УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30.09.2014 р.Справа № 820/11397/14Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Старостіна В.В.
Суддів: Бегунца А.О. , Бартош Н.С.
розглянувши у порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Територіального управління Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Харківській області на ухвалу Харківського окружного адміністративного суду від 17.06.2014р. по справі № 820/11397/14
за позовом Територіального управління Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Харківській області
до АГРОПРОМИСЛОВОГО ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "ХАРКІВПЛЕМСЕРВІС"
про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду,
ВСТАНОВИЛА:
Позивач, Територіальне управління Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Харківській області, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до відповідача, АГРОПРОМИСЛОВОГО ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "ХАРКІВПЛЕМСЕРВІС", в якому просив суд:
застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до АГРОПРОМИСЛОВОГО ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "ХАРКІВПЛЕМСЕРВІС" код ЄДРПОУ 00705628, розташованого за адресою: 62485, Харківська обл., Харківський р-н, с. Мала Рогань, пров. Комінтерна, б. 20, шляхом зупинення експлуатації (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки та виконання робіт, а саме:
- свердлильний верстат (в тракторній бригаді) - 1 одиниця;
- зварювальні, газополум'яні, роботи;
- електрозварювальний трансформатор без інвентарного номера - 2 одиниці;
- склад ГСМ (6 резервуарів без інвентарних номерів);
- зберігання балонів зрідженим газом;
- вантажопідіймальний підйомник (електрична талі г/п 850 кг без і/н -1 одиниці);
- вантажопідіймальний підйомник (ручна таль без і/н - 1 одиниці);
- роботи із збереженням та переробки зерна;
- саморобний вантажопідіймальний механізм що знаходиться на автомобільному транспорті ЗІЛ держ. номер 129-74 ХА у зв'язку з загрозою життю та здоров'ю людей;
- звернути постанову суду до негайного виконання та покласти на Територіальне управління Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Харківській області виконання постанови.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 17.06.2014 року відмовлено у відкритті провадження в адміністративній справі за позовом Територіального управління Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Харківській області до АГРОПРОМИСЛОВОГО ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "ХАРКІВПЛЕМСЕРВІС" про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду.
Позивач, не погодившись з рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом першої інстанції норм процесуального права, просить скасувати ухвалу Харківського окружного адміністративного суду від 17.06.2014 року.
Відповідно до вимог ст. 197 КАС України апеляційна скарга розглядається в порядку письмового провадження за наявними в матеріалах справи доказами.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду першої інстанції, доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Приймаючи ухвалу про відмову у відкритті провадження, суд першої інстанції виходив з того, що спірні правовідносини не відносяться до юрисдикції адміністративного суду.
Колегія суддів не погоджується з такими висновками суду першої інстанції, виходячи з наступного.
Головним законодавчим актом, що передбачає порядок здійснення заходів державного нагляду, є, перш за все, Закон України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 5 квітня 2007 року №877-У (далі Закон №877), а також підзаконні нормативно-правові акти, прийняті відповідно до цього Закону та на його виконання. Так, зокрема, процедуру проведення перевірок під час здійснення державного гірничого нагляду, державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки й охорони праці в системі Держгірпромнагляду України передбачено Положенням про організацію та здійснення державного гірничого нагляду, державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки й охорони праці в системі Держгірпромнагляду України, затвердженим наказом Міністерства надзвичайних ситуацій України від 11.08.2011 року №826 (далі Положення). Зазначене Положення є підзаконним нормативно-правовим актом, а. отже, повинно застосовуватися в частині, що не суперечить Закону.
Так, раніше в редакції Закону №877, що була чинною до 1 липня 2013 року, в п. 5 ст. 4 передбачалося, що зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за вмотивованим письмовим рішенням керівника органу | державного иагляду (контролю) чи його заступника. Так само ст. 7 вказаного Закону було визначено, що на підставі акта, який складено за результатами здійснення планового заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, протягом п'яти робочих днів з дня завершення заходу складається припис, розпорядження або інший розпорядчий документ про усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.
Тобто, прийняття рішення про необхідність повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг, за наявності відповідних підстав га за результатами проведеного планового чи позапланового заходу державного нагляду, до 1 липня 2013 року покладалося на посадових осіб органу державного нагляду (контролю), що здійснював відповідний захід. Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з прийняттям Кодексу цивільного захисту України» від 2 жовтня 2012 року №5404-УІ (далі Закон №5404) внесено зміни, серед іншого, і до ст. 4 і ст. 7 Закону №877. Так. відповідно до ч. 5 ст. 4 зазначеного Закону передбачено, що повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування. Вжиття інших заходів реагування, передбачених законом, допускається за вмотивованим письмовим рішенням керівника органу державного нагляду (контролю) чи його заступника. Застосовані адміністративним судом заходи реагування за позовом органу державного нагляду (контролю) скасовуються адміністративним судом у порядку, встановленому процесуальним законом.
Тобто, згідно з цими змінами, прийняття рішення про повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг покладається виключно на адміністративний суд, який оформлює це рішення у вигляді постанови за результатами розгляду справи за позовом органу державного нагляду. Отже, Законом №5404 запроваджено нову процедуру застосування таких заходів реагування, як повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг, і лише через суд.
Як зазначалося вище, відповідно до ст. 4 Закону №877, серед загальних вимог до здійснення державного нагляду (контролю) передбачено, що повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування.
Ч. 7 ст. 7 цього Закону встановлено, що на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлені порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.
Порядок звернення до адміністративного суду, а також строки такого звернення, передбачені чинним КАС України.
Відповідно до ч. 2 ст. 18 КАС України визначено, що справи про застосування у випадках, передбачених законом, заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю), якщо вони можуть бути застосовані виключно за судовим рішенням, підсудні окружним адміністративним судам.
Позивачем були виконані всі дії, передбачені Законом №877 для підготовки та подання адміністративного позову про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду до підприємства.
Таким чином, колегія суддів дійшла висновку, що ухвала Харківського окружного адміністративного суду від 17.06.2014 року прийнята з порушенням норм процесуального права, і є такою, що підлягає скасуванню.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 197, п. 3 ст. 199, ч.3,4 ст.204, п.6 ч.1 ст. 205, ст.ст.206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу Територіального управління Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Харківській області задовольнити.
Ухвалу Харківського окружного адміністративного суду від 17.06.2014р. по справі № 820/11397/14 скасувати.
Справу за позовом Територіальне управління Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Харківській області до АГРОПРОМИСЛОВЕ ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "ХАРКІВПЛЕМСЕРВІС" про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду направити до Харківського окружного адміністративного суду на новий розгляд зі стадії вирішення питання про відкриття провадження.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, є остаточною та оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя (підпис)Старостін В.В.Судді(підпис) (підпис) Бегунц А.О. Бартош Н.С.