виходу на пенсію державного службовця з посади в органах державної влади відповідно до чинного законодавства державний службовець за наявності стажу державної служби не менше 10 років і страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", має право на отримання грошової допомоги в розмірі 10 місячних посадових окладів, яке не пов'язане з досягненням пенсійного віку, визначеного в частині першій статті 37 Закону України "Про державну службу.
За таких обставин, суд приходить до висновку, що відмова Львівського обласного центру зайнятості у виплаті ОСОБА_3 допомоги у розмірі 10 посадових окладів відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу» є протиправною, а така допомога підлягає виплаті останній.
Таким чином, позовні вимоги є підставні та обґрунтовані, а тому підлягають до задоволення.
Щодо судових витрат, то, у відповідності до вимог ст.94 КАС України, такі не належить стягувати із сторін.
Керуючись ст.ст. 21, 69, 70, 160-163 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В :
1. Адміністративний позов задовольнити повністю.
2. Визнати протиправними дії Львівського обласного центру зайнятості по відмові ОСОБА_3 грошової допомоги у розмірі 10 посадових окладів відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу».
3. Зобов'язати Львівський обласний центр зайнятості (код ЄДРПОУ 03491180), що знаходиться за адресою м.Львів, вул.Бортнянського, 11а, виплатити ОСОБА_3 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1), що проживає за адресою АДРЕСА_1, грошову допомогу у розмірі 10 посадових окладів відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу».
4. Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
5. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний 10 жовтня 2014 року.
Суддя В.Я.Мартинюк