Постанова № 40788309, 01.10.2014, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.10.2014
Номер справи
806/3699/14
Номер документу
40788309
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

і м е н е м У к р а ї н и

01 жовтня 2014 р. м. Житомир

справа № 806/3699/14

категорія 9.2.1

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Літвин О. Т.,

за участі секретаря - Галайба І. Б.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Житомирі адміністративну справу за позовом Овруцької районної спілки споживчих товариств до Овруцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Житомирській області про визнання незаконним та скасування податкового повідомлення-рішення від 31.07.2014 р. №0000552203,-

встановив:

Овруцька районна спілка споживчих товариств звернулася до суду з позовом, в якому просила скасувати податкове повідомлення-рішення Овруцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Житомирській області №0000552203 від 31 липня 2014 року в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій у сумі 4420,00 грн.

В обґрунтування позову позивач посилався на те, що вказана сума штрафних санкцій застосована за порушення вимог пункту 9 статті 3 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” від 06 липня 1995 року № 265/95-ВР із змінами та доповненнями (далі - Закон), а саме: за не забезпечення щоденного друкування (збереження) Z-звітів з 11 по 23 жовтня 2013 року. Заперечуючи проти виявлених порушень, позивач вказує на те, що на касовому апараті №0616001380 розрахункові операції проводилися відповідно до додатку до ліцензії серії АЕ №425339 тільки з 24 жовтня 2013 року. Оскільки вказаний касовий апарат в період з 11 по 23 жовтня 2013 року не вмикався, тому за вказаний період не проводилось щоденного друкування Z-звітів за вказаний період. Посилаючись на вказані обставини, позивач просив скасувати податкове повідомлення - рішення від 31 липня 2014 року.

Представник позивача в судовому засіданні підтримав позовні вимоги у повному обсязі та просив позов задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні заперечив проти заявлених позовних вимог та просив суд відмовити в їх задоволенні.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що 15 липня 2014 року посадовими особами Овруцької об'єднаної державної податкової інспекції ГУ Міндоходів у Житомирській області було проведено перевірку господарського об'єкту магазину, що розташована за адресою: Овруцький район, с. В. Чернігівка, вул. Житомирська, 7, платником податків якої є Овруцька районна спілка споживчих товариств.

За результатами фактичної перевірки щодо дотримання порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності патентів, ліцензій, свідоцтв, у тому числі свідоцтв про державну реєстрацію, виробництва та обігу підакцизних товарів посадовими особами відповідача складено акт №0138/06/30/22/01749355 від 16 липня 2014 року, на підставі якого було винесено податкове повідомлення - рішення форми "С" про застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) №0000552203 від 31 липня 2014 року, яким за порушення п.9 ст.3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" до Овруцької районної спілки споживчих товариств застосовано штрафні санкції в сумі 4420,00 грн. (а.с.14,17).

В акті перевірки зазначено, що Овруцькою районною спілкою споживчих товариств порушено вимоги пункту 9 статті 3 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”, а саме - не забезпечено щоденне друкування фіскальних звітних чеків за період з 11жовтня 2013 року по 23 жовтня 2013 року на касовому апараті №0616001380

З такими висновками податкового органу суд не погоджується з огляду на наступне.

В судовому засіданні встановлено, що позивачу було видано ліцензію Серія АЕ №425339 на право здійснення роздрібної торгівлі алкогольними напоями в магазині за адресою с.Велика Чернігівка, вул.Житомирська 7, Овруцького району, де відповідачем було проведено перевірку(а.с.12). В додатку до ліцензії (а.с.20) зазначено перелік електронних контрольно-касових апаратів, зокрема №0616001380 від 10 жовтня 2013 року, термін дії зазначено з 24 жовтня 2013 року.

Судом оглянуто книгу обліку розрахункових операцій касового апарату №0616001380, з якої видно, що розрахункові операції на вказаному апараті розпочато з 24 жовтня 2013 року, що підтверджується копіями чеків(а.с.58-60). Вказана книга прошита та пронумерована, що свідчить про те, що до 24 жовтня 2013 року вказаний апарат не вмикався та на ньому не проводились розрахункові операції.

