Рішення № 40810673, 08.10.2014, Господарський суд Вінницької області

Дата ухвалення
08.10.2014
Номер справи
902/1076/14
Номер документу
40810673
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

_______________

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 жовтня 2014 р. Справа № 902/1076/14

Господарський суд Вінницької області в складі

головуючого судді Грабика В.В.,

при секретарі судового засідання Шаравській Н.Л.,

за участю представників сторін:

від прокуратури м. Вінниця: Рудніцька І. В. прокурор прокуратури м. Вінниці;

від Оратівської селищної ради:не з'явився;

від Державної екологічної інспекції: Сторож М.Г.;

від відповідача: не з'явився;

розглянувши в приміщенні суду справу

за позовом: прокурора Оратівського району в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Вінницькій області, Оратівської селищної ради Оратівського району Вінницької області

до: приватного підприємства "Газводбудсервіс" (в подальшому - ПП "Газводбудсервіс")

про стягнення 8 498,00 грн., -

ВСТАНОВИВ :

В господарський суд Вінницької області 25.07.2014р. звернувся прокурор Оратівського району в інтересах держави в особі Оратівської селищної ради Оратівського району Вінницької області, Державної екологічної інспекції у Вінницькій області з позовом до ПП "Газводбудсервіс" про стягнення збитків, спричинених самовільним забором води без дозволу на спеціальне водокористування в сумі 8498,00 грн. на користь держави в особі Оратівської селищної ради Оратівського району Вінницької області.

Позов обґрунтовано наступним. Перевіркою встановлено, що ПП "Газводбудсервіс" 14.07.2013р. використано із артезіанської свердловини 200 м. куб. води без діючого дозволу на спеціальне водокористування, що є порушенням ст.ст.44,48 Водного кодексу України. Внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів державі завдані збитки в сумі 10 498,00грн.. ПП "Газводбудсервіс" завдані збитки відшкодувало частково в сумі 2 000,00грн.. Таким чином сума невідшкодованих збитків становить 8498,00грн.. Зазначені обставини й стали підставою звернення до суду.

Ухвалою суду від 28.07.2014р. порушено провадження у справі №902/1076/14 та призначено до розгляду в засіданні на 26.08.2014р..

21.08.2014р. від Державної екологічної інспекції у Вінницькій області надійшли пояснення по суті спору (а.с.38).

22.08.2014р. від прокурора Оратівського району надійшли пояснення по суті спору (а.с. 41-42).

Ухвалою суду від 26.08.2014р. продовжено строк вирішення спору на 15 днів та відкладено розгляд справи на 08.10.2014р..

07.10.2014р. від прокурора через канцелярію суду надійшла заява, яка відповідно до п.3.11. постанови пленуму вищого господарського суду України №18 від 26.12.2011р. "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції" заявою про зміну предмету позову. В заяві прокурором заявлена вимог про стягнення з ПП "Газводбудсервіс" збитків, спричинених самовільним забором води без дозволу на спеціальне водокористування в сумі 8498,00грн. на користь державного бюджету України на рахунок: УК у Оратівському районі, смт. Оратів, 24062100, код ЄДРПОУ:38055454, банк: УДКСУ у Оратівському районі, МФО 802015, р/р:33118331700425 (за порушення природоохоронного законодавства) (а.с.56-57).

07.10.2014р. від прокурора через канцелярію суду надійшли пояснення по суті спору (а.с.58-59).

В судовому засіданні 08.10.2014р. прокурор та представник Державної екологічної інспекції у Вінницькій області позовні вимоги підтримали в повному обсязі з підстав та за обставин, вказаних в позові з врахуванням заяви про зміну предмету позову.

Представник Оратівської селищної ради в судове засідання не з'явився незважаючи на те, що про час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином , а саме 01.09.14р., що стверджується відміткою в повідомленні про вручення поштового відправлення вх.№6265 від 09.09.2014р. (а.с.54).

Відповідач в судове засідання не з'явився, представника в судове засідання не направив, незважаючи на те, що про час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, а саме 02.09.2014р., що стверджується відміткою в повідомлені про вручення поштового відправлення вх..№6267 (а.с.55).

Враховуючи викладене суд вважає, що вжив всі залежні від нього заходи для повідомлення представників Оратівської селищної ради та відповідача про час і місце розгляду справи і забезпечення їх явки в судове засідання для реалізації ними права на судовий захист своїх прав та інтересів. З огляду на вказане вище, суд дійшов висновку про можливість розгляду справи за наявними у ній матеріалами, відповідно до змісту ст.75 ГПК України.

Крім того, відповідно до п.3.9.2. постанови пленуму Вищого господарського суду України №18 від 26.12.2011р. "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції" неявка учасника судового процесу в судове засідання не є підставою для скасування судового рішення, якщо ухвалу, в якій зазначено час і місце такого засідання, надіслано йому в порядку, зазначеному в підпункті 3.9.1 підпункту 3.9 цього пункту постанови.

При розгляді справи судом встановлені наступні обставини та відповідні їм правовідносини.

