Ухвала суду № 40815833, 30.09.2014, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.09.2014
Номер справи
617/1331/14-а
Номер документу
40815833
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30.09.2014 р.Справа № 617/1331/14-аКолегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Дюкарєвої С.В.

Суддів: Жигилія С.П. , Перцової Т.С.

за участю секретаря судового засідання Мороз Є.В.

позивача ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на ухвалу Вовчанського районного суду Харківської області від 27.08.2014р. по справі № 617/1331/14-а

за позовом ОСОБА_1

до Старосалтівської селищної ради Вовчанського району Харківської області

про визнання незаконними та скасування рішень, акту, визнання протиправними дій (бездіяльності), стягнення коштів,

ВСТАНОВИЛА:

07.08.2014 року позивач - ОСОБА_1, звернулась до Вовчанського районного суду Харківської області з позовом до Старосалтівської селищної ради Вовчанського району Харківської області (далі по тексту - відповідач), в якому просила суд:

- поновити пропущений процесуальний строк, встановлений законом для звернення до адміністративного суду з адміністративним позовом про визнання незаконним і скасування акту постійної комісії з питань сільського господарства, регулювання земельних відносин, використання земельних ресурсів та екології Старосалтівської Селищної Ради від 18 червня 2009р., визнання незаконним і скасування рішення Старосалтівської Селищної Ради Вовчанського району Харківської області LХІ сесії V скликання від 13 травня 2010 року "Про відновлення та приведення самовільно зайнятої території у придатний до використання територіальною громадою селищної ради стан» з додатком до рішення Старосалтівської Селищної Ради від 13.05.2010р. "Перелік самовільно розміщених об'єктів, від яких звільняється територія смт. Старий Салтів та с. Металівка з метою відновлення та приведення у придатний для використання територіальною громадою стан", визнати пропущеним з поважних причин;

- поновити пропущений строк, встановлений законом для звернення до адміністративного суду з адміністративним позовом про: визнання незаконним і скасування акту постійної комісії з питань сільського господарства, регулювання земельних відносин, використання земельних ресурсів та екології Старосалтівської Селищної Ради від 18 червня 2009р., визнання незаконним і скасування рішення Старосалтівської Селищної Ради Вовчанського району Харківської області LXI сесії V скликання від 13 травня 2010 року "Про відновлення та приведення самовільно зайнятої території у придатний до використання територіальною громадою селищної ради стан" з додатком до рішення Старосалтівської Селищної Ради від 13.05.2010р. "Перелік самовільно розміщених об'єктів, від яких звільняється територія смт. Старий Салтів та с. Металівка з метою відновлення та приведення у придатний для використання територіальною громадою стан".

- визнати незаконним і скасувати акт перевірки постійної комісії з питань сільського господарства, регулювання земельних відносин, використання земельних ресурсів та екології Старосалтівської Селищної Ради від 18 червня 2009 р.;

- визнати незаконним і скасувати рішення Старосалтівської селищної ради Вовчанського району Харківської області LХІ сесії V скликання від 13 травня 2010 року "Про відновлення та приведення самовільно зайнятої території у придатний до використання територіальною громадою селищної ради стан" з додатком до рішення Старосалтівської селищної ради від 13.05.2010р. "Перелік самовільно розміщених об'єктів, від яких звільняється територія смт. Старий Салтів та с. Металівка з метою відновлення та приведення у придатний для використання територіальною громадою стан";

- визнати незаконним і скасувати рішення Старосалтівської Селищної Ради Вовчанського району Харківської області LIІІ сесії VI скликання від 11 липня 2014року "Про розгляд заяви ОСОБА_1 про скасування рішення Старосалтівської Селищної Ради Вовчанського району Харківської області LХІ сесії V скликання від 13 травня 2010року "Про відновлення та приведення самовільно зайнятої території у придатний до використання територіальною громадою селищної ради стан" з додатком до рішення Старосалтівської Селищної Ради від 13.05.2010р. "Перелік самовільно розміщених об'єктів, від яких звільняється територія смт. Старий Салтів та с. Металівка з метою відновлення та приведення у придатний для використання територіальною громадою стан.";

- визнати протиправними дії (бездіяльність) посадових осіб Старосалтівської селищної ради, які полягають у ненаданні інформації гр. ОСОБА_1, за її заявами, запитами;