Представник позивача в судовому засіданні зазначив що касовий апарат №0616001380 введений в експлуатацію з 10.10.2013 року, а почав проводити розрахункові операції лише з 24 жовтня 2013 року. Також зазначив, що до 23 жовтня 2013 року використовувався касовий апарат №0616001243, що підтверджується відповідними чеками (а.с. 27), а його дія була скасована 23 жовтня 2013 року, що підтверджується довідкою про скасування РРО (а.с. 26). Також зазначив, що в додатку до ліцензії на касовий апарат №0616001380 було зазначено термін його дії з 24 жовтня 2013 року і саме з цієї дати на вказаному апараті проводилися розрахункові операції.

Порядок проведення перевірок з питань додержання платниками податків порядку проведення готівкових розрахунків регулюється Законом України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» .

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері громадського харчування та послуг» (далі по тексту - Закон), реєстратори розрахункових операцій застосовуються фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності або юридичними особами (їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами) (далі - суб'єкти підприємницької діяльності), які здійснюють операції з розрахунків в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також уповноваженими банками та суб'єктами підприємницької діяльності, які виконують операції купівлі-продажу іноземної валюти.

Відповідно до абз. 4 ст. 2 зазначеного Закону, розрахункова операція - це приймання від покупця готівкових коштів, платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо за місцем реалізації товарів (послуг), видача готівкових коштів за повернутий товар (ненадану послугу), а в разі застосування банківської платіжної картки - оформлення відповідного розрахункового документа щодо оплати в безготівковій формі товару (послуги) банком покупця або, у разі повернення товару (відмови від послуги), оформлення розрахункових документів щодо перерахування коштів у банк покупця. Передбачена законодавцем можливість повернення грошових коштів у разі відмови покупця від товару чи послуги означає, що здійснення розрахункової операції при реалізації товарів (послуг) не вимагає збігу в часі цієї операції, зокрема, з фактичним наданням послуг. Необхідною умовою здійснення такої операції є реалізація товарів (послуг), тобто їх продаж у результаті вчиненого продавцем і покупцем правочину.

Згідно з наведеним в абз. 15 ст. 2 Закону визначенням, розрахунковим документом є документ установлених форми та змісту (касовий чек, товарний чек, розрахункова квитанція, проїзний документ та ін.), що підтверджує факт продажу (повернення) товарів, надання послуг, отримання (повернення) коштів, купівлі-продажу іноземної валюти, надрукований у випадках, передбачених цим Законом, і зареєстрований у встановленому порядку РРО або заповнений вручну.

Відповідно до приписів ст. 2, п. 9 ст. 3 Закону, фіскальний звітний чек це документ встановленої форми що повинен відображати інформацію денних підсумків розрахункових операцій здійснених на протязі робочої зміни касира та підлягає щоденному друку.

У п. 3.1 Положення про форму та зміст розрахункового документа, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 01.12.2000 № 614 зазначено, що фіскальний касовий чек на товари (послуги) - це розрахунковий документ, надрукований РРО при проведенні розрахунків за продані товари (надані послуги). Відповідно до п. 3.2 цього Положення обов'язковими реквізитами касового чека є, зокрема, його порядковий номер, найменування, кількість і вартість товару (послуг), дата й час проведення розрахункової операції та напис «фіскальний чек».

Пунктом 4.4 Порядку реєстрації, опломбування та застосування реєстраторів розрахункових операцій за товари (послуги), затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 01.12.2000 № 614 передбачено, що: реєстрація продажу товару (оплати послуг) через РРО проводиться одночасно з розрахунковою операцією; розрахунковий документ має видаватися покупцеві не пізніше завершення цієї операції; вона вважається проведеною через РРО, якщо дані про її обіг уведено в режимі реєстрації.

