Ухвала суду № 40788162, 06.10.2014, Касаційний адміністративний суд Верховного Суду (до 15.12.2027 - Вищий адміністративний суд України)

Дата ухвалення
06.10.2014
Номер справи
2а-16965/10/2670
Номер документу
40788162
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

06 жовтня 2014 року м. Київ К/9991/33580/11

Вищий адміністративний суд України в складі колегії суддів:

головуючого Ланченко Л.В.

суддів Пилипчук Н.Г.

Цвіркуна Ю.І.

розглянувши у попередньому судовому засіданні касаційну скаргу

Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м.Києва

на постанову Окружного адміністративного суду м.Києва від 02.02.2011 та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 17.05.2011

у справі №2а-16965/10/2670

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Візаві ЛТД»

до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м.Києва

про скасування податкових повідомлень-рішень, акту про анулювання реєстрації як платника ПДВ, зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

Постановою Окружного адміністративного суду м.Києва від 02.02.2011, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 17.05.2011, позов задоволено частково. Скасовано податкові повідомлення-рішення ДПІ у Шевченківському районі м.Києва №22081/1508 від 05.11.2010, №22192/1508 від 10.11.2010 та акт №1233 від 19.11.2010 про анулювання платника податку на додану вартість. Зобов?язано ДПІ у Шевченківському районі м.Києва вважати прийнятою податкову звітність ТОВ «Візаві ЛТД» з податку на додану вартість за період з жовтня 2009 року по жовтень 2010 року та з податку на прибуток за період з Ш-го кварталу 2009 року по Ш-й квартал 2010 року.

У справі відкрито касаційне провадження за касаційною скаргою відповідача, у якій ставиться питання про скасування рішення суду першої та апеляційної інстанції та прийняття нового рішення про відмову в позові, з підстав невірного застосування норм матеріального та процесуального права.

Перевіривши під час попереднього судового засідання повноту встановлення обставин справи та правильність їх юридичної оцінки в судових рішеннях, в межах доводів касаційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з такого.

03.11.2010 ДПІ у Шевченківському районі м. Києва проведено перевірку ТОВ «Візаві ЛТД» щодо дотримання вимог податкового законодавства в частині своєчасності подання податкових декларацій про що складено Акт №647/1508 від 03.11.2010. Перевіркою встановлено порушення строків подання податкових декларацій по податку на додану вартість за 2010 рік, а саме їх неподання до податкового органу.

За результатами перевірки 05.11.2010 ДПІ у Шевченківському районі м. Києва прийнято податкове повідомлення-рішення №22081/1508, яким до позивача застосовано штрафні санкції в розмірі 2040 грн.

10.11.2010 ДПІ у Шевченківському районі м. Києва проведено невиїзну документальну перевірку ТОВ «Візаві ЛТД» своєчасності подання податкової звітності, про що складено Акт №560/1508. Перевіркою встановлено, факт неподання товариством декларацій з податку на прибуток підприємства за 9 місяців 2010 року.

За результатами перевірки 10.11.2010 прийнято податкове повідомлення-рішення №22192/1508, яким до позивача застосовано штрафні санкції в розмірі 680 грн.

19.11.2010 ДПІ у Шевченківському районі м. Києва складено Акт №1223 про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість на підставі підпункту «ґ» пункту 9.8 статті 9 Закону України «Про податок на додану вартість», у зв?язку із неподанням позивачем протягом 12 послідовних податкових періодів податкових декларацій з ПДВ.