18.10.2013р. державними інспекторами з ОНПС у Вінницькій області Пелешок В.О., Бойчук О.П. у присутності директора ОСОБА_5, майстра водогону ОСОБА_6 проведено планову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства ТОВ ПП "Газводбудсервіс". В ході перевірки, окрім іншого, встановлено наступне. Підприємство 14.07.2013р. здійснювало водозабір із артезіанської свердловини без дозволу на спеціальне водокористування. Дозвіл на спеціальне водокористування закінчився 13.07.2013р, що є порушенням ст. 44ч.1п.9, ст.49 Водного кодексу України (а.с.19-28).

Приписом №04-8/бн від 23.10.2013р. директора ПП "Газводбудсервіс"" ОСОБА_5 зобов'язано, окрім іншого, отримати дозвіл на спеціальне водокористування. Про виконання припису повідомити не пізніше 3 днів після закінчення встановленого терміну виконання кожного пункту припису до Державної екологічної інспекції у Вінницькій області (а.с.17-18.).

Згідно довідки від 06.11.2013р. №67 ПП "Газводбудсервіс" 14.07.2013р. було забрано та використано з артезіанської свердловини 200 метрів кубічних води. В період з 15.07.2013р. по 31.10.2013р. водозабір з артезіанської свердловини не здійснювався (а.с.11).

За результатами перевірки головним спеціалістом відділу екологічного контролю водних ресурсів Пелешок В.О. 06.11.2013р. складено протокол про адміністративне правопорушення №003614 стосовно директора ПП "Газводбудсервіс" ОСОБА_5 за ст.ст. 48,60 КУпАП, ст.110 Водного кодексу за здійснення, окрім іншого, водозабору із артезіанської свердловини без дозволу на спеціальне водокористування. В протоколі міститься відмітка про отримання екземпляру протоколу №00364 ОСОБА_5 (а.с.12-13).

На підставі вищевказаного протоколу державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Вінницької області Пелешок В.О., 11.11.2013р. винесено постанову №04/489, якою директора ОСОБА_5 визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена ст. 48 КУПАП, та накладено на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 136,00грн.. У постанові міститься відмітка про направлення порушнику копії постанови рекомендованим листом 11.11.2013р. за №4481/04 (а.с.14-15).

Згідно письмового розрахунку виконаного 26.11.2013р. державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Вінницької області Пелешок В.О., перевіреного старшим державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Вінницької області Сокрутою В., на підставі п.23 "Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів", затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 20.07.2009р. №389, загальний розмір збитків за самовільне водокористування, про яке йдеться в акті перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства від 18.10.2013р. та з урахуванням змісту довідки ПП "Газводбудсервіс" від 06.11.2013р. за №67 становить 10 498,00грн. (а.с.10).

02.12.2013р. Державною екологічною інспекцією у Вінницькій області направлено директору ПП "Газводбудсервіс" претензію №4720/04 від 02.12.2013р. з вимогою добровільно сплатити збитки в розмірі 10 498,00 грн. та надати до 02.01.2014р. копію квитанції про оплату (а.с.9).

ПП "Газводбудсервіс" частково сплатило збитки в сумі 2000,00грн., що стверджується платіжним дорученням №1 від 13.01.2014р. (а.с.29).

ЗУ від 25.06.1991р. "Про охорону навколишнього природного середовища" передбачено наступне: відповідальність за порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища несуть особи, винні у самовільному спеціальному використанні природних ресурсів (ст.68 ч.2 п."з"); підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України (ч.4ст.68); шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації в повному обсязі (ст.69).

Водним кодексом України передбачено наступне: водокористування - використання вод (водних об'єктів) для задоволення потреб населення, промисловості, сільського господарства, транспорту та інших галузей господарства, включаючи право на забір води, скидання стічних вод та інші види використання вод (водних об'єктів) (ст.1); водокористувачі зобов'язані здійснювати спеціальне водокористування лише за наявності дозволу (п.9 ч.1 ст. 44); спеціальне водокористування - це забір води з водних об'єктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв, використання води та скидання забруднюючих речовин у водні об'єкти, включаючи забір води та скидання забруднюючих речовин із зворотними водами із застосуванням каналів. Спеціальне водокористування здійснюється юридичними і фізичними особами насамперед для задоволення питних потреб населення, а також для господарсько-побутових, лікувальних, оздоровчих, сільськогосподарських, промислових, транспортних, енергетичних, рибогосподарських та інших державних і громадських потреб (ст. 48); спеціальне водокористування здійснюється на підставі дозволу. Спеціальне водокористування є платним (ст. 49); відповідальність за порушення водного законодавства несуть особи, винні у недотриманні умов дозволу або порушенні правил спеціального водокористування (п.6ч.3ст.110); підприємства, установи, організації і громадяни України, а також іноземні юридичні і фізичні особи та особи без громадянства зобов'язані відшкодувати збитки, завдані ними внаслідок порушень водного законодавства, в розмірах і порядку, встановлених законодавством України. (ч.1ст.111); притягнення винних у порушенні водного законодавства до відповідальності не звільняє їх від обов'язку відшкодування збитків, завданих ними внаслідок порушення водного законодавства (ч.3ст.111).

