Постанова № 40810086, 06.10.2014, Рівненський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.10.2014
Номер справи
817/1903/14
Номер документу
40810086
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 817/1903/14

06 жовтня 2014 року 12год. 35хв. м. Рівне

Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Зозулі Д.П. за участю секретаря судового засідання Минько Н.З. та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі:

позивача: представник Дячук Інна Валентинівна,

відповідача: представник Птіцин Олексій Валерійович,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом

Державної екологічної інспекції у Рівненській області

до Товариства з обмеженою відповідальністю "Бімол" про застосування заходів реагування , -ВСТАНОВИВ :

Державна екологічна інспекція у Рівненській області (далі - позивач) звернулася до Рівненського окружного адміністративного суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Бімол" (далі - відповідач) про застосування заходів реагування.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю. В обґрунтування позову зазначив, що при проведенні перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю "Бімол" (далі - ТзОВ "Бімол"), було виявлено порушення правил ведення первинного поточного обліку відходів, зокрема в журналі обліку згідно форми № 1 ВТ не відображені всі операції в сфері поводження з відходами, відсутність дозволу на здійснення операцій в сфері поводження з відходами I, II, III, IV класу небезпеки. Таким чином, підприємство порушило вимоги п. «г» ч.1 ст.17, ч.4 ст.33 Закону України "Про відходи", ч. 2 ст. 55 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища". У зв'язку з вищевикладеним, позивач просив суд застосувати заходи реагування у сфері поводження з відходами, шляхом тимчасової заборони (зупинення) виконання робіт (експлуатацію), що пов'язані із здійсненням операцій у сфері поводження з відходами I, II, III, IV класу небезпеки, до моменту виконання необхідних природоохоронних заходів, а саме отримання дозволу на здійснення операцій у сфері поводження з відходами. З вищенаведених підстав просив позов задовольнити повністю.

Представник відповідача надав суду письмові заперечення на позовну заяву, позов не визнав, вважав його необґрунтованим та безпідставним. В обґрунтування заперечень пояснив суду, що зі сторони позивача порушення припису немає, в установленні строки проводяться усунення зауважень. Відповідачем було зібрано пакет документів для отримання дозволу на здійснення операцій у сфері поводження з відходами, а згодом звернувся в дозвільний центр для отримання дозволу. Однак з незалежних від нього причин заява на тримання дозволу прийнята не була, посилаючись на лист Департаменту екології та природних ресурсів Рівненської ОДА № 721/02/2-08/14 від 05.05. 2014 року, в якому зазначено, що у зв'язку з набранням чинності Закону України від 09.04. 2014 року № 1193-VII ряд документів дозвільного характеру втратили свою чинність, в зв'язку з чим тимчасово призупинене приймання заяв. З огляду на це відповідач вважає, що застосовувати заходи реагування у сфері поводження з відходами, шляхом тимчасової заборони виконання робіт, що пов'язані із здійсненням операцій у сфері поводження з відходами, до моменту виконання необхідних природоохоронних заходів - є протиправним та безпідставним. У зв'язку з наведеним, просив суд в задоволенні позовних вимог відмовити повністю.

Заслухавши пояснення представників сторін, повно і всебічно з'ясувавши всі обставини справи в їх сукупності на підставі чинного законодавства, перевіривши їх дослідженими у судовому засіданні доказами, суд вважає, що в задоволенні позовних вимог слід відмовити повністю, з огляду на наступне.

Як вбачається з матеріалів справи, на підставі наказу від 20.05. 2014 року № 390 про проведення планової перевірки (а.с.16), направлення на проведення планової перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства від 20.05. 2014 року № 320 та повідомлення про проведення планової перевірки від 20.05. 2014 року № 1420/03-07/14 (а.с.17), позивачем у період з 20.06. 2014 року по 27.06. 2014 рік було проведено планову перевірку ТзОВ "Бімол" на відповідність дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами, за результатами якої складено акт (а. с. 7-13) та встановлено наступні порушення:

- не налагоджене ведення первинного поточного обліку кількості, типу і складу всіх видів відходів, що утворюються на підприємстві згідно із форми № 1 ВТ;

- відсутній дозвіл на розміщення відходів I, II, III, IV класів небезпеки у 2014 році;

- та інші.

У зв'язку з виявленими порушеннями позивачем були складені протоколи про адміністративні правопорушення від 20.06. 2014 року № 11-3 (а.с.18-19), від 20.06. 2014 року № 12 (а.с.21) та винесені постанови про накладення адміністративних стягнень від 20.06. 2014 року № 11-3 (а.с.20), від 20.06. 2014 року № 12 (а.с.22).

