Копія
Справа № 822/3141/14
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 вересня 2014 року 16:07м. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд
в складі:головуючого-суддіКовальчук А.М. при секретаріБачку А.М. за участі:представників сторінрозглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом прокурора Хмельницького району в інтересах держави в особі Шаровечківської сільської ради, в інтересах особи ОСОБА_3, ОСОБА_4 до Реєстраційної служби Хмельницького міськрайонного управління юстиції, третя особа на стороні відповідача без самостійних вимог Районне кооперативно-державне міжгосподарське будівельно-монтажне об'єднання "Райагробуд" про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити дії, -
ВСТАНОВИВ:
прокурор Хмельницького району в інтересах держави в особі Шаровечківської сільської ради, в інтересах особи ОСОБА_3, ОСОБА_4 звернувся до суду з позовом до Реєстраційної служби Хмельницького міськрайонного управління юстиції, третя особа на стороні відповідача без самостійних вимог Районне кооперативно-державне міжгосподарське будівельно-монтажне об'єднання "Райагробуд", в якому з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог просить визнати незаконними дії державного реєстратора Хмельницької районної державної адміністрації при внесенні змін до установчих документів, визнати недійсним та скасувати запис №16681050004000218 від 28.04.2012 року в частині доповнення статуту Хмельницького районного кооперативно-державного міжгосподарського будівельно-монтажного об'єднання "Райагробуд" п.п.1.5 в якому зазначено, що об'єднання є правонаступником державного підприємства Хмельницького МПМК-21.
В обґрунтування позовних вимог вказує, що прокуратурою Хмельницького району проведено перевірку за зверненням мешканців гуртожитку, розташованого за адресою АДРЕСА_1 встановлено, що державним реєстратором Хмельницької РДА вчинено запис № 16681050004000218 від 28.04.2012 року, яким внесено зміни до статуту Хмельницького районного кооперативно-державного міжгосподарського будівельно-монтажного об'єднання "Райагробуд," а саме доповнено статут п.п.1.5 в якому зазначено, що об'єднання є правонаступником державного підприємства Хмельницького МПМК - 21.
Зазначає, що Хмельницьке районне кооперативно - державне міжгосподарське будівельно - монтажне об'єднання "Райагробуд" відповідно до його статуту, зареєстрованого в Хмельницькому виконавчому комітеті районної ради народних депутатів 29.12.1991 року №148 є новоствореним орендним підприємством і ніяким чином згідно законодавства не може бути правонаступником державного підприємства Хмельницького МПМК - 21. Відповідно до нього не могли перейти після 20 років права та обов'язки Хмельницького державного підприємства МПМК - 21. Вважає, що вказані дії державного реєстратора є незаконними, а зроблений в п.п. 1.5 запис щодо правонаступництва є неправомірним та підлягає скасуванню, тому просить задоволити позовні вимоги.
Прокурор в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив задоволити в повному обсязі.
Представники позивачів позовні вимоги підтримали, просили суд позовні вимоги задоволити в повному обсязі.
Представник відповідача в судове засідання не з`явився, подав заяву про розгляд справи без його участі.
Представник третьої особи проти позовних вимог заперечив, просив суд відмовити в задоволені позовних вимог.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Усною протокольною ухвалою замінено відповідача Державного реєстратора Хмельницької районної державної адміністрації на Реєстраційну службу Хмельницького міськрайонного управління юстиції.
Судом встановлено, що прокуратурою Хмельницького району Хмельницької області на підставі звернень мешканців гуртожитку, розташованого за адресою АДРЕСА_1 та відповідно до норм Конституції України та Закону України "Про прокуратуру" проведено перевірку правомірності дій державного реєстратора Хмельницької районної державної адміністрації при внесенні запису №16681050004000218 від 28.04.2012 року.
В травні 2007 року Хмельницьке районне кооперативно - державне міжгосподарське будівельно-монтажне об'єднання "Райагробуд" звернулось до суду із позовними вимогами до державного реєстратора про визнання дій незаконними та зобов'язання зареєструвати у всастановленому порядку зміни до установчих документів, а саме що позивач являється правонаступником Хмельницького МПМК-21.
Справа судами розглядалась неодноразово. Рішенням Вінницького апеляційного адміністративного суду від 19.04.2011 року зобов'язано Державного реєстратора Хмельницької районної державної адміністрації розглянути питання щодо реєстрації змін до установчих документів, а саме: доповнення до статуту, затверджене протоколом загальних зборів трудового колективу районного кооперативно-державного міжгосподарського будівельно-монтажного об'єднання "Райагробуд" № 1 від 12.02.2007 року про доповнення пункту 1 статуту районного кооперативно-державного міжгосподарського будівельно-монтажного об'єднання "Райагробуд" підпункту 1.5 в наступній редакції: РКДМ БМО "Райагробуд" являється правонаступником МПМК -21.