- визнати протиправними дії Старосаитівської селищної ради, які забороняють громадянам бути присутніми на відкритих сесіях ради у відповідності до ст. 44 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні";

- визнати протиправними дії Старосалтівської селищної ради, які полягають у порушенні прав гр. ОСОБА_1, а саме у розгляді заяв та її скарг (або стосовно неї), без запрошення і за її відсутності; неповідомлення її щодо результату розгляду таких справ на сесіях ради , комісіях;

- стягнути на користь ОСОБА_1 з Старосалтівської Селищної Ради Вовчанського району Харківської області ( ідентифікаційний код юридичної особи 04399068) матеріальну шкоду у розмірі 15 394,70 грн.;

- стягнути на користь ОСОБА_1 з Старосалтівської Селищної Ради Вовчанського району Харківської області ( ідентифікаційний код юридичної особи 04399068) моральну шкоду у розмірі 10 958,70 грн.;

- стягнути на користь ОСОБА_1 зі Старосалтівської Селищної Ради Вовчанського району Харківської області ( ідентифікаційний код юридичної особи 04399068) судові витрати.

Ухвалою Вовчанського районного суду Харківської області від 27.08.2014 року адміністративний позов ОСОБА_1 до Старосалтівської селищної ради Вовчанського району Харківської області в частині визнання незаконним і скасування акту постійної комісії з питань сільського господарства, регулювання земельних відносин, використання земельних ресурсів та екології Старосалтівської селищної ради від 18.06.2009 року; визнання незаконним і скасування рішення Старосалтівської селищної ради Вовчанського району Харківської області LХ1 Сесії У скликання від 13.05. 2010 року „Про відновлення та приведення самовільно зайнятої території у придатний до використання територіальною громадою селищної ради стан" з додатком до рішення Старосалтівської селищної ради від 13.05.2010 року „Перелік самовільно розміщених об'єктів , від яких звільняється територія смт.Старий Салтів та с. Металівка з метою відновлення та приведення у придатний для використання територіальною громадою стан."; визнання противоправними дії (бездіяльність) Старосалтівської селищної ради Вовчанського району Харківської області, та стягнення коштів - залишено без розгляду.

В іншій частині позовних вимог провадження у справі відкрито.

Не погодившись з ухвалою суду першої інстанції в частині залишення без розгляду позовних вимог, позивачем подано апеляційну скаргу.

В апеляційній скарзі, посилаючись на порушення судом першої інстанції, при прийнятті оскаржуваної ухвали, норм процесуального права, позивач просить ухвалу Вовчанського районного суду Харківської області від 27.08.2014 року в частині залишення без розгляду позовних вимог ОСОБА_1 скасувати і направити справу № 617/1331/14-а в цій частині до Вовчанського районного суду Харківської області для продовження розгляду.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги позивач, зокрема, посилається на порушення судом першої інстанції приписів ст.ст. 99, 102, 21 Кодексу адміністративного судочинства України, що призвело до неправильного вирішення питання, а також на доводи та обставини викладені в апеляційній скарзі.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, пояснення позивача, перевіривши, в межах апеляційної скарги, рішення суду першої інстанції та доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Приймаючи рішення в частині залишення адміністративного позову без розгляду, суд першої інстанції виходив з того, що позивачем пропущено шестимісячний строк звернення до суду з адміністративним позовом, передбачений ч. 2 ст. 99 Кодексу адміністративного судочинства України, без поважних причин.

За висновком суду першої інстанції, позивачем не доведено поважність причин пропуску строку звернення до суду, що зумовило застосування судом наслідків пропущення строку звернення до суду, визначених ст.100 КАС України, та відповідно залишення частини позовних вимог без розгляду.

Переглянувши рішення суду першої інстанції, колегія суддів зазначає наступне.

Відповідно до ст. 99 Кодексу адміністративного судочинства України, адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Тобто, чинне законодавство обмежує звернення до суду за захистом прав, свобод та інтересів. Це, насамперед, обумовлено специфікою спорів, які розглядаються в порядку адміністративного судочинства, а запровадження таких строків обумовлене досягненням юридичної визначеності у публічно-правових відносинах. Ці строки обмежують час, протягом якого такі правовідносини можуть вважатися спірними.

Практика Європейського суду з прав людини також свідчить про те, що право на звернення до суду не є абсолютним і може бути обмеженим, в тому числі і встановленням строків на звернення до суду за захистом порушених прав (справа "Стаббігс на інші проти Великобританії", справа "Девеер проти Бельгії").

