ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 вересня 2014 р. Справа № 644/93/14-аКолегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Ральченка І.М.
Суддів: Бершова Г.Є. , Катунова В.В. ,
розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Орджонікідзевського районного суду м. Харкова від 22.08.2014р. по справі № 644/93/14-а
за позовом ОСОБА_1
до Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м.Харкова
про перерахунок пенсії,
ВСТАНОВИЛА:
03.07.2013 року ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом, у якому просив визнати дії Управління Пенсійного фонду в Орджонікідзевському районі м.Харкова неправомірними та зобовязати відповідача провести перерахунок та виплату позивачу пенсії, як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, виходячи із розміру мінімальної пенсії за віком, визначеної ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» без кінцевої дати перерахунку пенсії з 01.01.2001 року по 30.10.2006 року та з 01.11.2011 року і довічно.
Орджонікідзевський районний суд м.Харкова постановою від 22.08.2014 рокувідмовив у задоволенні позову.
ОСОБА_1 подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову, якою задовольнити позовні вимоги. В обґрунтування вимог апеляційної скарги позивач посилається на порушення судом першої інстанції при прийнятті постанови норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи. Зокрема, на думку позивача, суд першої інстанції повинен був зобов'язати відповідача призначити ОСОБА_1 розміри пенсії, предбачені Законом України №796-ХІІ, не посилаючись на постанову Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року №1210 та Закону України «Про державний бюджет на 2013 рік» та Закону України «Про державний бюджет на 2014 рік».
У відповідності до положень ст. 197 КАС України, зазначена адміністративна справа розглянута в порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга ОСОБА_1 підлягає частковому задоволенню з огляду на наступне.
Як встановлено судовим розглядом, ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, віднесений до 1 категорії, є інвалідом 2 групи, захворювання якого пов'язано із виконанням обов'язків ліквідатора аварії на ЧАЕС, отримує пенсію згідно Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (а.с.9-29).
Приймаючи рішення про відмову у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що позивач не має права на перерахунок та виплату пенсії, як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, виходячи із розміру мінімальної пенсії за віком, визначеної ч.1 ст.28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" без кінцевої дати перерахунку пенсії з 03.01.2013 року і довічно.
Колегія суддів частково погоджується з такими висновками суду першої інстанції з огляду на наступне.
Згідно з ст.54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в усіх випадках розмір пенсій для інвалідів другої групи, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не може бути нижчим восьми мінімальних пенсій за віком.
Ст. 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особам, віднесеним до категорії 1, інвалідам ІІ групи призначається також щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю у розмірі 75% мінімальної пенсії за віком.
Аналізуючи зміст ст. 50 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», колегія суддів приходить до висновку, що під час визначення розміру пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, за основу нарахування береться мінімальна пенсія за віком.
Ст. 63 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачено, що фінансування витрат, пов'язаних з реалізацією цього Закону, здійснюється за рахунок коштів державного бюджету.
Закон України "Про Державний бюджет України на 2014 рік" не передбачав обмежень для застосування розмірів основної та додаткової пенсій, встановлений ст.ст. 50,54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 01.01.2014 року.
При цьому, зважаючи на ч.1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», розрахунок державної та додаткової пенсій має враховувати мінімальну пенсію, виходячи з розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, віднесений до 1 категорії, є інвалідом 2 групи, захворювання якого пов'язано із виконанням обов'язків ліквідатора аварії на ЧАЕС, отримує пенсію згідно Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (а.с.9-29).
З 01.01.2012 року позивач отримує пенсію відповідно до постанови КМУ від 23.11.2011 року № 1210 (розпорядження №144282 від 23.01.2012 року).
Однак, з 01.01.2014 року положення зазначеної постанови відповідачем не підлягають застосуванню, виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами.
Таким чином колегія суддів приходить до висновку, що при призначенні розміру пенсії ОСОБА_1 застосуванню підлягають положення ст.50 та ст. 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 01.01.2014 року.