На підставі вище зазначеного акту перевірки по відношенню до відповідача був винесений припис від 27.06. 2014 року про усунення порушень вимог природоохоронного законодавства (а. с. 15), у тому числі щодо:

- налагодження ведення первинного поточного обліку кількості, типу і складу всіх видів відходів, що утворюються на підприємстві згідно форми № 1 ВТ. Дата виконання до 01.08. 2014 року;

- отримання дозволу на здійснення операцій у сфері поводження з відходами. Дата виконання до 27.12. 2014 року;

- та інші.

Судом встановлено, що відповідачем було здійснено ряд заходів для подальшого отримання дозволу на здійснення операцій у сфері поводження з відходами на 2014 рік, а саме укладено договір від 01.01. 2014 року між ТзОВ «Бімол» та СГ «Круги» на розміщення рідких побутових відходів (а.с.37), договір про надання послуг з вивезення та утилізації (захоронення) твердих побутових відходів № 30 від 01.01. 2014 року між ТзОВ «Бімол» та КП «Березнекомунсервіс» (а.с.38-39), договір про надання послуг (передачу відходів) № 25 від 26.02. 2014 року між ТзОВ «Бімол» та ТзОВ «Утиль-Шина» (а.с.40), договір про збирання небезпечних відходів № 75/1/Р від 26.02. 2014 року між ТзОВ «Бімол» та ТзОВ «Еко Захист-Україна» (а.с.42).

На підставі цього ТзОВ «Бімол» було отримано висновки Державної санітарно-епідеміологічної експертизи для отримання дозволу на розміщення небезпечних відходів та погодження лімітів від 10.06. 2014 року № 05.03.02-04/38101 (а.с.43) для отримання дозволу на розміщення відходів та погодження лімітів від 10.06. 2014 року № 05.03.02-04/38102 (а.с.44).

До матеріалів справи також долучені копія акту здачі-приймання робіт (надання послуг) між ТзОВ «Бімол» та ТзОВ «Еко Захист-Україна» № 1 від 28.02. 2014 року (а.с.63), копія акту здачі-приймання робіт (надання послуг) між ТзОВ «Бімол» та СГ «Круги», копії актів виконання робіт між ТзОВ «Бімол» та КП «Березнекомунсервіс» № 148 від 18.02. 2014 року, № 158 від 25.03. 2014 року, № 164 від 28.03. 2014 року, № 153 від 16.06. 2014 року, № 150 від 26.08. 2014 року (а.с.65, 66, 67, 68, 69). Даними документами підтверджується факт, що виконавцями були здійсненні роботи по збиранню відходів для подальшої передачі на утилізацію. Стверджується, що ТзОВ «Бімол» самостійно не здійснює захоронення відходів, натомість виконує вимоги зазначені в приписі від 27.06. 2014 року про усунення порушень вимог природоохоронного законодавства.

Дотримання вимог чинного законодавства щодо виконання пунктів припису від 27.06. 2014 року ТзОВ «Бімол» підтверджується листами відповідача на адресу Державної екологічної інспекції у Рівненській області вих.360 від 18.07. 2014 року, вих.979 від 01.08. 2014 року, вих.. 403 від 13.08. 2014 року, вих.. 405 від 14.08. 2014 року (а.с.73-77).

Разом з тим, в матеріалах справи є докази того, що ТзОВ «Бімол» здійснював всі можливі заходи для отримання дозволу на розміщення відходів. Даний факт стверджується копіями заяв на отримання дозволу на розміщення відходів № 387 від 08.08. 2014 року, № 470 від 18.09. 2014 року (а.с.71, 83).

На адресу ТзОВ «Бімол» надійшли відповіді від 14.08.2014 року № 1356/02/2-07/14, від 30.09.2014 року № 1709/02/2-07/14 Департаменту екології та природних ресурсів Рівненської обласної державної адміністрації (далі - Департамент екології та природних ресурсів Рівненської ОДА) на вищезазначені заяви, щодо видачі дозвільного документу. В даних відповідях Департамент екології та природних ресурсів Рівненської ОДА зазначив, що Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо скорочення кількості документів дозвільного характеру" від 09.04. 2014 року № 1193-VII, було внесено зміни до Законів України "Про охорону навколишнього природного середовища", "Про відходи". Внаслідок внесення змін призупинено видачу дозволів на розміщення відходів та лімітів на утворення та розміщення лімітів (а.с.72, 82).

Також, наявний лист Департаменту екології та природних ресурсів Рівненської ОДА від 05.05. 2014 року № 721/02/2-08/14, де повідомлено, що у зв'язку з набранням чинності Закону України від 09.04. 2014 року № 1193-VII ряд документів дозвільного характеру втратили свою чинність, у зв'язку з чим призупинено приймання заяв та пакетів документів відносно отримання дозволів. Після приведення нормативно-правових актів у відповідність до чинного законодавства будуть розроблені нові регламенти відносно отримання документів дозвільного характеру (а.с.36).

Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначає, Закон України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 5 квітня 2007 року № 877-V (далі - Закон України № 877).