Таким чином, дотримання строку звернення з позовом є однією з умов для реалізації права на подання позову у публічно-правових відносинах.

Відповідно до пункту 5 частини першої статті 107 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи подано адміністративний позов у строк, установлений законом (якщо адміністративний позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними).

Відповідно до п. 2 ч. 2 ст. 99 Кодексу адміністративного судочинства України, для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня виникнення підстав, що дають суб'єкту владних повноважень право на пред'явлення передбачених законом вимог.

З наведених вище приписів КАС України випливає, що адміністративний позов може бути поданий у межах строку звернення до адміністративного суду визначеного цим Кодексом або іншими законами, який обчислюється з моменту коли позивач дізнався або повинен був дізнатися про порушення своїх прав.

Наслідки пропуску строку звернення до адміністративного суду визначені у ст. 100 цього Кодексу, за приписами частини 1 якої адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.

Встановлення процесуальних строків законом передбачено з метою дисциплінування учасників адміністративного судочинства та своєчасного виконання ними передбачених Кодексом адміністративного судочинства України певних процесуальних дій. Інститут строків в адміністративному процесі сприяє досягненню юридичної визначеності у публічно-правових відносинах, а також стимулює учасників адміністративного процесу добросовісно ставитися до виконання своїх обов'язків. Ці строки обмежують час, протягом якого такі правовідносини можуть вважатися спірними; після їх завершення, якщо ніхто не звернувся до суду за вирішенням спору, відносини стають стабільними.

Поважними причинами пропуску строку звернення до суду відповідно до вимог Кодексу адміністративного судочинства України визнаються обставини, які є об'єктивно непереборними та не залежать від волевиявлення сторони і пов'язані з дійсними істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного вчинення сторонами у справі процесуальних дій.

Аналіз змісту наведених норм права свідчить про те, що залишення позову без розгляду, у зв'язку з пропуском строку звернення до суду, може мати місце тільки при встановленні обставин щодо початку перебігу строку звернення до суду, зокрема, обставин, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів; та з'ясування причин пропуску цього строку.

Разом з тим, з оскаржуваної ухвали не вбачається з'ясування судом часу, з якого розпочався перебіг строку для подання даної позовної заяви, суд не встановлював обставин, коли позивач дізнався про обставини, які стали підставою для звернення до суду, а лише формально зазначив про пропуск ОСОБА_1 цього строку, оскільки оскаржувані акт та рішення прийнято відповідачем 18.06.2009 року та 13.05.2010 року відповідно. При цьому, рішення суду першої інстанції в частині залишення без розгляду позовних вимог щодо визнання протиправними дій (бездіяльності) відповідача та стягнення коштів взагалі не містить обґрунтувань його прийняття. Питання щодо наявності у позивача поважних причин пропуску строку звернення до суду судом першої інстанції не з'ясовано.

Крім того, колегією суддів встановлено, що позивач - ОСОБА_1, вже зверталась до Вовчанського районного суду Харківської області з аналогічними позовними вимогами про визнання незаконним і скасування акту перевірки постійної комісії з питань сільського господарства, регулювання земельних відносин, використання земельних ресурсів та екології Старосалтівської Селищної Ради від 18 червня 2009 р.; визнання незаконним і скасування рішення Старосалтівської селищної ради Вовчанського району Харківської області LХІ сесії V скликання від 13 травня 2010 року "Про відновлення та приведення самовільно зайнятої території у придатний до використання територіальною громадою селищної ради стан" з додатком до рішення Старосалтівської селищної ради від 13.05.2010р. "Перелік самовільно розміщених об'єктів, від яких звільняється територія смт. Старий Салтів та с. Металівка з метою відновлення та приведення у придатний для використання територіальною громадою стан".

Ухвалою Вовчанського районного суду Харківської області від 08.07.2014 року по справі № 617/945/14-а позовну заяву ОСОБА_1 - залишено без розгляду.

Ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 05.08.2014 року ухвалу Вовчанського районного суду Харківської області від 08.07.2014 року по справі № 617/945/14-а - змінено з підстав та мотивів залишення позову без розгляду. В іншій частині ухвалу Вовчанського районного суду Харківської області від 08.07.2014 року по справі № 617/945/14-а - залишено без змін.