Слід вказати, що в постанові Верховного суду України від 01.10.2013 року по справі № 21-338а13 зазначено, що щомісячні пенсійні виплати здійснюються на постійній основі, один раз на місяць протягом невизначеного періоду часу, а тому у разі виникнення підстав для перерахунку розмірів таких пенсій визначається лише дата, з якої особа має право на її перерахунок чи отримання пенсії у певному розмірі. Обмеження періоду, протягом якого суб'єкт владних повноважень має здійснювати обчислення пенсії відповідно до вимог закону, є безпідставним та суперечить вимогам статті 19 Конституції України.
Отже, обмеження кінцевого періоду перерахунку пенсії датою звернення є необгрунтованим.
Разом з тим, Законом України "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2014 рік" від 31.07.2014 р. N 1622-VII Прикінцеві положення доповнені пунктом 6-7, яким установлено, що норми і положення статей 20, 21, 22, 23, 30, 31, 37, 39, 48, 50, 51, 52 та 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (Відомості Верховної Ради України, 1992 р., N 13, ст. 178 із наступними змінами), статей 5 та 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" (Відомості Верховної Ради України, 2005 р., N 4, ст. 94 із наступними змінами), Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" (Відомості Верховної Ради України, 2003 р., N 15, ст. 111 із наступними змінами), статей 14, 22, 37 та 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (Відомості Верховної Ради України, 1992 р., N 29, ст. 399 із наступними змінами), пункту "ж" частини першої статті 77 Основ законодавства України про охорону здоров'я (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., N 4, ст. 19 із наступними змінами), статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., N 45, ст. 425 із наступними змінами), статті 43 Гірничого закону України (Відомості Верховної Ради України, 1999 р., N 50, ст. 433 із наступними змінами), статей 6 1, 6 2, 6 3 та 6 4 Закону України "Про жертви нацистських переслідувань" (Відомості Верховної Ради України, 2000 р., N 24, ст. 182 із наступними змінами) застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на 2014 рік.
Наведені зміни набули чинності 16.08.2014 року, а отже з 01.01.2014 року по 15.08.2014 року положення вищеперелічених законодавчих актів підлягали застосуванню відповідачем без будь-яких обмежень.
Отже, колегія суддів зазначає, що суд першої інстанції не врахував зазначені приписи законодавства.
Таким чином, колегія суддів дійшла висновку, що Управління Пенсійного фонду в Орджонікідзевському районі м.Харкова зобов'язане здійснити перерахунок щомісячної основної державної пенсії по інвалідності ОСОБА_1 по другій групі інвалідності в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком, відповідно до ст. 54, ст. 67 Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та з врахуванням ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», та провести відповідні виплати, з урахуванням фактично виплачених сум за період з 01.01.2014 року до 15.08.2014 року.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 197, п. 3 ст. 198, ст. 202, 205, 207, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства, колегія суддів, -
П О С Т А Н О В И Л А:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити частково.
Постанову Орджонікідзевського районного суду м. Харкова від 22.08.2014р. по справі № 644/93/14-а скасувати в частині визнання правомірними дії Управління Пенсійного фонду в Орджонікідзевському районі м.Харкова щодо перерахунку та виплати пенсії, як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, визначеної ч.1 ст.28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" за період з 01.01.2014 року по 15.08.2014 року.
Прийняти нову постанову, якою задовольнити позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду в Орджонікідзевському районі м.Харкова в зазначеній частині.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду в Орджонікідзевському районі м.Харкова провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії, як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, виходячи із розміру мінімальної пенсії за віком, визначеної ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 01.01.2014 року по 15.08.2014 року.
В іншій частині постанову Орджонікідзевського районного суду м. Харкова від 22.08.2014 року по справі № 644/93/14-а - залишити без змін.
Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.
Головуючий суддя Ральченко І.М.Судді Бершов Г.Є. Катунов В.В.