Рішенням зазначено, що надавши оцінку відповідності поданих позивачем документів на підтвердження правонаступництва Хмельницького районного кооперативно-державного міжгосподарського будівельно-монтажного об'єднання "Райагробуд", з урахуванням того, що відповідно до статті 106 ЦК України злиття, приєднання, поділ та перетворення юридичної особи здійснюються за рішенням його учасників або органу юридичної особи, уповноваженого на це установчими документами, а у випадках, передбачених законом, - за рішенням суду або відповідних органів державної влади, а також документи, подані позивачем для реєстрації змін до установчих документів вбачається, що вони відповідають вимогам Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців".
На виконання рішення суду 28 квітня 2012 року Державним реєстратором Хмельницької РДА Хмельницької області вчинено запис №16681050004000218, яким внесено зміни до статуту Хмельницького районного кооперативно-державного міжгосподарського будівельно-монтажного об'єднання "Райагробуд," а саме доповнено статут п.п.1.5 в якому зазначено, що об'єднання є правонаступником державного підприємства Хмельницького МПМК - 21.
Однак суд звертає увагу на те, що постановою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 19.04.2011 року зобов'язано державного реєстратора лише розглянути питання щодо реєстрації змін до установчих документів, а саме доповнення пункту 1 статуту районного кооперативно - державного міжгосподарського будівельно - монтажного об'єднання "Райагробуд" підпунктом 1.5 в наступній редакції:РКДМ БМО "Райагробуд" являється правонаступником МПМК -21, але не вчинити реєстрацію.
Відповідно до статуту Хмельницького районного кооперативно-державного міжгосподарського будівельно-монтажного об'єднання "Райагробуд" зареєстрованого в Хмельницькому виконавчому комітеті районної ради народних депутатів 29.12.1991 року №148 воно є новоствореним орендним підприємством і ніяким чином згідно законодавства не може бути правонаступником державного підприємства Хмельницького МПМК - 21.
Відповідно до ст. 59 ГК України та ст. 107 ЦК України припинення діяльності суб'єкта господарювання здійснюється шляхом його реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації, у разі реорганізації суб'єктів господарювання усі майнові права та обов'язки переходять до новоствореного суб'єкта господарювання.
Після закінчення строку для пред'явлення вимог кредиторами та задоволення чи відхилення цих вимог комісія з припинення юридичної особи складає передавальний акт (у разі злиття, приєднання чи перетворення), який має містити положення про правонаступництво щодо всіх зобов'язань юридичної особи, що припиняється. Передавальний акт затверджується учасниками юридичної особи або органом, який прийняв рішення про її припинення.
Згідно із ч.1 ст. 29 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" єдиною підставою для державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи є рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу, яким затверджені зміни до установчих документів.
Відповідно до ст. 30 Закону державний реєстратор відмовляє у проведенні державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи за наявності підстав, встановлених частиною першою статті 27 цього Закону.
Частиною першою статті 27 Закону передбачено, що підставами для відмови у проведенні державної реєстрації юридичної особи є невідповідність установчих документів вимогам частини третьої статті 8 цього Закону, відповідно до приписів якої установчі документи (установчий акт, статут або засновницький договір, положення) юридичної особи повинні містити відомості, передбачені законом.
Згідно зі статтею 37 ЦК Української РСР від 18 липня 1963 року юридична особа припиняється шляхом ліквідації або реорганізації (злиття, поділу або приєднання). При злитті і поділі юридичних осіб майно (права і обов'язки) переходить до нововиниклих юридичних осіб. При приєднанні юридичної особи до іншої юридичної особи її майно (права і обов'язки) переходить до останньої. Майно переходить в день підписання передаточного балансу, якщо інше не передбачене законом або постановою про реорганізацію. Порядок ліквідації і реорганізації юридичних осіб визначається законодавством Союзу РСР і постановами Ради Міністрів Української РСР. Порядок ліквідації і реорганізації кооперативних та інших громадських організацій може бути визначений їх статутами (положеннями).
За статтею 38 цього Кодексу припинення державних організацій, що є юридичними особами, провадиться тим органом, за рішенням якого вони утворюються.