Методикою розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, затвердженою наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 20.07.2009р. №389 із змінами, внесеними наказом №220 від 30.06.2011р.,передбачено наступне: ця методика встановлює порядок визначення розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, у разі самовільного використання водних ресурсів при відсутності дозвільних документів (дозволу на спеціальне водокористування та/або спеціального дозволу на користування надрами (підземні води)) (п.1.2); фактичний об"єм води, що використана самовільно без дозвільних документів (дозволу на спеціальне водокористування та/або спеціального дозволу на користування надрами (підземні води)), визначається на основі даних: первинної документації, статистичної звітності, ліміту забору та використання води, індивідуальних норм водоспоживання та водовідведення або довідки суб'єкта господарювання за підписом керівництва, завіреної печаткою (п.9.2).

Пункт 7 частини 3 ст. 29 Бюджетного Кодексу України передбачає, що "джерелами формування спеціального фонду Державного бюджету України в частині доходів є 30 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності.

Пункт 7 частини 2 ст. 69 Бюджетного Кодексу України встановлює, що до надходжень спеціального фонду місцевих бюджетів належать 70 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності, в тому числі: до сільських, селищних, міських бюджетів - 50 відсотків, обласних бюджетів та бюджету Автономної Республіки Крим - 20 відсотків, бюджетів міст Києва та Севастополя - 70 відсотків.

Відповідно до п.2.2. "Порядку казначейського обслуговування доходів та інших надходжень державного бюджету", затвердженого наказом Міністерства фінансів України №43 від 29.01.2013р. у процесі казначейського обслуговування доходів та інших надходжень державного бюджету органи Казначейства, окрім іншого, дійснюють розподіл платежів між загальним та спеціальним фондами державного бюджету, між державним і місцевими бюджетами відповідно до нормативів відрахувань, визначених бюджетним законодавством, та перераховують розподілені кошти за належністю.

Оцінюючи подані сторонами докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Водним кодексом України передбачена можливість здійснення спеціального водокористування лише за наявності відповідного дозволу. Як вбачається з матеріалів справи 14.07.2013р. відповідач здійснював спеціальне водокористування без спеціального дозволу, тобто самовільно. Цей факт зафіксований в акті перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства від 18.10.2013р., приписі №04-8/бн від 23.10.2013р., протоколі про адміністративне правопорушення №003614 від 06.11.2013р., постанові про накладення адміністративного стягнення №04/489 від 11.11.2013р.. Об"єм самовільно використаної води підтверджується довідкою ПП "Газводбудсервіс", підписаною директором, бухгалтером та скріпленою печаткою товариства. Позивачем розрахунок розміру заподіяних відповідачем збитків за здійснення спеціального водокористування без відповідного дозволу проведений у відповідності з вимогами чинного законодавства/ Отже в ході розгляду справи позивачем надані докази в підтвердження наявності в діях та бездіяльності відповідача складу цивільного правопорушення в результаті якого державі були спричинені збитки в загальній сумі 10 498грн..

Відповідач частково відшкодував збитки в сумі 2000,00грн, що стверджується платіжним дорученням №1 від 13.01.2014р.. З урахуванням наведеного сума невідшкодованих відповідачем збитків становить 8498,00грн., що є підставою для задоволення позову.

Також з відповідача належить стягнути в доход Державного бюджету судовий збір в сумі 1827,00грн..

Керуючись ст.ст. 4-2 - 4-5, 32-34, 43, 44, 49, 85, 86, 115 ГПК України, -

ВИРІШИВ :

1.Позов задовольнити.

2.Стягнути з приватного підприємства «Газводбудсервіс» (вул. Леніна, 90, смт. Оратів, 22600, код ЄДРЮОФОП 36517306) збитки спричинені самовільним забором води без дозволу на спецводокористування в сумі 8498,00грн. (вісім тисяч чотириста дев'яносто вісім грн.) на користь Державного бюджету України на рахунок: УК у Уратівському районі, смт. Оратів, 24062100, код ЄДРЮОФОП: 38055454, банк: УДКСУ у Оратівському районі, МФО 8020151, р/р:33118331700425 (за порушення природоохоронного законодавства).

3. Стягнути з приватного підприємства «Газводбудсервіс» (вул. Леніна, 90, смт. Оратів, 22600, код ЄДРЮОФОП 36517306) в доход Державного бюджету України судовий збір в сумі 1827,00 грн..

4. Видати накази після набрання рішенням законної сили.

Повне рішення складено 09 жовтня 2014 р.

Суддя Грабик В.В.

віддрук. прим.:

1 - до справи;

2 - Оратівській селищній раді (вул. Кірова, 14, смт. Оратів, Вінницька область, 22600);

3 - ПП "Газводбудсервіс" (вул. Леніна, 90, смт. Оратів, Вінницька область, 22600).