Пунктом 9.8 статті 9 Закону України «Про податок на додану вартість» (далі - Закон №168) встановлено виключний перелік випадків, у яких відбувається анулювання реєстрації, як платників податку на додану вартість, а саме: а) платник податку, який до місяця, в якому подається заява про анулювання реєстрації, є зареєстрованим згідно з положеннями підпункту 2.3.1 пункту 2.3 статті 2 цього Закону більше двадцяти чотирьох календарних місяців, включаючи місяць реєстрації, та має за останні дванадцять поточних календарних місяців обсяги оподатковуваних операцій, менші за визначені зазначеним підпунктом; б) ліквідаційна комісія платника податку, оголошеного банкрутом, закінчує роботу або платник податку ліквідується за власним бажанням чи за рішенням суду (фізична особа позбувається статусу суб'єкта господарювання); в) особа, зареєстрована як платник податку, реєструється як платник єдиного податку або стає суб'єктом інших спрощених систем оподаткування, які визначають особливий порядок нарахування чи сплати податку на додану вартість, відмінний від тих, що встановлені цим Законом, чи звільняють таку особу від сплати цього податку за рішенням суду або з будь-яких інших причин; г) зареєстрована як платник податку особа обирає відповідно до цього Закону спеціальний режим оподаткування за ставками, іншими, ніж зазначені у статті 6 та статті 8-1 цього Закону; ґ) особа, зареєстрована як платник податку, не надає податковому органу декларації з цього податку протягом дванадцяти послідовних податкових місяців або подає таку декларацію (податковий розрахунок), яка (який) свідчить про відсутність оподатковуваних поставок протягом такого періоду, а також у випадках, визначених законодавством стосовно порядку реєстрації суб'єктів господарювання.

Відповідно до п.1 Положення про реєстрацію платників податків на додану вартість, це Положення розроблене відповідно до Законів України «Про податок на додану вартість», «Про державну податкову службу в Україні» та інших нормативно-правових актів.

Рішення про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість за ініціативою податкового органу оформляється актом про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість за формою № 6-ПДВ. Такий акт складається у двох примірниках комісією, утвореною відповідно до розпорядження керівника податкового органу, та затверджується керівником (заступником керівника) податкового органу. В акті про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість обов'язково вказується підстава для такого анулювання з посиланням на відповідні норми Закону (п. 25.2.2 п. 25 Положення).

Як обґрунтовано зазначено судами попередніх інстанцій, підстави для анулювання реєстрації платника ПДВ визначаються виключно Законом №168.

У спірному рішенні в якості підстави анулювання реєстрації позивача як платника податку на додану вартість зазначено п. «ґ» п.9.8 вказаної норми, відповідно до якого анулювання реєстрації може здійснюватись за рішеннями податкового органу, якщо особа, зареєстрована як платник податку, не надає податковому органу декларації з цього податку протягом дванадцяти послідовних податкових місяців або подає таку декларацію (податковий розрахунок), яка (який) свідчить про відсутність оподатковуваних поставок протягом такого періоду, а також у випадках, визначених законодавством стосовно порядку реєстрації суб'єктів господарювання.

Однак, факт неподання декларацій з відповідного податку спростовано позивачем наданими копіями декларацій за період з жовтня 2009 року по жовтень 2010 року, а також доказами їх отримання відповідачем, наявними у матеріалах справи.

Посилання відповідача на неприйняття ним податкової звітності позивача з огляду на невірне заповнення усіх полів декларації, про що його було повідомлено відповідними листами та запропоновано надати нову податкову звітність вищезазначених висновків не спростовує.

Як вбачається з наявних в матеріалах справи доказів, позивачем надсилались податкові декларації з податку на додану вартість за листопад-грудень 2009 року, січень-червень 2010 року поштовою рекомендованою кореспонденцією, а за липень-жовтень 2010 року подавались безпосередньо до інспекції, що підтверджується відмітками податкового органу на деклараціях.

Причиною неприйняття податкової звітності, стали висновки відповідача про недостовірні дані щодо місцезнаходження ТОВ «Візаві ЛТД», оскільки згідно листа підрозділу податкової міліції виконавчі органи не знаходились за місцем реєстрації, що підтверджується листом №3068/10/28-321 від 16.04.2010.