Кооперативні, а також державно-колгоспні та інші державно-кооперативні організації, що є юридичними особами, припиняють свою діяльність на підставах, зазначених у законі і в статутах (положеннях) цих організацій. Громадські організації, що є юридичними особами, припиняють свою діяльність на підставах, зазначених в їх статутах. Реорганізація (злиття, поділ, приєднання) державно-колгоспних, інших державно-кооперативних, кооперативних та інших громадських організацій, що є юридичними особами, допускається тільки за рішенням загальних зборів їх членів або зборів уповноважених (ст. 39 Кодексу).
Системний аналіз цих норм дає підстави для висновку, що, вирішуючи питання про правонаступництво, потрібно мати на увазі, що запис в установчих документах про правонаступництво має суттєве значення для визначення правонаступництва. Однак суттєве значення мають також фактично здійсненні організаційно-економічні перетворення, з яким законодавство пов'язує перехід майнових прав та обов'язків, а саме: рішення власника (власників), підписання передаточного або розподільчого акту чи балансу.
Хмельницьке районне кооперативно-державне міжгосподарське будівельно-монтажне об'єднання "Райагробуд" утворено 29.12.1991 року, а державне підприємство Хмельницьке МПМК-21 перестало існувати 21.01.1988 року.
Відповідно до довідки регіонального відділення Фонду державного майна України по Хмельницькій області від 28.03.2005 року державна частка у статутному фонді Хмельницького районного кооперативно-державного міжгосподарського будівельно-монтажного об'єднання "Райагробуд" відсутня.
Суд також приймає до уваги те, що доказом правонаступництва не може бути наказ Хмельницького облагостроя №16а від 22.01.1988 року за яким Хмельницьке МПМК-21 реорганізовано в районне кооперативно-державне міжгосподарське будівельно-монтажне об'єднання "Райагрострой", оскільки оригінал даного документу відсутній, на ньому не має гербової печатки підприємства та підпису керівника. Вищевказаний наказ відсутній в Хмельницькому обласному архіві. На наказі №16а від 22.01.1988 року стоїть печатка канцелярії Хмельницького обласного виробничого міжгосподарського об'єднання по агропромисловому будівництву "Облагробуд", яке зареєстроване згідно його Статуту 18.06.1992 року рішення №162-У виконавчого комітету Хмельницької міської ради, тобто через 4 роки 6 місяців після видання наказу №16а. Відповідно до п.1.1 статуту Хмельницького районного кооперативно-державного міжгосподарського будівельно-монтажного об'єднання "Райагробуд" зазначено, що воно є орендним підприємством, яке орендує майно і получені оборотні засоби по рішенню трудового колективу та угоди між райагробудом і пайовиками, входить в склад Хмельницького обласного кооперативно-державного об'єднання по агропромисловому будівництву, тобто підпорядковане не тому підприємству, яке поставило печатку на наказі №16а та виключає правонаступництво після державного підприємства МПМК - 21.
Також суд звертає увагу на те, що рішення про правонаступництво не мав права приймати трудовий колектив, який не є власником підприємства, оскільки МПМК-21 за час свого існування було державним підприємством.
Враховуючи відсутність доказів складання передавального акту МПМК - 21, його затвердження та нотаріальне посвідчення, а також рішення про правонаступництво, тому запис №16681050004000218 від 28.04.2012 року вчинений державним реєстратором Хмельницької районної державної адміністрації про внесення зміни до статуту Хмельницького районного кооперативно-державного міжгосподарського будівельно-монтажного об'єднання "Райагробуд", а саме доповнено статут п.п.1.5 в якому зазначено що об'єднання є правонаступником МПМК - 21 не відповідає вимогам ст. 59 ГК України, ст. 107 ЦК України.
Відповідно до ч. 2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частинами 1, 2 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
З врахуванням зазначених обставин, норм чинного законодавства, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача є обґрунтованими, підтверджуються матеріалами справи та підлягають до задоволення.
Керуючись ст.ст. 71, 86, 158 - 163, 254 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
позов прокурора Хмельницького району в інтересах держави в особі Шаровечківської сільської ради, в інтересах особи ОСОБА_3, ОСОБА_4 задоволити.
Визнати незаконними дії державного реєстратора Хмельницької районної державної адміністрації при внесенні змін до установчих документів, визнати недійсним та скасувати запис №16681050004000218 від 28.04.2012 року в частині доповнення статуту Хмельницького районного кооперативно-державного міжгосподарського будівельно-монтажного об'єднання "Райагробуд" п.п.1.5 в якому зазначено, що об'єднання є правонаступником державного підприємства Хмельницького МПМК-21.
Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.
Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.
Повний текст постанови виготовлено 15 вересня 2014 року
Суддя/підпис/ "Згідно з оригіналом" Суддя А.М. Ковальчук