Відповідно до частини 2 статті 107 КАС України, суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду чи відмови у відкритті провадження у справі.

Відповідно до пункту 4 частини першої статті 7 Кодексу адміністративного судочинства (далі - КАС) України, одним з принципів здійснення правосуддя в адміністративних судах є офіційне з'ясування всіх обставин у справі.

За змістом частини четвертої статті 11 КАС України, суд вживає передбачені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.

Натомість, залишаючи без розгляду частини позовних вимог ОСОБА_1, суд першої інстанції виходив з того, що позивачем пропущено строк звернення до суду і не надано вказано причини його пропуску, не вживши передбачених законом заходів для з'ясування всіх вищевказаних обставин та не надавши оцінку доводам позивача з приводу поважності причин пропуску цього строку.

Відповідно до ч. 2 ст. 55 Конституції України, кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

Згідно т. 6 КАС України, яка гарантує право на судовий захист, зазначено, що ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи в адміністративному суді, до підсудності якого вона віднесена цим Кодексом. Кожен має право на участь у розгляді своєї справи в адміністративному суді будь-якої інстанції в порядку, передбаченому цим Кодексом.

Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції при прийнятті оскаржуваної ухвали порушив норми процесуального законодавства та дійшов передчасного висновку про наявність підстав для залишення адміністративного позову ОСОБА_1 без розгляду на підставі ст. 100 Кодексу адміністративного судочинства України.

Згідно п. 3 ч. 1 ст. 199 Кодексу адміністративного судочинства України за наслідками розгляду апеляційної скарги на ухвалу суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право, серед іншого, скасувати ухвалу суду, яка перешкоджає подальшому провадженню у справі, і направити справу для продовження розгляду.

Відповідно до п. п. 1, 4 ч. 1 ст. 204 Кодексу адміністративного судочинства України, підставою для скасування ухвали суду, яка перешкоджає подальшому провадженню у справі, і направлення справи для продовження розгляду до суду першої інстанції є неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи та порушення матеріального чи процесуального права, які призвели до неправильного вирішення питання.

Враховуючи наведене, колегія суддів приходить до висновку, що допущені судом першої інстанції порушення норм матеріального та процесуального права є такими, що призвели до неправильного вирішення питання, а тому ухвала Вовчанського районного суду Харківської області від 27.08.2014 року в частині залишення позовних вимог ОСОБА_1 без розгляду підлягає скасуванню з направленням справи до суду першої інстанції на розгляд зі стадії вирішення питання про відкриття провадження.

Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, п. 3 ст. 199, п. п. 1, 4 ч. 1 ст. 204, ст.ст. 205, 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

У Х В А Л И Л А:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити частково.

Ухвалу Вовчанського районного суду Харківської області від 27.08.2014р. по справі № 617/1331/14-а скасувати в частині залишення без розгляду позовних вимог ОСОБА_1 щодо визнання незаконним і скасування акту постійної комісії з питань сільського господарства, регулювання земельних відносин, використання земельних ресурсів та екології Старосалтівської селищної ради від 18.06.2009 року; визнання незаконним і скасування рішення Старосалтівської селищної ради Вовчанського району Харківської області LXI сесії V скликання від 13.05.2010 року "Про відновлення та приведення самовільно зайнятої території у придатний до використання територіальною громадою селищної ради стан" з додатком до рішення Старосалтівської селищної ради від 13.05.2010 року "Перелік самовільно розміщених об'єктів, від яких звільняється територія смт. Старий Салтів та с. Металівка з метою відновлення та приведення у придатний для використання територіальною громадою стан"; визнання протиправними дії (бездіяльність) Старосалтівської селищної ради Вовчанського району Харківської області, та стягнення коштів.

Справу № 617/1331/14-а за позовом ОСОБА_1 до Старосалтівської селищної ради Вовчанського району Харківської області про визнання незаконними та скасування рішень, акту, визнання протиправними дій (бездіяльності), стягнення коштів направити до Вовчанського районного суду Харківської області на розгляд зі стадії вирішення питання про відкриття провадження у справі в цій частині позовних вимог.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення, є остаточною та оскарженню не підлягає.

Головуючий суддя (підпис)Дюкарєва С.В.Судді(підпис) (підпис) Жигилій С.П. Перцова Т.С. Повний текст ухвали виготовлений 06.10.2014 р.