Відповідно до абзацу першого підпункту 4.1.2 пункту 4.1 статті 4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (який діяв на момент виникнення спірних правовідносин) прийняття податкової декларації є обов'язком контролюючого органу. Податкова декларація приймається без попередньої перевірки зазначених у ній показників через канцелярію, чий статус визначається відповідним нормативно-правовим актом. Відмова службової (посадової) особи контролюючого органу прийняти податкову декларацію з будь-яких причин або висування нею будь-яких передумов щодо такого прийняття (включаючи зміну показників такої декларації, зменшення або скасування від'ємного значення об'єктів оподаткування, сум бюджетних відшкодувань, незаконного збільшення податкових зобов'язань тощо) забороняється та розцінюється як перевищення службових повноважень такою особою, що тягне за собою її дисциплінарну та матеріальну відповідальність у порядку, визначеному законом.

За змістом абзацу п'ятого підпункту 4.1.2 пункту 4.1 цієї ж статті Закону податкова звітність, отримана контролюючим органом від платника податків як податкова декларація, що заповнена ним всупереч правилам, зазначеним у затвердженому порядку її заповнення, може бути не визнана таким контролюючим органом як податкова декларація, якщо в ній не зазначено обов'язкових реквізитів, її не підписано відповідними посадовими особами, не скріплено печаткою платника податків.

Пунктом 4.5 Методичних рекомендацій щодо централізованого приймання та комп'ютерної обробки податкової звітності платників податків в ОДПС України (додаток №1 до наказу Державної податкової адміністрації України від 31.12.2008 № 827) передбачено, якщо податкова звітність, надана органу ДПС платником податків, заповнена всупереч правилам, визначеним у затвердженому порядку її заповнення, то вона може бути не визнана органом ДПС як податкова звітність. Підставою про невизнання податкової звітності є: відсутність підпису відповідних посадових осіб (факсиміле не дозволяється); відсутність скріплення печаткою підписів платника податків; відсутність обов'язкових реквізитів податкового документа; відсутність обов'язкових додатків до податкової звітності, передбачених порядком заповнення відповідної звітності; неможливість прочитати текст або цифри внаслідок пошкодження (наприклад, документи, залиті чорнилом або іншою рідиною, потерті); наявність порваних аркушів, підчищень, помарок, виправлень, дописок і закреслювань; подання ксерокопії звітних документів; порушення загальних вимог оформлення документів податкової звітності.

Однак у ході вирішення спору відповідних недоліків у спірних деклараціях виявлено не було.

Крім того, рішенням про розгляд скарги №4783/10/25-026 від 02.07.2010 ДПІ у Шевченківському районі м. Києва задовольнила скаргу ТОВ «Візаві ЛТД» та відкликала лист №3167/10/28-321, яким не визнано податкову декларацію за березень 2010 року.

Слід погодитись і з висновками судів попередніх інстанцій про безпідставність доводів відповідача про відсутність ТОВ «Візаві ЛТД» за місцем реєстрації, оскільки згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців станом на 11.10.2010 місцезнаходженням ТОВ «Візаві ЛТД» є: 01034, м. Київ, Шевченківський р-н., вул. Рейтарська, буд. 21, квартира 12, і саме за цією адресою велась переписка між сторонами.

З урахуванням викладеного Вищий адміністративний суд України вважає, що висновки судових інстанцій щодо відсутності у ДПІ підстав для невизнання поданих позивачем податкових декларацій податковою звітністю та анулювання реєстрації позивача платником ПДВ, покладені в основу оскаржуваних судових актів, відповідають установленим під час розгляду справи обставинам та діючому законодавству.

Доводи касаційної скарги правильності висновків суду першої та апеляційної інстанції не спростовують та не можуть бути підставою для їх скасування, з мотивів викладених в касаційній скарзі.

Керуючись ст. ст. 220-1, 223, 230 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

УХВАЛИВ:

Касаційну скаргу Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м.Києва відхилити, а постанову Окружного адміністративного суду м.Києва від 02.02.2011 та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 17.05.2011 залишити без змін.

Ухвала вступає в законну силу з моменту проголошення. Заява про перегляд судового рішення в адміністративній справі Верховним Судом України може бути подана з підстав, в порядку та у строки встановлені ст.ст.236-238 КАС України.

Головуючий Л.В.Ланченко

Судді Н.Г.Пилипчук

Ю.І.Цвіркун