Згідно із ст. 1 Закону України № 877, державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо скорочення кількості документів дозвільного характеру" від 09.04. 2014 року № 1193-VII (далі - Закон України від 09.04. 2014 року № 1193) було внесено зміни до Законів України "Про охорону навколишнього природного середовища", "Про відходи".

Пунктом 3 Перехідних положень цього Закону доручено Кабінету Міністрів України у тримісячний строк з дня набрання чинності цим Законом підготувати та подати до Верховної Ради України проекти Законів: про внесення змін до деяких законів України з метою їх приведення у відповідність із цим Законом, забезпечити видання нормативно-правових актів, забезпечити приведення нормативно-правових актів органів виконавчої влади у відповідність із цим Законом.

Згідно із ч. 1, 2 ст. 55 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" від 25.06. 1991 року № 1264-XII (далі - Закони України від 25.06.1991 року № 1264) суб'єкти права власності на відходи повинні вживати ефективних заходів для зменшення обсягів утворення відходів, а також для їх утилізації, знешкодження або розміщення.

Здійснення операцій у сфері поводження з відходами дозволяється лише за наявності дозволу на здійснення операцій у сфері поводження з відходами на визначених місцевими радами територіях із додержанням санітарних та екологічних норм у спосіб, що забезпечує можливість подальшого використання відходів як вторинної сировини і безпеку для навколишнього природного середовища та здоров'я людей.

На підставі пункту "а" ч.1 ст. 32 Закону України "Про відходи" від 05.03.1998 року № 187/98-ВР (далі - Закон України від 05.03.1998 року № 187/98), з урахуванням внесених змін відповідно до Закону України від 09.04. 2014 року № 1193, з метою обмеження та запобігання негативному впливу відходів на навколишнє природне середовище та здоров'я людини забороняється провадити будь-яку господарську діяльність, пов'язану з утворенням відходів, без одержання від місцевих органів виконавчої влади дозволу на здійснення операцій у сфері поводження з відходами відповідно до вимог цього Закону.

Таким чином, з аналізу вищезазначених норм слідує, що видача дозволів на здійснення операцій у сфері поводження з відходами повинно здійснюватися згідно з вимогами відповідних Порядків, після затвердження їх Кабінетом Міністрів України. Проте, на момент виникнення спірних правовідносин з незалежних від відповідача обставин, останній не міг отримати дозвіл на здійснення операцій у сфері поводження з відходами.

Більше того, ТзОВ «Бімол» вживав всіх необхідних заходів для отримання даного дозволу, ним був підготовлений пакет документів, а саме укладені відповідні договори на збирання, вивезення та утилізацію відходів, складення актів здачі-приймання робіт по збиранню відходів та подальшій передачі на утилізацію, подані відповідні заяви на отримання дозволу, що було досліджено судом в засіданні.

Однак, у Департаменті екології та природних ресурсів Рівненської ОДА немає законних підстав розглядати пакет документів поданий відповідачем відносно видачі дозволу на розміщення відходів та погодження проекту лімітів на утворення та розміщення відходів, оскільки не затвердженні відповідні Порядки Кабінетом Міністрів України.

Крім того, суду слід зазначити, що ТзОВ «Бімол» здійснював операції у сфері поводження з відходами на визначених місцевими радами територіях із додержанням санітарних та екологічних норм у спосіб, що забезпечує можливість подальшого використання відходів як вторинної сировини і безпеку для навколишнього природного середовища та здоров'я людей, що підтверджується вище дослідженими висновками Державної санітарно-епідеміологічної експертизи та укладеними договорами з контрагентами на збирання, вивезення та утилізацію відходів.

Тобто, неотримання дозволу відповідачем на розміщення відходів не є порушенням останнім вимог природоохоронного законодавства, а лише спричинене відсутністю відповідних Порядків отримання документів дозвільного характеру, що суперечить вимогам пункту 3 Перехідних положень Закону України від 09.04. 2014 року № 1193.

З цих підстав, позовні вимоги Держаної екологічної інспекції у Рівненській області з приводу здійснення господарської діяльності відповідача - ТзОВ «Бімол» з порушенням вимог природоохоронного законодавства, а саме без відповідних дозволів - є необґрунтованими та безпідставними.

Натомість, в матеріалах справи є ряд доказів, які підтверджують, що відповідач належним чином виконує вимоги припису від 27.06. 2014 року, а тому у суду відсутні підстави для застосування заходів реагування до даного підприємства.

Суд звертає увагу, що згідно з ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно ст. 86 зазначеного Кодексу оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

З урахуванням викладеного, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги є необґрунтованими, безпідставними та не підлягають до задоволення.

Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України. Оскільки, відповідачем не надано суду доказів щодо понесення судових витрат, то судові витрати судом не присуджуються.

Керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні позову Державної екологічної інспекції у Рівненській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Бімол" про застосування заходів реагування відмовити повністю.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Житомирського апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Суддя Зозуля Д.П.