Пунктом 4.5 названого Порядку встановлено, що внесення чи видача готівки з місця проведення розрахунків мають реєструватися через РРО з використанням операцій «службове внесення» та «службова видача», якщо таке внесення чи видача не пов'язані з проведенням розрахункових операцій.

Згідно пунктів 1, 9 ст. 3 Закону, суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані: проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок; щоденно друкувати на реєстраторах розрахункових операцій (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг) фіскальні звітні чеки і забезпечувати їх зберігання в книгах обліку розрахункових операцій.

Суд вважає за необхідне зазначити, що норми діючого законодавства (з урахуванням змісту вимог до реалізації фіскальних функцій в реєстраторах розрахункових операцій) вимагають лише обов'язкового друку фіскального звітного чеку за результатами робочої зміни РРО, однак не передбачають обов'язку щодо вчинення дій по щоденному вимиканню всіх встановлених в окремому торгівельному об'єкті реєстраторів розрахункових операцій.

Так, відповідно до ч. 11 п. 2 Вимог щодо реалізації фіскальних функцій реєстраторами розрахункових операцій для різних сфер застосування, затверджених Постановою Kабінетом Міністрів України №199 від 18.02.2002 (надалі по тексту - Вимоги), Z-звіт - це денний звіт з обнулінням інформації в оперативній пам'яті та занесенням її до фіскальної пам'яті реєстратора.

Відповідно до п. 17 зазначених Вимог, всі підсумки та суми у Z-звіті обчислюються за зміну.

Під поняттям зміни, в розумінні ч. 15 п. 2 Вимог, розуміють період роботи реєстратора від реєстрації першої розрахункової операції після виконання Z-звіту до виконання наступного Z-звіту. Максимальна тривалість зміни РРО не повинна перевищувати 24 години. При цілодобовій роботі підприємства Z-звіт необхідно виконувати не пізніше 24 години з моменту реєстрації першої розрахункової операції, виконаної після попереднього Z-звіту. Відлік тривалості зміни РРО починається з моменту реєстрації першої розрахункової операції після виконання попереднього Z-звіту, а не спочатку робочого дня., на чому зокрема наполягає відповідач.

Суд також зазначає, що необхідність друку Z-звіту відсутня навіть у разі ввімкнення реєстратора без реєстрації жодної розрахункової операції.

Вказані відповідачем у акті перевірки дні, коли господарською одиницею позивача не було роздруковані Z-звіти на реєстраторі розрахункових операцій №0616001380, не було зареєстровано жодної розрахункової операції. Вказаний реєстратор взагалі не вмикався, оскільки термін його дії було встановлено Головним управлінням Міндоходів у Житомирській області з 24 жовтня 2013 року(а.с.20).

Таким чином, виходячи зі змісту вказаних положень Вимог щодо реалізації фіскальних функцій реєстраторами розрахункових операцій для різних сфер застосування, зміна роботи РРО не розпочалася, оскільки Z-звіт передбачає перенесення інформації щодо здійснених розрахункових операцій за робочу зміну, а відтак необхідність або ж обов'язок друку фіскального звітного чеку виключається.

Відповідно до частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до частини 1, 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Згідно із частиною 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Доказів, які б спростували доводи позивача, відповідач суду не надав.

За таких обставин, суд вважає, що висновки перевірки щодо незабезпечення щоденного друкування фіскальних звітних чеків є безпідставними, а спірне податкове повідомлення - рішення від 31липня 2014 року №0000552203 про застосування штрафних (фінансових) санкції в сумі 4420 грн. слід визнати протиправним та скасувати.

Керуючись ст. 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

постановив:

Позов задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Овруцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Житомирській області від 31 липня 2014 року №0000552203 про застосування штрафних (фінансових) санкції в сумі 4420 грн.

Відшкодувати з Державного бюджету України Овруцькій районній спілці споживчих товариств 182,70 грн. понесених судових витрат.

Постанова набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України, і може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції у порядку, визначеному статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Головуючий суддя О.Т. Літвин